Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Onda je rimska kaldrma bitnija od temelja te kapije ...jer je starija....
 
ne mesaj zabe i babe
nisu se Rimljani borili protiv Turaka
nego mi sa knezom i Jankom izgibosmo na toj kapiji
da ponovim
obnovljen jedan stub ili deo luka
bi i najvecoj neznalici jednim pogledom
bila jasna ta kompozicija deo kapije i spomenika koliko nam znaci
ko smo, sta smo prosli pa i kuda idemo
:sesir:
 
Ипред те капије, Србе су набијали на колац, зато је чувена и зато је и срушена по преласку Београда у српске руке. И треба да остане затрпана, за вјек и вјеков.

Каква стакла, какво чување, каква пезентација ... по том резону, можемо по целом тргу да оставимо уметничке инсталације лутака набијених на шипке ....
 
Kad je bilo price o trgu i obelezavanju Stambol kapije drugom bojom, nisam bio ni za ni protiv.. Sad kad su je otkopali i to ovako ocuvanu, mislim da bi bilo steta zatrpati je.. Niti su je Turci podigli ciljano da bude koriscena za ubijanja i nabijanja, niti su je Turci srusili.. Sto neko rece tako razrusena ispred spomenika Kneza koji u tom pravcu pokazuje prstom, bila bi zanimljiva i jasna celina.. rusenje starog da bi se gradilo novo i drugacije u konacno oslobodjenoj zemlji... Drugi narodi slave oslobodjenja svojih zemalja i pobede u ratovima a nas je mentalitet da kukamo kako su nas porobili ovi i oni pa ljudi kapiju dozivljavaju kao podsecanje na ropstvo a ne kao secanje na oslobodjenje i trajno odlazenje vekovnih okupatora u istoriju.
Svakako je bolja ideja ostaviti bar deo ostataka vidljive nego zatrpati je a obelezavati njeno mesto na plocniku.. ako se vec resilo da je nekako prezentuju i oznace...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571978#p571978:11ixvzux je napisao(la):
stf » 04 Oct 2018 07:14 am[/url]":11ixvzux]Ипред те капије, Србе су набијали на колац, зато је чувена и зато је и срушена по преласку Београда у српске руке. И треба да остане затрпана, за вјек и вјеков.

Каква стакла, какво чување, каква пезентација ... по том резону, можемо по целом тргу да оставимо уметничке инсталације лутака набијених на шипке ....

A drustvo da im pravi instalacija na susednim Terazijama, gde bi obesene lutke visile ispred Mc-a, po hotelima Balkan i Moskva (1941l. Ustvari novogodisnja rasveta treba da bude u tom stilu.

@ boca

Treba samo postovati volje nasih predaka. Ovde se uopste ne radi o tome sta jeste ili nije starije, vec se radi o postovanju stradanja ko zna koliko generacija nasih cukun cukun dedova. Zato je i zakopana sa razlogom, jer je budila posebna osecanja jeze, tuge i ocaja Srba tog vremena. A niko se nije setio da svim tim nasim stradalim sunarodnicima bas na tom mestu, pa makar u okviru poplocavanja trga ostavi mesto za jednu plocu koja bi govorila o tim groznim sudbinama. Nesto slicno kao ona ploca koja vec postoji na zgradi pored hotela Meriot.
 
Da pojasnim:

6-Stambol kapija je vaznija jer ima duboku istorijsku simboliku i poruku vezanu za narod koji je ovde danas vecina, pa i sire.
To nije poruka nabijanja na kolac, vec prica o herojskom narodu i dubokim korenima. Uzgred velika ja verovatnoca da su Srbe nabijali na kolac upravo Srbi bilo hriscanske bilo muslimanske vere (u sluzbi raznih vlasti), i pre i posle austrijskih osvajanja. I to je vazna poruka. Za detalje treba pocitati neku strucniju knjigu.

