Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

Sve rasprodase predsednici kucnih saveta.

Tek ce postati drasticno kada krene primena novog pravilnika o liftovima koji se primenjuje od 1.1.2014. godine po kome prakticno svi liftovi u Beogradu moraju da se zamenjuju novim,a liftovi ce biti ugaseni do ugradnje novih jer ne ispunjavaju uslove po pravilniku.I to putem infostana u 24 rate,naravno sada stanarima smeta sto moraju da placaju po 1000-2000 eura za lift.

Sad mi nedostaje socijalizam,cim ih lupe po dzepu.Kapitalizmom dobise mogucnost da srede svoje ulaze i da brinu o zgradama sami,a ogroman broj zgrada je zapusten i lici na neke bordele ili krek kuce u Bruklinu.

Sto bi neko rekao,trazili ste,gledajte...
 
Vucko oces u 100 dm da ce suspendovati pravilnik kao i mnoge slicne do sada koji se donose samo da budu donjeti kako to da u becu rade liftovi i po 100 godina stari
 
direktor":1cavzzm7 je napisao(la):
Vucko oces u 100 dm da ce suspendovati pravilnik kao i mnoge slicne do sada koji se donose samo da budu donjeti kako to da u becu rade liftovi i po 100 godina stari

pa mozda imaju po 100 godina ali se odrzavaju redovno originalnim delovima.
 
E . . e e e eeeee evra direktore :lool:

Moja zgrada je tek nakon 20 g. zbog naprasne ne sloge stanara u placanju odrzavanja lifta i ciscenja i dr., potpsala ugovor sa Infostanom
i sada mnogo vise placamo po stanu ali placamo svi ,
pa i taj lift placaju ljudi iz prizemlja a te stavke su bili postedjeni
:idea:
Cim stanari prezdrave tj ponvo se uslozimo kao i pre
,,dragi,, Infostan i nj. odrzavanje lifta , pa i ta uredba pa-paaa-
 
Ne mogu biti oslobodjeni placanja lifta stanari u prizemlju.

Na banovom brdu postoji 8 zgrada koje imaju po 15 spratova a konstruisane su bez okna za liftove na prvom i drugom spratu.I oni uredno placaju lift bez obzira sto nemaju izlaze na svojim spratovima.

jer je to zajednicka imovina svih stanara,kao i centralno grejanje,krov i.t.d.
 
Vucko
Predlazem da neko ko ima dovoljno pravnog i dr. materijala o funkcionisanju kucnog saveta
otvori posebnu temu ,,kucni savet-u Bgdu,,

iskustvo, savet , instrukcija , zakonska odredba. . .
a skupljeno na jednom mestu pomogao bi ljudima da
da lepse i zive i mnoge zgrade u Beogradu bile bi uredjenije
kako unutar tako i spolja

instrukcije i zakonske odredbe , mogu se pronaci na stranicama grada
a iskustva i saveti , su rastrkani po raznim temama BBa
(fasade-vodovod i kanalizacija-zelnilo-Belvile-Stepa. . .)
te bi takva tema ne samo bila preglednija nego i korisna mnogima :)
 
Vucko okno lifta mora da postoji samo neko nije stavio vrata na isto na 1 i 2 sparatu koje su to zgrade ,sto se ne dogovore i natjeraju infostan da napravi ulaze na tim spratovima
 
dsc00643.jpg

milosa pocerca
 
I još prekoputa Palate pravde, čisto da nam pokaže koliko je pravda u Srba rastegljiv pojam
facepalm.gif


Nego, izgleda da nam se sprema još jedna "savremena intervencija" u srcu grada. Tekst je sa bloga bivšeg nam gradskog arhitekte Đorđa Bobića:

O Domu štampe na Trgu Republike ... šta je sledeće?

http://djordje*******obic.com/wp-content/uploads/2013/06/DOM-%C5%A0TAMPE-01.jpg

Nikada se ne treba opustiti u ovom gradu i pomisliti da se odmaklo ka nekoj uznapredovaloj fazi urbane civilizacije. Jer, da bi se na tom putu napredovalo jedan važan uslov je čuvanje kulturnog nasleđa i briga o vrednostima stvorenih u proteklom vremenu, pre nego smo počeli koračanje unapred. Bilo je do skora pravilo da kretanje unapred izvire iz onog što je stvoreno pre polaska, da bude unapređenje i nastavak dela predhodnika. Tako je bilo odvajkada, sve do danas kada je ovladao lukrativni kriterij naručioca a kome su se pridružili i podržali ga arhitekte i po cenu stavljanja etike esnafa na stranu.

Ovog puta je tema Dom štampe na Trgu Republike čiji je autor Arhitekta Ratomir Bogojević, izgrađen 1961 godine po dobijenoj prvoj nagradi na konkursu iz 1957 godine. Ovom zdanju preti nasilje u skaldu sa turbo varijantom civilizacijskog modela koji je ovde, u Beogradu, na putu da prevlada.

