Šta je novo?

Žičara (Gondola) Kalemegdan – Ušće

И сад због пар политичара који су се прикључили борби против гондоле пада у воду сва стручна критика.
 
ako je rekao da je na 3 zice, ja se nadam da je onda vazdusni tramvaj u pitanju, tj. bice ih samo dva. Ne okrecu se na stanicama nego idu uporedno i imaju veci kapacitet.

To znaci da ne bi bilo X malih gondola u vazduhu, sto je po meni bolje.
 
Ali komentari su ... :lool:

~suki : Pa svaki veci grad ima gondolu i ne vidim razloga da nema i Beograd.

~KaTa : Ponosni smo na ovu investiciu!

~Jovana : Gondole cine turizam veselijim!

~ana : Verujem da ce Beograd turistima ali i gradjanima Srbije biti jos interesantniji.

~Danijela : Gondole su kraljice turisticke atrakcije!
 
Protivnici gondole odlučni - slučaj će ići i na međunarodne stručne forume

Rasprave o najavljenoj izgradnji gondole u Beogradu ne prestaju. Iako je deo stručne javnosti ustao protiv gradnje, vlast ostaje odlučna u nameri da gondolu gradi. Zato u organizaciji "Europa Nostra Srbija", koja je inicirala potpisivanje peticije protiv izgradje gondole, najavljuju da će slučaj internacionalizovati.

Hoće li gondola povezati Kalemegdan i Park Ušće? Znak pitanja još je veći posle sudske obustave pripremnih radova.

"Gondola će biti izgrađena u skladu sa zakonom", izjavio je ranije zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.

Irina Subotić iz "Europa Nostra Srbija" je ipak, drugačijeg mišljenja.

"Ja verujem da se neće graditi, da će razum u jednom času ipak prevladati, a ne para", kazala je.

Da, kako kaže, prevlada razum, doktor istorije umetnosti i predsednica nevladine organizacije koja se bavi zaštitom kulturnog nasleđa, boriće se i van granica Srbije. Najavljuje dolazak kolega iz inostranstva, koji će biti upoznati sa slučajem beogradske gondole.

"Napraviće se jedna deklaracija o tome i to će ići onda i na međunarodne forume", rekla je Subotić.

Na domaćem terenu, na zamerke struke odgovaraju političari.

"Vi ste u nekim peticijama mogli da vidite da su napisali ti neki takozvani stručnjaci, ne kažem da medju njima nema stručnjaka, napisali kako će biti srušen srednjovekovni zid. Taj zid gde će biti godnola nema nikakve veze sa srednjim vekom, izgrađen je 1948. godine. Pa su napisali da će biti urušena Kalemegdanska tvrđava. Mesto gde će biti gondola nije Beogradska tvrđava, Beogradska tvrđava je dalje, to je Kalemegdanski park. Nisu isto Kalemegdanska tvrđava i Kalemegdanski park", rekao je Vesić.

"Nikakvi argumenti to nisu. To je celina, mi govorimo o Beogradu kao celini, o celini tvrđave. Tu jesu neke stvari rađene posle rata, ali tu postoje lagumi koji mogu da se sruše. Nama su sa Arhitektonskog i sa Građevinskog fakulteta rekli da nisu napravljene nikakve dobre analize o tome da li ti lagumi mogu da izdrže ono što oni hoće da urade", objasnila je Subotić.

Kritičarima onoga što vlast namerava da uradi, još oštrije od zamenika gradonačelnika odgovara predsednik države.

"Ti ljudi ne znaju koji pričaju gluposti o tvrdjavi, oni ne znaju ni u kom delu Kalemegdana je tvrdjava. Oni pojma nemaju o istoriji ovog grada", izjavio je Aleksandar Vučić ranije.

Irina Subotić tvrdi: "Ovoj vlasti struka ništa ne znači. Njima samo znači njihov neukus. To je sve na nivou kiča".

Što je za deo stručne javnosti kič, za vlast je potencijalna nova turistička atrakcija.

