Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Iskreno ovo oznacenje stambol kapije toliko ne znači ništa da su mogli i da ga izostave.
 
Ево данашњих слика с нивоа улице:













Осветљење за предњу фасаду Музеја; као да има и земље око светиљке, што за последицу може имати кривљење плоча:





Ћошак према Чика Љубиној улици не дирају:



 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626436#p626436:1ke8hyvi je napisao(la):
Stefan BB » 28 minutes ago[/url]":1ke8hyvi]Stigao novi render!
file.php

Molio bih one koje misle da drveće treba da stoji ispred Narodnog muzeja da mi pokažu slike glavnih muzeja u evropskim gradovima sa drvećem ispred glavnog ulaza.
 
Мени жао зграда у Браће Југовића, али боље и цео блок да се руши него да остану оне накарадне надоградње. Него занимљиво овај рендер нема шине??
 
Pa za sine ce se kopa ponovo samo gledaj ....
Uskoro ce vidimo oce li raditi pofdlogu za sie ili rade bez iste...
 
Aj to drvece, nego ovo vamo de je bila dnk fontana, ono pravi drugaciju ideju, a zaklanja trg kad se gleda ispred zgrade sadasnjeg hotela matijevica. Trg izgleda mnogo mocno sada bez ovog drveca i to bas, jedino ga j*** deo oko staklenca , tu bi mogli da posade ovo da se ne vidi staklenac, i onda da uklone kad se nesto pristojno napravi. Tad dobijamo odlicnu formu jer kao sto rekoh, odmah ispred matijevica kad se gleda konj i muzej izgleda do jaja, nit je razudjeno kao npr tjen an men ili onaj u tirani trg, nit je skuceno, bas je kako treba. S ovim tripom od drveca to nije.. csak i kad moze nesto dobro uvek se nadje neko to da zezne, kako to nije mi jasno. Ne daju mu da bude dobro nikako

Edit: sad vidim drvored ispred staklenca.
 
potpuno ne smetaju drveca ispred muzeja. moze da se lepo secu u formu i da ostanu mali. zgrada se ipak dobro vidi
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626447#p626447:288q8nem je napisao(la):
astrodule » 01 Јун 2019 05:58[/url]":288q8nem]Molio bih one koje misle da drveće treba da stoji ispred Narodnog muzeja da mi pokažu slike glavnih muzeja u evropskim gradovima sa drvećem ispred glavnog ulaza.
Зашто? Ваљда је лигично, када имате лепу зграду, да се она и види, уместо да је кријете иза зеленог паравана? За толико нам нису потребне слике главних музеја европских, или било којиг других, градова. Довољно је само да размислимо сопственом главом - нешто што, узгред, свакако треба да чешће чинимо, уместо што слепо преписујемо туђа решења.

Граду треба више зеленила, али оно што нам је потребно на тргу, разликује се од онога што нам је потребно у парку. Ако ћемо већ да кријемо нешто на тргу, и у околини, нека то буду Стакленац и оне накараде иза њега, а не прелепа зграда Музеја.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626182#p626182:288q8nem je napisao(la):
Дошљак » 31 Мај 2019 06:45[/url]":288q8nem]Eво како сам замишљао, само да прикажем основу објекта. Зелена површина би страдала минимално. Е сад, ако би се радила градска галерија, ја бих волео да видим објекат лучне конкавне колонаде која би могла да има инкорпорирано зеленило наизменично у пролазима између стубова.
Да, то је занимљив предлог, бар овако како га замишљам у глави. Шта год да се изгради, тешко да може бити горе од Стакленца и оних чардака.

Што се тиче сврхе саме зграде, треба размишљати о томе шта нам је реално најпотребније. Мислим да су опера и градска галерија луксуз који не можемо приуштити у тренутку када Историјски музеј Србије нема адекватан простор, Народни музеј нема довољно изложбеног простора, а Народној библиотеци прети нова катастрофа, по узору на они из 1941.
 