Naime, vlasnik prostora na vrhu zdanja zamislio je da proširi postojeći gabarit na IX i X etažu i doda nove metre kvadratne, angažovao je arhitekte koji su nameru uvažili i na vrhu zgrade projektovali stakleni kubus, streotipnu formu sasvim stranu zdanju, menjajući mu pritom izvorni, autentični lik.

Dom štampe je projektovan pre pedeset godina i tada je svojim posebnim arhitektonskim izrazom i estetikom bio ispred vremena. Zdanje koje formira jednu stranu Trga Republike poseduje svoj jasno iskazani identitet a to nije izmenjeno ni posle pola veka. U tekstu povodom izložbe o delu Ratomira Bogojevića rečeno je: «Majstorskim arhitektonskim tkanjem Rata Bogojević je približio jezik svog Doma štampe jeziku renesansnih palata Italije, njihovoj stamenosti i uverljivosti.». Neobično jasna i tačna reč o zgradi koja je pomerila vrednosni sud o arhitekturi pre pola veka, a i danas je svedočanstvo upravo o tadanjem razumevanju civilizacijskog napredovanja.

Ta svojstva su očuvana, nepromenjena i do ovog vremena . Nepodeljeno mišljenje je, nepodeljeno što je u lokalnim uslovima nemoguća misija, da i danas Dom štampe predstavlja značajno delo savremene arhitekture, kome vrednost ne umanjuje proteklo vreme od njegovog nastanka što je odlika koju poseduju samo posebni i izuzetni objekti. Takvih u Beogradu nije mnogo pa je obaveza njihovog čuvanja i zaštite tim veća.

Dom štampe je zdanje konačno završeno još daleke 1961 godine, autentično arhitektonsko i pre svega umetničko delo. Arhitektonska forma i estetika zdanja je neupitna i formirana kao konačni autorov arhitektonski izraz. Delo tog formata i značaja u kulturi gradskog miljea ne treba da bude izmenjeno i bilo kakva intervencija bi ga bitno oštetila i umanjila vrednost koja reprezentuje vrednosti kulturnog modela Beograda. Dom štampe je znak i obeležje mesta, identifikacioni znak preko koga se centar grada prepoznaje i to je još jedan razlog zbog čega su bilo kakve izmene neprihvatljive.

Zbog svega toga zdanje Doma štampe treba da ostane u formi inicijalnog pojavljivanja od pre pola veka, bez promena kako bi svojstva koja ga svrstavaju u jedan od izuzetno uspešnih izgrađenih objekata u centru Beograda bila u potpunosti očuvana. Uostalom zdanje Doma štampe ima status pojedinačnog dobra pod predhodnom zaštitompa i u odnosu na ovu kvalifikaciju koju je učinio Zavod za zaštitu spomenika kulture treba stvorenu vrednost još pažljivije čuvati i zaštiti.
Ipak, ako su naručilac «rekompozicije fasade» i angažovani arhitekti poneti željom za nekim potencijalnim dobitkom viška vrednosti olako zanemarili vrednosti Doma štampe, ne samo kao pojedinačnog zdanja, već i njegovog ušešća u urbanoj matrici i kulturi Beograda očekivalo se da će esnaf arhitektonski reagovati u skladu sa sopstvenom etikom koja bi trebalo da mu bude temeljni princip delanja.

Pre nekoliko dana imao sam uvid u «Idejno rešenje rekompozicije fasade IX i X sprata Doma štampe» u Zavodu za zaštitu spomenika kulture sa mojom suprugom, čerkom Ratomira Bogojevića, koja je naslednica autorskih prava na očevom delu, i među raznim dokumentima videli smo dopis Društva arhitekata Beograda kojim se daje, u ime društva, dakle, svih beogradskih arhitekata, saglasnost na predlog rekompozicije fasade, odnosno dogradnje, promene lika zgrade i njene estetike.

Zaista iznenađuje stav Društva arhitekata Beograda. Upustili su se u ocenjivanje projekta koji dogradnjom na vrhu zdanja velikim staklenim volumenom bitno ugrožava izvornu arhitekturu, mada zbog svega rečenog sam projekat i nije bitan, ma kakav da je, niti treba da bude predmet diskusije. Zanemarena je vrednost autentične arhitekture zdanja Doma štampe čija bi zaštita trebalo da bude prvenstveni zadatak Društva arhitekata Beograda.

Sada je red na Zavodu za zaštitu spomenika kulture koji treba da iskaže svoj stav prema narečenom predlogu i nadam se da će zaštiti zdanje Doma štampe u skladu sa statusom zdanja koji su sami ustanovili i sprečiti nasilni akt koji mu preti. Inače, ako bude drugačije, bio bi to presedan koji otvara vrata sledećoj sličnoj združenoj akciji naručioca i arhitekata, onda je pitanje gde je tom novonastalom maniru kraj i koja je zgrada predata gradu u nasleđe sledeća.
Nada ipak umire poslednja.

