Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

I zaprepašćen sam Tominim plakatima ovih dana, lepe ih gde stignu, po mostovima, starim zgradama. Pa j** da li imaju i malo obzira prema ovom gradu? Oni su ti koji trebaju da budu uzor svojim građanima i biračima, kakvi god oni bili. Svašta živi u ovom gradu...
 
Tirana,ovaj Mirijevo. :violina:

takini":2ppkds4j je napisao(la):
Photo-0001-6.jpg


Photo-0002-5.jpg


Photo-0003-6.jpg
 
Pa nije to strašno.
Strašna je industrija na obe strane reke.
Što je velika šteta, jer je pogled na mostove sa tog keja fenomenalan, pogotovu kad je sunset.
 
zastakljivanje3.jpg


zastakljivanje4.jpg




Poslati vlasnika stana u "specijalnu školu", definitivno...

0039%20kocke%20u%20boji.jpg


5722.jpg
 
Cupam kosu, nekad stvarno mislim da Srbima jednostavno ne treba graditi zgrade sa terasama. Ili da se u startu sve naprave zastakljene (mislim da ima jedna zgrada u Kneza Milosa gde su odabrali taj princip tako da tu nije bilo neizbeznih zlocina prema fasadi) ili ih izbegavati.

Mozda da svake godine pravimo i izbor za 10 najbahatijih terasa i 10 najbahatijih nadzidjivanja, tako da isti "arhitektonski domet" moze na listi da bude i godinama, u nadi da ce se bar neko postideti i to cudo ukloniti, a i da se drugi obeshrabre.

Ovo zastakljivanje ovalne terase kockasom konstrukcijom je svakako jedan od dometa vrednih paznje.
 
Ово је бре стварно катастрофа. Е против овакве бахатости у застакљивању се треба борити. Свим средствима.
 
JohnyBgood wrote :
,,.......nekad stvarno mislim da Srbima jednostavno ne treba graditi zgrade sa terasama.......... ,,

A jel nekome palo na pame, da projekti nisu p r i l a g o đ e n i upravo tim Srbima....

Zgrade pravimo (kopiramo) po uzoru iz drugih zemalja -gradova -bez modifikacije prema lokalnim potrebama
....što potvrđuje da mnogi samo misle da su arhitekti zbog parčeta papira tj diplome a i protekcije da ostvare isti.

Konkretno, upravo ti Srbi svuda gde god postoji ,,normalan,, izlaz u vanjski prostor stavljaju obilje cveča i obavezan ,, kafe-set,,
Problem nastaje kada su terase,balkoni, lođe ne upotrebljivi za tako nešto i onda ljudi zbog pomanjkanja stambenog prostora sasvim prirodno pametnije upotrebe isti.

Jeste da su zbog preskupih stanova čestio ,,pretrpani,,pa su prinuđeni na adaptacije ali nije svuda , a opet imamo prazne balkone na koima je nemoguce sesti popiti kafu jer jednostavno samim projektom je predviđeno da se samo izađe na nj. i stoji kao zombi,
bez mogucnosti da se lepo sa nekim sedene popije po nešto i uživa u pogledu na ulicu, krovove i sl.

Konstatcija glasi:,,.......nekad stvarno mislim da Srbima jednostavno treba graditi zgrade sa a d e k v a t n i m terasama.......... ,,
 
Boca, uz dužno poštovanje, skačeš sam sebi u usta!
Prvo ti je teza da stanovi nisu prilagođeni Srbima, onda da su skupi i da je manjak prostora.
Kao prvo, koliko to balkona/lođa uopšte znaš gde ne može da se izađe i popije kafa jer je loš projekat? Ne pričam o zgradama od pre 100 godina, pričam o zgradama posle II sv. rata.

Nedostatak stambenog prostora je jedini razlog što neko zastakljuje terasu (osim onoga što je ljakse). Srbin u "Beć kod Vijene" neće da zastakli terasu iz dva razloga:

1. ne mora
2. ne sme

Kod nas oba ova razloga nema, i boli ga uvo.
 
mekbejn ja nisam dovoljno stručan, izneo sam činjenicu i iskustvo jer sam promenio (kupoprodaja) bar četiri staništa u ovom gradu
Vidi ,negde taj spoljni deo stana nije bio ni za saksiju a kamoli ,,kafe set,, a trenutno imam lep zeleni prostor na kome sa čitavom porodicom provodim sve vreme od proleća do jeseni (čak sam sa unutrašnje strane na žandinjere uradio neki mozaik ) da bude još pijatnije na terasi

Hajde ako nije ti teško navedi naziv i namenu svih tih prostora koj jesu vanjski delo stana, a često su zastupljeni kod naših zgrada
pa češ videti da nisu za vecinu nas(-porodična verzija) kao što je na primer francuski balkon.
 