7-Da je princip losih uspomena dobar, Englezi bi srusili Tower i ceo rimski London, piramide Egipcana i Maja takodje i sve ostatke Rima i srednjevekovne Evrope, Rusi crkvu Vasilija Blazenog. Sve te epohe su poplocane masovnim nasiljem.

8-Ocuvanje Stambol kapije pokazuje da grad koji ima 2000+ gidina ima objekat stariji od polovine 19. veka u svom epicentru. Srbi su uspeli da pociste kao gubari sve slojeve pre njih. Kao ovi sto danas divlje zidaju po centru i periferiji. Da ima potraznje za stanovima i da se lako udaraju temelji na Kalemegdanu verovatno bi i tu produhovljeni investitori (domaci i strani ), sve to ozidali.
Tuzno je da ovoliko istorije na jednom mestu u Bg osim Kalemegdana ima toliko malo da se vidi.

9-Zasto je S.kapija vaznija od od svih objekata okolo. Svi okolni objekti su izraz aspiracije jednog naroda i tadasnje elite. A kapija je stvarna istorija i cuvar poruke.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572005#p572005:ynnokdz0 je napisao(la):
zexland » 04 Oct 2018 09:28 am[/url]":ynnokdz0]... A niko se nije setio da svim tim nasim stradalim sunarodnicima bas na tom mestu, pa makar u okviru poplocavanja trga ostavi mesto za jednu plocu koja bi govorila o tim groznim sudbinama. Nesto slicno kao ona ploca koja vec postoji na zgradi pored hotela Meriot.

Pravo u poentu.
 
Da se potsetimo onoga što već znamo:

- Virtembergova kapija, kasnije nazvana Stambol, nije Turska nego su je sagradili Austrijanci za ODBRANU od Turaka.
- Turci nisu Srbe nabijali na kolac na kapiji nego duž puta ka Terazjama, isto kao i duž svih drugih puteva po Srbiji.
- Kapija je srušena zbog međunarodne obaveze da se to uradi i zbog toga što je smetala urbanistikom uređenju trga, što znamo sasvim sigurno
- Za razliku od toga veoma je problematično tvrđenje da je Stambol kapija bila ikakav poseban simbol stradanja Srba više nego bilo koje drugo mesto velikih bitaka.
- Teško je reći čak i da li bi Srbi tog vremena, da nisu MORALI da je sruše, bili više ponosni osvajanjem tako velike kapije, pa bi je želeli kao spomenik svima koji su pali u borbama, ili je bi je srušili i da nisu morali. Svakako znamo da su neki tada pisali u novinama protiv rušenje, i da joj nisu porušili ništa ispod nivoa trga.

file.php
 
Kako biste vi (koji forsirate priču o Stambol kapiji) uredili te iskopine?

Meni je sve što je u nivou OK. Ništa ne bi smelo da štrči i ometa kretanje pešaka.

Ova kapija je prvenstveno podsetnik i simbol turskih zlodela, a trenutno nije "in" vaditi i isticati takve stvari iz prošlosti.
 
Ja stvarno apelujem da prestanemo da živimo u mitologiji. Stambol kapija je nesumnjivo arheološki lokalitet velike važnosti i zaslužuje da bude označen/prezentovan na adekvatan način (kombinacija stakla i drugačijeg popločavanja), i naravno u nivou da ne ometa tokove pešačkog saobraćaja.

Sve ostalo su prazni mitovi i legende, baš kao i priča o braći Jugovića, za koje se ne zna ni da li su uopšte postojali....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572024#p572024:2vd3mai6 je napisao(la):
astrodule » Čet Okt 04, 2018 11:32 am[/url]":2vd3mai6]Kako biste vi (koji forsirate priču o Stambol kapiji) uredili te iskopine?
To i mene živo zanima.

