Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Без те неке политичке приче Весић Вучић и слично, мени је трг сад далеко бољи и као што сам већ писао овде је би поравнао све и срушио до Дома Војске и направио један велики трг и изместио саобраћај са њега ако је то изводљиво
1652119094489.png

1652119107124.png
 
Moze se reci plemenitije, inteligentnije, zdravije, ljudskije, dostojanstvenije, prirodnije, prihvatljivije, pristojnije, uredjenije, kvalitetnije, srecnije, odgovornije...
Nasmeja me samo tako. Sve što je Božjih ruku delo, je sve samo ne ovaj niz koji si naveo.
 
Пређашњи трг је то био у невеликом делу испред Музеја, са Спомеником.
За други део се то тешко може рећи - површина чији знатан део покривају две огромне жардињере с уским пролазом између, неколико насумично посађених стабала и неупадљивом и слабо одржаваном фонтаном можда може проћи као трг у мањем месту; као главни трг у главном граду - не.

Половином априла сам био у Нишу, где ми је добар утисак оставио преуређени главни - Миланов трг. Бољи него преуређени београдски Трг Републике. Због величине, како је постављена једина прометна улица поред њега, подземна веза с главном пешачком улицом, Споменик, још један мањи споменик, водоскок, с једне стране умирујући низ предратних зграда приближне висине, како се Трг отвара према реци и продужава преко моста према Тврђави. Не смета ни високи хотел "Амбасадор" јер је увучен у односу на главну површину Трга. Према реци има зеленила с једне и друге стране, према њој се Трг спушта преко тераса и степеништа.
 
Poslednja izmena:
Pošto se ponovo vraćamo na istu prežavakanu priču, ponoviću ono što sam ranije pisao na temi a što je i Kailan danas izrekao malo drugačije:

Da li je zaista toliki problem da Beograd ima jedan ovakav trg? Evo, neka svi drugi budu isti odnosno budu platoi sa elementima parka, ali jel toliko strašno ako ovaj jedan bude nalik svim ostalim trgovima u Evropi? Probajte tako da gledate i možda i naučite da ga prihvatite. Ozbiljno kažem, nisam ironičan. I ja sam mislio da se nikad neću navići na Marriot između Pozorišta i Muzeja pa sam vrlo brzo uhvatio sebe kako menjam pogled na to i čak sam i ovde pisao. A i nije kao da je pre tog Marriota ono Jugodrvo bilo pa neki lepotan. Bila je interesantna zgrada, ali ne baš skladna. Tako da se vremenom naviknuh na njenog naslednika. Isto je bilo i sa platoom Trga. Ponovo ću da istaknem kao i pre, da su kolovozi i kaldrmetine na njima druga priča, ali sam plato, sama pešačka površina, su mi bolji nego ono što je bilo. I da, to što SNS tupsoni ne umeju pametno da organizuju manifestacije na njemu, to je isto posebna priča. :D Ali sam dizajn pešačkog platoa je meni svakako bolji nego ono pre.

Za početak, kad idem kroz trg, ne moram da zaobilazim one propale žardinjere, Halo govornice, stajališta i bare koje su bile između njih.
Без те неке политичке приче Весић Вучић и слично, мени је трг сад далеко бољи и као што сам већ писао овде је би поравнао све и срушио до Дома Војске и направио један велики трг и изместио саобраћај са њега ако је то изводљиво
Slažem se sa svim osim za izmeštanje saobraćaja. Pošto nije moguće.
 
Poslednja izmena:
Kao po pravilu na svakih desetak stranica ove teme javljaju se ljudi sa stokholskim sindromom prethodnog trga. Znamo da je potrebno vreme, ali molimo vas da nas postedite idealizacije onog rusvaja od ranije. Niko ne kaze da je sada savrsen, ali u poredjenju sa prethodnim je zapravo trg.

57eff1b8-ca83-4bcf-9a7b-71fa661cb86e_rw_1920.jpg

Izvor
 
Zamolio bih sve forumaše koji posećuju ovu temu da nas poštede idealizacije prethodnog i sadašnjeg Trga. Pod tim mislim i na ono da "niko ne idealizuje...". ;)

Sad ću biti malo ironičan i malo ozbiljan. Zašto je toliko strašno da pešačka zona bude nalik mnogima u Evropi?
Jeste li se navikli na Ruzveltovu, potez Vukov spomenik - Zoo vrt, Slaviju, Savski trg, Karađorđevu, BNV, trolejbuse od / do Slavije ka periferiji, Autokomandu, novu organizaciju BG: voz i premeštanje GŽS na Prokop...?

