Šta je novo?

Пројекат "СРПСКА КУЋА"

Идеја је јако стара и далеко од тога да је Вељина. Само се није до сада појавио неко на том нивоу власти да је предложи за реализацију. Ако ниси у власти не можеш ништа ни да урадиш, можеш само да причаш о томе.
 
nikola011":13aalxx0 je napisao(la):
stf":13aalxx0 je napisao(la):
Није ово баш лукс али јесте за неше појмове.

Може се само наслутити колика пљачка је у питању код цене станова у БГ. За све ово 715 евра/м2......а онда се сетим Белвила....

Где бре није лукс, па у кући имаш лифт, а цена 715е/м2...
Употребљени су скупи материјали и техника, али по детаљима ентеријера се може закључити да су они врло лоше употребљени.
 
У сваком случају је ово занимљив повод да се поприча о "Српској кући".

Не знам зашто се све време узима шумадијска кућа као једини примерак. Зар и војвођанске куће не могу ући у конкуренцију?
 
Како изгледа војвођанска кућа и да ли постоји нека српска војвођанска кућа која се разликује од мађарских рецимо?
 
brdjanin":3dr4gq8w je napisao(la):
Не знам зашто се све време узима шумадијска кућа као једини примерак. Зар и војвођанске куће не могу ући у конкуренцију?

Вероватно зато што је Шумадија кроз историју најмање била под утицајем освајача, временски гледано. На Косово је увек утицала Албанија и Турска, у Војводини Мађарска и Аустрија, док је исток под утицајем Бугарске.
То се одразило и на архитектуру и на живот па се сматра да су најбоље сачуване "српске ствари" из Шумадије.
Вук Караџић је нпр. преузео дијалекат из Шумадије и он се сматра најправилнијим за српски језик.
 
Pošto je meni URGENTNO rešavanje stambenog problema, ima li ko iskustva kada su ovakve kuće u pitanju?
Vidim jednu na Banjici kod stadiona FK Rad, spolja mi deluje zadovoljavajuće.

Jel to jedna od tipičnih "srpskih kuća"?
 
izvinjavam se, nisam znao da srpska kuca ima etnicku pripadnost.
 
mekbejn":1khbx1oy je napisao(la):
Čekajte, da li se ovde priča o etno srpskoj kući, ili o jeftinoj kući za izgradnju, masovnim projektima?

Не прича се да то буде баш "етно" кућа са свим естетским детађима на њој, већ да она буде нешто налик томе, али да се усклади са временом у ком живимо. Нпр. да кров буде пирамидални, да се штеди енергија, да се не разбацује простор као што се то обично ради већ да буде складних и довољних димензија за живот.

То би требало да буде неко решење које ће људима сугерисати да направе нешто како треба(они који сами зидају кућу), а не овако како се гради. Мени се ни изгледом, ни просторно у оквиру саме куће скоро ниједна не допада у којој сам био. Људи свашта измишљају па се после кају, кажу, мислио сам да ће то да испадне другачије и сл.

Биће и масовна градња, типа да нека општина да локацију и да нека фирма изгради нпр.100 кућа са пратећом инфраструктуром. Многе тај начин живота привлачи више од стана, опет живиш у једној урбаној уређеној средини, а колико толико имаш свој мир и независност.

Значи ово се ради и у циљу масовне изградње приградских насеља већих градова, и у циљу да се људима дају бесплатни пројекти кад већ 95% срба не плати грађевинце да направе кућу како треба.
 
Moravac":7o7fpb7g je napisao(la):
Pošto je meni URGENTNO rešavanje stambenog problema, ima li ko iskustva kada su ovakve kuće u pitanju?
Vidim jednu na Banjici kod stadiona FK Rad, spolja mi deluje zadovoljavajuće.

Jel to jedna od tipičnih "srpskih kuća"?


Јесте, то је монтажна кућа из Ивањице, неко њихово представништво.
Те куће су отприлике и пројектоване у стилу класичних српских кућа.
То ће отприлике изгледати тако. Само што се намерава да та већа насеља буду од зиданих кућа да би се развила грађевинска индустрија.
 
nikola011":cvcxoa1c je napisao(la):
Не прича се да то буде баш "етно" кућа са свим естетским детађима на њој, већ да она буде нешто налик томе, али да се усклади са временом у ком живимо. Нпр. да кров буде пирамидални, да се штеди енергија, да се не разбацује простор као што се то обично ради већ да буде складних и довољних димензија за живот.

То би требало да буде неко решење које ће људима сугерисати да направе нешто како треба(они који сами зидају кућу), а не овако како се гради. Мени се ни изгледом, ни просторно у оквиру саме куће скоро ниједна не допада у којој сам био. Људи свашта измишљају па се после кају, кажу, мислио сам да ће то да испадне другачије и сл.

Биће и масовна градња, типа да нека општина да локацију и да нека фирма изгради нпр.100 кућа са пратећом инфраструктуром. Многе тај начин живота привлачи више од стана, опет живиш у једној урбаној уређеној средини, а колико толико имаш свој мир и независност.