"Znate li koliko će to turista da nam privuče? Je l' biste voleli da imate gondolu da vam spaja Ušće sa Kalemegdanom i da možete da imate najlepši pogled na svetu", upitao je Vučić.

Šta kažu građani?

"Ne".

"Ne dopada nam se ta ideja uopšte".

"Obavezno da".

N1: Zbog čega?

"Malo da promenimo ambijent".

"Ako ljudi iz Beograda smatraju da je to ok, neka bude gondola. Inače mi kao narod obično se protivimo svemu novome pa ćemo i ovome", kazali su anketirani građani u Beogradu.

Koliko je gondola na dugačkom štapu možda najbolje svedoči ovaj, manje zahtevan, građevinski poduhvat. Izgradnja pešačke pasarele traje duže od godinu i po dana.

Iako je pasarela koja bi trebalo da poveže Kalemegdansku tvrđavu i Savsko šetalište trebalo da bude gotova još leta prošle godine, radnici su i dalje tu, a nove procene kažu da bi možda mogla da bude gotova do leta ove godine.

izvor: N1
 
Moram da pohvalim N1, stvarno mi se cini da u poslednje vreme nastupaju nepristrasno.
Davno nisam pročitao nešto ovako, da argumente koji su nabacani sa svih strana poredjaju jedan naspram drugog.

Da razumemo o cemu se radi, kolko god obe strane bile ostrašćene
 
Nisu ostrašćene OBADVE strane, pošto jedna od njih čak krši i zakon, da zanemarimo sada moralne i etičke obaveze prema vrednostima i nasleđu, ili recimo isplativost ili recimo ugrožavanje međunarodnog statusa, privlačnosti i budućnosti kulturnog dobra.

"Beogradska tvrđava" je zakonom zaštićeno "kulturno dobro od izuzetnog značaja" (Službeni list SR Srbije 14/79).
http://beogradskonasledje.rs/kulturna-d ... ari-grad-2

Kalemegdanski park i formalno spada u termin "zaštićena okolina" kulturnog dobra. Granice "zaštićene okoline" su date u službenom listu i definisane su ovako:

"границе заштићене околине: од Путничког пристаништа на Сави, па Великим степеницама у Париску улицу, затим Париском улицом и улицом Тадеуша Кошћушког до Железничке станице Београд – Доњи град, па железничком пругом до „Комграповог погона Стандард-бетон“, зстим уз парцелу „Стандард-бетона“ до Дунава, па даље обалом Дунава и Саве до путничког пристаништа, обухватајући са спомеником површину од око 80 ха, на подручју катастарске општине Београд 1."
http://bgsaobracaj.rs/dokumenti/5_spisa ... II2014.pdf

U zakonu o kulturnim dobrima ("Sl. glasnik RS", br. 71/94) se u članu 3 kaže;

"Zaštićena okolina nepokretnog kulturnog dobra uživa zaštitu kao i kulturno dobro."

http://www.zurbnis.rs/zakoni/Zakon%20o% ... obrima.pdf

Takođe (ne znam da li Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda ili je to direktan prepis iz službenog lista 14/79) kaže sledeće:

"Данас, комплекс Београдске тврђаве, у просторном и функционалном смислу, чини нераздвојиву целину са Калемегданским парком, чије је уређење почело седамдесетих година 19. века. "
http://beogradskonasledje.rs/kd/zavod/s ... djava.html

Pa i sam park ima istorijsku i ambijentalnu vrednost po sebi, nezavisno od tvrđave, a usput je postao i "funkcionalni deo tvrđave", pa ima dodatnu vrednost i po dva druga osnova, plus spomenute zakonske obaveze i svi ostali problemi koje ima sam projekat u drugim oblastima.

Znači, nisu ostrašćene OBADVE strane, nego jedna prosto LAŽE i usput krši zakon uz sve ostale mane projekta koje je teško i pobrojati.

