Šta je novo?

Република Северна Македонија

Samo još da se nepotrebne policijske patrole sklone sa autoputevima, bit će još lakše. Takozvane slučajne provjere i zastavljanje vozila koji se kretaju sa 130 kmh nije ništa drugo osim "predizvikuvanje opšta opasnost", samo ovaj put to prouzrokuju oni koji bi trebali da takve pojave smanjavaju. A čitava motivacija njihova je da upecaju nekog zbog banalnih sitnica kao vezivanja kaiš, svetla tokom danu, mobitel, crveni krst pakovanje, trokut.... da upecaju nekog i izje*******u mu godišnji odmor. Jer ste ikada videli u Grčkoj ili druga normalna država da policija sedi ispod mostovima (u sjeni) i maltretira nedužne tranzitne turiste? Naravno da ne, jer nema potrebe od tog.
 
Jel skoro neko bio u Ohridu da javi utiske izgradnje autopute Kicevo-Ohrid?
 
Samo još da se nepotrebne policijske patrole sklone sa autoputevima, bit će još lakše. Takozvane slučajne provjere i zastavljanje vozila koji se kretaju sa 130 kmh nije ništa drugo osim "predizvikuvanje opšta opasnost", samo ovaj put to prouzrokuju oni koji bi trebali da takve pojave smanjavaju. A čitava motivacija njihova je da upecaju nekog zbog banalnih sitnica kao vezivanja kaiš, svetla tokom danu, mobitel, crveni krst pakovanje, trokut.... da upecaju nekog i izje*******u mu godišnji odmor. Jer ste ikada videli u Grčkoj ili druga normalna država da policija sedi ispod mostovima (u sjeni) i maltretira nedužne tranzitne turiste? Naravno da ne, jer nema potrebe od tog.
Ovo potpisujem 100%. Mene je na ravnoj deonici autoputa makedonski policajac zaustavio tako sto je bukvalno izleteo ispred mene! Na autoputu, pri 130 na sat! Naravno, zasutavio sam se tek nekih 100 metara dalje. I onda me baja zove nazad. I tako ja vozim u rikverc na autoputu, u zaustavnoj traci, dok pored mene jure automobili. Pomislih da nisam prekoracio brzinu, ali ne, trazi mi prvu pomoc. I onda mi trazi da tu u zaustavnoj traci na +35 vadim sve iz gepeka da bi mu dokazao da imam sve od opreme. Jos ja sa malom bebom u to vreme. Cisto maltretiranje da bi mu dao mito, ali nisam hteo iz principa, nije mi bilo tesko, sve sam izvadio i pitao treba li jos sta gospodine. On se iznervirao sto sam bio tako ljubazan, u fazonu kako si tako glup samo hocu da ti uzmem pare... Cisti razbojnici.

PS
Da se razumemo, ovo je samo za MK policajce, Makedonci, a posebno Makedonke su mi omiljeni narod ;)
 
Moje iskustvo od pre par godina sa makedonskim policajcima na auto putu je urnebesno.

Zaustavili su me zbog prekoračenja brzine na izlasku iz tunela Demir Kapija u kome je dozvoljeno 80kmh a ja sam vozio oko 100kmh. Kriv sam, nema šta. Radar je bio u zaustavnoj traci na tronošcu, vrlo blizu zaustavnoj liniji, vrlo opasno ako mene pitate ali to su oni i njihovi fazoni... Nigde to nisam video, ni u Bugarskoj toga nema, čak i tamo stanu gde je bezbedno i ne zaustavljaju te nego te slikaju pa te posle negde kazna sačeka...

Naravno isto sam se zaustavio 100m dalje jer nije bilo šanse da usporim na vreme pa su mi mahali da se vratim u rikverc. Priznao sam, rekao da hoću da platim kaznu, oni ok nije strašno prekoračenje kazna je 45 evra, ja sve ok super, plaćam što sam zgrešio i idem dalje. Pozove me on ka pandurskim kolima, šetamo se mi tako zaustavnom trakom, pored zuje vozila 130 na sat (jezivo), meni u tom trenutku sine da ću morati da se smaram da jurim neku poštu ali ok bio je radni dan pre podne, bilo je van sezone, ne žurim, nema gužve, snaći ću se nekako, iz principa neću da dam mito, ulazi pandur u kola, vadi iz kasete POS terminal (nema kraja mojoj sreći kad sam video) ja uredno vadim karticu da platim kad će pandur, kad je to video, doslovno: "Vidi, ti si sigurno umoran, vozio si 500 km od Beograda zato si išao malo brže nego što treba, ne moraš da platiš kaznu (doslovno!), Aj ti lepo stani kod Đevđelije ima pumpa da se odmoriš popiješ kafu sa suprugom (mislim da je rekao "sa ženče"), imaju lepu kafu tamo (doslovno je rekao "lepu kafu"). E i da daš i meni i kolegi neki dinar (denar?), e da i mi popijemo kafu, a ako nećeš ne moraš". :) Ljubazni ljudi, brinu o bezbednosti! :)

Šalu na stranu... nije smešno!
 
Poslednja izmena:
Moje iskustvo od pre par godina sa makedonskim policajcima na auto putu je urnebesno.

Zaustavili su me zbog prekoračenja brzine na izlasku iz tunela Demir Kapija u kome je dozvoljeno 80kmh a ja sam vozio oko 100kmh. Kriv sam, nema šta. Radar je bio u zaustavnoj traci na tronošcu, vrlo blizu zaustavnoj liniji, vrlo opasno ako mene pitate ali to su oni i njihovi fazoni... Nigde to nisam video, ni u Bugarskoj toga nema, čak i tamo stanu gde je bezbedno i ne zaustavljaju te nego te slikaju pa te posle negde kazna sačeka...