Значи ово се ради и у циљу масовне изградње приградских насеља већих градова, и у циљу да се људима дају бесплатни пројекти кад већ 95% срба не плати грађевинце да направе кућу како треба.

Ja sam se nadovezao na ono što je Brdjanin pitao, zašto je samo jedan model kuće uzet tj. meni nije bilo jasno da li je poenta da se masovno grade kuće jednog istog stila (neko reče šumadijskog) ili da se masovno grade jeftine kuće sa kvalitetnim projektima i dobrim izborom materijala.
Nemam ništa protiv ni jednog ni drugog, samo je nejasno napisano.

Što se tiče montažnih kuća, ne posedujem istu, ali mogu da preporučim jednu firmu koja se time bavi. Ako moderacija smatra da je reklama nepoželjna neka briše:
http://www.montaznekuce.rs
 
nikola011":3ft96wcm je napisao(la):
brdjanin":3ft96wcm je napisao(la):
Вук Караџић је нпр. преузео дијалекат из Шумадије и он се сматра најправилнијим за српски језик.

Vuk je preuzeo istočnohercegovački dijalekat iz razloga koji se naveo. A to je jezik uglavnom bosanskih, hrvatskih i crnogorskih Srba i jugozapadne Srbije, što praktično pobija tvoju tezu o uticajima, bar kad je jezik u pitanju.
 
Nikola +1

Upravo tako, nikako mu nije dijalekt iz Šumadije bio osnova, već jugoistočna Bosna.

Lepo bi bilo da kuće imaju i neko lokalno obeležje (pa bilo preuzeto i od Turaka), ali mislim da je bitnije lokalni materijali (šta ima kvalitetno) i da završetak znači da ima i fasadu - trenutna srpska etno kuća nema fasadu :)
 
mekbejn":2lbpli8o je napisao(la):
nikola011":2lbpli8o je napisao(la):
Не прича се да то буде баш "етно" кућа са свим естетским детађима на њој, већ да она буде нешто налик томе, али да се усклади са временом у ком живимо. Нпр. да кров буде пирамидални, да се штеди енергија, да се не разбацује простор као што се то обично ради већ да буде складних и довољних димензија за живот.

То би требало да буде неко решење које ће људима сугерисати да направе нешто како треба(они који сами зидају кућу), а не овако како се гради. Мени се ни изгледом, ни просторно у оквиру саме куће скоро ниједна не допада у којој сам био. Људи свашта измишљају па се после кају, кажу, мислио сам да ће то да испадне другачије и сл.

Биће и масовна градња, типа да нека општина да локацију и да нека фирма изгради нпр.100 кућа са пратећом инфраструктуром. Многе тај начин живота привлачи више од стана, опет живиш у једној урбаној уређеној средини, а колико толико имаш свој мир и независност.

Значи ово се ради и у циљу масовне изградње приградских насеља већих градова, и у циљу да се људима дају бесплатни пројекти кад већ 95% срба не плати грађевинце да направе кућу како треба.

Ja sam se nadovezao na ono što je Brdjanin pitao, zašto je samo jedan model kuće uzet tj. meni nije bilo jasno da li je poenta da se masovno grade kuće jednog istog stila (neko reče šumadijskog) ili da se masovno grade jeftine kuće sa kvalitetnim projektima i dobrim izborom materijala.
Nemam ništa protiv ni jednog ni drugog, samo je nejasno napisano.

Što se tiče montažnih kuća, ne posedujem istu, ali mogu da preporučim jednu firmu koja se time bavi. Ako moderacija smatra da je reklama nepoželjna neka briše:
http://www.montaznekuce.rs

I ja sam imao slicne nedoumice. Svakako, podrzavam ideju da se ljudima (kad se vec toliko gradi bez nekog smislenog plana/projekata) omoguci pristup nekolicini tipskih projekata kuca odredjenih velicina. Tako bi se efektnije koristio i prostor (planska kuca je uvek racionalnija od one koju Pera i Zika krene da gradi bez plana pa kako ispadne) i puno energetski efikasnija.

E ali se tu onda stvarno postavlja pitanje zasto ta kuca mora da izgleda "sumadijski"? Po meni bi bilo najracionalnije da svaki arhitekta ili biro moze da prilaze ideje i da sve one postaju dostupne za dzabe graditeljima kuca dok god ispunjavaju neke energetske, troskovne, i estetske uslove koji bi bili TRANSPARENTNI i isti za sve. Naravno etno-inspirisane kuce bi bile dobrodosle ali ne i obavezne, a naravno i etno-inspiracija bi mogla da dolazi iz razlicitih delova Srbije.

