Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Косанчићев венац

Марковића кућа није још усељена, изгледа. Тротоар је од Патријаршије до угла обновљен.



.... .....
Није погодак, али, ако су у дну прозора жардињере, и у њима буде цвећа (као на хотелу на Студентском скверу), биће можда добро. Мени највише смета што се линије редова прозора не настављају на оне на кућама лево и десно од ње, зато што има високо приземље и спрат више.















................
Кућа с бистом још нема ниједну жврљотину!


Реконструкција и доградња старе, трошне куће:


.................
Обновљена фасада на углу Југ-Богданове и Принципове:



............

Биће ова фасада у Цара Уроша нешто ново и занимљиво за Београд. Као што их по Прагу има.
 
Poslednja izmena:
Косанчићев венац 18

















Ово је једина кућа на КВ уз коју иде улична калдрма каква је данас.


































(питао сам присутне за дозволу за сликање)
 
Poslednja izmena:
Kladim se da kan na trotaru nece vratiti kako treba isto da za to nemaju dozvolu
I @Саша pitanje zasto sve cesce trpas fotke u pogresnu temu
Ovde jedna zgrada ima svoju temu druga je za temu fasade
 
Kod "Misterove zgrade" meni najviše smeta to što je isturena prema ulici za jedno 40cm od susednih zgrada.
Recimo da su ispoštovali i visinu i da nisu divljali sa fasadom a da su opet gradili u duhu vremena u kojem je zgrada nastala.
Ono što je najviše "vadi" su krošnje tik uz fasadu. Videćemo na jesen i na zimu.
 
Inače, kako je došlo do "sudara" zida nove zgrade i oluka konaka kneginje Ljubice: pa lepo, pajseri su nastavili da zidaju u visinu na već postojećem zidu koji razdvaja dvorište konaka i tu susednu parcelu... i "nabasali" na oluk.
Tako da je pitanje po kakvom projektu se gradi ta zgrada, kada se nadziđuje na postojećem zidu....
 
To je sve pitanje gde je granica parcele samim tim kojoj parceli pripada zid. Ako zid pripada parceli ove nove zgrade onda imaju potpuno pravo da ga nadzidjuju.
A i moguce je isto da i oluk konaka ulazi u vazdusni prostor susedne parcele.
Ne branim ovo sto sad rade samo nagadjam sta je moglo da se desi da dodje do ove situacije.
 
Nemaju pravo da nadzidjuju jer nemaju dozvolu
Vec imaju samo dozvolu za rekonstrukciju a ne nadogradnju objekta o tome se radi
Nije smjelo da se desi ni za tu rekonstrukciju nisu okačili tablu
A na uličnom pogledu imate kako je bilo prije radova kao i dokle je bio venac starog objekta
 
Više puta sam pomislio da je ovo zapravo, nešto što nije nedostatak novca, već više „zaljubljenost u sopstvene rane“ – Srbi kao da vole da gledaju svoje rane i da ih pokazuju drugima uz reči „Vidite šta su nam uradili!“, a pouzdano znamo da to nikoga posebno ne impresionira.

Mi smo stvarno zaljubljeni u sopstvene rane, ali mislim da to nije razlog, autor teksta nije otisao dalje sa istrazivanjem.
Obanvljanje nestalih zgrada, odnosno njihova ponovna izgradnja, je retkost cak i u svetu. Nakon drugog svetskog rata su i kod nas obnavljane zgrade poput gradske skupstine, ali to se sada ne racuna u ovom kontekstu.

Jedan od brzih odgovora je da bas puno kosta, a ne pravi profit. Ipak mi zivimo u kapitalizmu.
 
Обнова конкретно саме зграде библиотеке нема смисла. Може да се уради меморијал обновом само зидова или само улаза, без плоча спратова и крова.
Што се тиче обнове срушених објеката генерално, то код нас коче тромост и незаинтересованост државе и одбојност приватних инвеститора ка таквим пројектима пошто им нису од користи за зараду. Ево пар примера конкретно: Ђумрукана коју треба да обнови држава, најављује је помпезно већ 5 година и наравно нема никаквог помака на том пољу, и хотел Српски Краљ на ћошку Париске и Узун Миркове. Две зграде које би значајно поправиле слику Старог града, са значајном историјом, али од тога нажалост нема ништа.
 
