Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Evo, konačno videh Knjaza uživo:
20200616_210329.jpg

20200616_210439.jpg


Da li neko zna razlog zašto je patina baš upadljivo neravnomerno skinuta? Nije da mi to nešto smeta, jer će uskoro biti ujednačenije. A čitav Trg je sada stvarno prelep.
 
Na trgu ostalo da se sredi jos 5 fasada i staklenac i onda je sve gotovo
 
Занимљиво. На сликама изнад, које приказују споменик избиза, не види се та неравномерност у патини. Да није можда одсјај, или је заштини слој нанет неравномерно?
 
nije tako je i uzivo. nije svuda skroz ociscena i meni se bas to najvise i dopalo


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748879#p748879:wxcfn9wr je napisao(la):
Captain » Сре Јун 17, 2020 7:47 pm[/url]":wxcfn9wr]@Вожд zanimljiva prica. Hvala!


Sent from my iPhone using Tapatalk

:sesir:
 
Upravo sada
 

Prilozi

  • 5.jpg
    5.jpg
    202 KB · Pregleda: 3.363
  • 4.jpg
    4.jpg
    242,4 KB · Pregleda: 3.365
  • 22.jpg
    22.jpg
    195,8 KB · Pregleda: 3.366
  • 2.jpg
    2.jpg
    209,5 KB · Pregleda: 3.369
  • 1.jpg
    1.jpg
    230,3 KB · Pregleda: 3.357
Све нас иритирају те проклете летње баште, а посебно ова, која се из дана у дан све више шири, као каква зараза.
 
Neverovatni su :D do juče je fora bila da ulice stoje u rupama i ogradama da se vidi kako se radi, a kada intervenišu na nečemu gde ih je sramota da javnost vidi onda to rade noću i to urgentno. Ovako treba da izgleda bilo koja sanacija, u Beču sam video da sredjuju tramvajsko stajalište u 1 posle ponoći, ofarbali su srajališnu nadstrešnicu, uradili novu podlogu na stajalištu i zamenili betonske ploče oko šina, ujutru je sve bilo gotovo i saobraćaj je funkcionisao neometano. Kod nas bi to moralo da stoji nekoliko meseci pa da gradjani zahvale i Bogu i predsedniku što su napokon završili.
 
Malo off, ali kada si spomenuo vec Bec. Prosle nedelje, ogromna raskrsnica ispred moje zgrade, cvoriste S-Bahna, tramvaja, autobusa i buduce metro stanice koja se vec uveliko gradi. Izgradjena nova rampa kako bi se povecao protok u jednom smeru, pa sad treba tu rampu da povezu na raskrsnicu. Ljudi su dosli negde oko podneva, merili i proveravali planove. Onda negde oko 19h su krenuli da precrtavaju trake i da mere gde treba nove da idu na svim ulicama i celoj raskrsnici. Zatim su dosli kamioni, pomerili neke betonske barijere, postavili negde nove. Dosla masinerija, obrisala stare trake, istovremeno drugi oznacavali nove i poceli da ih crtaju. Ispomerali neke ograde, blokove, rasvetu, namestili semafore. Ni u jednom trenutku nije bio zaustavljen saobracaj niti je morala policija da dolazi da regulise. Sve je to bilo zavrseno za nekoliko sati. Sutradan gleda covek raskrsnicu, sve uredno, funkcionise kako treba, kao da je tako oduvek i bilo. Jednostavno je neverovatno bilo gledati taj nivo koordinacije i sinhronizacije, kako svi zajedno rade i tacno znaju sta treba da rade.
 
Šta reći, a ne zaplakati?
Naši ne umeju linije da obrišu kako treba. Juče videh po stoti put stare linije za skretanje kod Buvljaka sa Mosta na Adi. Te stare linije se vide bolje nego nove, plus krivina. A nije da nisam prijavljivao.
 
Да су њихове институције тако добро финансиране као наше, а радници тако добро плаћени, исто бисмо гледали и код њих. У земљи којом се управља овако како се управља Србијом, неразумно је очекивати боље.

Уосталом, знамо сви добро ко такве послове обавља у Аустрији.
 
Dobro izgleda ovaj spomenik. Nikada lepse. Dobro je osvetljen. Zao mi je i da ga dalje zovu "konj"...
 
Tреба форсирати стари назив, Кнежев споменик. Тако се звала и окретница трамваја.
 
Može i to a može i aktuelni naziv. Mada teško će se to promeniti, jer se u narodu već odomaćio naziv ''kod konja''. Mediji i službena komunikacija uvek koristi ispravan naziv, ali ovaj ustaljeni među narodom ne jenjava.
 
Obrazovanje. Zanemarivanje istorije. Tesko mi je zamisliti da neko u Zagrebu nazove Bana Jelacica "Konjem"...
 
mislim da ste malo prestrogi.

tesko da iko misli da je to spomenik konju, "konj" vizuelni orjentir za lakse nalazanje i nista vise. tako ce se uskoro horde turista i beogradjana nalaziti na savskom trugu kod "jajeta"
 
Hahaha "kod jajeta" :D
Ma nisam ja prestrog, znam ja da ljudi samo kažu to radi orijentacije. Samo kažem da teško da će to da se menja uskoro, jer se odomaćio taj izraz.
 
Teško da će se promeniti ustaljeni naziv jer su alternative zauzete. "Kod kneza" bi se u trenutnom žargonu razumelo kao "kod Knez Mihajlove ulice", "kod spomenika" bi moglo da znači svašta. Ako bi neki od orijentira pored spomenika nazvali "Mihajlo" (kafić?) pa da ljudi počnu da počnu da govore "kod Mihajla"?
 
Problem je u postavci spomenika. Kakvi smo, "kod kneza" bi ga zvali jedino da figure zamene mesta, tj da konj ponosno jaše kneza.
Salu na stranu, sjajno izgleda spomenik sada.
 
Cela poenta čišćenja i jeste da se skine patina koja nagriza površinu bronze. Ovako izgleda katastrofalno. Pretpostavljam da je nešto krenulo po zlu....
 
Vrh