Šta je novo?

Блатњави Београд

beaver

Intermediate
Učlanjen(a)
12.03.2007.
Poruke
156
Pohvaljen
93
Већ дуже време желим да отворим тему о блату на улицама нашег града.

Сваки европски град је мокар када падне киша. А Београд је каљав.
Када се улице осуше, блато се претвори у прашину коју онда сви ми удишемо. Деца су посебно угрожена јер су им дисајни органи најближи прашинчини.

О естетском моменту и да не говоримо.

Извор блата на улицама су углавном аутомобили који се паркирају на земљаним површинама или преко њих прелазе.
Такође, са градилишта излазе камиони који разносе блато километрима унаоколо.
А ни прање улица није често ни редовно.

Верујем да је ово озбиљан београдски проблем.
Идеално би било да ова тема на крају покрене неку конкретну акцију. На свест возача не вреди рачунати. Али, градска власт може физички да онемогући прилаз аутомобила земљаним површинама. Такође, полиција би могла ревносније да контролише и кажњава непрописно паркирање.

Доле је неколико слика које илуструју овај проблем, а сигуран сам да свако зна о чему причам.

ПС.
Да отворим тему непосредно ме је инспирисала репортажа са путовања по Руанди објављена на сајту Клуба путника Србије. Путописац описује како је у Руанди све веома чисто. Од природе где нема пластичних кеса и другог отпада, па до градских улица. И правилно закључује да наводно сиромаштво (у српском случају "криза" и "милошевићевско наслеђе") не смеју да буду изговор.
 
Ево и неколико фотографија.

Парк иза ОШ Јован Дучић у блоку 21.
11ty9hh.jpg

2rxfhj9.jpg

50oawz.jpg


Ову зелену ограду би требало продужити. И приближити је коловозу.
95pfef.jpg


Ево још неколико карактеристичних сцена.
rh4lzk.jpg

50oawz.jpg

20t3vnl.jpg

11vqvkj.jpg

1zbtrep.jpg


Дунавски кеј у Земуну.
rms18x.jpg

v4mb94.jpg


Ђорђа Станојевића, испред ГСП-а.
ipnwcz.jpg

2ntjxhs.jpg

24vml1i.jpg
 
Problem je neodržavanje zelenih površina. Recimo, ja bih na svim tim ostrvcima posadio bambus. Pa nek probaju da prođu kroz njega kolima, da vidimo kako će se snaći! :)

P.S. Slažem se da je tema odlična, i treba obratiti pažnju na dotičnu. Posebno komentar o "siromaštvu".. ja kad sam video slike Palestine (koju svakodnevno bombarduju) kako su čiste i sređene ulice (a tamo tek pravila o parkiranju ne postoje) onda sam se prenerazio...
 
jovanovm":3a7fh4rf je napisao(la):
Problem je neodržavanje zelenih površina. Recimo, ja bih na svim tim ostrvcima posadio bambus. Pa nek probaju da prođu kroz njega kolima, da vidimo kako će se snaći! :)

P.S. Slažem se da je tema odlična, i treba obratiti pažnju na dotičnu. Posebno komentar o "siromaštvu".. ja kad sam video slike Palestine (koju svakodnevno bombarduju) kako su čiste i sređene ulice (a tamo tek pravila o parkiranju ne postoje) onda sam se prenerazio...
Kako izgleda bambus u urbanoj sredini jovanome?

Recimo kod mene u kraju su poceli da parkiraju kola na livadi jer im je parking premali,mi to regulisasmo sadjenjem nekoliko novogodisnjih jelki.

Stvarno ima bezbroj mesta u gradu gde su od trave pretvorili u blatiste zbog "preoravanja" tockovima te povrsine.

Najveci problem naseg naroda u globalu je siromastvo,ali ne siromastvo u ekonomskom vec u moralnom i kulturnom smislu.
 
