Šta je novo?

Грчка улица Бежанијска коса - Сурчинска улица Ледине

Gago, postoji PDR za Vojvođansku (Surč.) i Surčinsku od autopuske obilaznice u Surčinu do Grčke ulice. On upravo obrađuje potez koji si ti ovde obeležio i koji je predmet ovog poziva za nabavku geodetskih usluga. Ovaj PDR je mislim podeljen na dve faze, prva obuhvata potez od raskrsnice sa Grčkom do autobuske okretnice na Ledinama , dok druga faza obuhvata potez od te okretnice do zapadne granice plana, odnosno autoputske obilaznice u Sručinu.
Na osnovu toga zaključujem da će se spajanje Grčke i Surčinske odvijati samo u sklopu neke buduće rekonstrukcije i proširenja Surčinske ulice, koja bi korespondirala sprovođenju I faze ovog PDR-a. Onda govorimo o nekih 1 km saobraćajnice (450 m nove + cca 600 m postojeće) što mislim da je ipak veliki finansijski poduhvat za Grad, kako zbog eksproprijacije zemljišta, i dužine deonice, tako i zbog mogućeg rušenja nekih objekata koji se nalaze preblizu budućem profilu proširene Surčinske.
 
Ako bih mogao da se uključim u temu oko nastavka gradnje Grčke ulice. Naime, od mesta gde je urađen poslenji asfaltirani metar Grčke ulice (sam kraj te strane groblja), urađen je Plan detaljne regulacije saobraćajnice Surčinska I Vojvođanska od raskrsnice saobraćajnice T6 I Grčke ulice do autputske obilaznice u Surčinu. Prva faza tog plana je usvojen I stupila je na snagu I ona se prositre do skretanja ulice Surčinska I Vojvođanska za Aerodrom Nikola Tesla. Druga faza je do autoputske obilaznice u Surčinu, ona nije još usvojena u formi PDR-a. E sad: profil ulice od poslednjeg asfaltiranog metra u ulici Grčkoj, iza koga se prostire deponija smeća, koja se nalazi u projektovanoj raskrsnici T6 I Grčke ulice, jeste saobraćajnica 2 + 2, sa razdelnim ostrvom u sredini ukupne širine 29,5 metara I tako do skretanja za Aerodrom. Trotoari, zelenilo, infrastruktura, sve. Dalekovodi su zaobiđeni, nepotrebno bilo kakvo uklanjanje.

Dalje, Direkcija je u katastru sprovela parcelaciju, tako da je ova javna saobraćajnica katastarski formirana u svom punom profilu. Od Grčke do spajanja sa sadašnjom Surčinskom, koja se kasnije nastavlja na Vojvođansku ka Surčinu, potrebno je izvršiti eksproprijaciju oko 12.000 kvm zemljišta. To je dužina trase od nekih 400 + 200 metara (gledajući parcele koje se moraju eksproprisati). To je odokativna procena, mada se može izračunati I precizna u kvadrat. U daljem nastavku ka Ledinama I Surčinu ne mora da se vrši vise nikakva eksproprijacija, svo zemljište je uredno državno I put može samo da piči.

Dovoljno bi bilo u ovoj fazi, da se izgradi put od Grčke do okretnice na ledinama, a to je ukupna dužina tog puta od 1200 metara, što mislim da je za Grad Beograd smešan zahvat. Samo taj deo bi rešio ceo problem, otpušio celu priču I saobraćaj bi na Ledinama procvetao.

Što se tiče eksproprijacije, nju pokreće država, tako što prvo Vlada Srbije na predlog korinika eksproprijacije (ovde bi to bili Grad Beograd I Direkcija za građevinsko zemljište) donosi rešenje o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nečega (zemljišta, objekata) a zatim se pred nadležnom opštinom pokreću konkretni pojedinačni postupci eksproprijacije I po mogućstvu određuje naknada za tako oduzeto zemljište. Dakle, ovaj process je u isključivoj nadležnosti Grada Beograda I ako on ne želi I dok on ne želi da pokrene process izgradnje ovog tako značajnog puta, od toga neće biti ništa.
 
Da dodam još nešto: I leva I desna strana tzv Ledina se mogu nazvati jednim Novobeogradskim blokom. S obzirom na činjenicu da se na levoj I desnoj strain tzv Ledina u trenutku dok o ovome pričamo gradi preko 70 stambenih zgrada sa po 15 do 25 stanova po zgradi, mislim da ovaj proctor apsolutno zavređuje da se nazove jednim ozbiljnim Novobeogradskim blokom, možda I najvećim od svih. Pravi naziv bi bio Divlji novobeogradski blok na Ledinama.
 
