Šta je novo?

Карађорђева улица - Улични фронт

razgradjevinar":234u0ur8 je napisao(la):
ne znam.. ja se nekako stavljam u poziciju nekog turiste koji tu pristaje brodom, prvi put se srece sa gradom.. prizor djumurkane nekako mi je obican i nereprezentativan, ja bih nesto takvo ocekivao npr u pancevu ili smederevu (bez uvrede).. ko zeleznicka stanica u mionici... vise bih voleo da tu vidim jedan lep veliki trg nad kojim dominira fakultet a koji okruzuju neki zanimljivi projekti, naravno adekvatno uklopljeni sa onim sto postoji a nece se rusiti


Hm... Mionica nema železničku stanicu :D
Turista će ugledati Kapetaniju, a iza zgradu sa kolonadom (ukoliko bi se rekonstruisala u toj verziji).
Ono što će do poslednjeg dana kvariti ustisak je pruga i pružni prelaz.
 
relja":3b086kvj je napisao(la):
Hm... Mionica nema železničku stanicu :D

pa nema ni beograd djumrukanu :)

mislim da se svi slazemo da ovaj prostor nema smisla posmatrati kao izolovanu celinu vec kao jedan mali ali bitan segment savske obale. bilo kakva rekonstrukcija djumrukane ili uredjenje trga imace smisla tek kada se sredi karadjordjeva, smisli sta sa prugom, sta sa betoin halom.. bez toga imacemo pust trg ili pustu djumrukanu, sve jedno
 
direktor":i4fu7c1c je napisao(la):
Sta fali trgu iza djumurkane neocekujes da je tu izneneadi te veliki sredjen trg sa cesmom ,primjerenim zelenilom bastom ponekog kafica ,fontanom ,bila bi to ziva komunikacija zbog stepenica ,studenata ,itd

Slazem se, to je upravo to. Urbani dozivljaj se samo obogacuje varijacijom. Recimo, silazeci niz Velike stepenice sa vrha ti puca sirok pogled (nekakva makro-panorama) preko Djumrukane i na reku i na Novi Beograd i na Zemun/Gardos u daljini, onda kako silazis paznja ti se usredsredjuje na jedan intiman interesantan prostor (dakle mikro-ambijent), a onda kada izadjes na Karadjordjevu opet puca makro-panorama ali iz drugog ugla, i sada ti je dodata perspektiva uz i niz Karadjordjevu i pogled na NBG se vise sveo na liniju obale, MSU, bivsi CK itd. Silazak niz VS do reke je u kombinaciji bez Djumrukane puno monotoniji a za suncanog dana popodne mozda i iznurujuci. Zasticen trgic moze da bude odlican prekid i sansa za odmor i od prejakog sunca leti ali i vetra i kise kad je hladno.

O potencijalu Delijine ideje da nekakvim izlomljenim putanjama stignes od KV do dole sa gomilom vizuelnih iznenadjenja uz put da ne pricam. A "sakriveni" lepo uredjeni trgic na kraju tog putovanja moze da bude slag na tortu, mesto na kome se ta moderna avantura susrece sa tradicijom/nasledjem, a onda se izlazi na reku. Kao i sto je vec primeceno, turisti koji se iskrca sa broda i zamakne iza coska tu se odjednom nalazi u jednom lepom i intimnom prostoru koji ga uvlaci u grad: da li krenuti stepenicama levo, stepenicama desno, ili se upustiti u avanturu penjanja po krovovima rampom desno?

Najzad, ovo sto sam oznacio mi se cini kao apsoltni maksimum velicine modernih objekata koji mogu da se uguraju na Savsku padinu bez da vrse nasilje nad okolinom, odvlace paznju od siljka Saborne crkve, itd. I cak i to bih voleo da se podeli na ove nivoe/segmente i da se tu manje ili vise varira pristup fasadi i uredjenju. Kao sto volim da kazem "portugalski pristup" i da nikako ne bude sve u staklu. I Djumrukana bi tu, uz razlog njene istorijske vaznosti i naznake proslosti, tu imala vaznu ulogu da drzi vizuelnu i estetsku ravnotezu. Ovaj deo u Karadjordjevoj bi tako bio prirodno sveden na pravu meru a deo gore bi imao pandan u zgradi fakulteta. Znaci ne bi mu se dalo da pretegne i krene da dominira, a opet bi bilo interesantno i pogled na padinu bi bio obogacen.