(Laganje: park JESTE zaštićen i čini zaštićeni DEO tvrđave, a što se tiče zidova problem je rušenje RIMSKOG zida i drugih mogućih ostataka, a NE rušenje novijeg zida na kome se danas sedi. On je prosto podmetnut u klasičnom tipu retoričkog laganja u kome uz fanfare tobožnjeg konačnog dokaza pobijaš protivnika nečim što si ustvari ti sam izmislio ili naglasio kao ključno, a što protivnik u raspravi ili uopšte nije ni rekao ili nema veze sa suštinom njegovog stava).
 
Da bi prethodna poruka bila jasnija, nacrtao sam gde su granice zaštićene oblasti kulturnog dobra "Beogradska tvrđava" po opisu iz Službenog lista SR Srbije 14/79. gde je ona proglašena za "kulturno dobro od izuzetnog značaja", što je najviši postojeći stepen zaštite.


Pogledajte prilog 1
Dakle, tvrdnje Vučića i Vesića da "park nije tvrđava" su netačne u jedinom smislu koji je ovde bitan: šta se po zakonu štiti kao jedna nerazdvojna celina. Drugim rečima, park po zakonu o kulturnim dobrima JESTE integralni deo tvrđave i štiti se isto kao i neka arbitrarna definicija tvrđave u užem smislu, tj recimo "danas vidljivi i otkopani deo tog objekta". Pošto se u njemu ("Sl. glasnik RS", br. 71/94), u članu 3, kaže:
"Zaštićena okolina nepokretnog kulturnog dobra uživa zaštitu kao i kulturno dobro."
http://www.zurbnis.rs/zakoni/Zakon%20o% ... obrima.pdf

Inače, ovaj deo može biti nepoznat:

... па железничком пругом до „Комграповог погона Стандард-бетон“, затим уз парцелу „Стандард-бетона“ до Дунава, па даље обалом Дунава и Саве до путничког пристаништа ...

Pogon Standard Betona je nekada bio sada devastirana i prazna parcela uz Dorćolsku marinu, tačno preko puta od bivše elektrane "Snaga i Svetlost".
 
^^
Park je tvrđava ? :o

Na starnu što mi se ne sviđa i protiv sam projekta, ali park je tvrdjava? To je glavni argument protiv.

Mislim, gotovo sam siguran da zakon ne zabranjuje radove na zasticenim nepokretnostima, nego trazi odobrenje zavoda ili koga vec da izvrsi radove.
Mrzi me da listam zakon, ali citirati ovako zakon je skroz davanje konteksta koji je proizvoljan.
 
Калемегдански парк је археолошка зона која није детаљно истражена. За сада се сигурно зна само за зидине логора римске легије Флавија Феликс испод пруге у Париској улици, што значи да парк на неки начин јесте исто тврђава.
 
Ne mislite li svi zajedno, ko sto ja mislim a to je da na mestu te stanice prvo izvrse arheološka ispitivanja, konzerviraju ako ne dodju do epohalnih otkrića, pa tek onda naprave tu stanicu?
Mislim kolko god bahati bili, uvek mogu da bace geotekstil i pesak preko te temeljne jame.

Pricam o ovom problemu, bez da širimo da opravdanost i svrsishodnost projekta
 
Moгу, тако ће отприлике и бити, као и на аутопуту кад су нашли темеље базилике, или у Париској испод трамвајске пруге, или на тргу са темељима капије. Али није проблем само у нарушавању археолошког локалитета, већ и у нарушавању целокупног амбијента, погледа са тврђаве на Саву, погледа са Бранковог моста на Калемегдан (мада је мени један од занимљивијих погледа на Калемегдан са окретнице у блоку 20).
 
Klasične gluposti političara, pogotovo naprednih. Osim ako gondola ne počinje sa obale Save gde ne dodiruje zidinu Tvrđave, onda se tada ne može reći da narušava istorijsku tvorevinu. Ovako, kada se nalazi početak unutra zidina, onda to pripada Kalemegdanu kao istorijskoj tvorevini. Park nikada istorijski nije postojao, kalemegdanski park je samo urbana sredina koja se nalazi unutar Tvrđave. Opšte je poznato gde su ivice same tvrđave i ako se gondola gradi unutar te celine, onda istovremeno narušava njen integritet. To što oni pokušavaju da opravdaju potpuno besmislen projekta sa besmislenim argumentima, je samo deo iste njihove politike. A na institucijama je da odbrane, jer vlast nije svemoćna i ne poseduje državu, nego narod.
 