Izvor: djordje*******obic.com

Iskreno, ovo zgrada mi nije među omiljenima. Možda nije toliko problem u zgradi, koliko u načinu na koji je ona iskorišćena, a koji je po mom mišljenju daleko ispod nivoa objekta na glavnom gradskom trgu - izuzev galerije Artget, male galerije KCB-a ka Knezu i donekle Beoizloga, meni sve ostalo izgleda užasno...

Nadao sam se nekoj promeni na tom mestu, osveženju sadržaja, adaptaciji onog dela zgrade koji komunicira sa prolaznicima, ali bojim se da će ovo biti previše... OK, nismo videli taj idejni projekat, ali iskustvo sa nadgradnjom Centrotekstila, kao i najavljeni izgled Courtyard hotela u Vasinoj, ne ulivaju nadu da možemo očekivati ikakvo poboljšanje :(
 
Protest u Mirijevu jer 11 zgrada nema prilaz ulici,i spinovanje kako je drzava kriva za to jer ne da da se usvoji GUP a zapravo mogao je grad da usvoji DUP tok podrucja ali nece.
 
S obzirom na onu palmu u pozadini, i na ime "Yahia Mattar", ovo je snimljeno negde na Bliskom istoku ili u Turskoj...
 
Posto kupio po to prodao sa sajta gradnja link ispod slike
 
Е ова транзиција од равног до косог крова ме је тако сморила да нити сам приметио мањи "Ко им ово дозволи" - случај на вр' исте зграде (претпоследњи видљиви степеник, горе десно), нит' запамтих да ли је ово Блок 61 или 62...стварно тужно...

txe-sgd.jpg
 
Mogao je uraditi krov a da se nevidi ali vako je bolje seljacenje
 
Kukuuuuu!!!

A primetiste li OLUK instaliran okolo kroa i niz zgradu?
 
Pricala mi drugarica bas o toj kucici, kako je lik bukvalno 2 godine zidao. Stalno ga zaustavljala murija. Al jbg ne da se seljober... Jos im je skenjao parkic dole. Neverovatno.
 
On jedan , eto unistio celo naselje, koje nije bilo idealno, ali ovaj mu se po**a nasred cela.
Iz koje vukoje*******ine je ovaj stigao tu, da mi je znati.
 
Zanima me kako se zakonski tumaci obijanje ili provala u ovako nezakonit objekat. Kako bi nekoga mogli da terete za provalu u objekat koji ne bi smeo da postoji?
 
Nas zakon ne poznaje krivicno delo provale, vec mora da postoji kradja, useljenje bez dozvole ili napad da bi neko bio krivicno gonjen po sluzbenoj duznosti za ulazak u neki objekat. Provala u tudji stan je krivično delo male društvene opasnosti, pa se goni po privatnoj tužbi. U slucaju teske kradje policija ima obavezu da preventivno privede osobu koja je usla u taj objekat iako je nezakonit i nakon toga tuzilastvo odredjuje da li ima dovoljno dokaza za tuzbu. U svakom slucaju pretpostavka je da covek koji provaljuje u objekat o njegovim dozvolama nije obavesten i one su za to krivicno delo potpuno nebitne. Uostalom kada bi to dal je objekat legalan ili ne oslobadjalo pljackase odgovornosti svaka druga trafika u gradu i kuca u kaludjerici bi bile obijane svaki dan.
 
@ nnikolic1986

hvala na odgovoru. A recimo da neko ko je stanar ove zgrade dodje i srusi ovaj objekat, predpostavljam da bi i on odgovarao kao da je objekat legalan iako su podjednaki vlasnici prostora na kom je sazidan. Zanima me samo jos da li su slicni zakoni po naprednijim zemljama iako oni sigurno redje imaju slucajeve ovakve gradnje.
 
Protivpravno useljenje
Član 219.
(1) Ko se neovlašćeno useli u tuđu zgradu, stan, poslovne ili druge prostorije,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(2) Ako izrekne uslovnu osudu za delo iz stava 1. ovog člana, sud može naložiti obavezu učiniocu da u određenom roku napusti i isprazni prostorije u koje se neovlašćeno uselio.
(3) Za delo iz stava 1. ovog člana gonjenje se preduzima po privatnoj tužbi.


Narušavanje nepovredivosti stana
Član 139.
(1) Ko neovlašćeno prodre u tuđ stan ili tuđe zatvorene prostore ili se na zahtev
ovlašćenog lica iz tog stana ili prostora ne udalji, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinilo službeno lice u vršenju službe,
kazniće se zatvorom do tri godine.
(3) Za pokušaj dela iz st. 1. i 2. ovog člana kazniće se.
 
Vrh