Drvece ispred Muzeja je itekako visak. Cak nece ni imati nikakvu funkciju. Zona za sedenje ce biti ispod ona dva drvoreda prekoputa. Sve mi se dopada sem tog suvisnog drveca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626590#p626590:149na50k je napisao(la):
zexland » 01 Јун 2019 23:43[/url]":149na50k]Drvece ispred Muzeja je itekako visak. Cak nece ni imati nikakvu funkciju. Zona za sedenje ce biti ispod ona dva drvoreda prekoputa. Sve mi se dopada sem tog suvisnog drveca.
И летњих башти које само што нису почеле да се пењу уз фасаду зграде Музеја. Сунцобрани су, бар у мојим очима, далеко већи проблем од дрвећа - бар на тој локацији. Сличан пример нисам видео ни на далеко мањим трговима.

Уопште није требало дозволити отварање једног таквог објекта на тој локацији. Погледајте само на шта то личи:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626189#p626189:149na50k je napisao(la):
Bukira » 31 Мај 2019 06:55[/url]":149na50k]
file.php
Као да је неко отворио бувљак, и тако месецима. Чудим се да се нису сетили да од коњаника направе тобоган за децу својих муштерија.
 
Ovako zbijeni suncobrani u baštama kafića veoma loše izgledaju - kao limeni krovovi nekih baraka.

Drveće ispred Muzeja višak, osim ako ne planiraju da ga orezuju i oblikuju.
Ovako planirano obeležavanje Stambol kapije je takodje višak, nikakve poente nema kada se već ne vide originalni ostaci. Ovako će samo delovati kao neko krpljenje i neurednost na popločanom platou.

Vraćanje onih starih i suviše kitnjastih kandelabra oko kneževog spomenika mi se isto tako čini nepotrebnim. Sada se lepo vidi koliko se spomenik bez njih bolje sagledava i ističe. Te svetiljke samo odvraćaju pažnju i trebalo im je naći neko drugo mesto na Trgu, ako se već želelo njihovo zadržavanje u tom prostoru.

Vesić je nedavno rekao da će se sada na Trgu postaviti i tramvajske šine. Prema ovom renderu - ništa od njih. Tako da je to još jedan minus i neverovatno rasipanje sredstava na kasnije ponovno raskopavanje..
 
Evo ovako nesto. Kad se posadi ovaj drvored nasred trga, ova vizura nece biti moguca, a eto prodjite i uzivo se uverite koliko je dobra.

IMG-20190529-165945.jpg
 
Tako je.
Istakao bih još ugao gde se vide i muzej i pozorište i tu (osim spomenika) ne sme ništa da ih zaklanja.

Je**lo ih drveće ispred muzeja. Totalni promašaj.
 
Da, vidik je dobar, ali planirali su drvored da bi Trg dobio četvrtastu formu, ali pre svega i da bi se saobraćaj malo odvojio od pešačkog prostora..Kada bi Trgom prolazili samo tramvaji onda ne bi ni bilo potrebe za barijerom od drveća.
 
Čini se da su danas, i pored kiše, najzad malo ubrzali tempo:

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626603#p626603:2irekfce je napisao(la):
Vox91 » 01 Jun 2019 04:06 pm[/url]":2irekfce]Da, vidik je dobar, ali planirali su drvored da bi Trg dobio četvrtastu formu, ali pre svega i da bi se saobraćaj malo odvojio od pešačkog prostora..Kada bi Trgom prolazili samo tramvaji onda ne bi ni bilo potrebe za barijerom od drveća.

Slazem se, smetnuo sam da ce tuda ici trole, pa ce zice i cela infrastruktura pokvariti utisak, pa ce mozda drvece malo da otkloni taj utisak.


Primer Nice, napravili su trg sa tramvajem, cak su i ti tramvaji na akumulatore da se ne bi zicama i banderama kvario utisak. Jako lepo.

Jednog dana ce najmanji problem biti ukloniti to drvece.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626603#p626603:1rn58zzm je napisao(la):
Vox91 » Today, 18:06[/url]":1rn58zzm]Da, vidik je dobar, ali planirali su drvored da bi Trg dobio četvrtastu formu, ali pre svega i da bi se saobraćaj malo odvojio od pešačkog prostora..Kada bi Trgom prolazili samo tramvaji onda ne bi ni bilo potrebe za barijerom od drveća.

