На истој овој теми са истим људима је била расправа о томе шта је трг. Трг није поплочан плато, само зато што је то решење које је често примењено на Западу. Трг је пре свега место сусрета људи, некада давно због трговине, а касније због светковина, суђења, тријумфалних парада, верских поворки, говорничких наступа...Сусрета двоје или троје. Зато је трг средиште и душа сваког града, али и знамење демократије.А људи су много година пре настанка било којег града живели у природи и најнепосреднијој близини природе. Зато близина растиња људима увек прија.Човек је нераскидиво повезан са природом, ваздухом, водом, плодовима и растињем без кога свега тога не би било. Претерано заузимање простора грађевинама је производ утврђеног града некада давно, а данас производ незнања и похлепе.
У Београду је више кућа срушено у миру него у ратовима. Много боље би било да су претежно приземне и спратне куће сачуване у најстаријим деловима града, а да су вишеспратнице грађене у новим деловима.Насупрот томе од 20их година прошлог века се подижу најпре умерено високе троспратице и четвороспратнице, па крајем 30их и шестоспратнице, а у другој половини века се надограђују те зграде ниже спратности и граде све више.И пошто је повећан број становника тим претрпавањем простора, повећан је и број моторних возила. Тако смо добили многе улице попут Краља Петра, Бранкове, Дечанске, које су еколошка и естетска катаклизма. Мрачне, сиве, загађене, бучне и без дрвореда. Савршене галерије ремек дела архитектуре, истина мало нагарављене, али лепо видљиве.
И трг Републике је дигнут у висину, да не постане кутија за ципеле, спасила га је вртна површина до тржног центра с краја осамдесетих. А с обзиром на прошлост тог места великог страдања, далеко примеренији садржај би било његово претварање у вртни простор тишине и размишљања, него плочник и место за звучнике од хиљаде вата .
Проценти се односе и на шуме на градском подручју, а не дају праву слику распореда природних целина у граду. То што дрвећа има у Кошутњаку и на Авали не значи да не трба да га има у Бранковој, Дечанској, Краља Петра, Цара Уроша и другим улицама без дрвореда. Па ипак неке анкете показују да становници Старог града траже паркинг места, јер да им треба дрвеће, до сада би га добили.