Ako nešto ne bude jasno, pojasniću. Samo da napomenem da ovo nema nikakve veze sa pisanjem @Bender Rodriguez , već nadovezivanje, jer su i drugi pisali slične stvari.​
 
Nezadovoljtsvo postojecim dolazi zbog vise razlicitih razloga;
manira vlasti da zabetonira gde god stigne, zato sto iz perspektive nekih pesaka izgleda kao pustija,
sto je preplacen, sto od njega prave vasar, leti se usijava.. itd.

Sadrzi "definiciju" trga, ali je krajnji rezultat prosto nije klalitet na zadovoljavajucem nivou.
Mozda nije potrebno puno da bi se sadasnji trg doveo u neko prihvatljivije stanje.
 
Крајњи резултат је више до управљања простором него до дизајна. Моја главна замерка је саобраћајно решење, овде су требала два дијагонална прелаза на две раскрснице које имамо на тргу.
-Друга замерка је дизајн мобилијара, посебно ужасних стубова расвете. Стубови расвете, ђубријере и клупе су могли бити дизајна као у Кнезу. Мени би чак симпатичнији били мањи стубови у низу од ових рефлектора.
Трећа замерка је оријентација дрвореда, требали су да иду дуж обода трга уз саобраћајнице и дуж дома штампе.
-Четврта замерка јесте накнадно цртање бициклистичке стазе, она је морала бити предвиђена оригиналним пројектом у старту са одговарајућом подлогом - асфалтом. Најбоље би било да је уз коловоз ужи травњак са дрворедом, па бициклистичка стаза и опет травњак са дрворедом па пешачка зона.
-Пета замерка јесте презентовање темеља Стамбол капије, то су могли да одраде као код ТЦ Рајићева без проблема. Такво решење би и онемогућило постављање бина испред Кнежевог споменика што би било адекватније.
-Шеста замерка је на рачун управљања простором, што се јелка за нову годину не поставља на средини трга, што имамо онако ужасну изведбу клизалишта на погрешном месту - око споменика, што се за све развлаче каблови по површини уместо да постоје каналете испод.
И поред свих тих замерки, данашње решење трга ми је дизајнерски прикладније од претходног аљкавог скарабуџа.
 
Sve ove zamerke samo pokazuju koliko smo mi daleko od nekog normalnog mesta za život. Napravili smo jedan (JEDAN) trg kakav ima svaki veći grad na svetu i odmah uočili toliko problema kako u izvedbi, tako i shvatanjima ljudi kako jedan grad treba da izgleda)

Isto kao što je voz NS-BG pokazao koliko je to samo jedan mali šraf u funkcionisanju sistema i koliko tu još stvari fali.
 
@Дошљак Čitav trg je samo u funkciji podrške aktivnosti koje se na njemu odvijaju uz naplatu. Meni definitivno najviše bodu oči oni stadion ski stubovi rasvete.
 
Sve ove zamerke samo pokazuju koliko smo mi daleko od nekog normalnog mesta za život. Napravili smo jedan (JEDAN) trg kakav ima svaki veći grad na svetu i odmah uočili toliko problema kako u izvedbi, tako i shvatanjima ljudi kako jedan grad treba da izgleda)

