Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Te polukružne kolonade su bile popularne svuda, od one u Retiru u Madridu, do Trga Heroja u Budimpešti, pa eto primera i u Meksiku. Otprilike samo kod nas nema 😕
Srbija vecito mimo sveta, pogotovo onog ''zapadnog'' (ksenofobni naziv za Evropski Svet).
 
Ima na ulazu u šabački park mala verzija.
1705149305404.png
 

Мени је ово неопевани кич и малограђанштина.

У Паризу још и некако, кад мало дуне ветар од Петог арондисмана и нанесе пантеонску прашину и мемлу, па да човек поверује да је аутентично, поготову што су Французи до нивоа констипације уверени да су прави, једини и директни баштиници европске антике, па бар та њихова вера даје свему посебан (једини) смисао и шарм.

Код нас би ово тек било следећи ниво гротеске, позоришна кулиса без икакве подлоге и утемељења у идентитету заједнице и времена у које је насађена. Оно чудо у Шапцу је још и кемп, душу дало за концептуалну уметност (ако већ и није плод неког перформанса), али вероватно ни тамо ни тада нису веровали да су следећи корак девице у белим одорама у дионизијском трансу... и после се неко руга Карићу, јој, јој...
 
Имају у Великом парку у Шапцу сад и модерне колонаде, али је мени то више Карић-Лојаница стил.
Pogledajte prilog 186380
Искрено, ово мени изгледа кудикамо адекватније, под условом да се под тим колонадама нешто и догађа, нпр. продају јагоде, цвеће, неко некад свира...
 
Нема никаквих догађања нажалост. Иза су тениски терени, а код фонтане се ноћу млади скупљају да пију пиво када је лепо време.
Има у том парку и овај моменат. Стара фонтана која је доживела своје треће издање. Исто неки покушај антике са модерним материјалима.
1705420483902.png
 
Srbija vecito mimo sveta, pogotovo onog ''zapadnog'' (ksenofobni naziv za Evropski Svet).
Srbija je evropski svet ali nije zapadni svet. Zapad i Evropa nisu sinonimi. Srbija nije żivela zapadnu istoriju i može o jedino kao Skoplje da pravimo karikaturne kolonade koje ne pripadaju ni prostoru ni vremenu.
 
Мени је ово неопевани кич и малограђанштина.

Лепо сам ја рекао да ће кич и још мало кренути и ретроактивно па ће сваки историјски стил пре модернизма бити проглашен сељачким и смешним макар био и "старо да личи на старо". Бар за нас генетски инфериорне народе недостојне лепоте
 
Srbija je evropski svet ali nije zapadni svet. Zapad i Evropa nisu sinonimi. Srbija nije żivela zapadnu istoriju i može o jedino kao Skoplje da pravimo karikaturne kolonade koje ne pripadaju ni prostoru ni vremenu.
Ajde.........

Bili jednom nekoliko vekova tamo neki Turci, onda otisli ali zbog toga samo Tirana style moze da bude autentican u Srbiji...... Kako da ne.
 
Uglavnom, samo totalni idi0t ima obicaj da se vadi na sPoLJnI fAkToR i to onaj sto je bio pa prosao i sto je jos gore, da opravdava time varvarizme tipa vracarizacija, staklo-beton-celik kocke umesto normalne arhitekture i slicno.
 
После 50их се приступило интернационалном стилу, што кажеш коцке од бетона, челика и стакла. Шкаљарско-Кавачка архитектура од Миријева преко Врачара до Раковице је последица слободног тржишта и отклона грађевинске индустрије од традиционалног грађевинарства.
 
Таква фасада би више одговарала на Славији него на месту где је изграђена.
 