Očekujem uskoro prve home-made rendere kako bi trebalo da izgleda rekonstruisana kapija, onako nasred kolovoza, nasred pešačkih tokova i tako dobro pozicionirana da vizuelno sahrani ceo trg...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572041#p572041:20a3luck je napisao(la):
Bender Rodriguez » Čet Okt 04, 2018 11:56 am[/url]":20a3luck]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572024#p572024:20a3luck je napisao(la):
astrodule » Čet Okt 04, 2018 11:32 am[/url]":20a3luck]Kako biste vi (koji forsirate priču o Stambol kapiji) uredili te iskopine?
To i mene živo zanima.

Očekujem uskoro prve home-made rendere kako bi trebalo da izgleda rekonstruisana kapija, onako nasred kolovoza, nasred pešačkih tokova i tako dobro pozicionirana da vizuelno sahrani ceo trg...
mislim da su jedno 10 puta objasnili, ukljucujuci i post odmah iznad tvog...
 
To što Goje predlaže je umerena i razumna verzija. Ali ja mislim da će neki otići i dalje od toga i tražiti nešto, da tako kažem - 3D.
 
ne znam, mozda sam poropustio, ali se pricalo o zastakljivanju a uglavnom o plocama druge boje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572037#p572037:2a6wrk3i je napisao(la):
GOJE » 04 Oct 2018 10:54 am[/url]":2a6wrk3i]Ja stvarno apelujem da prestanemo da živimo u mitologiji. Stambol kapija je nesumnjivo arheološki lokalitet velike važnosti i zaslužuje da bude označen/prezentovan na adekvatan način (kombinacija stakla i drugačijeg popločavanja), i naravno u nivou da ne ometa tokove pešačkog saobraćaja.

Sve ostalo su prazni mitovi i legende, baš kao i priča o braći Jugovića, za koje se ne zna ni da li su uopšte postojali....

Није српска историја инстант пире кромпир, 5 мин кувања па једеш.

Зашто је битно да ли је Ћоркан стварно живео, после читања "На Дрини ћуприја" ја на средини моста
видим објешене жртве турског зулума? Па, ако идемо и даље виде се и швабе како стрељају и Мурата Шабановића како диже брану.

Такви су епови, ко се икада запитао због чега је та улица добила име по Васи Чарапићу, сазнао је све о страдањима и не о једном већ
о стотинама Чарапића који су на том месту страдали, а персонификовани су тим једним Васиним именом.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572037#p572037:2dkon9na je napisao(la):
GOJE » 04 Oct 2018 10:54 am[/url]":2dkon9na] Stambol kapija je nesumnjivo arheološki lokalitet velike važnosti ....

Odkud?
To što je neki objekat nekada postojao, ne znači automatski i da je " nesumnjivo arheološki lokalitet velike važnosti".
 


Anastas Jovanovic: Smrt Vase Carapica na Stambol kapiji
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572053#p572053:kdrufa5x je napisao(la):
relja » 04 Oct 2018 11:21 am[/url]":kdrufa5x]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572037#p572037:kdrufa5x je napisao(la):
GOJE » 04 Oct 2018 10:54 am[/url]":kdrufa5x] Stambol kapija je nesumnjivo arheološki lokalitet velike važnosti ....

Odkud?
To što je neki objekat nekada postojao, ne znači automatski i da je " nesumnjivo arheološki lokalitet velike važnosti".
Ovo osporavanje mi je samo po sebi neverovatno, ali mi je šokantno što dolazi baš od tebe.
 
To su bile isturene fortifikacije koje nikome nisu trebale i za kojima niko nije žalio, i koje su bile prepreke širenju i razvitku grada.
Grad koji danas imamo nije mogao da nastane dok su te fortifikacije postojale.

Da li imaš obraloženje za svoj stav, ili misliš da se takva tvrdnja ni ne dovodi u pitanje?

I nemoj da te čudi - ja nemam taj "vintidž" fetiš za baš sve što je staro ili je nekada postojalo ili se vidi na nekim crno belim fotografijama.
 