Itekako ima smisla - i to mora da uradi država. Država ovim i treba da se bavi, jer to sigurno nije u interesu privatnog investitora - već je u interesu našeg društva.
Ne mora to ponovo, nužno, biti biblioteka, ali može biti itekako neka galerija, neki prostor za umetničke/književne skupove, koji će itekako upotpuniti taj deo starog grada i dati mu dodatni "šmek".
Imamo mi izuzetnu kulturu, a imamo i dalje dosta kvalitetnih i književnika i umetnika i ljude koji su bar malo zainteresovani za istu (ovo sam samo naveo kao primer).

U svakom slučaju itekako je bolje da se napravi, kako kažu 'replika' nego onako da stoji kako je sada...
 
I po ko yna koji put na ovoj temi - lepa zgrada, pa lepa zgrada, pa da izgleda lepo...
Prvo, niko se ne zalaže da ovde ostane ova rupa. To je podmetačina.
A drugo, više puta smo, nekoliko nas ovde, obrazložili zašto su zgrada kao objekat i ambijent sa fasadom sasvim nebitne stvari u ovoj priči.
 
Itekako ima smisla - i to mora da uradi država. Država ovim i treba da se bavi, jer to sigurno nije u interesu privatnog investitora - već je u interesu našeg društva.
Ne mora to ponovo, nužno, biti biblioteka, ali može biti itekako neka galerija, neki prostor za umetničke/književne skupove, koji će itekako upotpuniti taj deo starog grada i dati mu dodatni "šmek".
Imamo mi izuzetnu kulturu, a imamo i dalje dosta kvalitetnih i književnika i umetnika i ljude koji su bar malo zainteresovani za istu (ovo sam samo naveo kao primer).

U svakom slučaju itekako je bolje da se napravi, kako kažu 'replika' nego onako da stoji kako je sada...

U kapitalizmu sve ovo nije dovoljno. Bilo je slucajeva gde su ulozeni milioni, jer je u pitanju kulturno nasledje i onda se desi da nikoga ne interesuje da posecuje to mesto, sem slucajnih prolaznika i nekih bezveznih likova koji tamo stalno vise. Takoreci, suplja investicija. Tako prodje neko vreme i shvati se da su troskovi odrzavanja preveliki i da je uskoro potrebna nova obnova. Sve lepo, ali nicemu stvarno ne sluzi, samo je bacen novac. Eto, toga se investitori plase.
 
Ta kuća je izgledala kao opasnost i kada se samo prolazilo pored nje, mogu da zamislim kakva je bila za boravak i za stanovanje.
Ali sa druge strane, verovao sam i da će se zgrada na br. 7 renovirati samo iznutra, kad ono - šipak.
 
Ta kuća je izgledala kao opasnost i kada se samo prolazilo pored nje, mogu da zamislim kakva je bila za boravak i za stanovanje.
Ali sa druge strane, verovao sam i da će se zgrada na br. 7 renovirati samo iznutra, kad ono - šipak.
Zgrada se rekonstruise kompletno, u unutrasnjem dvoristu se prosirila na objekat Fruskogorske 6. Nije mi jasno kako i zasto, ali evo slike sa terena od pre dve nedelje:
KV1.jpeg
KV2.jpeg
 
Verovatno je isti vlasnik (vlasnici) za obe parcele.
 
Косанчићев венац

Марковића кућа није још усељена, изгледа. Тротоар је од Патријаршије до угла обновљен.



.... .....
Није погодак, али, ако су у дну прозора жардињере, и у њима буде цвећа (као на хотелу на Студентском скверу), биће можда добро. Мени највише смета што се линије редова прозора не настављају на оне на кућама лево и десно од ње, зато што има високо приземље и спрат више.















................
Кућа с бистом још нема ниједну жврљотину!


Реконструкција и доградња старе, трошне куће:


.................
Обновљена фасада на углу Југ-Богданове и Принципове:



............

Биће ова фасада у Цара Уроша нешто ново и занимљиво за Београд. Као што их по Прагу има.
Mogli su da makar ne budu crno sive ploce, nego u nekim pastelnim bojama…
 
Те тамне плоче и панеле забранити у Београду.
 
Vrh