Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

divno je sto su otkopali stambol kapiju i sto je u takvom stanju kakvom je, uzasno je sto se to bas sada desava - sansa da ovi nesto normalno naprave sa bilo cim je, pa, nepostojeca. plasim se nekog uzasa.
 
A što odma mora da se ode u krajnost i pređe na taj ironični stav ''Ma da, Rimljani budale što sve čuvaju, ajd' mi da zatrpamo sve...'' ?
Relja ne kaže da ne treba ništa da se čuva. Samo kaže ono što još ljudi na forumu, a i u javnosti misli - da mora da postoji neka konkretna mera i neka norma šta treba da se smatra neprocenjivim arheološkim bogatstvom i kako ono treba da se tretira. A mnogi ljudi na forumu odlaze predaleko u svojim fantazijama, do te mere da nekad čak pokazuju dvostruke standarde i potpuno odsečenost od realnosti i razuma. Ne pričam samo o ovoj temi nego generalno.
 
Nije otkopana kapija.
Ono nije kapija, ono su bedni ostaci temelja te kapije.
Hajde da zovemo stvari pravim imenom i da ne brkamo stvari, nije dobro za zaključivanje.
 
Meni lično, sami temelji ne predstavljaju neku atrakciju. Teško može da se shvati veličina i oblik objekta od kojeg postoje samo temelji. Više volim da vidim 3D modele ili makete tih objekata, ili rekonstrukcije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572037#p572037:1bysxtw7 je napisao(la):
GOJE » 04 Okt 2018, 10:54[/url]":1bysxtw7]Ja stvarno apelujem da prestanemo da živimo u mitologiji. Stambol kapija je nesumnjivo arheološki lokalitet velike važnosti i zaslužuje da bude označen/prezentovan na adekvatan način (kombinacija stakla i drugačijeg popločavanja), i naravno u nivou da ne ometa tokove pešačkog saobraćaja.

Sve ostalo su prazni mitovi i legende, baš kao i priča o braći Jugovića, za koje se ne zna ni da li su uopšte postojali....

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572060#p572060:1bysxtw7 je napisao(la):
GOJE » 04 Okt 2018, 11:46[/url]":1bysxtw7]Ja ne dovodim u pitanje ni činjenicu da su to bile isturene fortifikacije, ni da su sprečavale razvitak grada. Takođe, mogao bih da se složim i sa činjenicom da je kompletno uklanjanje bilo manje zlo, od pokušaja da se uklopi u modernu urbanu matricu novog grada u nastajanju.

Ali, sama glavna i impozantna kapija ne može predstavljati tek neki objekat koji je postojao (kako ti kažeš). Ona jeste veoma važan arheološki lokalitet, i zaslužuje da bude adekvatno obeležena. I o tome ne možemo da odlučujemo ti i ja, već struka.


Upravo tako

Cinjenica je da je to bila velika kapija na ulazu u grad, danasnji glavni grad jedne drzave. Svaka kapija na ulazu u grad je vazan istorijiski, arheoloski objekat - artefakt. Cinjenica je da su oko te kapije se odigrala vazna desavanja, ukljucujuci i bitku za Beograd. Cinjenica je da je igrala veliku ulogu u realnom ali i u simbolicnom znacenju za jedan grad. Cinjenica je da je ona bila i ostala deo istorije ovog grada.

Istorija i istorijski artefakti svakog grada pa i ovog naseg, treba biti prezentovani i prikazani. Da li nam se svidja u potpunosti istorija, nije vazno, to ne mozemo da biramo. Mislim cak da imamo razloga da budemo i ponosni da prikazemo te arheoloske artefakte, jer je ta nekada velika i mocna kapija i sve negativno sto se vezuje za nju - pala, grad je oslobodjen. Jedan brojvano i vojno slabiji narod je zauzeo tu kapiju i oslobodio grad. Sto se time nebi dicili i ponosili.

