Још мало па готово ! Још месец дана до отварања новог вртића, а чију градњу смо упорно пратили. Ево нових слика споља и изнутра објекта и краћих објашњења.
Захваљујући човеку на слици прошао сам кроз цео вртић, дозволио да сликам и дао ми је одређена објашњења за сам објекат за оно што је интересантно да се зна. То је иначе гос. Марко Остојић, технички директор и одговорни извођач радова грађевинског предузећа „Златибор-Градња Београд“ а.д. На рендер табли, која је на почетку ове теме, се налазе и његови подаци. Он је иначе редовни посетилац нашег форума и кад сам се представио и уз објашњење зашто желим да сликам, само се пријатно насмејао и без икаквих проблема дозволио да сликам шта желим.
Кад смо већ код те слике да и почнем од ње. Та просторија је сала за физичко васпитање која може да се подели са акустичном завесом на слици, на две просторије, а кад је то потребно.
image hosting jpg
У салу за физичко васпитање може да се уђе и из овог ткз. атријума који служи за лаке гимнастичке вежбе (и игру) дечице на отвореном. Под је наравно гумиран, а атријум се налази код главног улаза у вртић и окружен је самом зградом, практично је у средини вртића.
upload images
Атријум за вежбање гледано са првог спрата.
free image hosting
Све просторије за боравак дечице су светле и простране. По одокативној методи, заборавих да питам гос. Остојића за квадратуру
, али сигурно просторије немају испод 40 м². Поред тога што имају велике прозоре, између самих тих просторија су стаклени зидови. У сваку просторију са децом може да се уђе тек кад васпитачица са унутрашње стране отвори врата помоћу одговарајуће тастатуре која се налази на зиду поред врата.
free image hosting
image hosting gif
image hosting jpeg
Свака просторија има свој мокри чвор, а он опет зависи од узраста дечице која ће бити у просторији и намене саме просторије за ту децу. Један од мокрих чворова за јаслени узраст деце (кадица за купање, трокадер и мали лавабои):
jpg image hosting
Сви ходници и у приземљу и на спрату су светли и имају велике стаклене површине и покривени су видео надзором.
image upload
image hosting gif
Вртић има своју кухињу која тек треба да се опреми свом потребном опремом и елементима за припрему и кување хране
upload images
gif image hosting
gif image hosting
jpeg image hosting
Сва храна за дечицу ће се допремати на спрат помоћу овог лифта
png image hosting
Као што је раније речено, из подземних бунара се црпе подземне воде помоћу пумпи која ће служити за грејање и хлађење свих просторија у вртићу. У питању је отворени геотермални систем коришћења подземних вода где ће се топлотним пумпама загревати подземне воде чија је температура пре загревања, 16 до 17⁰ Ц.
Вода ће се такође догревати и са два соларна колектора који су на крову вртића и сваки има седам панела. Грејање целог објекта је системом подног грејања, а хлађење објекта се врши са плафона у свим просторијама.
На слици је место где се налази бунар за подземне воде и он је уз ограду према Грчкој улици.
png image hosting
Срце објекта је ова клима комора за вентилацију ваздуха у целом објекту, убацивање свежег и избацивање загађеног, а повезано је све на систем плафонског хлађења објекта. Такође, што је јако важно, помоћу ове клима коморе врши се и јонизација ваздуха у целом вртићу.
image hosting jpeg
Цео систем се контролише рачунарима и аутоматски се систем зауставља за неку од просторија, кад се у њој отворе врата или прозор. Буквално се из једне просторије рачунарима контролише све, од грејања, хлађења, светлима, видео надзором, итд.
На свим прозорима су тонирана трослојна стакла, а простор између стакала је напуњен гасом аргон за спречавање одвођења свежег ваздуха, одржавања одређене влажности просторија, а наравно и за заштиту од буке.
Соларни колектори на крову вртића, прва два са леве стране, се користе за догревање воде, а први колектор је за производњу струје. Овај соларни колектор који је снаге 3,2 киловата, произведену струју дистрибуира ЕДБ-у, а они је после враћају вртићу у оној количини која је потребна објекту. Овакав систем је иначе регулисан законским актима.
jpeg image hosting
Ове на слици профилисане греде (!), има их укупно седам, служе за провођење акумулиране соларне енергије и загрејане воде.
image host
Све сијалице у објекту и изван њега су штедљиве сијалице, а споља су и такозване „лед“ штедљиве сијалице.
Са техничког и грађевинског аспекта, овај објекат спада у „паметну зграду“.
У дворишту иза вртића, а према улици Неде Спасојевић, се налази полигон са саобраћајницама и семафорима. Ту ће дечица да се обучавају, од малих ногу, основним саобраћајним правилима и понашању. Постављена су четири соларна семафора, два за „возила“!, и два за „пешаке“. Ови соларни семафори су домаће производ предузећа ДМВ из Ниша (
www.dmv.rs). Саобраћајнице треба још да се обележе са пуним и испрекиданим линијама и пешачким прелазима и дечица ће ту да возе бицикле, ролере, тротинете и остала возила на педале или акумулатор.
jpeg image hosting
image hosting
Овај улаз/излаз у двориште вртића из улице Неде Спасојевић је био мало проблематичан-споран и није био предвиђен пројектом. Група грађана из околних зграда је тражила да се он не гради (пробије) јер је требало посећи два платана. То је ипак урађено, а сечење платана односно накнаду за сечење и уништење платана ЈКП Градском Зеленилу је платио инвеститор, односно Град Београд-градска управа града Београда, секретаријат за дечју заштиту. Иначе постоји и улаз у двориште вртића и од стране Грчке улице, али не директно из те улице.
image hosting gif
Од стране улице Марка Ристића, је такође још један улаз, а служиће за возила за допремање.
jpeg image hosting
Поглед са платоа вртића према Грчкој улици и Бежанијском гробљу
hosting images
image host
gif image hosting
Предње двориште вртића са мобилијаром за игру дечице. Битно је да ни једна просторија са дечицом не гледа према новом Бежанијском гробљу.
image hosting jpeg
png image hosting
jpg image hosting
"Главна" улица кроз објекат вртића иде од Грчке улице до улице Неде Спасојевић
gif image hosting
Отварање овог вртића је предвиђено у првој половини априла, а лично мислим да ће то бити баш 11. априла. С обзиром да вртић припада Предшколској Установи „11 април“, а то је и дан оснивања ове ПУ, то ће бити као неки симболичан датум,
www.11april-nbgd.edu.rs
Име вртића још није одређено, а вероватно ће име дати самa дечица која ће бити у овом вртићу.
Интересантно је и то да ће овај вртић да служи и као ЦПН, односно „Центар за промоцију и популарисање науке и технике“ међу децом предшколског узраста
http://www.cpn.rs/aktivnosti/cpn-u-decjem-boravku/