Uz ovaj naslov treba dodati Blatnjavi & Prljavi Beograd, jer grad nam je toliko prljav da ja nemam reci, i ne mogu vise da se nerviram kada prolazim bilo gde.

Blata naravno ima svuda, gde god se covek okrene, a sto kaze Milos problem su zelene povrsine koje su otvorene, i samim tim dostupne nasim dragim vozacima, koje niko nije naucio da navika voznje svojih volovskih kola ( koja su vozili tamo odakle su dosli ) ne vazi i u urbanim sredinama.

Neko je skoro na forumu komentarisao da ga nervira sto se u Beogradu toliko toga ogradjuje ( stubici, ogradice, ograde i ostalo...) pa ne da treba zagradjivati, nego treba svaku i najmanju zelenu povrsinu podici za jos jedan nivo visine ivicnjaka, a i mnoge utabane blatnjave staze asfaltirati.

Koliko sam pratio poslednjih godina, problem je i u jako losoj organizaciji ( lenjosti ) svih komunalnih sluzbi, koje definitivno ne rade nista.

Beograd nazalost pliva u djubretu i blatu pogotovo zimi, pretvara se u veliku deponiju i niko se ne nervira zbog toga...samo se pitam dokle vise...

Grad nikada nije bio prljaviji i zapusteniji.
 
Bravo za temu!
Kljucni problem Beograda: blato i prljavstina!
Jasno je da kod nas postoji veliki broj vrlo bahatih ljudi, ali se protiv toga treba boriti.
Visoki ivicnjaci su jedno od dobrih resenja, ograde takodje.
Jedan od velikih 'problema' su i veliki broj nedefinisanih zelenih povrsina.
Ja licno mislim da se ovome treba prilaziti pragmaticno.
To znaci da ako u nekom slucaju postoji velika potreba za parking prostorom i ne postoji drugi nacin da se problem resi, zelene povrsine se jednostavno izbetoniraju. Bolje beton, nego blato. Ne mislim, naravno, da zelene povrsine treba masovno da postanu parking mesta, i mislim da problem prvenstveno treba resavati kako bi se ovo izbeglo, ali ukoliko je to jedino resenje u datom momentu bolje i to nego ne reagovati. Pa kad naidju srecnija vremena izgraditi podzemne parkinge i vratiti zelene povrsine.
Mislim da u srpskim slucajevima su potrebni radikalniji pristupi ovome, znaci ako su ivicnjaci- da budu vrlo visoki, ako su ograde- da budu od celika i vrlo cvrste! Jer i to se unisti, polomi, pregazi...
No sve se da resiti ako ima volje.
 
Ovo je jedan od najvecih BG problema i bas sam mislio da ovih dana otvorim temu o ovome.

Sve navedeno o prljavstini i blatu je tacno a ja cu dodatno da bacim hejt na gradjevinske radnike. Vrlo mali broj gradilista u Beogradu je ogradjen! Jesu ona velika u centru npr. ali idite do Vracara, Zvezdare, Mirijeva, Cubure pa cete videti na sta to lici. Pesak se izliva direktno na ulicu, i kada nije mokro prasnjavo je. Pored mene se gradi zgrada, komsija ispod je na kraju poludeo i otisao i rekao radnicima da bi bio red da operu ulicu. Oni su na to odgovorili "ne znamo kako". Komsija je popizdeo jos vise u tom trenutku i odlucio da im pokaze kako se pere: uzeo je svoje crveo otvorio vodu i poprskao radnike. Mene cudi sto se takvi incidenti ne dogadaju cesce.

Jos jedna stvar: u Beogradu su skoro svi ivicnjaci nivelisani za zelenim povrsinama, sto u mnogim drugim gradovima nije slucaj. Potrebno je samo da ivicnjak bude par cm visi od zelene povrsine, onda se voda i blato ne prelivaju na ulicu. U BG narocit problem predstavljaju betonske staze i trotoari kod kojih ne postoji prakticno nikakav ivicnjak izmedju njih i trave.
 