Plasim se da tu ocistis trg i napravis nesto moderno na ovoj skali pocelo bi da dominira celom Karadjordjevom i delovalo bi i razvaljeno, i pretenciozno,i primitivno po tretmanu nasledja, a i najverovatnije ruzno. A odna bi mogli komotno da srusimo sve drugo u Karadjordjevoj i napravimo niz ogromnih staklenih ili betonskih gradjevina. Pa da vidis kako bi time impresionirali "nekog turistu koji sidje sa broda".

PS Nikakok mi nije jasno kako bi rascisceni prostor bez Djumrukane privlacio vise ljudi da se zadrze na tom prostoru nego da se Djumrukana obnovi?
 
razgradjevinar":2m4w98xt je napisao(la):
relja":2m4w98xt je napisao(la):
Hm... Mionica nema železničku stanicu :D

pa nema ni beograd djumrukanu :)

mislim da se svi slazemo da ovaj prostor nema smisla posmatrati kao izolovanu celinu vec kao jedan mali ali bitan segment savske obale. bilo kakva rekonstrukcija djumrukane ili uredjenje trga imace smisla tek kada se sredi karadjordjeva, smisli sta sa prugom, sta sa betoin halom.. bez toga imacemo pust trg ili pustu djumrukanu, sve jedno

Ja svaki put kad sam isao uz ili niz VS tu je bilo puno sveta. Da se Dj obnovi sigurno ne bi bila pusta. Obnova Djumrukane i rasciscavanje onih udzerica po meni ne moraju nista da cekaju. To bi moglo odma i samo bi se pospesile iedeje tipa ove Delijine za prostor desno, a i uredjenje ovoga levo. Pa evo i Savamala je krenula bez uklanjanja pruge i saobracaja iz Karadjordjeve. Po meni sa time treba samo nastaviti pa ce tako i rasti pritisak da se pruga i saobracaj vec jednom srede, ako se budemo uzdali u obrnuto onda cemo cekati bar jos pola veka.

PS I u Nju Orleansu tutnje teretni vozovi uz samu cuvenu Francusku cetvrt, odnosno izmedju nje i obale, iako je ona prakticno na samojh obali, pa je opet sve lepo uredjeno i tu su glavne turisticke atrakcije. Po meni je bitnije da se izmesti sto vise kamiona, i iskreno se nadam da ce izgradnja kineskog mosta napraviti bar mali pomak u tom smeru.
 
naravno, od necega se mora krenuti i malim koracima stici ka cilju. ja bih bio presercecan da se tu za pocetak sklone razvaline i auto servisi i posadi zelena travica, i to bi bio nekakav korak.. kad sam mislio na ceo prostor kao celinu mislio sam da bi valjda bilo logicno da neko sedne i pokusa da razmrsi taj gordijev cvor koji su trenutno uplele pruga, karadjerdjeva, beton hala, stepenice... i da pre nego sto pocne da se sece (rekonstruise, gradi novo..) treba znati kakav ce sledecih 50-100 godina biti plan razvoja tog dela grada.. par pitanja, tj primera dilema koje se namecu, mozda glupih i neadekvatanih, ali nemam boljih.. npr da li ce se na kosancicevom vencu razvijati nekakva turisticka ponuda (galerije, kafe restorani, trgovine, usluge...) ili ce se teziti da to ostane miran stambeni kvart u kome ce samo nove stambene zgrade zameniti stare stambene zgrade.. hoce li buduca karadjordjeva biti atraktivna mladim ljudima zeljnim zabave ili porodicama zeljnih mira i blizine reke ili je to pak nekakva buduca biznis cetvrt... da li ce npr delijin muzej sa rendera biti u centru kulturnog i drstvenog zivota beograda, okruzen drugim atraktivnim sadrzajima ili ga ceka neka sudbina slicna kolegi preko reke...

mozda ovo nije direktno vezano za temu ulicni front karadjordjeve ali u neku ruku i jeste...
 
@razgradjevinar , cek' ja da probam.

Slazem se da za pocetak treba (barem) srusiti ono sto definitivno nece ili ne treba ostati u ovom delu Karadjordjeve (do mosta). Tako bi se dobio bolji pregled ulice i mrdnulo bi se sa mrtve tacke (sto je vec ucinjeno ozelenjavanjem povrsine ispod mosta). Ipak, postoji opasnost da bez unapred poznatog plana tu moze da nikne bilo sta sto nekom sa parama bude bio cef. Zapravo, najverovatnije da ce tako i biti kako su poceli, jer ga zele i dobice ga.