Srbija je evropski svet ali nije zapadni svet. Zapad i Evropa nisu sinonimi. Srbija nije żivela zapadnu istoriju i može o jedino kao Skoplje da pravimo karikaturne kolonade koje ne pripadaju ni prostoru ni vremenu.
Ali to je potpuna zabluda, koja ima iz nekog razloga svoje pristalice. Srbija jeste zapadni svet, potpuno kulturno/civilizacijski integrisana u zapadni nacin zivota. Bila je to i u vreme socijalistickog eksperimenta. I sta to uopste znaci danas istocni, zapadni? Koja je to razvodnica? Mazino ili Zigfridova linija, Elba, katolicizam/ pravoslavlje, stanje svesti? Potpuno izmisljene politicki generisane podele. Isto se zivi i u Parizu i u Moskvi i u Beogradu. Beograd je i 60,70,80-ih u svakom pogledu integrisan. Mi u mnogo cemu danas zaostajemo ali to ne znaci da ne pripadamo istom civilizacijskom krugu.
 
Мени је ово неопевани кич и малограђанштина.

У Паризу још и некако, кад мало дуне ветар од Петог арондисмана и нанесе пантеонску прашину и мемлу, па да човек поверује да је аутентично, поготову што су Французи до нивоа констипације уверени да су прави, једини и директни баштиници европске антике, па бар та њихова вера даје свему посебан (једини) смисао и шарм.

Код нас би ово тек било следећи ниво гротеске, позоришна кулиса без икакве подлоге и утемељења у идентитету заједнице и времена у које је насађена. Оно чудо у Шапцу је још и кемп, душу дало за концептуалну уметност (ако већ и није плод неког перформанса), али вероватно ни тамо ни тада нису веровали да су следећи корак девице у белим одорама у дионизијском трансу... и после се неко руга Карићу, јој, јој...

Samo da se osvrnem na ovaj pomalo komičan post koji je započeo celu diskusiju o "civilizaciji".
- Pariz je uglavnom sazidan pre 150 godina
- Francuzi su Germani koji sa Rimom i Grčkom imaju taman toliko veze koliko i mi koji smo isto sišli iz centralne Evrope po propasti Rima
- Ovo je više kao zanimljivost, ali na našoj teritoriji jeste jedna od četiri prestonice Rima
- Ako se pogleda naša srednjovekovna arhitektura, mogu jasno da se vide vizantijski i italijanski uticaj spojeni autentično u celinu.

Ako bi se napravilo poštujući umetničke principe, ovo bi bilo daleko od kiča. Ovo je deo naše istorije, daleko više od Turaka, a još manje Rusa. Naš "identitet" jeste evropski i to blizak mediteranskim narodima, sa čime se ovaj projekat slaže, za razliku od modernih projekata koji su daleko bliži severnim narodima Evrope.
 
Центар европске цивилизације је дуже био у Цариграду него у Риму. А ако додамо и грчки антички период онда је тек бесмислено причати о западној цивилизацији као напредној. Може бити једино речи о европској, евентуално хришћанској цивилизацији. До њих на западу је цивилизација дошла последња (и то са омраженог истока и југа) и отуда се тако упињу да преотму и својатају оно што изворно није њихово, а оно што не могу да својатају да обезвреде, или као у доба крсташких хорди - Да опљачкају и униште.

У осталом, најбоље сами о себи говоре у Британском Музеју или на Тргу Конкорд.
 
Центар европске цивилизације је дуже био у Цариграду него у Риму. А ако додамо и грчки антички период онда је тек бесмислено причати о западној цивилизацији као напредној. Може бити једино речи о европској, евентуално хришћанској цивилизацији. До њих на западу је цивилизација дошла последња (и то са омраженог истока и југа) и отуда се тако упињу да преотму и својатају оно што изворно није њихово, а оно што не могу да својатају да обезвреде, или као у доба крсташких хорди - Да опљачкају и униште.

У осталом, најбоље сами о себи говоре у Британском Музеју или на Тргу Конкорд.
Kakav jeftini antievropski populizam za balkanske mase.
 
Vrh