Naravno isto sam se zaustavio 100m dalje jer nije bilo šanse da usporim na vreme pa su mi mahali da se vratim u rikverc. Priznao sam, rekao da hoću da platim kaznu, oni ok nije strašno prekoračenje kazna je 45 evra, ja sve ok super, plaćam što sam zgrešio i idem dalje. Pozove me on ka pandurskim kolima, šetamo se mi tako zaustavnom trakom, pored zuje vozila 130 na sat (jezivo), meni u tom trenutku sine da ću morati da se smaram da jurim neku poštu ali ok bio je radni dan pre podne, bilo je van sezone, ne žurim, nema gužve, snaći ću se nekako, iz principa neću da dam mito, ulazi pandur u kola, vadi iz kasete POS terminal (nema kraja mojoj sreći kad sam video) ja uredno vadim karticu da platim kad će pandur, kad je to video, doslovno: "Vidi, ti si sigurno umoran, vozio si 500 km od Beograda zato si išao malo brže nego što treba, ne moraš da platiš kaznu (doslovno!), Aj ti lepo stani kod Đevđelije ima pumpa da se odmoriš popiješ kafu sa suprugom (mislim da je rekao "sa ženče"), imaju lepu kafu tamo (doslovno je rekao "lepu kafu"). E i da daš i meni i kolegi neki dinar (denar?), e da i mi popijemo kafu, a ako nećeš ne moraš". :) Ljubazni ljudi, brinu o bezbednosti! :)

Šalu na stranu... nije smešno!

Па колико си му дао, да знамо
 
Zar stvarno mislite da sam mu bilo šta dao? :) :) Kad me je već pustio ja lepo otišao, nisam ja ovca :) Priznao sam greh prema makedonskoj državi, hteo sam da platim kaznu od koje taj isti prima platu i penzione doprinose! :) Ali njemu to nije bilo doboljno pa je samo dobio osmeh od moje supruge a od mene veliki pozdrav :) Kapiram da ga je strašno mrzelo da pravi zapisnik koji bi morao da sačini da mi je pisao kaznu... a moj prestup i nije bio tako strašan, te sam bio odlučan da platim i šta sad on ima od toga... probao je, nije mu uspelo, drugog obrazloženja nemam! Još je dobro i prošao što nije dobio prijavu za otvoreno traženje mita ali je mene pak mrzelo da gubim dalje vreme na ovakve budalaštine.... Ali i bio je ljubazan pa kad je on već našao u srcu da mi oprosti oprostio sam i ja njemu :)

Inače popili smo kafu! :)

Ali stvarno šalu na stranu, zato i kažem da su te njihove sačekuše po zaustavnim trakama sramota za MK jer ništa ne doprinose bezbednosti saobraćaja (da brinu o bezbednosti zakrplili bio one jezive deonice gde skakućete ko na surfu u Kaliforniji) već služe isključivo da vam pokažu koliko su korumpirana država! Sramota! Poštujte propise, platite ako zgrešite pošteno, a njima samo osmeh ipak su nam prijateljska država i prve komšije! :)
 
Poslednja izmena:
Evo u Sloveniji npr. ZNATNO jeftinije gorivo nego u Srbiji i tek neznatno skuplje nego u MK a putevi mnogo bolji A zamislite i policija nevidljiva (da ne kažem transparentna) :)
 
U Sloveniji imaju dve cene goriva, tj na autoputu je znatno veća, a po gradovima ova niza.
 
Словенци прави трговани и локалпатриоти. Мени се свиђа идеја.
 
Po gradovina je i još manje, ide i ispod 1,50. Sipao ja pre dve nedelje u Izoli za 1,49 :) Možda mi je čak ostao i fiskalni račun negde. Na auto putu jeste skuplje ali se bukvalno isključite na prvom isključenju i skoro uvek je pumpa tipa kliometar dalje sa jeftinijim gorivom. 15ak dinara kad se preračuna je jeftinije nego kod nas... pa viditite...I to je godinama jeftinije, često putujem tamo i uvek me duša boli kad vidim kako nas pljačkaju (a gde su naše a gde njihove plate!)... Plus vinjete jeftinije od naše putarine a putevi savršeni...

Ista priča je i u Hrvatskoj (samo su putarine skupe putevi nešto lošiji)...
 
Poslednja izmena:
Trenutno u SLo je 1.56, u Hrvatskoj 1.54. BMB.

HR u sezoni ima više cene, do skoro je bilo znatno jeftinije nego u Srb. To vam je što vam je, akcize na benzin su jedna vrsta socijalno prihvatljivog poreza i to se kod nas veoma muze. Sa ovako populističkim javnim rashodima, sasvim sigurno bolje biti neće.
 
Aloooooo bre, na kojem ste bre forumu.
Imate Energetiku ili ......
 
Словенци прави трговани и локалпатриоти. Мени се свиђа идеја.
Nije neuobičajeno da je gorivo na autoputu značajno skuplje nego na lokalnim putevima. Ovo je razlika za benzin u mom kraju, zaokružio sam pumpu koja je na autoputu, sve ostale su po lokalnim putevima:

1692802660435.png
 
И код нас је било пре ограничавања цене увек пар динара скупље на аутопуту. Док је рецимо Космету скупље у градовима, а јефтиније на магистрали и у албанским и у српским срединама. Идем из КМ ка Јарињу, имају успут три Слап Петрол пумпе, прођем две, пише 155 дин бензин на обе, рек'о на трећој ћу да сипам у Лепосавићу, кад тамо 160 дин.

Да не буде превише офф - сад је у Македонији бензин најјефтинији, а дизел убедљиво најјефтинији у региону.
 
Vrh