Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Ja ne znam jel naš narod glup? Na Twitteru me napadoše jer sam rekao da bi Trg bio lepši bez zelenila.
I sad kao ti si lud, izbacuješ zelenilo iz centra, vidi druge gradove puni zelenila...

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Зеленило улепшава и пречишћава град.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Već je bilo rasprava na ovoj i drugim temama o tome šta je trg. Nekako se uvek to svede na podelu na one koji bi park i one koji bi apsolutno prazan prostor, a deluje mi da je ispravno biti negde između, u zavisnosti od situacije.
Prvo, da razjasnimo - trg može imati različite funkcije i u zavisnosti od njih se projektuje količina i forma zelenila. Prema onome što sam video po Evropi, funkcije mogu biti: okupljanje manjih grupa ljudi (kada obično postoji više celina trga, sa zelenilom), okupljanje velikog broja ljudi (manifestacije, pijace, vašari, obično ravna površina sa ili bez obodnog zelenila) i urbanističko-arhitektonska (obično radi naglašavanja monumentalnosti okolnih zdanja, sa malo zelenila, dobro raspoređenog).
Što se tiče čuvenog "jesi video kako izgleda trg u Evropi", ovo bi bio odgovor. Postoje sva tri. Trg nije uvek prazna ploča, što bi bilo nelogično, naročito u većim gradovima gde ima više trgova sa različitim namenama.
Naš trg bi, po ovoj podeli bio druga opcija, a možda i treća da su malo razmislili o pozicijama drveća u kontekstu okolnih zgrada. Međutim i ovo je dobro jer do sada nismo imali ovakav trg, a potreban nam je.
Samo da još dodam da bi svi koji pominju trgove kroz istoriju trebalo da razmisle zašto su ti srednjovekovni trgovi (i malo kasnije) bili prazni. Osim što nije bilo globalnog zagrevanja, pa je moglo da se stoji na suncu, nije bilo ni gradskog zelenila da održava krošnje, a prostom narodu estetika nije bila prioritet. Trg je imao pre svega funkcionalnu ulogu okupljanja, razmene robe, crkvenih i svetovnih manifestacija, pogubljenja... Danas trg uglavnom ima drugačije namene, pa tako i drugačije forme.
 
Po stoti put kažem da malo guglate "city square"

https://www.google.com/search?safe=off& ... Ns3Fvr3uks

i videćete par stvari koje su svuda iste - prazan prostor i lepe fasade (i poneki drvored sa strane). Nikakve žardinjere i drveće i zelene površine po sredini. Eventualno spomenik i to je to. Takav trg Beograd (osim u Zemunu) nema i evo prilike da dobijemo bar jedan takav, pa makar za probu.
 
Pa kad izguglaš dobiješ upravo ono što sam opisao. To što ti vidiš samo jedno je druga priča. Gomila trgova po Evropi jeste prazna, ali pre svega zbog toga što je takva već stotinama godina iz razloga koje sam opisao. Moderni trgovi se javljaju u sve tri varijante.
U svakom slučaju "izguglaj" nije argument, funkcija trga jeste.
 
"Izguglaj" je argument za one koje nisu nikada videli takav trg koji je normalan u svim gradovima sa tradicijom.

I upravo zato što mi nemamo takav trg, mišljenja sam da nam to treba (bez obzira što tu nikad nije bila pijaca) i to baš tako sa što manje drveća, žardinjera ili klupa po sredini.

Drveće ispred najvažnije zgrade na Trgu je po meni idiotluk. Ako već mora da se stavi drveće, onda treba da zaklanja ružne i prosečne fasade.

Funkcija "praznog" trga jeste sve to što si ti naveo, ali činjenica je da sam dosta putovao i skoro uvek (osim oko Božića) trgovi su bili prazni.

U Barseloni sam viđao po manjim "praznim" tragovima neke grupne manifestacije, ali glavni trgovi su uglavnom potpuno prazni i puni ljudi koji cirkulišu ili sede po kafićima po obodu.

Ono što je najgore što se može desiti na Trgu su prevelike bašte kafića i preglomazne izložbe ili neke svakodnevne marketinške gluposti. Nadam se i da neće praviti klizalište preko zime.
 
Potpuno se slažem da je nama potreban ovakav trg, kao i da je drveće ispred jedne od dve najlepše zgrade na trgu čist idiotluk. Samo kažem da u opštem slučaju moderan trg ne mora da bude takav i da to zavisi od potreba i uslova. Nekako mi je kao primer trga sa drvećem u glavi uvek pariski Place de la Republique. Što se tiče Barselone, ni Placa de Catalunya nije baš prazan, ali dimenzije mu to dozvoljavaju, dok je Placa Real tradicionalniji, sa lepom kolonadom i sa kafićima koji ne okupiraju trg (mada i on ima palme, ali zbog visine ne dolaze do izražaja).

