Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Pa čekaj. Što mora sve biti u preduzetništvu i parama? Što ne mogu ljudi samo mirno da žive tu gde žive... Ne moraju svima pare biti epicentar sveta i života.
 
Земљани, како може да буде све у предузетнишву када смо последња земља у европи по броју предузетника. Не да није све, него није ништа...
Градови се мењају, и људи ако желе да издрже морају и сами да се мењају и прилагођавају.
Живот у центру има своју цену, и та цена је висока (не причам о порезу).

Какав то миран живот замишљаш у центру, то ми само није јасно? То је парадокс. Центар града није географски појам по дефиницији, већ је центар града место збивања, пословно средиште, место састанчења, место сусрета. Какав црни мир у центру града...?
 
Ali taj stav me malo podseća na neslavnu istoriju Beograda gde se malo malo pa tera starosedelačko stanovništvo i malo malo uništava stara arhitektura da bi se zamenila novom kako ko nov na vlast dođe. Mislim, meni se u Beogradu ne sviđa taj paradoks da je grad star hiljadama godina, a da su upravo zbog toga najstarije kuće stare svega 200-300 godina i da maltene ne postoje porodice koje žive na nekoj lokaciju u kontinuitetu duže od 100 godina. I evo sad se opet predlaže isti koncept teranja ljudi ako novo ne prihvate, ako im ne odgovara ili ako ne plate visoku cenu življenja u tom kraju.
Ajde da napravimo da ako je lep ambijent (ako je ružan ok, da ga rušimo ali ako je lep) da stovrimo uslove da porodice imaju mogućnost da tu žive generacijama. A da napravimo još mnogo centara po gradu, npr centar Banovog Brda, centar Vračara, centar Novog Beograda, Zvezdare, Voždovca... Rasteretio bi se pritisak na sadašnji centar i stvorilo bi se više izbora centara i bogatiji grad.
I na kraju, ja se s tobom slažem da takav prometni duh centra ima Knez, Sprskih vladara i još neki krajevi i to je ok ali ipak Kosančić, bar ja lično, nikada nisam video kao centar u tom smislu gužve i velikog prometa.
 
stf Хвала Вам на одговорима.

- Oбмана је лепша реч за превару. Правна дефиниција преваре звучи отприлике овако: "доведе кога лажним приказивањем или прикривањем чињеница у заблуду или га одржава у заблуди". Мислили смо у том смислу.

- То смо знали. Мислили смо да ви поседујете неке друге информације. Зато смо и написали " биће кафићко добро".

Galeks, да поновимо:

ми не станујемо на Косанчићу. И те како ће људи искористити прилику и за цца 5 година то ће бити кафићко добро.

Earthmoving

Слажемо се. Према нашим информацијама, поред људи који су живели, чији су пријатељи и родбина код њих долазили, људи који су заљубљеници у уметност и археологију, нико други није крочио на Косанчић, евентуално је чуо за њега. То је одувек био кварт у коме се становало и за који староседеоци кажу да је био миран као нека паланка јер нико никада осим наменски у њега није залазио.

Vranac

Као што смо stf и ми закључили, паре које су уложене у Косанчић, ако и буде било неке зараде од целе приче, зарада ће искључиво завршити у приватним џеповима.
 