Isto kao što je voz NS-BG pokazao koliko je to samo jedan mali šraf u funkcionisanju sistema i koliko tu još stvari fali.
Shvatanje kako jedan grad treba da izgleda je usko vezano za funkcionisanje samog grada. Ja sam to više puta isticao, vezano za sam trg, a @outsider to lepo objasnio, zašto sam protiv ovakvog izgleda. Beograd nije Ljubljana gde život zamire već oko 22h, niti je grad sa razgranatom metro mrežom pa da može velika pešačka zona u centru i zabrana ulaska u centar kolima kao u Londonu (moguće samo uz naplatu), niti je grad koji treba da teži ka tome da izgleda poput Hong Konga ili sličnih gradova po jugoistočnoj i istočnoj Aziji, te nekih gradova u SAD i Meksiko Sitiju, niti je grad koji treba da liči na Brazilske favele (iako neprimetno klizimo ka tome u pojedinim delovima), niti je grad zelenih krovova i "zelenih" zgrada, niti je grad koji živi uz reke (uprkos ekspanziji splavova)... Kada prestanemo (moj lični utisak je da dobar deo ljudi to vidi tako) da gledamo na Beograd kroz prizmu drugih gradova, i da zamišljamo kako je copy - paste (vrlo često u izvornom obliku) apsolutno svakog rešenja iz belog sveta (koje nam je zapalo za oko) idealno za Beograd, prestaće i čuđenje drukčijom percepcijom gledanja na grad jednog dela ljudi. Možda tada i sami ti koji se danas čude, počnu na drukčiji način da gledaju celokupnu sliku i daju predloge koji bi bili kompromisna rešenja gde bi se stavovi "suprostavljenih" strana daleko više približiti, na opštu dobrobit.​
 
Mene živo zanima gde na kraju završi Milenijumski sat? Trubili da će ga staviti ispred Arene, ali izgleda ništa od toga.
 
Trg se trebao proširiti do platoa zorana djindjica i štaklanca, da prvi deo francuske i deo koj ide uz pozorište postane pešačka zona i da ulica vaše cerapica sve do studentskog trga postane pešačka zona.

A sve sto je ranije bilo na trgu uopšte se nije trebalo menjati. Ako su proširili trg i zabranili saobracaj kao sto je bilo u prvom planu, onda bi imali lep centar, a sad je samo ogromna betonska ploča i konstantan zvuk saobracaja.
 
Како изместити саобраћај са трга? Једино да направимо друмски тунел од Коларчеве до Дома омладине и Дома војске.
 
O takvom tunelu sam i ja razmišljao i uopšte nije nerealna zamisao.

Mislim da sam kačio slike iz Madrida gde tuneli idu ispod glavnog trga (Plaza Mayor)
 
Prekomplikovano je i preskupo. Problem je što nije potrebno samo sprovesti saobraćaj od Albanije do Doma vojske kroz zemlju (što je samo po sebi ogroman i pipav poduhvat), nego što moraju da postoje opcije skretanja iz Kolarčeve u Vasinu, iz Kolarčeve u Makedonsku (ka terazijskom tunelu), iz Francuske u Makedonsku i slično.

Kačio sam skicu koju sam svojevremeno pravio u okviru predloga rešenja za onaj namešteni konkurs za preuređenje Trga Republike iz sredine 2010ih. Predlog je obuhvatao jedno rešenje sa površinskim kružnim tokom, i drugo sa podzemnim. Ali kasnije, kad smo obustavili rad na tome (jer smo videli da će sve biti namešteno a nijedan uslov neće biti ispoštovan, pa zašto da se uopšte cimamo) uvideo sam da bi to bilo jako nezgrapno rešenje.

Ponovću po ko zna koji put da pretvaranje Vasine u pešačku zonu, naravno, ne dolazi u obzir ni u kom slučaju. Suženje na 1+1 i rezervisanje samo za posebne vrste saobraćaja da. Ali potpuna pešačka zona nikako.


Pametnije bi bilo fokusirati se na to kako da se postojeći prostor ispred Staklenca preuredi, kao i ostatak tog nesrećnog bloka u kome se on nalazi.
 
Блок око стакленца ће увек бити одсечени део трга са овако решеним пешачким прелазима. Требали су дијагоналне прелазе и код позоришта и код Матијевићевог хотела.
 
Maaa treba taj blok sravnati sve do Decanske. Nego je to nepopularno misljenje, i ovde i generalno u javnosti. Pa ga retko ko pominje (samo drekavci, poput mene). Iako bi to resilo mnoga sadasnja ogranicenja i otvorilo mogucnosti da se taj blok napokon skroz drugacije preuredi i reorganizuje.
 
Шта добијамо са тим чишћењем? Да ту никне нека Капија Трга или сл. фенси стамбењак? Опет би то остало одсечено острво до ког се иде са две фазе семафора.
 
Ali sta imamo ovako?

Ne bi bila nikakva kapija ni stambenjak, nego park i skver do Decanske.

Sto se mene tice, moze i ona predlozena zgrada Opere. Ali vidim ja da od toga nema nista.
 
Vrh