Šta je novo?

Železnice - putnički saobraćaj

Nemoj tako, babe sa paradajzom u cegerima ne koriste avion.

Па како се не нађе неки добар омладинац да купи карту телефоном баби са цегером, а баба му да кеш. Да ли смо се тако отуђили?
 
Ne kažem. S tim što ta baba sa cegerom mora da znam šta je cena karte i da pripremi keš.
I ne, nije kažnjena time što plaća 500 dinara, to je puna cena karte. A ako redovno koristi voz, neka uzme povlasticu.
 
Imam ja drugara farbara, ide često vozom, svi mu plaćaju kešom, ispalo bi onda da ne može da pokrije putne troškive, srećom nigde ne rade blagajne i nema kartomata.
Ovo ima smisla za Beograd - Novi Sad, ali samo tu, provincija i Jug drugačije funkcionišu, mada su sebe svakako sačuvali gneva naroda, jer su im već ukinuli vozove i retko gde idu.

Drugo, stvorili su potpunu zabunu sa ovom njihovom kampanjom među putnicima, većina je shvatila da ovih 500 dinara važe i tamo gde nema kartomata / blagajne.
Jednostavno, imaju katastrofalan marketing i lošu komunikaciju sa korisnicima usluge i to je na železnici od kako znam za sebe.
 
Saglasan da jeste malo besmisleno da imaš stanice bez blagajne i bez automata, pa da babama iz okoline Prijepolja naplaćuješ 500 dinara. Ali, za ove rute gde se zna da postoje blagajne, plus stanovništvo ima aplikaciju, plus uvode se automati... Apsolutno mislim da treba uvoditi i tu meru.
Uz ogradu da ovo može otvoriti prozor za "druže, da se dogovorimo za dve stanice".
 
Ja koristim aplikaciju gotovo isključivo. I siguran sam da u postojećim uslovima i kad je železnički saobraćaj u pitanju, ta mera neće zaživeti, ukoliko blagajna na stanici ne radi.

Može li neko da prenese u kom delu važećeg pravilnika je regulisano pitanje o doplatnoj karti. Da ne bismo pričali napamet šta neko može ili ne može da radi.
 
Нема проблема да се та накнада плаћа 100- 200 динара, али 500 динара је превише.
Који је тачно проблем са новцем?
Зар није лакше да државно предузеће омогући свима да користе железницу него да нпр. бака са парадајзом чека неког омладинца да јој купу карту преко апликације?
 
Na stranu cinizam, mislim da državno preduzeće podjednako omogućava ili ne omogućava svima da koriste voz, gde god ga ima.
Ako ćemo ići ekonomskom logikom, baki sa paradajzom ima srazmerno malo u odnosu na druge kategorije putnika. A drugo, to što reče @Jelancha, i izvinjavam se ako sam pogrešno razumeo, ali mera od 500 dinara "dodatka" je uvedena samo na linijama gde postoje šalteri i automati?
 
Зар није лакше да државно предузеће омогући свима да користе железницу него да нпр. бака са парадајзом чека неког омладинца да јој купу карту преко апликације?
Лакше је баки, али не и фирми - с тим што ја мислим да се и фирми више исплати ако су јој услуге доступније, тј. ако се карта може купити на више начина.

Аутомат у возу који прима кеш све решава.
 
ali mera od 500 dinara "dodatka" je uvedena samo na linijama gde postoje šalteri i automati?

Tako je - uz uslov da je šalter otvoren u vreme polaska voza tamo gde nema automata. I dodao bih, mera nije uvedena, uvek je postojala, samo je ranije iznos bio 30% od cene karte, a sad je fiksan - 500 dinara, bez obzira na cenu karte.
 
Лакше је баки, али не и фирми - с тим што ја мислим да се и фирми више исплати ако су јој услуге доступније, тј. ако се карта може купити на више начина.

Аутомат у возу који прима кеш све решава.
Како им је теже? Па исте паре ће добити и у кршу и преко картице?
 
Saglasan sa time. A i ponoviću, evo rešenja za baku sa cegerima, ako redovno komjutuje do pijace u susednom gradu:
Како ово решава проблем? СРБ плус картица не ослобађа од плаћања додатка за куповину карте у возу износу од 500 дин. Само омогућава попуст на редовну цену возне карте или служи као предуслов за куповину претплатних катата.
 