Misljenja sam da pristup s K. Venca kao i ceo taj kraj treba da zadrzi neku svoju "skrovitost", kao sto imaju mnogi stari gradovi s uskim ulicama, a to znaci da nije preko potrebno da pristupi obali sa KV moraju biti siroki, direktni, logicni , ocigledni itd. za nekakve mase ljudi, vec kao neko "otkrice" (kao sto je sada manje-vise). To ne iskljucuje pomenute usluzne objekte , galerije itd. ali samo u mini-formama koje, zapravo, i ne zele da privuku mase, vec samo da budu "otkriveni".
Veci broj posetioca bi verovatno bio privucen samim renoviranjem, ali to je i dobro da prostor ozivi, i sto je bitno ne traje zauvek.

Prostor uciniti "dosadnim" i prelepim, dosadnim barem onima koji su zeljni senzacionalizma.
Jos bih morao da dodam bitnu stvar, a to je da se premalo vodi racuna o dvoristima, odnosno prostoru unutar blokova zgrada, u kojima se cesto nalaze objekti koji su stariji od onih fronatalnih, a ruse se bez pitanja.
 
Као што сам и обећао урадио сам нешто разрађенији пројекат моје првобитне замисли која је у основи нова веза Косанчићевог венца и Карађорђеве улице. Данас сам предао тај рад за један конкурс тако да мислим да нема проблема и да га проследим овде. :)

У питању је локација која је тренутно највеће ругло у тој зони подно зграде ректората а поред великог степеништа као и преко пута београдског пристаништа.Дакле,добродошлица страним посетиоцима и грађанима са реке једноставно мора да буде боља.

9.png


8.jpg


5.png


2.png


3.png


7.png


6.png
 
Bravo Delija verujem da ces zasluzeno dobiti dosta plusica.

Kranje nenametljivo odlicna forma u funkciji u prostoru. Napravio si otvoren javni prostor sa po meni dobrom primenom materijala. Takodje jako bitno ispostovao si okolne objekte i njihovu visinu. Kaskadnom formom nisi ugrozio vizure iz pojedinih uglova (slika 4).

Verovatno i jedina kritika ostaje na odsustvo zelenila na otvorenom prostoru ili makar na padini mozda zardinjere sadnice klasicne neki predlozi?
 
Хвала хвала. :vops:

Слажем се за одсуство зеленила и одмах дајем самом себи предлог. :) Пошто је десна страна објекат у форми цик-цак пасареле па и степенастог трга нека лева страна уз велико степениште буде исто то али у зеленој форми. То је и била нека основна идеја али моја жеља за равном површином на месту сучељавања путања као и велика висинска разлика су ме онемогућили да то изведем.Но,далек је пут до реализације па о том потом. :D

Иначе,површине на самом објекту су довољно велике и за пасареле и за зелени кров. ;) То у рендерима нисам приказао из чисто естетских разлога као и ограниченог времена за предају рада.
 
delija, ovo je toliko dobro da sam siguran da od ovoga nece biti nista jer se kod nas samo prave neke zbudzevine. nista lepo, prosto i smisleno nema sanse da bude realizovano

bravo jos jednom
 
Разграђевинар хвала ти пуно!Прво да се мало ствар провуче кроз медије,никада се не зна. :)


Зекс,па како сунце му лебаво?! Ево сад ћу да окачим и преко имиџшека.

ПС: Хвала на одличним 3Д моделима околних зграда. Живео 3Д Београд! :)

86907712.png


64297105.jpg


43278255.png


28965723.png


42628888.png


52027050.png


88949124.png
 
dodaj.rs nesto ne radi tako da se zato ne vide fotke
 
Znaci ja sam odusevljen !

Dekonstruktivizam koji nam je toliko potreban, savremena arhitektura koja se super uklapa u ceo ambijent + urbani skver :)

64297105.jpg


Sjajno Delija ! :gobb:
 
Smelo ... i odlično! :kk:

Ako se ne bude išlo u pravu rekonstrukcije Đumrukane, onda treba uraditi baš nešto ovako... i :D za više zelenila, naravno, beton isijava :)

Ne znam zašto, ali prva asocijacija mi je ambasada Kanade u Kneza Miloša...
 
ja kao laik mogu reci samo jedno: Svidja mi se, BRAVO!!!!

P.S.
Ova desna strana ovako ukomponovana, povucena, stepenasta, slobodno moze i malo vislja da bude! :)
Ovo je vrh, e ne neki tamo oblaci, brodovi i slicno ;-)
 
Хвала још једном.
bowtie.gif
:D

За зеленило се донекле слажем али сам плато око оне две водене површине ми не дирајте! :) Ипак смо у жешћој оскудацији када су у питању уређене равне поплочане површине.Све остало,степениште,последњи нивои објекта па чак и пасареле се могу и требају озеленити.