Plasim se da cim su nasi politicari u pitanju, neki dvorski, pardon Veljini, arhitekti ce da dobiju od drzave neka pare da bi se posle kao njihovi projekti delili za "dzabe". Uostalom, kad malo razmislim, pa mogao bi beobuild da rezervise jednu temu na kojoj bi arhitekte i biroi mogli da prilazu ideje. I onda smo samo na korak od ostvarenja te ideje, ako je ona zaista "besplatni projekti narodu". Za jako male pare.
 
http://www.arhitektura.rs/bozidarpetrovic/

Pogledajte covjekov sajt sve je lijepo objasnio njegova ideja je bila da se prave kuce sa tremom koje ,takodje da se grade zavisno od podneblja vise tipova kouca u vojvodini ono sto je za vojvodinu tipicno za sumadiju u sumadiji itd nazalost covjek je preminuo nedavni nije docekao da ostvari projekat u potpunosti
 
nikola011":11wg7oed je napisao(la):
brdjanin":11wg7oed je napisao(la):
Не знам зашто се све време узима шумадијска кућа као једини примерак. Зар и војвођанске куће не могу ући у конкуренцију?

Вероватно зато што је Шумадија кроз историју најмање била под утицајем освајача, временски гледано. На Косово је увек утицала Албанија и Турска, у Војводини Мађарска и Аустрија, док је исток под утицајем Бугарске.
То се одразило и на архитектуру и на живот па се сматра да су најбоље сачуване "српске ствари" из Шумадије.
Вук Караџић је нпр. преузео дијалекат из Шумадије и он се сматра најправилнијим за српски језик.

Историјски посматрано, разлика између 300, 400 и 500 година је занемарљива.

Сваки крај, свака регија има неке своје специфичности, наравно, делом настале мешањем са разним спољним утицајима, тако да је злочин према целокупном српству, исто као и према регионалној, историјској и културној разноврсности Србије као вишенационалне државе. Свака част овом шарлатану магистру што врши промоцију свог краја, који и ја много волим, али једини прави пут за ову државу је да се подстакне развој свих региона равноправно, у сваком погледу, па и када је питање изградње оваквих кућа у питању.
 
Дабоме. Ево ти плушчина.
 
Jeste vazna spoljasnost
nekako se zapostavlja unutrasnja organizacija prostora
kao i definisanje min. standarda pri izgradnji (AAA) kako bi se mogao uopste dobiti status-sertifikat
jer samo ako lici ili zgleda ne znaci i da jeste ona prava
 
"национална" српска кућа је врло у овој идеји уско сагледан појам. видим да веља мисли на моравску кућу.

моравске куће данас је скупо градити јер подразумевају базу од камен, који је саставни део њеног шарма.

подржавам градњу кућа на 4 воде, без тзв. "српских тераса" на спрату (које нико никада не користи, наравно).

а национални стил свакако треба неговати, али искључиво у контексту савремене уметности и архитектуре.
 
Bilo bi znacajnije umesto da izmisljaju nove stare srpske kuce da krenu u obnovu vec postojecih starih kuca koje sve vise kaci zub vremena.
 
nikola011":3qcs9ew9 je napisao(la):
brdjanin":3qcs9ew9 je napisao(la):
Не знам зашто се све време узима шумадијска кућа као једини примерак. Зар и војвођанске куће не могу ући у конкуренцију?

Вероватно зато што је Шумадија кроз историју најмање била под утицајем освајача, временски гледано. На Косово је увек утицала Албанија и Турска, у Војводини Мађарска и Аустрија, док је исток под утицајем Бугарске.
То се одразило и на архитектуру и на живот па се сматра да су најбоље сачуване "српске ствари" из Шумадије.
Вук Караџић је нпр. преузео дијалекат из Шумадије и он се сматра најправилнијим за српски језик.

Vuk Karadzic nije uzeo dijalekt iz Sumadije za osnovu srpskog knjizevnog jezika, vec dijalekt sa podrucja danasnje Hercegovine i istocne Crne Gore. Od svih "srbijanskih" dijalekata sumadijski je najslicniji tome.
Mislim da bi ovaj projekat trebalo da se zove sumadijska ili srbijanska kuca, a ne SRPSKA kuca. Ovo je samo jos jedna posledica tendencije da se sve sto je srbijansko proglasi za srpsko, odnosno da jednog dana samo srbijansko bude srpsko, a sve sto je danas srpsko, a nalazi se van Srbije postane crnogorsko, bosansko, a sutra mozda i vojvodjansko.
Apsolutno podrzavam ideju da se uvedu neki standardi i da se Srbija prestane da lici na buckuris raznoraznih stilova. Ali, pre nego se udje u jedan ovako ozbiljan projekat trebalo bi videti koje su to regije u Srbiji i kakve kuce praviti u njima. Pa necemo valjda graditi moravsku kucu u Banatu?! To bi vec bilo tragikomicno
 
Zna li neko nešto o tvrdnji
da su na ,,našem,, podruciju prve srpske kuce bile od perja i voska ?
(Hiperboreja) :roll:
 
Ne verujem u celu ovu pricu. Mislim da ce se raditi jedino o srpskom pranju, para, tj. izvlacenju para iz budzeta, nekim veljinim pajtasima. Stanovi i kuce su skupi samo u Beogradu i Novom Sadu. U ostatku srbije ima stambenog prostora koliko zelis... Umire svake godine 35000 ljudi vise nego sto se rodi, tako da svaka prica o masovnoj stambenoj izgradnji pada u vodu. Mozda i sazidaju jedno naselje pred sledece izbore za televiziju da se slikaju ispred njega.
 
Vrh