[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=586729#p586729:qlrmaxzj je napisao(la):
stf » 07 Dec 2018 08:54 am[/url]":qlrmaxzj]
Можда је то твој лични сан, али тешко да је археолозима сан да истражују објекат о коме се све може сазнати најобичнијим администртативним дописом између две институције. Сан сваког археолога је да истражујући неки локалитет промени званичну историју. Истражили су колико је било потребно - утврдили су да је у питању аустријска капија за шта није требало копати ни оволико у дубину. Као што написах, нема потребе арчити ионако мале ресурсе археолога и изузетно мало буџет за таква истраживања на објекат за који у бечким архивама постоје тачни планови.
O toj kapiji se priča otako su je srušili pa se za svo to ogromno vreme, sve do sada, nije pojavio NI JEDAN stručni rad u kome su ti tačni planovi predstavljeni. Veliko je pitanje postoje li uopšte. Bečke arhive su odavno digitalizovane na nivou indeksa i opisa, pa je sad pretraživanje daleko lakše. A i dalje ne vidim te planove. Niko ih nije našao. Videćemo rezultate ovog poslednjeg pokušaja u Beču. Međutim o eventualnom nalazu nisu ništa rekli u zvaničnom saopštenju, nego se veoma simptomatično pozvaju na sličnost sa Baroknom kapijom na Kalemegdanu. Dakle vrlo verovatno ih ni sada nisu našli, tj nema ih. A ipak, u takvoj situaciji, ovde smo dva meseca imali otvoreno nalazište, pa se niko nije potrudio da bar na par ključnih mesta zakopa malo dublje, samo par običnih uskih sondi. što je recimo jedan ili dva dana za svaku. Takođe, čak i da planovi postoje, a sumnjam, realizacija uopšte ne mora biti izvedena po tim planovima, pa su svejedno morali da istraže sve što mogu (samih planova za Beograd je tada bilo čitave gomile različitih i odbačenih, a sami zidovi su inače prlično krivudavi, što baš ne govori da je zidarima plan bio sveto pismo). Zašto onda nisu hteli, ili smeli, da istražuju više iako su imali sasvim dovoljno vremena?
Ни овде нема никакве мистерије. Аустријска капија је срушена према договору до темеља. На њеним темељима сазидана је Стамбол капија. Њу су опет, Срби срушили до темеља. Не видим шта сад ту има да се филозофира.
Nije filozofiranje nego je veoma jednostavno. Austrijska kapija SIGURNO nije rušena ispod nivoa tla, a NE ZNAMO da li je stvarno srušena u svom nadzemnom delu. U radovima koje smo citirali uglavnom piše da nije srušena. A i ako jeste srušena, srušen je SAMO nadzemi deo. Onda su ti Austrijski temelji i bedemi u zemlji samo ponovo nazidani isti kakvi su i bili. Pa smo ponovo dobili istu tu AUSTRIJSKU kapiju. Šta ovde nije jasno? Ili je kapija iz 1866. cela bila originalna, i dizajnirana i napravljena u vreme Austrijske vlasti, ili je samo njen nadzemni deo u vreme Turaka bio RESTAURIRAN i vraćen u stanje iz 1730-tih (pošto su sigurno imali neoštećene temelje, a možda i mnogo više od toga, samo za taj Austrijski, a ne za neki drugi dizajn). O oba slučaja je 1866. srušeno ono što je dizajnirano i konačno odobreno u Beču. Dakle, tada je srušena Austrijska kapija. Po čemu bi ona bila Turska? Po tome što su oni MOŽDA ponovo naslagali cigle onako kako su i ranije bile poslagane u njenoj GORNJOJ polovini? To je kobajagi čini "Turskom kapijom"? Takav stav nema smisla.
A dodatno je što je ceo taj aspekat ustvari beznačajan pošto je ta kapija deo istorije ovog grada, ma šta se se njom dešavalo ranije.
Вау, какав аргумент. Ајде не буди смешан, и Београд има градске капије и одбрамбене зидине које љубоморно чува. Ено их на Београдској тврђави. Нико у свету не чува све, него само оно што је најбитније, најочуваније и што не смета функционисању модерног града.
Kalemgdan je vojna postaja koja je uvek bila nedostupna Beograđanima. Tamo su skoro uvek bili samo ti osvajači koja toliko pominjete. A ovo je deo civilnog grada. Kako su sad vojna baza osvajača i teritorija koja je stanovnicima uvek bila nedostupan toliko vredni, a ostaci u civilnom delu, gde su ljudi živeli, nisu vredni? Takođe, predlog da se uradi prezentacija ispod nivoa tla ne smeta ničemu. A svakako manje nego što su toliko drugi gradovi i njihovi građani bili spremni da podnesu sa tolikom otvorenim i ograđenim prezentacijama.
Прво, ископине чега? Друго, на сред каквог пута? Опет стављаш неки насумични пример без анализе зашто је баш тако нешто представљено.
Michaelerplatz је реконструисан 1991. године и постоје налази испод целог трга. Ево како је то изгледало:
Приметно је да је овај, наизглед импресивнији део налазишта враћен под земљу а да је остављен наизглед безначајнији мали сегмент. Ту долазимо до онога о чему ја пишем све време. Када се нешто оставља видљиво, то се ради ако има изузетну историјску или археолошку вредност. Оно што је овде остављено видљиво јесу делови са римским ископинама и тачком укрштања два важна пута из римског периода. Све ово што је наизглед импресивно (лева половина трга) су темељи ништа битних објеката из17. 18. и 19. века. И они су враћени под земљу. Тај принцип Немци зову AUSGRABUNGEN што значи контролисано уништавање налаза.
Наравно, део који је остао видљив јесте буквално речено "на сред пута" али не на начин на који ти представљаш. Он је остављен на сред тог некадашњег правца римског пута који се савршено поклапа са данашњим правцем улица Reitschulgasse и Herrengasse што значи да не смета модерним пешачким комуникацијама трга и ниједан пешачки правац није угрожен. Тргу такође није угрожена функција будући да је остављен у целини без препрека по себи на простору где је и најбитније - испред палате Hofburg.
Што опет понављам, није случај код Трга Републике на коме се позиција остатака налази на микролокацији која смета свему - и комуникацијама, и функцији трга.
To prosto nije tačno. Ovaj deo je ostavljen jer na malom prostoru postoje tragovi iz više različitih epoha, pa je baš taj deo ostataka reprezentativan. Što bi bilo slučaj i kod nas. Zatim, Michaelerplatz nije baš toliko veliki trg, pa na njemu ovi ostaci zauzimaju prostor na najgorem mogućem mestu, upravo u fokusu kruga, odakle je najbolji pogled na polukrug palate i okolnu arhitekturu, plus što je takođe u preseku pešačkih putanja na u osnovi PEŠAČKOM trgu ( vidi način korišćenja na
https://goo.gl/maps/LVYcbYgYjM72 ), pa ovi ograđeni ostaci izrazito smetaju. Ovo je dakle velika urbanistička žrtva, a oni su to IPAK uradili zato što za razliku od nas znaju vrednost prikazivanja svoje istorije. Vi bi ovde podigli revoluciju da ova situacija postoji kod nas.