U blokovima je katastrofa što se ovoga tiče...

27022010085.jpg


27022010084.jpg


hazard":3ktrn5rt je napisao(la):
U BG narocit problem predstavljaju betonske staze i trotoari kod kojih ne postoji prakticno nikakav ivicnjak izmedju njih i trave.
Da, na primer ovakva beda između trotoara i trave:

27022010086.jpg
 
:kk: za temu!
Moram da kazem da su najmanje odgovorne gradske sluzbe. Ljudi su st***. Mislim da ova tema ne treba da se bavi pljuvanjem po gradskoj upravi, vec po stanovnicima.
Npr. psovao sam i Zelenilo i grad i gradonacelnika i koga sve ne sto ne preoru jednu povrsinu u parku Kod Vukovog spomenika, jer je blato bilo godinama. Kad ono, pre mesec-dva, zamislite, preoru i zasade tepih travu. Nisam mogao da poverujem! ........Pogledajte danas.....blato!! je*******ene ljude mrzi da obidju tri metra po plocniku, nego udri preko travnjaka......
Da dodam i u ovoj temi, da su najveci problem grada ‚‚ljudi sa kolima‚‚!
 
@stf
OK, a ako vlast zna da su ljudi st***, šta onda?

Svi ivičnjaci koje sam video u Istanbulu su suviše visoki za parkiranje, a postoje i mehanizmi za sečenje guma, stubići, itd itd... Kako nema blata tamo gde su stavili ogradu?

eee... Pa samo treba staviti ogradu i posaditi šimšir. Ostaviti da poraste ogradica, i onda izvaditi metalnu ogradu i postaviti negde drugde.. I tako redom.
 
Slikano juče na nasipu kod bloka 45.

Slika0172.jpg


Uređenje se nastavlja, na većem delu su od blata očištili ove kocke duž ivice staze. To do sada nikada nije rađeno.
E, sad, koliki će efekat to da ima, obzirom da zemlja pored nije u nivou kocki, videćemo
Sve u svemu, staza je sada proširena, bare od kiše se sada brže povlače. Nije još gotovo, ali se vidi da nešto rade.

Tema je odlična. Nije samo u pitanju blato duž ivičnjaka koje daje izgled nemara i zapuštenosti, blato se skuplja i u kanalima za kišnicu, slivnicima, a to se jako retko čisti.
 
jovanovm":1yaxnp7o je napisao(la):
@stf
OK, a ako vlast zna da su ljudi st***, šta onda?

Svi ivičnjaci koje sam video u Istanbulu su suviše visoki za parkiranje, a postoje i mehanizmi za sečenje guma, stubići, itd itd... Kako nema blata tamo gde su stavili ogradu?

eee... Pa samo treba staviti ogradu i posaditi šimšir. Ostaviti da poraste ogradica, i onda izvaditi metalnu ogradu i postaviti negde drugde.. I tako redom.
Slazem se za ivicnjake, mnogo je jeftinije ugradjuvavi visoke ivicnjake, nego normalne+ milion stubica. Svima nam se brdo puta dogodilo da ‚‚odvalimo‚‚ koleno na te stubice.
Slazem sa i za simsire, ali ti je dobro poznato da je Zelenilo Beograd najgore javo preduzece.....
 
Jos jedan predlog-uraditi nesto da se ne pljuju zvake po trotoaru,nema ulice u kojoj trotoar ili plocnik nije sav u zvakama,uzasno ruzno izgleda :bash:
 
To sa zvakama je, nažalost, problem skoro svih velikih gradova.
Inače, samo da dam opasku, da su žvake neupotredivo prisutnije u oblastima gde se kreća naša mila omladiona - oko škola, na prilaznim putevima školama. To sam baš zagledao.
 
U Singapuru su uveli posebnu komunalnu sluzbu zaduzenu da ljusti zvake sa plocnika, posebnim spahtlama.
Kod nas, nisu u stanju ni trotoare da operu, ne treba ni da predlazem ovako nesto, da me ne podvedu na posmatranje.