Jedna paralela. I logor staro sajmise je sluzio za najuzasnije zlocine, pa se nadam se svi, ili makar vecina slazemo da treba da se napravi neki memorijalni centar, da se obelezi mesto stradanja ljudi. Ali uz to niko nekaze da trebalo lutke da spaljijemo i vozimo dusegupkama.
 
Vec postoji na zidu Narodnog pozorista obelezje u vidu table da se na trgu nalazila Stambol kapija. Posto je necemo ponovo zidati ne vidim razlog zasto bi se ponovo i drugacije obelezavala
 
Verujem da bi neki želeli da se ta kapija rekonstruiše na originalnom mestu. Što se mene tiče, može rekonstrukcija, ali na mestu Staklenca ili ispred.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572076#p572076:2mvy35z8 je napisao(la):
marone » 04 Okt 2018, 12:59[/url]":2mvy35z8]Vec postoji na zidu Narodnog pozorista obelezje u vidu table da se na trgu nalazila Stambol kapija. Posto je necemo ponovo zidati ne vidim razlog zasto bi se ponovo i drugacije obelezavala


upravo tako - obelezje na zidu. To nije istorijski artefakt. Ok mozemo onda da stavimo na opstini Grocka obelezje na zidu, pa vincanske artefakte da zatrpamo. I tako za svaki lokalitet. Sto bi ga prezentovali. Ili da biramo iz istorije sta nam se svidja, sta nam se uklapa u ideologiju nebeskog naroda, najstarijeg u univerzumu, a sta nam ne ide u taj prilog da zatrpamo.

Dakle, moje misljenje je da treba ostaviti obelezje u procniku, da bude deo trga, i da bude, kao deo istorije, prezentovan na adekvatan nacin.
 
Ne treba karikirati. Treba povući neku liniju šta je baš bitno da ostane na svom mestu (Vinča to svakako jeste), ali ako se to ne uklapa, treba premestiti ili samo obeležiti.

Lepenski vir smo premestili, Abu Simbel su Egipćani premestili (iz istog razloga).

Šta sad da radimo sa Stambol kapijom? Da ceo taj prostor ostavimo sa staklom. Previše je to prostora. Ostaviti možda 10-ak kvadrata na površini, ispod sve lepo konzervirati i to je to. Sve više od toga bi ometalo pešake i previše bi štrčalo.
 
Trg je već odavno formiran kako je formiran, na potpuno drugačiji način od onoga kaok je taj prostor izgledao dok se tu nalazila kapija.
Dodavanje nekakvih obeležja je samo natrpavanje i gomilanje šareniša, vašara, bez ama ikakve potrebe.

Hajde da makar jednom imamo makar malo kontinuteta u razvoju grada? Da li je tako nešto moguće u Beogradu?
 
Premesteno je sve sto je ometalo primarnu funkciju od vitalne vaznosti za drzavu. Ovaj trg se moze reci da je od vitalne vaznosti za grad i naravno da ne treba nista da ometa nesmetano kretanje pesaka, odrzavanje raznih aktivnosti i slicno. Ali adekvatno obelezavanje u plociku u nivou, od autenticnog materijala, ili kombinacija deo tako a manji deo sa staklom, osvetljen, ili neki drugi nacin, mislim da bi svakako bilo primereno.

p.s relja me pretece. Slazem se za kontinuitet razvoja grada, do u slovo. Ali je pitanje sta je to? Da li je to odbacivanje proslosti, kao komunisti, ap garadimo sve iznova, ili je kontinuitet zapravo nadovezivanje, prikazivanje, prezentovanje istorije i proslosti grada. Stambol kapija je bila simbol moci i grada, ovog grada, jedno vreme, vise je nema, grad se drugacije razvio. Ali bas zbog svog znacenja nekada treba je prezentovati. Naravno, da funkcija ne trpi, kao sto rekoh iznad
 
Evo primera ispred TC Rajićeva, baš onako kako bi trebalo i sa ovim Trgom. Prava mera - nikakav šareniš i vašar. U skladu sa svetskom praksom prezentovanja arheoloških ostataka.