Lično, ne vidim Kosančićev venac zatrpan kafićima. Mnogo bi mu bolje stajalo otvaranje još po neke galerije, da to bude naš umetnički kvart, topao, slikovit i miran. Podrekin predlog za ostatke biblioteke mi je taman na mestu-odmeren i dostojanstven. Nikakvi staklenici tu nisu potrebni. Neka se vide ruševine, neka svaki put kada pogledamo dole razmislimo i o sebi i o politici koju smo vodili i vodimo. Da li je bitno da se čuva, obnavlja i ostavlja nešto budućim naraštajima, ili je bolje da 3 puta u jednom veku potpuno nerazumno izlazimo na crtu nekima od najvećih. Postaviti velike info table i na engleskom jeziku-da svi mogu da se podsete koliko je svet u jednom razdoblju poludeo, kada su pripadnici naroda Getea i Šilera bili u stanju da u jednom danu unište celokupno pisano nasledje jednog drugog naroda i to sa namerom..Obavezno bih obnovio i kuću Maratonaca, dovoljno i spolja-ljudi bi hrlili da je vide i da se slikaju ispred. Ali, fascinira me koliko malo treba da stvari budu mnogo bolje, a ljudi koji o tome odlučuju jednostavno od šume ne vide drveće.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473390#p473390:3k8pl9zv je napisao(la):
MarkB » 24 Aug 2017 09:10 pm[/url]":3k8pl9zv]То је одувек био кварт у коме се становало и за који староседеоци кажу да је био миран као нека паланка јер нико никада осим наменски у њега није залазио.

Библиотека је вероватно била заједничка спаваоница?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473390#p473390:3e07k3d8 je napisao(la):
MarkB » 24 Авг 2017 09:10 pm[/url]":3e07k3d8]

- То смо знали. Мислили смо да ви поседујете неке друге информације. Зато смо и написали " биће кафићко добро".
Па, биће кафићко добро јер је кафић једина предузетничка грана за коју је Србин у стању да смисли ... предузетничка свест - НУЛА
 
То да ли ће бити кафићи или неће се може лако регулисати. Довољно је да се не издају дозволе за летње баште и неће постати кафић-улица. Поготову ако се изгради спомен обележје старе библиотеке не верујем да ће то бити.

Сигуран сам да ће се улица комерцијализовати, али пре кроз неке сувенирнице, галерије и можда неки мирнији ресторани.

Као што смо stf и ми закључили, паре које су уложене у Косанчић, ако и буде било неке зараде од целе приче, зарада ће искључиво завршити у приватним џеповима.

Држава се увек финансира порезовањем приватних џепова. И у Прагу или Будимпешти објекти у улицама су приватни па ти градови приходују милијарде од туризма
.
 
Ceo ovaj koncept buduceg KV je malo nejasan. Ne mora sve nakon 'restauracije i rekonstrukcije' da se komercijalizuje u smislu dosadne ideje sa kaficima i ugostiteljstvom,, niti da po svaku cenu dobije neku novu svrhu. KV moze biti ono sto je oduvek bio, samo sada sredjen, plus nekoliko novih objekata kao osvezenje, Pa ko dodje, dosao je.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473363#p473363:1omf5pmv je napisao(la):
Galeks » Čet Avg 24, 2017 6:38 pm[/url]":1omf5pmv]Земљани, како може да буде све у предузетнишву када смо последња земља у европи по броју предузетника. Не да није све, него није ништа...
Градови се мењају, и људи ако желе да издрже морају и сами да се мењају и прилагођавају.
Живот у центру има своју цену, и та цена је висока (не причам о порезу).

Какав то миран живот замишљаш у центру, то ми само није јасно? То је парадокс. Центар града није географски појам по дефиницији, већ је центар града место збивања, пословно средиште, место састанчења, место сусрета. Какав црни мир у центру града...?
Centar ili Ripanj, svako ko plaća 350 ku**evih taksi, poreza i dadžbina ovoj nesposobnoj državi ima pravo : 1) na miran san i 2) da se pita o budućnosti svog kraja i 3) da u svom prostoru živi onako kako on hoće i da radi s njim ono što želi (naravno, dokle god to ne ugrožava druge i dokle god ne krši zakone).

Sve češće slušam na te priče da je život u centru privilegija, da tamo žive sve sami Rokfeleri i da oni uz sve cene koje plaćaju, sad još treba da se prilagođavaju blesavim idejama pojedinaca i bahatim vlastima i kafedžijama koji bi sve od Arene do Đerma da pretvore u Las Vegas. Iskreno, ... mi se više od toga. Svakog ko živi u tripu da je život u centralnim opštinama BG med i mleko pozivam da stavi na spisak sve za šta misli da je tu bolje nego na drugim opštinama pa da lepo uporedimo.

