Šta je novo?

Скадарлија - Бајлони

Леп дан, леп повод и ето изласка на терен. Ситуација је следећа:
20210326_140658.jpg

20210326_140608.jpg

20210326_140451.jpg

20210326_140443.jpg

20210326_140128.jpg

20210326_140416.jpg
 
Ovaj prostor ima potencijal da bude najlepsi trg u Beogradu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835196#p835196:wtjgdd55 je napisao(la):
kopte3 » Pet Mar 26, 2021 3:38 pm[/url]":wtjgdd55]Ovaj prostor ima potencijal da bude najlepsi trg u Beogradu.

Upravo...samo kad bi neko to shvatio i pokrenuo stvari sa mrtve tacke...
 
Kad uklonim iz vidokruga onu štrčeću grozomoru pored "dramatizovane" evangelističke crkve, očistim prostor od tezgi i podobno ga popločam, te usput lepo omalam sve fasade - u glavi sam najedared na centralnom trgu nekog poljskog grada. :)

Ovaj mikrokosmos je takav zicer za urbani kopernikanski obrt da ne mogu da shvatim da se poodavno niko nije latio sličnog posla.
 
У мојој глави сам већ замислио централноевропске светле плочника, светле/беле фасаде зграда у околини, дрвеће које би заклонило ружне (иако окречене) фасаде из СФРЈ и у средишту споменик Краљу Петру од белог мермера

Посебно бих волео да нпр. буде тема он у прелазу преко Албаније са својим народом уместо класичног "моћног" положаја, нпр. да седи на неком деблу смрзавајући се и уместо плашта буде златкасто ћебе који га крунишу више него било какав краљевски плашт и трон
 
Жвакали смо ову тему сто пута до сада, и ништа. А све је јасно. Био би то сјајан урбани простор и готово безболно, а атрактивно проширење најужег центра града. Све је већ ту, само треба употребити.
 
Na ovim zgradama oko pijace skoro svi drveni prozori su zamenjeni užasnim,ružnim,odvratnim PVC prozorima ! :notok: :bash:
 
Srediti fasade I lepo urediti trg, a pijacu skloniti na neko primerenije mesto npr u neku staru preuredjenu industrijsku halu u blizini ako postoji mogucnost. Nesto nalik na La Boqueria u Barseloni.
 
Zbog velikog interesovanja, presao sam na drugi deo trga, sredio problem visoke stambene zgrade ispred Bitefa :)
 

Prilozi

  • Bajloni_ugao2.jpg
    Bajloni_ugao2.jpg
    162,7 KB · Pregleda: 1.749
Stvarno bi ova pijaca, kad bi se spustila pod zemlju i pristojno i svrsishodno sredila, mogla od haotičnog rugla da postane i jedna od atrakcija Beograda, gde bi u samom centru Beograda mogao da se oseti taj tradicionalni šmek. Trebao bi da se odvoji i jedan deo za food-court (ne pada mi na pamet srpski izraz), gde će moći da se proba tradicionalna hrana iz cele Srbije...pa suveniri, rukotvorine. Mislim da tako nešto baš fali u ponudi, a bilo bi dovoljno mesta za sve. Baš sam u dosta gradova bio takvim kombinovanim pijacama i ostavljale su mi najjači utisak. Mislim da smo Firenci npr. jurili da probamo to neko njihovo tradicionalno jelo i baš smo na takvoj pijaci našli...pravim paralelu sa stranim turistima koji se motaju po centru i hoće da probaju ćevape ili nešto drugo srpsko, a ne seda im se u restoran. Teška je to akcija onda, moraju neki fast-food da nađu ovako bi sve na jednom mestu bilo, pa još u nastavku Skadarlije.
 
