Šta je novo?

Силазак Београда на Дунав

Нема данас капацитета да се мочвара наспе песком и изгради нови насип уз обалу.
 
Није баш мочвара, тај простор би претпостављам прихватио вишак воде у случају високог водостаја Дунава.
 
Poslednja izmena:
Да, више су базени четвороугаоног облика уз сам насип, а иза њих ка Дунаву шумарак. Бара и мочвара има на Чапљи преко Јокићевог Дунавца.
 
Није баш мочвара, тај простор би претпостављам прихватио вишак воде у случају високог водостаја Дунава.
pa tome i služi :D
i baš bi bilo lepo da imamo tako nešto u gradu, sa uređenim stazama, aktivnim kada je niži vodostaj (pričam o očišćenoj vegetaciji, ne betoniranju), a sada nažalost imamo razvlačenje za potrebe privatnih vikendica i to u sred je*******enog grada...
Pre par meseci sam se vozao čamcem uz levu obalu Dunava od Ušća do Zemuna i toga već toliko ima da je to neverovatno. I to su građevine takoreći dignute teškom mehanizacijom armiranobetonske konstrukcije, sportski tereni, verujem i bazeni (ne vide se sa reke)...
 
Наравно да томе и служи.

"У граду" је регулисан ток река због пловидбе а обалоутврде и урбанизовани делови града уз реке би се морали рушити, да би се направила некаква ретензија као ка Крњачи и Котежу..

Наравно, то је тако деценијама, имаш насуте путеве са насипа који долазе до тих насеља преко пута Земуна, ишао сам и ја чамцем преко почетком двехиљадитих, неки другари имали сојеницу.
 
Generalni plan Beograda predviđa drugačije (već se zna da će se graditi puno na levoj obali), https://www.shopsy.si/ a i konstantno se taj deo leve obale širi i gradi, iako nikad taj deo nije u fokusu. Grad samo treba malo da se bavi i tim delom i naselja bi procvetala. https://kuhinje-nemec.com/kuhinjski-pulti/tehnicni-kamen/tehnicni-kamen-dekton/ Pa njih ne zanima ni Pančevac da srede, a tek nesto više.
Sa malo pažnje, naselja na levoj obali bi mogla znatno brže da napreduju.
 
Тешко ће се ико усудити да насипа мочвару и помера насип. Плус тај мочварни део је станиште за угрожене птице и служи да при вишем водостају прими воду.
Нажалост планери су ту "зезнули" ствар још 50их кад је одлучено да Банатски део града буде са мањим сателитским насељима и постојећим селима даље од реке.

I NBG je bila velika močvarna površina pa je sad velegrad u gradu.
Ako se desi da na valst dođe neko sa leve obale Dunava i te kako će se tamo graditi i modernizovati.

Druga stvar su tu životinje, mada koliko znam nema tu retkih i zaštićenioh vrsta. To su šume za lovce sa dozvolama za ubijanje divljih svinja, lasica, šakala...
 
Нема данас капацитета за подухват као што је био Нови Београд.
 
I u tome ima istine, mada su to radili Danci ako se ne varam, tako da u inostranstvu sigurno ima kapaciteta, ali mi nedamo kapacitetu da radi
 
Није само до насипања. Прво треба побити животиње у шуми, исећи шуму, извући дрва, па преместити канале, средити канализацију. Насипање је најмањи проблем.
 
Vrh