Dalje, kafići u Beogradu ne niču samo po Skadarlijama, Knezovima, Trgovima... niču svuda. I tamo gde treba i gde ne treba. Niču po stambenim ulicama, po podrumima, po stanovima, po garažama. I u njih se ne slivaju akademici i ne vode se sastanci nego se slivaju neiživljeni klinci, zapadnjački klošar-turisti i razni probisvet koji ide tamo da se iživi. Takođe, njih ne vode razumni ljudi koji pošteno izmiruju svoje dugove prema društvu i državi nego mafijaši i muljatori koji zakidaju gde god stignu, bahate se non stop, i još povrh svega ogroman deo svoje zarade ne prijavljuju državi nego ture sebi u džep. Znači država, i vi koji se zalažete za kafiće, bukvalno promovišete i branite ljude koji se debelo bogate na uštrb države i na tuđoj muci(nelagodnosti).

Što se tiče ove priče o preduzetništvu - kao što rekoh gore, nema šta ko ovde da naređuje i prisiljava vlasnike stanova i kuća šta da rade sa svojim nekretninama. Ako su njihove nekretnine, ima da rade šta hoće i da žive kako hoće (opet, dokle god to ne ugrožava druge i ne krši zakon). Pomirite se sa time i okanite se tih ideja da ćete vi nekome da udešavate i život u dnevnoj sobi.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473459#p473459:1omf5pmv je napisao(la):
vranac » Pet Avg 25, 2017 9:08 am[/url]":1omf5pmv]То да ли ће бити кафићи или неће се може лако регулисати. Довољно је да се не издају дозволе за летње баште и неће постати кафић-улица.
Bukvalno su veće šanse da se sruši Tomina vikendica pored Save nego da se ovo desi. Uostalom, dozvole su nebitne. Svakog dana prolazim pored kafića koji je uzurpirao i parking mesta i trotoar. Komšinica je pokušavala više puta da ga prijavi i da sazna ko je to odobrio i zašto. U početku niko ništa ne zna (klasika) a posle kad je počela da kopa malo dublje, maltene su joj otvoreno rekli da, sa ili bez dozvole, to je gotova stvar i neće se ništa promeniti.

I onda se posle pitaju ljudi što sam protiv kafića (čast izuzecima) i pretvaranja Beograda u Las Vegas. :roll: Ali jasno mi je, sve to deluje banalno nekome ko posmatra sa strane. Sve dok i njemu ne nikne tako neka nakaza pod prozorom.

P.S.
Какав то миран живот замишљаш у центру, то ми само није јасно?
Da si živeo u centru ranije, znao bi. Vidiš, ja sam odrastao u blizini okretnice u Rajićevoj, kad su tim krajem tutnjali trolejbusi i automobili od i do Trga, i kad je bilo manje pešačkih ulica i više saobraćaja. Do pre 10 godina moja porodica i ja nikad nismo imali problema sa bukom. E onda kreće ovaj novi talas Las Vegas urbanizma, i ceo kraj postaje krcat kafićima, hostelima i prčvarnicama koji polako isteruju ljude iz sopstvenih stanova. Dakle ta ideja da centar ne može da bude pogodan za život i da tamo ne može da bude mir, u to veruje samo onaj ko ga ne pamti iz prošlih vremena.
Uostalom, eno i Gospodar Jovanova je u centru grada pa je izuzetno mirna ulica. Ali zato što nema kafiće i hostele. Još... Ali kažem dakle, moguće je. Nego je vlastima lakše da puste Las Vegas a narod da se teši pričom da tamo žive sve Rokfeleri i Miškovići.

I da... Jadna je ta država i taj grad kome su kafići, splavovi, pekare i kockarnice privredni i kulturološki aduti.
 
Да си живео пре 200 година имао би још мирнији живот.
Када ћете да престанете да живите у прошлости?
 