Pogledajte prilog 1
 
Po meni obelezavanje nekadasnjeg objekta u vidu poplocanja uopste nije losa ideja, ako vec planiraju to da odrade. Samo da urade kako treba. Evo primera iz Beca, sa Stephansplatz-a:

Pogledajte prilog 1


Mnogi koji prodju trgom ni ne primete ovaj detalj. U pitanju je Virgilkapelle i nalazi se uz sam Stephansdom. Datira se u 13-ti vek, a otkrivena je 1973 prilikom izgradnje metroa.

Gornja slika sa bastom iz ovog ugla podseca pomalo na to kako bi to na nasem trgu moglo izgledati.
 
bas tako. evo sireg prikaza
Stephansplatz_Umrisse_Virgilkapelle.JPG
 
Ovo u Rajićevoj je u unutrašnosti privatnog objekta, koji pre svega ostalog, nije ni smeo da bude izgradjen nego je rezultat teške korupcije.
I sama zgrada je šareniš, vašar, i ispunjena trivijalnim sadržajima. Jel iko ovde dolazi da gleda ove ostatke? Ne. Da li iko ko dolazi da kupuje u buticima (a baš je gužva, sve se gaze po cipelama.....) stane i gleda i zamisli se nad ovim ostacima? Jok bre.

I na trgu će biti šareniš - sve što već postoji, plus ovo što kao obeležava Stambol kapiju, te obeležje za mesto preseljene grobnice....
Ma sve u skladu sa vašar urbanizmom: pevajuće fontane, nekakve žičare, novogodišnja rasveta u septembru, samo nek je šareno...
 
Imati meru je vazno prilikom oblikovanja takvih prostora. Trg ce definitivno biti prazniji kada se uklone zardinjere itd. Sto se tice obelezja valjda nece preterivati. Znam da se spominjalo i obelezavanje spomenika ruskim borcima sto je vec previse. Ovo sa poplocanjem moze i da ispadne ok ako urade kako treba. Meni se licno ideja ne dopada kao i vecina stvari koje rade po gradu. Vec sam spomenuo da obelezje kapije postoji na Narodnom pozoristu, a i to obelezje oslikava odnos nadleznih prema istoriji. Na toj ploci je kapija iscrtana tako da bukvalno ne odgovara istorijskom opisu. Direktor je spomenuo i plocu na zgradi pored Meriota.
Pomislio sam i na jos jednu opciju koja moze da bude ok, i koja je mozda decentnija. Metalna ploca u parteru koja prati raster poplocanja.

Evo i ploce na NP
 

Треба размислити и о ребрендингу, само на Калемегдану постоје две Стамбол капије, те она у Нишу.

Ову на Тргу означити као "Она права Стамбол капија" или "Васина капија"
 
Pa valjda su ove na tvrđavi ("Spoljna" i "Unutrašnja") starije od ove austrijske?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572108#p572108:gy0kevil je napisao(la):
Nurko7000 » 04 Окт 2018 12:57 pm[/url]":gy0kevil]
Треба размислити и о ребрендингу, само на Калемегдану постоје две Стамбол капије, те она у Нишу.

Ову на Тргу означити као "Она права Стамбол капија" или "Васина капија"
file.php

Стамбол капија на Тргу Републике је, у суштини, Виртембергова, док су на Београдској тврђави спољна и унутрашња. Нема потребе за новим називима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572102#p572102:nzaijiaa je napisao(la):
marone » 04 Okt 2018, 13:50[/url]":nzaijiaa]Imati meru je vazno prilikom oblikovanja takvih prostora. Trg ce definitivno biti prazniji kada se uklone zardinjere itd. Sto se tice obelezja valjda nece preterivati. Znam da se spominjalo i obelezavanje spomenika ruskim borcima sto je vec previse. Ovo sa poplocanjem moze i da ispadne ok ako urade kako treba. Meni se licno ideja ne dopada kao i vecina stvari koje rade po gradu. Vec sam spomenuo da obelezje kapije postoji na Narodnom pozoristu, a i to obelezje oslikava odnos nadleznih prema istoriji. Na toj ploci je kapija iscrtana tako da bukvalno ne odgovara istorijskom opisu. Direktor je spomenuo i plocu na zgradi pored Meriota.
Pomislio sam i na jos jednu opciju koja moze da bude ok, i koja je mozda decentnija. Metalna ploca u parteru koja prati raster poplocanja.


Naravno treba imati meru, nikako neki cirkus, kao sto je i Goje gore rekao, u skladu sa svetskom praksom obelezavanja takvih istorijiskih artefakata.

Sa druge strane, mislim da nema potrebe obelezavanje borcima crvene armije na tom mestu, jer to mesto ni pocemu nije specificnije od bilo koje druge ulice gde su se borbe odvijale i gde su ginuli sovjetski borci. Za takve stravi, je tabla odgovarajuca, kao memorijalno obelezje, jer nema nikakvih artefakata, vec je u obelezavanje tragicnog dogadjaja, i borbe koja se vodila po celom gradu, celoj drzavi, nije vezana drektno bas za to mesto, dok su se borbe i druge vazne istorijske okolnosti desavale bas pred kapijom i vezane su za nju. U tome je razlika.
 
Ja sam od početka rekao da sam za staklene panele u nivou pločnika ispod kojih se vide restaurirani ostaci kapije. Ako se ispostavi da je površina prevelika, onda je moguće uraditi ovako kao u Beču, samo što je na par strateških mesta staklo ispod koga se vide ostaci prave kapije, a ne samo ploče druge boje. To bi bila zanimljiva kombinacija, čak i vizuelno.

A istorijski i kulturni značaj nekadašnje glavne gradske kapije, u bilo kom starom Evropskom gradu, ne bi trebalo posebno objašnjavati. Pošto veoma očuvani ostaci postoje, treba da se vide (naravno ispod nivoa trga). Pogotovo ako je ovakva strast za utiranjem svih tragova istorije koja nam se ne dopada posledica totalno neproverene i moguće sasvim mitološke ubeđenosti da je Stambol kapija bila neki opštepoznati "simbol stradanja", toliko veliki da bi je srušili samo zbog toga, čak i da to nisu morali da urade. Citirao sam SAVREMENIKA koji u novinama piše da je NE TREBA rušiti. Da vidimo sada originalni izvor i originalni citat u kome se tvrdi da je srušena zbog posebno loših sećanja, pa će tek onda postojati bar NEKI razlog da se sakrivanje ostataka sada uopšte razmatra. Trenutno ga nema, sem što svi na neki višeban način "znaju" da baš tako ostvaruju želje predaka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572119#p572119:s4kno90s je napisao(la):
Zuma » 04 Oct 2018 02:11 pm[/url]":s4kno90s]
A istorijski i kulturni značaj nekadašnje glavne gradske kapije, u bilo kom starom Evropskom gradu, ne bi trebalo posebno objašnjavati.
Makar pokušaj.

"Veoma očuvani ostaci"? To se ne može reći ni za Rimski forum, kamoli za ovu bezobličnu gomilu cigala.
 
Zaista ljudi, ovo što je pronađeno su skoro bezoblični fragmenti jednog nebitnog istorijskog objekta nikakve arhitektonske vrednosti .... Beograd nije Rim niti će ikada biti, nema svaka otkopana gomila kamena neku vrednost.

To što je Beograd toliko puta rušen i prekidan u razvoju te za posledicu ima jako malo značajnijih istorijskih artefakata i objekata ne znači da svaki kamen treba očuvati i prezentovati kao da je ne znam kakve istorijske vrednosti. Svoj grad treba prihvatiti onakav kakav je, bez tih kompleksa niže vrednosti.
 
Vrh