Zaista izuzetan potencijal ovog prostora i to što je skoro u potpunosti ravan u odnosu na druge pijace u centru koje su uglavnom na nizbrdici.
 
pa i nije bas ,velika je denivelacija negde od sredine trga ka bitefu vise od jedne spratne visine. Tako da ovaj deo gde je pijaca i nema potrebe da se ukopava bar ne previse, mogao bi da se dobije trg iz 2 nivoa ispod gornjeg nivoa bi dosla pijaca koja izlazi na donji nivo.

ova smanjena zgrada nema poentu da se smanji jer iza je ceo niz u njenoj visini tako da ...

a ja cenim da samo kad bi se renovirala ne bi bila toliko upadljiva.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835212#p835212:qdl2xr9y je napisao(la):
Kailan » Пет Мар 26, 2021 5:39 pm[/url]":qdl2xr9y]У мојој глави сам већ замислио централноевропске светле плочника, светле/беле фасаде зграда у околини, дрвеће које би заклонило ружне (иако окречене) фасаде из СФРЈ и у средишту споменик Краљу Петру од белог мермера

Посебно бих волео да нпр. буде тема он у прелазу преко Албаније са својим народом уместо класичног "моћног" положаја, нпр. да седи на неком деблу смрзавајући се и уместо плашта буде златкасто ћебе који га крунишу више него било какав краљевски плашт и трон
Уживао сам читајући, а онда се сетио да ништа од тога не постоји :D
 
Ovaj niz zgrada oko trga dušu dao za ovako neko šarenilo boja:

stock-photo-market-square-wroclaw-poland-27101485.jpg



Ili ova malo blaža verzija, ali suštinski to je taj potencijal:
Poland-Warsaw-Old-Town-Square.jpg
 
Piccolo":9wnt2gir je napisao(la):
Ovaj niz zgrada oko trga dušu dao za ovako neko šarenilo boja:

stock-photo-market-square-wroclaw-poland-27101485.jpg



Ili ova malo blaža verzija, ali suštinski to je taj potencijal:
Poland-Warsaw-Old-Town-Square.jpg
Prva fotografija mi više ide za Karađorđevu, a druga za Bajloni.
 
:)
 

Prilozi

  • Hertig-johans-torg-gata_LAND_2019_foto_10 (1).jpg
    Hertig-johans-torg-gata_LAND_2019_foto_10 (1).jpg
    413,7 KB · Pregleda: 1.401
  • Hertig-johans-torg-gata_LAND_2019_foto_6.jpg
    Hertig-johans-torg-gata_LAND_2019_foto_6.jpg
    428,3 KB · Pregleda: 1.395
  • Hertig-johans-torg-gata_LAND_2019_foto_5.jpg
    Hertig-johans-torg-gata_LAND_2019_foto_5.jpg
    322 KB · Pregleda: 1.400
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835468#p835468:2x2kyocc je napisao(la):
Ventilator_BGD » 27 Mar 2021 03:53 pm[/url]":2x2kyocc]

ova smanjena zgrada nema poentu da se smanji jer iza je ceo niz u njenoj visini tako da ...

Dobro zapazas, poznata mi je problematika. Stambena zgrada na pijaci ima svoj produzetak u K.Miletoj ulici i moralo bi za toliko da smanji spratnost, ali taj deo zgrade ne mora da se rusi. Sledeca zgrada u ulici je istorijska i nesto je polu-divlje nadogradjivana.

Poenta je da se sve nekako izbalansira kako bi bitefova kula dosla do sto boljeg izrazaja i, naravno, da se izlevelise sa ostalim zgradama na Bajlonijevoj pijaci, ako zelimo klasican Trg. Tri sprata manje bi bilo idealno po mom merenju.
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-03-28 07.jpg
    Screenshot 2021-03-28 07.jpg
    197,2 KB · Pregleda: 1.355
Плашим се да ћемо тешко доживети откуп десетак станова и рушење истих због естетике. А исто бих волео да видим ту зграду што јој није ту место срушену до темеља.
 
Meni su po celom centru grada najluđe te šume unutar stambenih blokova. Rekao bih da je to potpuno neuređeno, a moglo bi da bude raj za stanare.
 
Углавном нису једна целина, већ свака зграда има своје мало парче дворишта.
 
Deo trga snimljen od strane nemaca posle ulaska u Beograd 1941.
 

Prilozi

  • iJ3MAry.jpg
    iJ3MAry.jpg
    106,5 KB · Pregleda: 1.043
Vrh