Kad ti budes ziveo u centru, kad budes placao 350 taksi I poreza I kad mi platis ugradnju izolacije I merenje buke koje sam morao sam da platim upravo zbog ovih koje ti velicas I branis, onda slobodno komentarisi. Do tad se bolje ne javljaj jer ocigledno pojma nemas o svemu tome.

Za sve vas koji redovno bulaznite o zivotu I ljudima u centru I dalje stoji moja ponuda - sastavite listu argumenata I listu stavki zbog kojih mislite da je zivot u centru BG banja I da ljude koji tamo zive treba (mal)tretirati kao da su Miskovici, pa mi se javite da se uzivo nadjemo I procaskamo malo o tome.
 
Нађи где сам величао кафиће којима си опседнут...
Цена живота у центру се не мери искљушиво новцем и то сам поменуо неколико постова раније.
Ја да желим да живим у центру, ја бих тамо живео, а не желим. А теби саветујем да ако желиш мир, да што пре одеш из центра, боље ти је за живце, пошто видим да их лако губиш.
Ако се мени обраћаш већ, онда пажљиво бирај шта причаш, јер ја нисам ни рекао да је живот у центру диван, или како ти кажеш бања. Бањски живот можеш начи искључиво у предграђу, а плашим се да то не радиш.
Прилагоди се променама и продужи себи живот, то ти је добронамеран савет.
 
U pravu si, gubim lako zivce kada nakon trpljenja svakakvih bahatih protuva I nesposobne trule drzave koja ih brani, moram jos ovde redovno da citam kako su ljudi centru bogatasi I kako oni ima da se prilagode vasim zeljama I vizijama ili da se tornjaju iz sopstvenih stavova. Da, to me vrlo brzo izvede iz takta I izvodilo bi I tebe da si u mojoj situaciji, to ti garantujem.

I nisam ja opsednut kaficima nego ne mogu da pobegnem od njih. I kada na sve to moram da slusam I svakakve nebuloze, naravno da mi fitilj brzo izgori.
Sto se tice preseljenja, ta politika "kome se ne svidja nek se seli(drugim recima nek se tornja iz sopstvenog doma) ne samo da je izuzetno drska. I licemerna nego je I stetna. Jer ce centar Beograda postati Balkanski Las Vegas, bez zivota I duse, krcat lokalima koji su samo bleda kopija zapadnjackih I zgradama koje ce biti prazne ljusture.

No dobro, razumem ja da je to nesto sto je ovde I sada mnogima neshvatljivo. Al fala bogu pa ce ostati svi ovi postovi ovde pa cemo za 10 godina moci da proverimo ko je bio u pravu.

U svakom slucaju, ja sam digo ruke od zivota u centru jer ne zelim da mi protuve I drzavne gangrene unistavaju zivot I zdravlje. I radim na tome da se odselim. Ali to je proces koji traje I kosta.i to sto cu da se selim ne znaci da cu u medjuvremenu da placam sve moguce cene (I materijalne I one druge) I da slusam nebuloze o meni, mojim komsijama I mom kraju. To je prosto jedna od onih retkih stvari na koje ne dam I do kojih ima da raspravljam kolko god treba sve dok se ne dodje do istine.
 
Vox91

Волели би да сте у праву. Само се плашимо да од Ваше замисли неће бити ништа.

stf

100 гр кафе у продавници 100 рсд. Једна кафа у кафићу 100+ рсд. Мислим да је ово сасвим довољно да се схвати суштина.

Није тачно да у Србији нема предузетничког духа. Не постоји ни једна предузетничка грана коју неко већ није заузео.

Galeks

Стара библиотека вероватно није била спаваоница.
Зграда је првобитно припадала човеку који је био картонџија.
Шта се тачно у њој налазило није нам познато.
1920. зграда је купљена од власника и у њу се усељава библиотека.
1941. страда од последице бомбардовања. Наиме, фосфорни штапић (кажу да је био један) пада на кров библиотеке. Постоје разни описи овог догађаја а сви се слажу у једном: изгорела је.