^^
Nisam bas raspolozen da ceprkam po zakonu, preko glave mi je propisa, gledam da odmorim mozak na forumu, ali sam siguran da je moguce graditi na tim lokacijama uz dozvolu.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620425#p620425:19yhz6u0 je napisao(la):
Дошљак » Ned Maj 05, 2019 12:54 am[/url]":19yhz6u0]Moгу, тако ће отприлике и бити, као и на аутопуту кад су нашли темеље базилике, или у Париској испод трамвајске пруге, или на тргу са темељима капије. Али није проблем само у нарушавању археолошког локалитета, већ и у нарушавању целокупног амбијента, погледа са тврђаве на Саву, погледа са Бранковог моста на Калемегдан (мада је мени један од занимљивијих погледа на Калемегдан са окретнице у блоку 20).
Treba biti realan, zbog temelja bazilike da promene celu trasu autoputa bi bilo van svake pameti.
Isto mislim i za stambol kapiju na trgu, no o tome je vec ispisano previše stranica ovog foruma.

Opet kazem, u savremenom dobu mislim da je moguce pomiriti interese svih, bar sto se tiče ovog dela koji se izdvaja kao ključna tacka razmimoilazenja suprotstavljenih strana.
 
Ок, да кажемо да су аутопут и трг инфраструктура чији је интерес изнад презервације археолошких остатака, али гондола је скроз беспотребна инвестиција, није било потребе за њом, Калемегдан и тврђава су сами по себи довољна атракција, само им је треба целокупна и темељна реконструкција. Место на НБГ са којим гондола спаја Калемегдан није туристичка атракција и питање је да ли ће неко са кесама из шопинга да иде да се провоза гондолом до Калемегдана? Као што је и питање да ли кинеске туристе интересује шопинг центар? Да је гондола само до МСУ, па да кажем да се спајају две туристичке атракције, као што је било предвиђено пешачким мостовима који су предлагани овде на форуму.
 
Slazem se u potpunosti, zato sam i rekao da nisam za gondolu.

Nego ovako kad rasclanim, pokušavam da razumem i da vidim kolko nerezonski postupaju
 
To setaliste samo klizi a pecinski svod ispod ce da drzi gondolu oce kako nece
U odredjenim zonama nije moguca gradnja vec samo restauracija i konzervacija postojecih ili novotkrivenih elemenata i objekata
Naj srecnije rijesenje bi bilo da tu otkriju nesto dobro ocuvano interesantnobi da ne mogu da grade gondolu ...
 
Procitao si ceo zakon, baviš se kulturnim dobrima inače?
Kako se zalepis svojim nakaradnim stavovima na moje diskusije ne znam?

Da je tako, niti bi igde imali uređeno kulturno dobro, niti bismo ga mogli turistički prezentovati.
Ali Dirketor zna bolje, zna sve, samo pravopis ne zna
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620412#p620412:21o2srnm je napisao(la):
lepi » 04 May 2019 11:06 pm[/url]":21o2srnm]^^
Park je tvrđava ? :o

Na starnu što mi se ne sviđa i protiv sam projekta, ali park je tvrdjava? To je glavni argument protiv.

Mislim, gotovo sam siguran da zakon ne zabranjuje radove na zasticenim nepokretnostima, nego trazi odobrenje zavoda ili koga vec da izvrsi radove.
Mrzi me da listam zakon, ali citirati ovako zakon je skroz davanje konteksta koji je proizvoljan.
Zvanični NAZIV zaštićenog kulturnog dobra je "Beogradska tvrđava", a to uopšte ne podrazumeva da svaki deo koji nije od cigala onda nije "Beogradska tvrđava". Kulturno dobro koje se u zakonu tako zove se sastoji od različitih delova, pa su neki od tih delova trenutno vidljivi u obliku parkovske površine, što ne znači ni da su to uvek bili, niti da ispod zelenila nema ničeg drugog. Takođe, čak i delovi koji zaista nikada nisu bili kameno-cigleni delovi tvrđave (ili nekakvi "objekti" u njoj) mogu biti deo zaštićene CELINE kulturnog dobra ako su formalno proglašeni kao njegova "zaštićena okolina" (ako mu recimo čuvaju neophodni ambijent, mogućnost sagledavanja, poželjnu vrstu percepcije, važnost, vizure, lepotu, itd). A Kalemegdanski park po zakonu u najmanju ruku JESTE bar "zaštićena okolina", ako već na mestima nije i samo to kulturno dobro u užem smislu. Pa je besmisleno razdvajati ih kao što rade Vesić i Vučić.
 
Svi mi koji smo protiv žičare želimo da prodamo Kosovo i Metohiju :bash:

"Gondola je postala političko pitanje"
Beograd -- Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić kaže da će gondola u Beogradu biti izgrađena.

IZVOR: TANJUG NEDELJA, 5.05.2019. | 10:00

Takođe, dodao je i da iza napada na taj projekat stoji "opasnija namera" - da se pokaže da Srbija nije u stanju da čuva svoje nasleđe.

"Iza napada na gondolu stoji jedna opasnija namera, a to je da ljudi koji pišu međunardonim organizacijama i govore kako Beograd ne čuva svoje nasleđe, žele da pošalju poruku kako u stvari Srbija nije u stanju da čuva svoje nasleđe u Beogradu... kako će, onda, čuvati na Kosovu i Metohiji", rekao je Vesić za TV Pink.

Na žalost, ovaj stepen ludila (zaista nemam drugu reč za ovo što rade Vučić i VeUprava) je znak da će graditi žičaru po svaku cenu. PO SVAKU CENU!
 
Nije problem sto ste protiv zicare vec sto ste generalno protiv SVEGA sto se radi.

To samo upucuje na to da kritika nije objektivna vec subjektivna i ostrascena, sa politickom pozadinom ili teskim kompleksima.
 
hahahahahahahahaha au braćo moja! neće sve ovo na dobro da izađe!
Ja nekada davno predvideh da će da se gradi na VRO, samo mu dajte još malo vremena možda i ono dobije i žičaru.
Dakle, mi smo protiv svega. eto. Što bi neko nekog saslušao kad može reći tako nešto?
 
Ne brini na VRO ce da guraju golf terene staru dobru seseljevu ideju ...
Ko kaze da smo protiv svega ti
Protiv smo gluposti idiotluka to sto to nevidis drugi problem ...
Evo da navedem nesto sto su radili kako treba park usce msu narodni muzej pjesacka zona fasade ima tu par odlicno odradjenih fasada ....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620489#p620489:3kp9ybix je napisao(la):
glasumasi » 05 May 2019 10:42 am[/url]":3kp9ybix]Nije problem sto ste protiv zicare vec sto ste generalno protiv SVEGA sto se radi.

To samo upucuje na to da kritika nije objektivna vec subjektivna i ostrascena, sa politickom pozadinom ili teskim kompleksima.

Не, то није тачно, на форуму постоје различита мишљења на свим темама. Тешко да постоје два форумаша са потпуно истим ставом о више од 75% тема.

Е, сад, у вези са овом стоком која повезује жичару са Косовом и Метохијом, о томе, ипак, само једно мишљење може да постоји: :blah:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620489#p620489:bhbs06w4 je napisao(la):
glasumasi » Нед Мај 05, 2019 10:42 am[/url]":bhbs06w4]Nije problem sto ste protiv zicare vec sto ste generalno protiv SVEGA sto se radi.

To samo upucuje na to da kritika nije objektivna vec subjektivna i ostrascena, sa politickom pozadinom ili teskim kompleksima.
Друже није истина. Ја поздрављам многе потезе ове власти као што су довршетак КЦС, обилазницa, модернизација пруге, али сам у потпуности против ове сулуде идеје о гондоли иза које стоји динкићевска мафија у ЈП скијалишта.
 
Vrh