Da pojasnim da mi ne smeta drvored ka ulici, već prvenstveno mislim na drveće ispred Muzeja.
 
Samo neka postave klupe po obodu trga, boga im, da može negde da se sedne bez da se plaća preskupa, bljutava kafa.
 
У хладовини дрвореда до дома штампе било би најбоље.
 
Дрвеће испред Музеја је промашај, чак и ако намеравају да му обликују крошње. Просто, нема смисла, осим ако не намеравају да поставе дрворед испред свих зграда на тргу - што никако не препоручујем, ма колико волео хладовину и подржавао сваку иницијатицу озелењавања града.

Летње баште, а посебно оне одвратне сунцобране, треба забранити на главном делу трга. Трг треба да изгледа достојанствено, а не као бувљак.

По питању канделабри се двоумим. С једне стране сматрам да споменик изгледа упечатљивије без њих, а с друге, да је важно очувати интегритет овог споменика културе. Канделабре свеједно треба сачувати и поставити - негде. Можда их употребити као узор за расвету на виднијим местима у Старом граду уопште.

Обележавање места Стамбол капије на предложен (усвојен?) начин је потпун промашај, и као што је колега изнад ће навео, изгледаће као крпљење. Да је реч о било којој другој локацији, не бих имао ништа против - приступ ми се иначе допада - али ово је практично једини праву тргу у нашој престоници. Нека направе уместо тога апликацију за туристе са виртуелним приказом града кроз векове, на којој ће бити означена и локација римских зидина итд. уз пропратне информације, или томе слично (нешто с виртуелним наочарама, на пример).

Клупе и хладовина дрвећа преко су нам потребни, али треба их поставити тако да не заклањају видик на један од најлепших и (ускоро) најуређенијих делова града.

Загађеност ваздуха је озбиљан проблем у градовима, и наша клима постаје све есктремнија, тако да данас температуре од преко 40°C више нису никаква реткост. Сетимо се само лета пре последњег, када смо имали, ако ме сећање добро служи, око тридесет дана заредом са температуром преко 35°С. Зато сам ја, као што рекох изнад, увек за више зеленила - дрвећа, жардињера, цвећа и травњака - али, побогу, тамо где му је место. Не затрпавајмо Трг републике и не заклањајмо неке од најлепших фасада у граду!

Трг треба оградити од улице беспрекорно одржаваним топијарима (нешто модерно), а не дрворедом. То би допринело укупном утиску, колико-толико умањило буку и загађење, а не би заклонило видик. Исто треба поступити где год ширина тротоара дозвољава постављање жардињера, које
 
Да се не би опет покретала дискусија по том питању, не кажем да један трг -или трголики 'отворени' простор, ако некима смета - апсолутно не треба да буде пошумљен (свако ко је посетио Требиње зна какву прелепу атмосферу то може да створи), али то није одговарајуће решење за главни трг града попут Београда.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=626635#p626635:3534dmyh je napisao(la):
Myah » 01 Jun 2019 06:56 pm[/url]":3534dmyh]Samo neka postave klupe po obodu trga, boga im, da može negde da se sedne bez da se plaća preskupa, bljutava kafa.

S time mozes da se pozdravis, toga su se davno po Evropi dosetili pa vise nema da se sedi bez da se plati, a gistro ljudska prava ovo ono. Evo pogledaj samo u poslednjih 20 godina koliko je klupa ukinuto u BG. Nema ni jedna rekonstrukcija da predvidja da ljudi sede, i u skadarliji su uklonili klupe.

Jedino sto stavljaju su klupe bez naslona. Naravno, ne govorim za parkove.

Dosad je moglo da se sedi na trgu , voleo sam da sedim i pijuckam i gledam ljude i upoznajem ih. Toga vise nece biti.
 
ili nadoknadjuju ono sto su odugovlacili do sada?
i na koridoru 10 se razvredneli.
Ćićolina im dala žišku :laugh:

Stiglo i drvece i turisti..
 
Vrh