Иначе, по казивању станара са Косанчића, деценију + у назад тамо мира нема. Ноћу понајмање. Сплавови, бука целу ноћ, жалили се (тако кажу) али џаба.

vranac

Волели би да ваш глас неко саслуша и послуша.

Тако је, приходују. Само сваки предузетник предузима све да држави не плати ништа што не мора. Тако да ће бити слаба вајда осим за приватне џепове.
 
Прво мораш да разумеш да су људи различити и да живе у заједници, а самим тим друштво изискује одређена прилагођавања.
Причу смо почели од тога, како је могуће наплатити локацију а да се притом не отвара кафић, хостел или неки сличан не-иновативан бизнис.
СТФ је додао мануфактуре, галерије, мини музеје. У супротном, неко ће отворити кафић и уместо про'активног деловања, људи су склонији кукању, како им се живот мења.
То је неизбежно да се деси. Проблем је што је наша држава стагнирала до те мере, да си просто ти дошао у ситуацију да живиш у центру града и да осетиш тај мир. Ја тебе разумем, али то просто није нормално за центар варошице, а камоли милионског града. Тешко је кад губиш нешто што си имао. Живот се враћа у центар града, и то је незаустављиво.
На крају, ја лично тебе не терам нигде, само те саветујем, пређи у мирнији крај, јер очигледно имаш потребу за тим. Боље ћеш се осећати и бићеш срећнији.
 
Sve to stoji, ali da nešto rasčistimo.
Prilaogođavanje je kad ti povremeno napraviš žurku koja se čuje i van stana ali komše okolo imaju razumevanja pa pređu preko toga. I onda isto tako neki drugi put komše naprave nešto svoje, pa ti pređeš preko toga. Dakle prilagođavanje podrazumeva kompromis. Isto tako, prilagođavanje je kad neko kupi stan u Brankovoj pa prosto mora da se pomiri sa činjenicom da je tu jak saobraćaj, da je znao šta kupuje i da nažalost nema rešenja za buku koju će čuti i za zagađenje koje će osećati.
To je prilagođavanje.

Prilagođavanje nije kada mafijaši otvore kafić u stambenoj zoni i to u stambenoj zgradi i divljaju unutra sve do 2 ujutru. Prilagođavanje nije kada vlasnik kafića ostavlja automobil nasred kolovoza(duplo parkiran) da ne bi plaćao parkiranje dok ostali stanovnici i korisnici ulice ispadaju budale i sve dugove izmiruju. Prilagođavanje nije kada razni lokali, šrkti da plate propisne reklame i oglase u novinama, odnosno dadžbine gradskoj upravi, izbace svoje table, stolove i inventar na javnu površinu i ljudima koji plaću njeno održavanje uskraćuju pravo da je koriste. Takođe nije prilagođavanje kada povrh svega toga građani koji uredno plaćaju i izmiruju svoje dugove prema državi pokušaju da se izbore za svoj miran san, na svaku žalbu institucijama (koje opet, oni plaćaju i izdržavaju) dobiju ili ono čuveno ''nismo nadležni'' ili ''ne možete im ništa''.
To sve nije priladođavanje nego bezobrazluk i kaubojisanje.

Inače, žalbe zbog buke se uopšte ne tiču stvari koje mogu da ugroze profit lokala. Najčešće je problem samo to što vlasnici ostavljaju otvorene prozore dok svira muzika, ili što ne mogu da se zadovolje sa 80 dB nego mora sva da roka na 110 dB, iako bi u oba slučaja imali isti promet i zaradu. Znači, osoba A koja plaća sve svoje dugove društvu i državi, samo traži da se nekako obuzda Osoba B, koja ne može da ne odvrne zvučnike do granice pucanja bubnih opni, i to je opet previše? Pa čekaj, za koj vrag onda postoji država i zakoni? I za koj vrag ja plaćam tih 350 taksi, poreza i računa?