Pa gdje si na bre Belka nema te 100 godina mojne cekamo novi post toliko dugo
Da se ulica sto prije uradi
 
Lepo bi bilo. Kad se nađe u fokusu gradskih otaca.
 
Odakle u stvari krecu Ledine, od grand kafe ili od okretnice?
 
Насеље Ледине "крећу" од Сурчинсе улице и ту је "природна граница" између два Новобеоградска насеља, Ледина и Бежанијске косе. "Граница" Ледина са општином Сурчин је код оне благе кривине где се спајају Сурчинска и Војвођанска улица (у Сурчину). На ортофото снимку сам означио приближне границе насеља Ледине. Ако је можда мало другачије нека ме неко исправи.


Нисам могао да пронађем на интернету уоквирено насеље Ледине, сем исцртане линије месне заједнице Ледине.
 
Belka, da li si upoznat sa dve stvari na Ledinama; Sta se ovih dana kopalo niz surcinsku i sta se kopa trenutno pored Holivuda, strana ka Surcinu. Izgleda kao pista za avione ili bulevar sa 6 traka koji ne vodi nikuda :D
 
Ne znam sta se kopalo niz Surcinsku, a iza Holivuda mi se cini da neko pravi put malo ozbiljniji, siroko.

Igore, vidi ako u naziv teme možeš da dodaš "Surčinska" da bude Grčka ulica - Surčinska - Bežanijska kosa, to bi bio pun naziv.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541413#p541413:y29rofoc je napisao(la):
belka » Sre Maj 30, 2018 8:28 am[/url]":y29rofoc]Ne znam sta se kopalo niz Surcinsku, a iza Holivuda mi se cini da neko pravi put malo ozbiljniji, siroko.

Niz Surčinsku se kopalo za gasovod i to samo na području prigradske opštine Surčin, ne i na teritoriji NBg-a. Kanalizacija se ne radi, a bilo bi dobro u isti mah sve to, ali očito da nema ni namera u budućnosti.

Prolazio sam više puta tuda proteklih sedmica, pa i saznao da su dve grupe ljudi svega nekoliko dana pre kopanja asfaltirali o svom trošku šire površine do svojih ugostiteljskih objekata, pa je sad sve to raskopano. Naravno, organizacija i međusobna obaveštenost nam kolektivno nije jača strana.
 
Ovo sto sam ja video je bas u NBG opstini bilo, tako da mozda ne mislimo na isto. Moguce da je samo neka kablovska ili nesto. Zavrsili su sve za svega par dana, tako da sumnjam da je nesto ozbiljnije.

Za kanalizaiju, na sajtu beoland.com stoji plan prema kome treba do 2024. godine da se napravi. Opet ta famozna 2024...
 
Mislim da u planu vodovoda I kanalizacije, Ledine nisu u priči pre 2021. godine, a verovatno ni do 2024. godine. Obzirom da se trenutno gradi preko 70 stambenih zgrada na Ledinama, gde svako formatira urbanizam prema svojim vizijama zgrade na njivi, dobićemo jedno naselje od koga će I Bog dići ruke.
 
Cek to su sve zgrade divlje ili sta sta rade sa kanalizaciom zgrada na koju vodu struju se prikljucuju
 
Sve zgrade se grade potpuno legalno. Grade ih '' investitori ''- uglavnom skorojevići koji najčešće nemaju više od 3 razreda osnovne škole, ali su svi članovi partije, pa se dozvole dobijaju bez problema.

Inače se sve to radilo i u vreme DS-a, pa je svojevremeno čak i Šapić pohvalio jednog od investitora na Ledinama u to vreme nazvavši ga najvećim građevinskim investitorom u opštini NBgu tada.

Zgrade po mojoj proceni uglavom imaju nerealno veliki broj stambenih jedinica manje površine ( garsonjera i jednosobnih stanova skoro isključivo ) u koje se najčešće useljavaju manje porodice iz unutrašnjosti. Pojedine zgrade već sad imaju po 5 etažnih nivoa i svi imaju najčešće jednu veću septičku jamu. Za koliko se napuni, ne znam, ali bih svakako rado u njih bacio sve te investitore i naročito one koji im izdaju dozvole za tako nešto, kao i u mnogim drugim delovima grada. Podrazumeva se sa prethodno vezanim kamenom.

Slična situacija se dešava i na Altini gde se već uveliko ruše mnoge relativno nove kuće i grade zgradice sa dvadesetak stanova u proseku, kao i na Ledinama.