U svakom slučaju, i ja se nadam da neće biti nikakvih trajnih (niti "privremenih" u beogradskom stilu) instalacija, kao i da će kafići biti ograničeni. Možda se u jednom trenutku opamete za drveće ispred muzeja i posade nešto manje ili još bolje, presade ovo drveće i ne posade novo.
 
Ja sam skoro siguran da će kafić kod Buhe da proširi baštu skoro do spomenika.

Bilo bi lepo da Beobild iskoristi dron čim se ovaj ograđeni deo pusti i da pratimo situaciju sa baštama kafića.
 
Meni je na primer drvored ispred Narodnog muzeja pun pogodak, bitno je da nisu puno visoka ta drveca, ne bi li mnogo zaklanjala fasadu...Mnogo je lepse prilikom same posete muzeja i proci pored istih u onim mesecima kada je uzaren asfalt, beton, granit , sta vec...i izlaskom iz istog sa pogledom na te zelene krosnje, odmara oci svakako. Uvek cu da potrzim ideju za zelenilom u centru grada, u svom ovom sivilu svako drvo, zardinjera dolazi kao jedno lepo i veliko osvezenje. Naravno, ako je sa ukusom i prihvatljivo mesto za tako nesto.
 
Apsolutno sam za: "Gde god nadjes zgodno mesto, tu drvo posadi..."

Ali, "svako drvo" i "zardinjera" ... NE NIKAKO ! Prvo, s ovim javorom su pretjerali, ali stvarno, drugo, starost sadnice ... (?) mogli su malo da se otvore kao onomad Đilas na bulevaru, treće, žardinjera ... (!) to stvarno ne bih komentariso, jer me podsjeća na to da svrha iste nije ulična saksija za neki grm ili tuju npr. već najčešće betonsku prepreku bahatome narodu koji bi da prolazi ili parkira gdje mu padne na pamet.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=605105#p605105:2tfh6osu je napisao(la):
Bukira » 27 Feb 2019 11:22 pm[/url]":2tfh6osu]Slikano danas popodne:

file.php

Jako mi se sviđa ovo vizuelno produženje Čika Ljubine korišćenjem popločanja drugačijeg izgleda, ali jednako toliko loše koliko je ovo popločanje dobro jeste pozicija ovog skrnavog sata, koji ne mogu da zamislim da bi pristojno stajao na bilo kom delu trga, pa zašto ga ne bi možda odneli kod sedišta Delta Holdinga uz zahvalnicu za godine čitanja netačnog vremena ili na deponiju eto ne znam gde bi drugo moglo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606108#p606108:959ltwyf je napisao(la):
relja » Pon Mar 04, 2019 7:56 pm[/url]":959ltwyf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=605940#p605940:959ltwyf je napisao(la):
ArhiTETKA » 04 Mar 2019 02:45 am[/url]":959ltwyf]Preuzeto s twittera

6Z7RSFT.jpg


Da li ima neki razlog zbog kojeg su roletne na prozorima muzeja spuštene?
Ako se radi o zaštiti eksponata od promena tempretaure i od spoljne svetlosti, zar to ne može da se reši tamnim zavesama?

A fasada hotela Marriot.... na čudan način se ipak uklopila u trg - zbog nje se sada više ističu fasade Nardonog muzeja i Narodnog pozorišta.

Roletne su spuštene zato što su prozori često prekriveni montažnim zidovima na koje se kače eksponati. Kad bi bile podignete samo bi se videlo da su prozori zaklonjeni.
 
Znam, pa bio sam u Muzeju :)
Ali, kao što sam napisao - zar to ne može da se reši - zavesama?
Onda se ne bi videla "leđa" zidova, nego zavese...


edit: verovatno zbog protivopžarnih propisa....
Ali ne moraju zavese - mogu i nezapaljivi paneli, uklopljeni u prozore, da imitiraju zavese ili bilo šta drugo.
Malo je bez veze da su roletne uvek spuštene.
 
Imao je Muzej te prozorske panele i pre 30 godina, pa su roletne bile podignute..Verovatno su sada ipak spuštene iz bezbednosnih razloga..
 
Jel mi se čini ili su koristili druge ploče kad su popločavali ovaj donji deo desno na slici.
 
Заиста напредују муњевитом брзином.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606827#p606827:28q53vdp je napisao(la):
And7rey » Čet Mar 07, 2019 2:13 pm[/url]":28q53vdp]Jel mi se čini ili su koristili druge ploče kad su popločavali ovaj donji deo desno na slici.
Definitivno, lepo se vidi na ovoj slici, kao da se do onog kanala ploce menjaju.

Inace, kako je regulisana drenaza na samom Trgu?
 
Možda je do nagiba terena, svetlosti i senke i prašine na pločama?
I da li su glačali pločnik nakon postavljanja?
Čak i ovaj deo "desno-gore" - prema Staklencu se razlikuje od "desno-dole" polovine do Doma štampe...


....A možda je i prozor musav? :)
 
Da li trg sada ima manje ili više slivnika za oticanje kišnice nego pre rekonstrukcije?
 
Mislim da su iste ploce ali na jednom delu se vide fuge a na drugom ne.
 
Vrh