Poenta je bila da ljudi neće zastakljivati terasu samo zato što na njoj ne može da se sedi, već zbog nedostatka stambenog prostora i jednostavno zato što mu se može
 
To je ona podela na terase i ono drugo sto je u nivou zgrade.Dakle terasa je ona koja viri van nivoa zgrade.Terasa ne bi smela nikad da se zastakli dok bi ova druga verzija smela da se zastakli ali sa potrebnim dozvolama i.t.d. Kod mene je recimo komsija od terase napravio dodatnu sobu tako sto je stavio cigle i stavio krovne prozore pri plafonu cime je narusio celu zgradu.
 
Evo još samo ovo od OFa .Konkretno

U Beogradskoj ul. terasa je bila širine do 60 cm duž celog stana sa šipkicama, saksiju sa plastičnim cvecem da staviš istopila bi se od zagađenosti, a na podu, prst gareži svaki dan a koj da bi skinuo moraš vodom a onda ona curi na prolaznike,... šta snjom . Ništa,... zaboraviš da je imaš ili opcija kao neki, odluče da budu u rubrici ko im ovo dozvoli.

Na B brdu otvorena terasica širine oko 7o cm dužine oko 1,10 cm u mreži. Mučili smo se sa par saksija i mikro kafe setom
jer pogled na padinu , Adu i .... je bio predivan ali mučenje pravo..... svi su mogli da podviruju pod suknju a ako napraviš nagli pokret obavezno nešto srušiš, nisam je natkrivljavao niti pretvarao u nešto pametnije otišao sam dalje

Nerviraju me zastakljene terase a nervirajume i projektti koj terese prave samo da budu ukras fasadi a ne i u funkciji ljudi kojima su prvenstveno i namenjene. Ima i lepih primera, na žalost večina se nalazi u širim Beogradskim naseljima.

Nadam se da sam uspeo da pojasnim svoju napisanu preformulisanu konstatciju :)
,,.......nekad stvarno mislim da Srbima jednostavno treba graditi zgrade sa a d e k v a t n i m terasama

Nisu Srbi baš krivi za sve , večina stvari im je nametnuta
 
A mene nervira stav da neko ko je kupio stan od 50 m2 pozeli da ima stan od 80m2. I gle cuda - to je u Srbiji moguce... Nikada mi nece biti jasna ta filozofija. Pa valjda covek zna sta kupuje!!! Moj komsija koji ima stan od 18m2 zeli da uzme deo hodnika jer mu je stan mali. I svima kuka da ga shvate i jos navodi primere kako komsija na 8-mom ima stan od 70m2, a komsija na 3-em od 100!!! A on samo 18m2. Pr tome zaboravlja da je on taj stan kupio za 30.000eura a komsija sa 8-og 200.000...

Slazem se da ima nefunkcionalnih terasa i da ljudi ne znaju sta sa njima da rade. Ali to nije tako cesto. Uostalom - postoje arhitekti koji mogu da im pomognu - a ne komsija Laza koji ce doci sa kumom bravarom da mu odradi terasu.

A najmanje se slazem da je Srbima nesto nametnuto. Svi dobijamo ono sto zasluzujemo. Da se jednom neka zgrada kolektivno pobunila i rekla da je arhitekta upropastio zgradu sa glupim terasama - mozda se to sledeci put ne bi desilo. Ovako kupujemo i cutimo, a zapravo planiramo da cemo terasu da zastaklimo, uzmemo deo hodnika, zatvorimo prozor ovde a otvorimo tamo itd.... Verujem i da po svetu nije svima kvadratura potaman, ali svako zivi u onome sto je sebi stvorio. Mozda mu i pada napamet neka intervencija - ali ne sme da je uradi. Ovde ocigedno - sme i to je kraj price.
 
Ако некоме структура стана не одговара, или му распоред прозора сметса, или му је тераса непотребна итд, итд, треба да прода лепо стан и купи онај који му приближно највише одговара.
Станови се раде типски, а сто људи, сто ћуди. Не постоји савршена зграда, и увек ће неко желети да нешто исправља и прави се паметан.

Овакве ствари треба жестоко кажњавати, а град може дебело да профитира од тога.
 
Možda sam ubacio u pogrešnu temu, sigurno nije za novu.

Sećate se ovoga:

slika07061.jpg


Kućica manje-više, ali izgleda da ovde svako može da pobija šipove u Savu kako mu je volja

slika0707.jpg
 
To je sve nelegalno, onako dosli zauzeli deo obale ogradili, i kao to je sada moje. Naravno inspekcija sluzi da prima pare i ne reaguje, tako je svuda. Mogu dobre pare da se uzmu ako ste inspektor i pravite se blesavi.
 
Vrh