Sto se tice blokova, bahatost zaista ne razumem, pa barem tamo ima parking mesta koliko zelis. I da dodam da o blokovskom zelenilu treba da brinu stanari tog bloka, zakon je takav.....i svuda u svetu je tako...
 
Varaš se da ima dovoljno parkinga ;)
edit: I voleo bih da znam kako to da stanari brinu o zelenilu u celom bloku...znači ne govorim o zelenom pojasu oko zgrada, nego ogromnim zelenim površinama koje su svuda okolo. To je u nadležnosti gradskog zelenila
 
Znaći, Arena brate, ovo ono, Ćeda i Šarici komšije, kvadrat tri 'iljade, elitna lokacija, za svaku preporuku...





Inače, ja već koju godinu vodim bitku sa lokalnim kretenima koji misle da je jedan deo zelene površine izmedju parking mesta legitimna meta. Gađam ih noću raznim namirnicama, kako biljnog, tako i životinjskog porekla. Usprešno sam oterao dve Tojote Rav4, jedino se jedan Pasat ponekad usudi, a on je još i najgori jer do tog mesta ne dođe putem vec po poljani, pa i tu ostavi kolotrage ko traktor. Par puta sam ga pošteno uneredio, ali nakon par meseci se vrati, misleći da ne pratim više situvaciju. E pa pratim, ***** ti ********! Uslikaću za vikend, pa ćete videti na šta to liči.
Interesuje me i ko sadi one jelkice nakon NG? Zelenilo, ili pučanstvo? Sledeće godine ću uzeti par komada da zasadim na udarnim lokacijama.
 
Shifty":1h23g1or je napisao(la):
Interesuje me i ko sadi one jelkice nakon NG? Zelenilo, ili pučanstvo? Sledeće godine ću uzeti par komada da zasadim na udarnim lokacijama.
Ja zasadio jednu ispred zgrade, komšija takođe. Primile se i rastu.
Niko ti ne brani, samo bi trebalo da pametno odabereš mesto tako da ne smeta drugom drveću. Vodi računa o sitnoj deci i ovoj malo većoj koja ne zna šta će sa viškom energije.
Ja sam svoju zasadio na mestu nekog stabla (čempres, valjda?) koje je vetar oborio.

Sad kad počne da raste temperatura je dobro vreme za presadjivanje, ja sam od prilike u martu zasadio svoju.
NBG je na pesku, pa stavi dosta one nadjubrene zemlje na dno rupe. Kad zatrpavaš koren, dobro utabaj zemlju da istisneš vazduh. i nalij dosta vode. Neko vreme treba zalivati.
I da, nemoj da koristiš vojnički ašov, ima i lakših načina :)

I to je manje-više sve što znam o tome :)
 
Vidim da je kod mene bas dosta posadjeno, a sve su ogradjene sa tri identicna kocica, pa mi delovalo kao da je neko prikupio jelke, pa ih potom "montirao"
 
Znam da "Zelenilo" obično posle Nove godine preuzima jelke sa busenom, a gde i kada ih sade, to samo oni znaju.

A ako su skockane i "jednoobrazno" ograđene, možda su to uradili i vojni penzioneri, to im je kao neki fetiš :)


Nole, Nole, da li postoji nešto što ti ne možeš .... ? :p
 
@Shifty
Svrati u Šumarski fakultet, tamo prodaju sadnice svega i svačega za sitne pare. I nemoj samo jelkice da šibaš, kad si već baja da sadiš, tutni i neki ruzmarin između ili magnoliju (grandifloru). Ti kad se prime izdžigljaju veliki, i koliko god da ih seckaš/gaziš/uništavaš, oni se opet vrate...:D E da, i isto su zimzeleni...
 