Tako da tim novijim naseljima definitivno nema svetle budućnosti.

Meni samo nije jasno koliko neko mora biti retardiran, pa kupiti u takvim zgradama stan i to za ne baš male pare. A čini mi se da se sve odmah rasproda.....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541413#p541413:1dsumua1 je napisao(la):
belka » 30 Мај 2018 09:28 am[/url]":1dsumua1]Ne znam sta se kopalo niz Surcinsku, a iza Holivuda mi se cini da neko pravi put malo ozbiljniji, siroko.

Igore, vidi ako u naziv teme možeš da dodaš "Surčinska" da bude Grčka ulica - Surčinska - Bežanijska kosa, to bi bio pun naziv.
Могло би да се дода, али онда би требало поред "Сурчинска" убацити и "Ледине" име тог насеља где припада ова улица, исто као што пише за Грчку улицу па Бежанијска коса, мада ће крајњи део Грчке улице, овај који треба тек да се изгради, пролазити и кроз део насеља Ледине.
Кад се договори онда све лепо сложити у једно лепо име подтеме :D .

Можда "Грчка улица Бежанијска коса - Сурчинска улица Ледине" !
 
Promenio sam naziv teme po predlogu Belke i Gage :)
 
Propeler, au contre: sve zgrade koje se grade na Ledinama su nelegalne. Legalna je ona zgrada koja se gradi sa izdatom građevinskom dozvolom, a na Ledinama ni za jednu jedinu zgradu nikada nij izdata nijedna građevinska dozvola. Legalizacija ili ozakonjenje nije process gradnje sa građevinskom dozvolom, dakle legalno, nego process nelegalne divlje gradnje koji se naknadno legalizuje (ozakonjuje). E sad, ako je 27.11.2015. godine referentan datum za postojanje objekata koji se mogu legalizovati (ozakoniti), a sada trenutno se gradi preko 70 stambenih zgrada sa po dvadesetak stanova, jasno je da nema reči o legalnoj gradnji, već isključivo o nelegalnoj gradnji.

Bez želje da ti pametujem, vidim da si obrazovan čovek, samo preciznosti radi. Investitori su ljudi koji na tom terenu vide prostor da investiraju na način koji oni smatraju primerenim I ja ih ne bih osuđivao. Što se tiče kupaca I tu se greši strašno. Nisu u pitanju nikakvi ljudi iz unutrašnjosti, već najvećim delom dosadašnji stanovnici blokova 61,62, 63, 64, 45 I 70. Ljudi prodaju stan od 65 do 70 kvadrata u bloku po 1.200 evra kvadrat I kupe 2 od 40 I 50 kvadrata na ledinama za 900 evra po kvadratu. Za njih savršena priča: dobiju 2 stana, ništa ne doplaćuju, infostana nema jedno 2 godine, dok se zgrada ne uvede u tu priču I milina. Zaboravi se septička, parkiranje se vrši na samoj septičkoj jami. Zgrada je manja od solitera u blokovima, ima desetak do 20 stanova, ljudi kažu lepo im. Investitorima isto lepo.

Ako je njima lepo, nama valjda još lepše, trebalo bi biti.
 
S tim sto, za razliku od pre nekoliko godina kada se sve vodilo kao poljoprivredno zemljiste, sada je dozvoljena gradnja na tom podrucju.
I to naknadno ozakonjivanje ide bez problema. Voda se dobija odmah, struja u roku od mesec dana. Objekat je drzavina a ne svojina, dobija se i papir privremene legalizacije ili kako se vec to vodi.
 
Sve si lepo napisao. Postoje delovi pokriveni planom generalne regulacije sa direktnom primenom, tako da se gradjevinska dozvola može I izdejstvovati, ali se ipak ide na ozakonjenje. Do ozakonjenja, ljudi koji kupe stanove knjize se kao držaoci stana, po ozakonjenju knjiže se kao vlasnici I sve u redu. Struja se rešava sa EPS, podnese se zahtev da se delić parcele ustupi EPS za postavljanje adekvatnog trafoa, postavi se trafo, slede bandere I udri. Voda je nikad lakša, dobra septička, grejanje na struju, kablovska I telefon dođu sami od sebe I šta čoveku vise treba danas u 21. veku?
 
Ulicu paek igraliste zelenilo i tako te sitnice
Zasto Eps prikljucuju zgrade bez papira i vodovod to treba prvo zaustaviti i zar nije tu zabranjena visoka gradnja
 
Naravno da sam sve ovo gore pisao sa primesom ironije, u želji da zalijem tugu zbog devastiranja čitavog tog prostora.
 
Vrh