Izvor: Politika.rs
Poslovni objekat umesto zgrade iz koje je ubijen Đinđić
Zgrada u Ulici admirala Geprata 14 iz koje je pre 18 godina pucano na tadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića biće srušena i na tom mestu gradiće se poslovni objekat. To je predviđeno nedavno usvojenim planom detaljne regulacije (PDR) za deo bloka između Ulice admirala Geprata, Kneza Miloša, Balkanske i Nemanjine koji je pre tri godine inicirao i finansirao „Novaston”, nezavisna platforma za upravljanje nekretninama i projektima.
„Novaston” je u pisanim odgovorima našem listu potvrdio da je bio naručilac tog planskog dokumenta, što uostalom piše i u PDR-u, a na pitanje da li je ta kompanija i kada kupila zgradu u Admirala Geprata izbegli su da direktno odgovore.
Tvrde da „ne raspolažu informacijama o daljoj realizaciji projekta”, ali kao kompanija koja se bavi konsultantskim uslugama u oblasti upravljanja nekretninama, održavanjem objekata, marketingom u Srbiji i regionu to im, navode, pruža mogućnost da sarađuju sa različitim klijentima na različitim projektima. Da li je biznismen Vojin Lazarević angažovao „Novaston” da u njegovo ime kompanija naruči plan i da li je on kupio zdanje u kojem je bio Zavod za fotogrametriju, a potom ga navodno prodao, kako smo nezvanično saznali – komentar o tome od Lazarevića izostaje jer nije odgovarao na naše pozive i poruke.
Uvidom u elektronsku bazu katastra nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda sadašnji vlasnik tog objekta je kompanija „Ktesius Properties doo” osnovana septembra 2017. godine, a njen vlasnik je kiparska firma „Ktesius London Investment Properties LTD”. U RGZ-u kažu da je „Ktesius Properties doo” od 2018. vlasnik te zgrade, a da je između 2014. i 2018. kao vlasnik objekta u Admirala Geprata 14 bila upisana „Rudnap grupa”. To je kompanija Vojina Lazarevića.
Bez obzira na to čije će ime na budućoj gradilišnoj tabli da se pojavi, investitor će imati obavezu da obeleži mesto sa kojeg je ubijen premijer i lider Demokratske stranke. Takav zahtev imao je gradski Zavod za zaštitu spomenika kulture, kažu u Urbanističkom zavodu koji je izradio planski dokument. Na osnovu prostorno-programske analize dela tog bloka koju potpisuju akademik arhitekta Branislav Mitrović i arhitekta Dejan Miljković, a koja je bila osnov za Zavod da izda uslove, dato je „zeleno svetlo” da objekat može da se poruši.
On nije pojedinačno zaštićen kao spomenik kulture, a nalazi se u okviru prostorne celine „Područje uz Ulicu kneza Miloša” koja je pod prethodnom zaštitom bila sve do 29. decembra 2020. kada je plan tog dana usvojen u Skupštini grada. Doduše, ta celina na predlog Zavoda u međuvremenu je poslata Vladi Srbije koja je usvojila predlog odluke i proglasila celinu kulturnim dobrom 29. decembra 2020, ističu u gradskom Zavodu za zaštitu spomenika kulture. Puka slučajnost ili ne, ali istog dana plan je usvojen u gradskom parlamentu, a celina kojoj pripada upisana je u katalog kulturnih dobara, što i dalje nije prepreka da se zdanje iz kojeg je izvršen atentat na Đinđića sravni sa zemljom.
– Prostorno-programska analiza bila je osnov za izradu plana i ona je ponudila izuzetno rešenje svedene arhitekture koje odgovara okruženju. Arhitekte su u novom zdanju predvidele transparentno prizemlje kroz koje se iz Ulice admirala Geprata sagledava spomenik kulture Amam kneza Miloša. Taj objekat vraća se gradu i predviđa se njegova obnova, odnosno pretvaranje u kulturni centar. Komercijalno-poslovna zgrada koja će zameniti postojeću u Admirala Geprata 14 mogla bi da ima oko 10.000 kvadratnih metara i neće biti veće visine od zgrade Ministarstva finansija koja je reper u prostoru. U Parku Gavrila Principa predviđena je podzemna garaža – kaže Mila Milovanović iz Urbanističkog zavoda, saradnik u izradi PDR-a za deo bloka između Ulice admirala Geprata, Kneza Miloša, Balkanske i Nemanjine.
http://www.politika.rs/sr/clanak/470188 ... jen-Dindic