Dobro bre, polako. Kakav sad ruzmarin i origano? :p
To sto bih ja hteo da metnem bi, pre svega, sluzilo kao fizicka prepreka. Ne znam koliko je tu uopste moguce da nesto prezivi kad uzmem u obzir da je zemlja izrovana poprilicno, a i da je jedna bandera u blizini. Ovako to izgleda...



Levo je deo gde su nedavno postavili stubice, pre toga su kola zalazila u dubinu i nocu nisu ni videli jelke, pa su nekoliko i oborili. Sada vise ne mogu da se parkiraju, ali je ostala ogoljena zemlja. Tu bi vise legla neka trava. Desno je taj izolovani deo (jedno 2m sirok) gde je donja polovina izrovana bar 20-30cm u dubinu i uglavnom je pod vodom kad padne kisa/sneg, a gornji deo je manje vise OK, ali tu je bandera. Ako bih postavljao nesto, stavio bih da bude relativno veliko, uocljivo, grubo i zilavo, a da mi nije zao ako propadne nakon 6 meseci.
Jel ovo to na sta mislis?

http://www.sfb.rs/arboretum/cenovnik.htm
 
Ma to ja malo zekilim. Rekoh, kad si već uzeo da sadiš, posadiš i nešto ukrasno, da izgleda ozbiljno :) Ruzmarine sam spominjao jer oni kad se prime baš brzo rastu, te bi već kroz par meseci mogao da pokriješ taj prostor prilično dobro...

No:
Najtvrđe "drvo" koje blokira parking, sje*******ava kola, i čisti vazduh (kupi prašinu) ti je bambus, ali kapiram da je on skup kod nas. Ako nađeš negde jeftine sadnice, to ti je dobro, ali šta god da posadiš, računaj da će trebati do jeseni dok vidiš neki rezultat što se veličine tiče. Druga varijanta su ti borići koji su isto tvrdi ali im treba dosta vremena. Jelkice srednje veličine su ti oko 800 dinara u Gradskom zelenilu, tamo imaju i borove. Ja bih radije njih uzeo jer mislim da lepše izgledaju, no tvoj izbor, naravno. :)
Video si cenovnik na sajtu ŠFBa, pa mislim da bi ti odgovarale sadnice veličine od 50cm do 70cm... zbog cene koja je stvarno minimalna onda možeš da ih uzmeš dosta i posadiš ih okolo da pokriju prostor. Eventualno šibneš neku jelkicu. naravno ako imaš kinte, možeš da uzmeš samo jelke, ali treba razmišljati i cenu i transport. Mislim da do leta će ti sve sadnice prešibati metar, i ako ih gajiš ove i sledeće godine, imaćeš stalni blokator parkinga. Biće možda problem ako baš kad posadiš ljudi krenu da gaze biljke i da parkiraju jer će u početnom stadijumu biti teže blokirati. No, tako ti je šta god da posadiš, osim ako imaš kamion pa doneseš stablo od 5m sa Zlatibora.

Moje preporuke su:
Prunus laurocerasus
Viburnum rhytidofilum
Pyracantha coccinea
Eleagnus angustifolia
Juniperus sp. ’Skyrocket’
Thuja occidentalis 'Columna'

Naravno, tu ti je i platan (Platanus orientalis) koji će porasti ogroman, ali su im sadnice vrlo male. Možda ukombinuješ s nečim. Mislim da su ti ove vrste (veći grmovi i kolumnarni četinari) mnogo bolja varijanta. Za jelkice se iscimaj do Gradskog zelenila u Topčideru, njihov rasadnik, tamo imaš svašta.

To što je zemlja izrovana ti je dobro, i bez brige, moći će nešto da preživi tu, samo ako stigneš da ga zaliješ sa kojim litrom vode ponekad kad udari suša. Biljke to vole, i zahvaliće ti se. :)

Elem, valjda je dovoljno informacija za početak. Srećno, i ne zaboravi da postaviš slike kad obaviš posao! :)
 
Vrh