Takođe da podsetim da centar grada nije samo turistička četvrt. Centar grada kao stambena zona i centar grada kao turistička četvrt mogu itekako da koegzistiraju. I to se i dešava u mnogim svetskim gradovima koji imaju mnogo više turista nego BG, a opet imaju mnogo manje problema sa bukom i neredom. Problem je samo što to iziskuje poštovanje zakona i neki minimum rada gradskih službi. I to je sve. Nikakva prilagođavanja, nikakva pretumbacije, nikakve nauke. Samo malo planiranja, kontrole i sprovođenja.
 
...I za koj vrag ja plaćam tih 350 taksi, poreza i računa ?....
Palcaju i oni... tih 350 taki, poreza i racuna - jel to egal 1:1 ? :roll:
pa nije... oni moraju i rekete i mita.... još pride :lol:
Uvek se štiti veca vrednost :mrgreen:
 
Heh, pa plaćaju par svojih rođaka u gradskoj upravi i to je to. Kao što rekoh, mnogi od njih fingiraju zarade i stavljaju sebi u džep, a dozvole su bukvalno postale trivijalne. Jer dokle god se stvar vodi kao da je ''pokrenut postupak dobijanja dozvole'', znači dokle god se vodi kao da je vlasnik iskazao želju da dobije dozvolu, on ima odrešene ruke. Nebitno da li je na kraju dobije ili ne.

Što je najgore/najsmešnije, većina ljudi uopšte ništa ni ne traži, ni od tih kafića ni od grada. Ništa što bi njima otkinulo profit ili ugrozilo poslovanje. Traži se samo da se ne trese ulica od buke i, u drugim slučajevima, da se ima makar maaaalo mere u otimanju javnih površina. Ali izgleda da je i to previše.
I zaista, ja sam spreman da se kladim da sve dok solidan procenat Beograda ne bude kao npr onaj potez Kralja Petra ili Rajićeve od Kneza do Gračaničke (i po zauzeću površina i po buci), da će javnost biti potpuno nesvesna tog problema.

A onda kad se povede javna diskusija o tome, biće ona priča ''pa da, ali znate, ti lokali su tu već 15,20 godina, i oni su adut Beograda, ne možemo sad tek tako da izbrišemo tako nešto''. Kao što je na početku te nove ere urbanizma bila priča ''a dobro de, pustite ih malo, nek se radi, nek se privlače turisti, pa ćemo posle da ih regulišemo''. Znači obrni okreni, sistem je takav da ti ne možeš da pobediš. I što si pošteniji i savesniji u izmirivanju svojih obaveza, to veća bu**** ispadaš.
 
Upravo sam pročitao da se danas obeležava 25 godina od granatiranja i spaljivanja sarajevske Vijećnice u kojoj je tada bila smeštena Univerzitetska biblioteka Sarajeva. Izgorelo je 80% knjižnog fonda..Neljudi koji su to uradili očigledno se nisu setili šta se nama desilo na Kosančiću 50 godina ranije..da su ti ostaci biblioteke bili ranije dostojno obeleženi-možda se ne bi danas obeležavao ovaj tužan datum u Sarajevu..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473770#p473770:1qlxw4ke je napisao(la):
Vox91 » 26 Avg 2017 04:43 pm[/url]":1qlxw4ke]Upravo sam pročitao da se danas obeležava 25 godina od granatiranja i spaljivanja sarajevske Vijećnice u kojoj je tada bila smeštena Univerzitetska biblioteka Sarajeva. Izgorelo je 80% knjižnog fonda..Neljudi koji su to uradili očigledno se nisu setili šta se nama desilo na Kosančiću 50 godina ranije..da su ti ostaci biblioteke bili ranije dostojno obeleženi-možda se ne bi danas obeležavao ovaj tužan datum u Sarajevu..

... ili su se setili, pa su bas zbog toga spalili Vijecnicu, jer neka i komsiji crkne krava. Biraj sta je gore od ta dva.
 
Vrh