Што се бетона тиче он и треба да "исијава" из самог објекта. Једна од мојих замисли је да се стране објекат оставља утисак да је уклесан у брдо и да са платоа изгледа чврсто и постојно колико са улице/реке изгледа лагано и прозрачно.
 
relja":3oec4pg6 je napisao(la):
Smelo ... i odlično! :kk:

Ako se ne bude išlo u pravu rekonstrukcije Đumrukane, onda treba uraditi baš nešto ovako... i :D za više zelenila, naravno, beton isijava :)

Ne znam zašto, ali prva asocijacija mi je ambasada Kanade u Kneza Miloša...

Mene malo podseca na operu u Oslu, ali je idejno resenje opet potpuno svoje, i drugacije :) sta bih dao da vidim ovako nesto u Karadjordjevoj :gobb:

Delija daj jos neki pogled odozgo, da vidimo terasu na Kosancicevom :)
 
Kako bi jos bolje sagledali prostor okacio sam isecak iz velike Beobuild panorame :)

karadjordjevafront.jpg
 
Био сам у фрци са временом па нисам стигао све да покријем рендерима иако сам урадио целу ствар и на врху.

Последња два нивоа су површински највеће целине на целом потезу и заједно формирају још један трг али са још бољим погледом на НБГ,Саву и ушће. Због "очувања" самог објекта на крову последњег нивоа никаква израженија 3Д пејзажна архитектура не долази у обзир. Последњи ниво је најпространији и налази се на коти нижој за 2.6м од улице Косанчићев Венац.Са Венцем је плато повезан широким степеништем и косом рампом па коме је шта милије. :) Кров последњег нивоа је по ободу поплочан а у средини је травната површина. Ако стигнем ових дана и то ћу вам приказати.

Игоре,како сам заборавио ту панораму? :bash: Нигде нисам могао да нађем одоговорајућу слику високе резолуције па да ми СТФ одради монтажу у фотошопу. :) Иначе он ми је један од ових рендера горе спасао својим дорадама.

Иначе више фактора ме је навело баш на ову локацију.Погледајте на шта то личи из ваздуха

http://binged.it/WVqy1H

Такође сам "гађао" и онај мали плато горе десно на Венцу који је запостављен а по мени има фантастичну позицију.И баш ту се тренутно концетрише највише људи а нажалост и кола због неколико пријатних кафаница преко пута.

До сада је на тој локацији било доста радова и планова на тему стамбене изградње но ја,као што видите имам неке друге планове оријентисане више ка грађанима и јавном простору.

Едит: Лаки већа висина би отежала ствар са рампама. Ни једна не прелази нагиб од 10-11% јер би све преко тога било неугодно за пешаке и захтевало би степенице. Само висина последњег нивоа може бити већа али тиме бих повећао дистанцу од површине на крову првог спрата.Такође,на последњем нивоу је кафић који сам намерно желео да ставим у други план јер му је и сама позиција на врху објекта и превише. Овако сам "натерао" пешаке да буквално пролазе кроз галерију преко ових пасарела док је библиотека скроз доле десно код оног усека у приземљу.
 
Delija":1z75ztoz je napisao(la):
Што се бетона тиче он и треба да "исијава" из самог објекта. Једна од мојих замисли је да се стране објекат оставља утисак да је уклесан у брдо и да са платоа изгледа чврсто и постојно колико са улице/реке изгледа лагано и прозрачно.

Ja sam mislio na prenos toplote iz zagrejanog betona po vrelom letnjem danu....
 
Neka bude hlad od krošnji i fontana, pa ako bude 15-toro na 32C u takvom ambijentu, znači da je prostor uspeo...
 
Људи овде нису начисто са тим шта је трг а шта је парк.Ваљда зато што ово прво ми ни немамо у правом облику.

Што се хлада тиче и о томе сам добро промислио иако за тим није било потребе пошто се ради о згради,пасарели и мањем тргу у једноме. У летњим данима добру заштиту би пружао ректорат као и околно зеленило које ја свакако не бих посекао као и сам облик објекта који би у другој половини дана у хладу држао највећи део трга и пасарела.

Што се избора материјала тиче који год други да сам ставио ефекат би био исти или гори.Овде сам конкретно користио "Хај перформанс конкрит" који је прилично рефлектујућ.
 
Vrh