Hteo bih nešto da pitam, po cenu da ispadnem glup. Vozom putujem izuzetno retko, ali sam čisto iz znatiželje na sajtu Srbijavoza našao uputstvo za kupovinu karte preko aplikacije i tamo piše da tako kupljena karta mora da se odštampa na papir formata A4 i taj papir da se ponese u voz. Jesam li nešto pogrešno shvatio, ili baki neće biti dovoljan omladinac sa telefonom već će morati da nađe omladinca koji sa sobom nosi računar sa štampačem i zalihu papira A4?
 
Како им је теже? Па исте паре ће добити и у кршу и преко картице?
Кеш треба неко да покупи-однесе где треба-преброји да би га уплатио на рачун, што се, кад користиш картицу, деси одмах.
 
I dodao bih, mera nije uvedena, uvek je postojala, samo je ranije iznos bio 30% od cene karte, a sad je fiksan - 500 dinara, bez obzira na cenu karte.

Nemoj da dodaješ, nego nađi relevantan član.

Svi znamo da je mera naziva ~ doplatna karta za putnika koji se našao u vozilu bez odgovarajuće karte/putne isprave postojala, a ne novouvedena.

Pitanje je kako ona tačno glasi. I ako želiš da budeš od pomoći navedi član.

- Gde da je kupim ako ne radi šalter?

- Na automatu.

- Nemam karticu.

I sledeći korak ili odgovor NIJE REGULISAN.

JER JE GOTOVINA SREDSTVO PLAĆANJA BEZ OGRANIČENJA I NE KAO KAZNA.

Ukoliko ne regulišemo drugačije, podrobno i razumljivo, imati samo gotovinu ne može da dođe kao kazna.

Zato mi nađi član i ja ću ok jeste regulisano, jasno je... Za sada mi nije jasno.
 
Poslednja izmena:
Pa neka kupi pretplatnu kartu.
Не исплати јој се, не путује сваки дан већ два-три пута недељно или месечно. У реду, купиће СРБ плус, али како јој то помаже да не плати додатак од 500 динара ако нема картицу.

Nemoj da dodaješ nebitno, nego nađi relevantan član.

Jer sam ubeđen da piše nešto tipa putnik bez karte koji se nađe u prevozu plaća doplatnu kartu.

- Gde da je kupim ako ne radi šalter?

- Na automatu.

- Nemam karticu.

I sledeći korak ili odgovor NIJE REGULISAN.

JER JE GOTOVINA SREDSTVO PLAĆANJA BEZ OGRANIČENJA I NE KAO KAZNA.

Ukoliko ne regulišemo drugačije, podrobno i razumljivo, imati samo gotovinu ne može da dođe kao kazna.

Zato mi nađi član.
СПТ 05 Путничка тарифа, део III Превознине, додаци и накнаде, Б. Накнаде за споредне услуге и додаци, 4. Додатак за куповину карте у возу (страна 33)
 
tamo piše da tako kupljena karta mora da se odštampa na papir formata A4 i taj papir da se ponese u voz
Ako stvarno tako pise, pise cisto radi reda
Na aplikaciji dobijes prikaz karte (a dobijes i na elektronskoj posti), samo to pokazes, oni skeniraju kod sa slike
Tako da ne, ne treba ni laptop ni stampac ni nista, zaista jeste tako jednostavno
 
Poslednja izmena:
To po meni Nikola za javnu uslugu nije dovoljno. Možda može privatnik da ti kaže znaš primam samo kartice... za uslugu od javnog značaja ta odredba mi nije dovoljno usaglašena i cenim da neće zaživeti u praksi.
 
Podsetiću da "Air Serbia" još uvek navodi u dopunskim dokumentima prilikom izdavanja rezervacije da je dužna da omogući putnicima kojima je odložen ili otkazan let da komuniciraju teleksom.
 
Ako stvarno tako pise, pise cisto radi reda
Na aplikaciji dobijes prikaz karte (a dobijes i na elektronskoj posti), samo to pokazes, oni skeniraju kod sa slike
Tako da ne, ne treba ni laptop ni stampac ni nista, zaista jeste tako jednostavno
Stvarno tako piše, ni ja nisam mogao da verujem kad sam to pročitao. Čak je naglašeno „neophodno je“. Ako je neko to tu napisao „čisto radi reda“, onda za tog nekog stvarno ne znam šta bih rekao.
 
Плаћао сам бар 50 пута, никад нисам штампао. Нису ни кондуктери мајмуни из филма са Лазом Ристовским па да то траже.
 
Vrh