Ja ne dovodim u pitanje ni činjenicu da su to bile isturene fortifikacije, ni da su sprečavale razvitak grada. Takođe, mogao bih da se složim i sa činjenicom da je kompletno uklanjanje bilo manje zlo, od pokušaja da se uklopi u modernu urbanu matricu novog grada u nastajanju.

Ali, sama glavna i impozantna kapija ne može predstavljati tek neki objekat koji je postojao (kako ti kažeš). Ona jeste veoma važan arheološki lokalitet, i zaslužuje da bude adekvatno obeležena. I o tome ne možemo da odlučujemo ti i ja, već struka.
 
Uopšte nije važan areološki lokalitet.
Kako možeš da tvrdiš da je bila "impozantna" i da na tome gradiš argumentaciju kada ne postoji fotografija ili verna skica?
Ovo se obeležava čisto eto jer je to nečiji ćef, isto kao i sa onom premeštenom grobnicom.

Ovi nam grad pretvaraju u seoski vašar.
 
Ma naravno svi u Rimu su glupavi sto ono silno kamenje pa i stubove starinske drze rasuto po gradu ...
Bolje da se ugledaju na Bgd pa lepo da sve to pozatrpaju
a za belosvetske zaludjenike koj dolaze u Rim zbog nj. da stave po neko prozorce na trotoar pa da mogu da si bleje kroz taj pendjer koliko im volja

Neronove tragove ne samo materijalne vec i pisane
sve da ubrisu jer on je bio
golemi zlotvor zbog kojeg su mnogi Rmljani izgoreli tabani

:lool:
 
1-Zuma Care.

2-Cini mi se da je receno da su kapiju pravili Austrijanci, a opeka je njihov materijal. Spekulisem - da je ovo zaista Stambol kapija.

3-Negde 90-ih na trecoj ili cetvrtoj godini, cela generacija je imala na "sinteznom projektu" predlog resenja trga sa mogucom koncertnom dvoranom na prostoru staklenca i ispred. Profesor koji i tada i sada bio legenda i ljudina, blago nam je sugerisao da Trg Republike treba da se "zatvori" na pametan nacin. Ispostavilo se da projekat fensi dvorane nije uopste ni bitan. Vec urbanisticko resenje ovog trga. Bila je samo jedna desetka, koja promasila arhitekturu, ali potpuno pogodila urbanizam. To resnje jedne koleginice, imalo je modernu varijantu Stambol kapije u izmedju dve trake saobracaja pored Narodnog pozorista. Nesto kao St. Clements u sred Fleet St. u Londonu. Sa fomom dva trga koji se prelivaju jedan u drugi, Trga republike i Nusicevog Trga. Izgleda da je profa sa zivotnim iskustvom hteo da osetimo duh mesta.

4- I tada i danas ovaj trg je za neuke prazan. Hoce nesto da isaraju behatonom. Ne moze biti prazan ako je ziza istorije ovog mesta. Po meni je Stambol kapija najvazniji objekat na Trgu republike iz mnogo razloga, cak vazniji od N pozorista, muzeja i spomenika Knezu M. Da li bi trebalo staviti staklene ploce i gledati u presek kapije ili je dici da bude simbol - pitanje je za strucnjake i naravno konkurs na najvisem nivo recimo u organizaciji SANU i AAS. U normalnoj zemlji. Bojim se da cemo dobiti i na Trgu Kazahstan.

5-Jer to i zasluzujemo. Jer smo pristali na B na V i vise ne protestvujemo.


Ko je car profa? :)
 
Ali Boco...
Jedino što ostaci starog Rima i Stambol kapije imaju je to što su ti objekti nekada postojali...
Ne možeš stavljati palate, forume, amfiteatre, spomenike itd, itd... stare 2000 godina u prestonici antičkog sveta u istu ravan sa austrijskom isturenom kapijom ispred pogranične tvrđave koja je postojala celih 140 godina.
 
Vrh