Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

сликао сам и ја те буџаре још давно

само ми није јасно како он то планира продати и уселити, сад је то кад се зида тотално на кварно а да није дозиђивање малтене немогуће

свакако добра мета за неку артиљеријску вежбу
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883688#p883688:1a39w26u je napisao(la):
Dzigi Bau » 26 Sep 2021, 13:33[/url]":1a39w26u]
8a157b24150d4d6cc3bb50a41af9cdc0.jpg
Koliko god puta da vidim ovako nešto, zaista mi i dalje nije jasno kako, zaboga, dolazi do ovakve sklepotine, kakav zakržljali izvitopereni mozak ovo osmisli? Kako neko ovo nacrta na papiru ili kompu i kaže - "e, to je to, imamo projekat"?
Kada bi dete Lego kockicama sklopilo ovako nešto, trebalo bi potražiti stručnu pomoć.
 
ај што је тог облика, троугаона је парцела (види се да је ишао на што јефтиније због ових цик цак зидова све по 90 степени) но спратност
 
Врачар,
са твитера
04a46eca22a20c18906fc230800fa48d.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
ово се види да је оно из 90их или раних 2000их мада само по себи и не изгледа лоше, прилично оригинално са тим терасама
 
То је угао Нишке и Средачке, вероватно. Јесте редак пример употребе класичног решења у виду лука у савременој архитектури у Београду, али то је само надокнада за губитак куће која је имала лук као детаљ на огради са стубићима, била је занимљива, јединитог изгледа, а ипак уклоњена као што се то и данас чини са вредним кућама и вилама посебног и ретког изгледа. И данас жалим што нисам успео да је сликам пре него што је уклоњена пре петнаестак година.

Уклањају се куће које су аутентични представници једног стила и раздобља, чије постојање је чинило слику једног краја и самог града читав век и више, да би биле замењене углавном досадним, већ застарелим репликама савремених дела архитектуре која се штанцује широм света.
 
Кајмакчаланска
ed2559970cfaa52282c43b34f31cc5fe.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Судар старог луксуза Звездаре са новим луксузом Звездаре.
 
Кајмакчаланска је пример нарушавања складног низа кућа у класичним стиловима, ту је до ницања те новоградње, постојао низ од 4,5 кућа, све занимљиве, складне и лепе архитектуре, неке запуштене, неке реновиране, а свима предстоји судбина те на месту псеудокласичне вишеспратнице. Мењање аутентичних кућа класичне стилизације које памте више од једног века, новоградњама у невештој имитацији класике је цинично подсмевање истинским вредностима.

Нарушавање низова кућа претеклих из доба класичне архитектуре је једна застрашујућа појава која пролази готово сасвим без одговора стручне и шире јавности. Најновији пример је најава замене хотела Дом, у Краља Милутина, десетоспратницом. У том делу улице је такође у питању низ од 4 класична здања и још неколико у непосредној близини,. Слично се недавно догодило и у Мишарској где су уклоњене 2 куће од 5 у низу и неколико са друге стране улице, кућа у класичним стиловима. Слично се догађало и у Јовановој, Милешевској, Мутаповој, Патријарха Гаврила и још неколико улица током последњих 20 година, али и ранијих деценија.

Заиста, ко им то дозволи ?! Шта је за наше стручњаке вредност која завређује да се чува. Можда готске катедрале и ренесансне палате које ми и немамо?
 
Gledam ovih dana najezdu bahatog parkiranja, bahatog zaustavljanja, divlje gradnje, uzurpacije javnih površina, smeća, prljavštine, bezakonja...
I definitivno mogu da kažem da institucije u Srbiji više ne postoje. Ono što je načeto 90ih, oštećeno 2000ih, dokrajčeno je prošle decenije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=884910#p884910:1r2norsl je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » 29 Sep 2021 20:24[/url]":1r2norsl]Кајмакчаланска је пример нарушавања складног низа кућа у класичним стиловима, ту је до ницања те новоградње, постојао низ од 4,5 кућа, све занимљиве, складне и лепе архитектуре, неке запуштене, неке реновиране, а свима предстоји судбина те на месту псеудокласичне вишеспратнице. Мењање аутентичних кућа класичне стилизације које памте више од једног века, новоградњама у невештој имитацији класике је цинично подсмевање истинским вредностима.

Нарушавање низова кућа претеклих из доба класичне архитектуре је једна застрашујућа појава која пролази готово сасвим без одговора стручне и шире јавности. Најновији пример је најава замене хотела Дом, у Краља Милутина, десетоспратницом. У том делу улице је такође у питању низ од 4 класична здања и још неколико у непосредној близини,. Слично се недавно догодило и у Мишарској где су уклоњене 2 куће од 5 у низу и неколико са друге стране улице, кућа у класичним стиловима. Слично се догађало и у Јовановој, Милешевској, Мутаповој, Патријарха Гаврила и још неколико улица током последњих 20 година, али и ранијих деценија.

Заиста, ко им то дозволи ?! Шта је за наше стручњаке вредност која завређује да се чува. Можда готске катедрале и ренесансне палате које ми и немамо?

Проблем је што је Београд израстао из касабе у милионик, и онда су сви ти делови са велелепним кућама и вилама у зони најприкладнијој за зградурине. Другог места нема а да се тотално не уканали већ заостали инфраструктурни систем (штета по архитектонско наслеђе је мања да се овакве зграде праве рецимо код мене овде, али ај ти замисли гужве од толике густине)

е сад, има метода и да се то реши, али самим тим што је ово направљено, цео тај крај је унапред отписан (мада и цео град је генерално)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=884910#p884910:22r6tfqx je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Sre Sep 29, 2021 9:24 pm[/url]":22r6tfqx]
Заиста, ко им то дозволи ?! Шта је за наше стручњаке вредност која завређује да се чува. Можда готске катедрале и ренесансне палате које ми и немамо?
Hram, SkupSlina, dvor prvi drugi i treći, Vlada i sve u i oko Nemanjine, GŽS, još 10ak zgrada i... iii... i to je manje više to. Ostalo ih ne zanima.
Tj zanima ih kad treba da im slete evri u džep od rasprodaje/ otpisa. Ali za čuvanje jok.


Rasprodali bi ti stvorovi i onaj kutak oko Saborne crkve, sa sve Konakom Kneginje Ljubice. Nego jbg, tu Francuska ambasada i Austrijska, ne mogu da isteraju to da uvale nekom kauboju da napravi kontejner, pa moraju da održe i to malo istorije oko tih zgrada... Inače bi rado oni i to rasprodali.
 
Тајван, можда нека идеја за врачарске неимаре
IMG_20210930_151748.jpg
 
Ipak je to Tajvan. I odakle ti ideja da će naši da grade ovako nešto? Pa sve komplikovanije od ravne fasadne ploče i stakla, je misaona imenica, a ovo Tajvansko čudo prevazilazi i granice zamislivog u sveri SF-a.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=885112#p885112:1rc2z5gz je napisao(la):
Dzigi Bau » 30 Sep 2021 14:21[/url]":1rc2z5gz]Тајван, можда нека идеја за врачарске неимаре

file.php

Е ако неко код нас одлучи баш толико да се ис*****, онда и нека, изгледа импресивно, а не "хммм данас ћу да направим 5 спрата више него што сме и одрадим фасадне елементе најјефтинијим стиропором и лепком да забуђа и отпадне после 3 године"
 
I ja htedoh da kažem da je za našu gradnju po meni ovo super, baš mi nekako tajvanski :) Za razliku od nas koji većinom ne čuvamo originalne fasade.
 
Земун, новосадски код бивше лакат кривине, код семафора на правцу ка Пупиновом мосту нека гунгула и фрка,

неки ваљда инвеститор довео 15ак горила за обезбеђење и механизацију, а два човека наслонила се на точкове булдожера и не дају му да ради, тај претпостављам инвеститор у белој кошуљи, који је паркирао ту на сред улице, даје наређење возачу булдожера да крене на њих, овај креће и гура их, али се ови не склањају,

после је дошла и полиција, иначе ту се већ дуже време реновирају објекти који се налазе целом дужином уз коњички клуб до ИНЕП-а, изградили су и пут који је припремљен за асфалтирање,
тај пут који граде излази директно на саобраћајницу која иде ка Пупиновом мосту, а нема нигде никакве табле ни обавештења шта се ту уопште ради,
ти радови су на последњој слици
e015699809e2794523ad9c9ca652d517.jpg



3cadf30006770bf1c46cfecc4cfff248.jpg

34b6337f0df5b8bca72513b27383b811.jpg

63ffb5fc133766870fb90efb9cb0442d.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh