Šta je novo?

Železnička Stanica Beograd Centar, Prokop - [ Železnica ]

Како то да су ребрасти кров окренули управно на ток воде? Ребра на лименом покривачу би требала да прате ток воде тј. закривљеност крова и да омогућавају слободан пад воде. Или се из приложених фотогафија не види да и тако постављен лим има правилан пад?
Штета је што се не прати рендер, иако он није никакав званичан и обавезујућ документ. Свакако би станица била лепша са застакљеним унутрашњим бочним зидовима.
 
Trapezasti lim se stavlja upravno na pravac oslanjanja. U ovom slučaju najverovatnije ne predstavlja jedini sloj krova pa samim tim pravci odvodnjavanja nisu ni bitni. Normalno je da se izvedeno rešenje razlikuje od prvobitnog rendera koji je nastao pri izradi idejnog rešenja, isto važi i za one crteže koji su kružili. IDR predstavlja osnovu daljeg projektovanja pre uvođenja bilo kog fazera, nakon mnoštvo konsultacija i izmena sa različitim inženjerima dolazimo do projekta za građevinsku dozvolu koji predhodi projektu za izvođenje koje predstavlja finalno rešenje koje se gradi i koje mi sad komentarišemo.
 
Pa ne znam kako npr. u Zagrebu na aerodromu rešavaju golubove.. slična je konstrukcija..
 
Možda neće biti golubova? U NSu ih ima jer su vrata stajala stalno otvorena, pa su se navikli i sad ne mogu da ih isteraju. Za one koji ne znaju, u NSu je toliko velik problem golubova, da su probali nekoliko načina da ih oteraju od renoviranja stanice. Ispred puštaju zvuke orla, po nadstrešnici su naređali lutke opasnih ptica (po golubove), iznad vrata je laser da ih zbuni, u holu su neke delove pokrili leksanom pod uglom, a na neke stavili šiljke, čak su i sklapali mrežicu na ulazu, da moraš okolo-naokolo da ulaziš... I eno ih opet u holu. Ali, možda bitna stvar, ulaze samo sa prednje strane, gde su navikli.
Ako ovde budu dvostruka pokretna vrata, ne verujem da će golubovi ulaziti (masovno), kao što ne ulaze u druge velike prostore poput tržnih centara.
 
Pre mogu da se očekuju vrapci, nego li golubovi. Vrapce sam primetio u Rodi u Omladinskih brigada i na još jednom mestu, al' ne mogu da se setim trenutno koji je tačno. Drugo, kako živim pored Prokopa, da prenesem informaciju iz prve ruke, vezano za golubove. Gotovo da ih ne viđam da se muvaju u zoni same železničke stanice, uglavnom im je neka granica Dragana Mancea i soliteri u Stjepana Filipovića, zato što imaju protivpožarne terase i tu se u 95% slučajeva gnezde i spavaju.​
 
I od jutros radno. Dosta radnika, dizalica...
20230212_085126.jpg
20230212_085259.jpg
20230212_085353.jpg
20230212_085446.jpg
20230212_085519.jpg
20230212_085522.jpg
20230212_085526.jpg
20230212_085531.jpg
20230212_090318.jpg
20230212_090337.jpg
20230212_090558.jpg
 
Bilo je pitanja u vezi toga da li će u potpunosti ispratiti unutrašnjost prema renderu...Rekao bih definitivo da neće. Malo detaljnije sam pogledao moje slike od jutros i koliko vidim, ovaj unutrasnji deo u levom ćošku je stigao do krajnje visine- vidi se završni serklaž, a i ostavljeni su prozori iznad tog dela na zidu iznad. Uvećati sliku za jasniji prikaz
20230212_090337.jpg
 
Bilo je pitanja u vezi toga da li će u potpunosti ispratiti unutrašnjost prema renderu...Rekao bih definitivo da neće. Malo detaljnije sam pogledao moje slike od jutros i koliko vidim, ovaj unutrasnji deo u levom ćošku je stigao do krajnje visine- vidi se završni serklaž, a i ostavljeni su prozori iznad tog dela na zidu iznad. Uvećati sliku za jasniji prikaz

Шта ће бити ту десно, све је зазидано нема никаквих прозора, отвора
 
@Dzigi Bau
Ne bih znao. Zazidano je i sa spoljnje i sa unutrasnje strane.
Edit: odličan snimak u postu iznad, objašnjava dosta toga.
 
Sjajni snimci @dumax i @sergio_spector

Kada se vratimo na priču o renderima, ima ustvari dve verzije rendera spoljašnosti koja prikazuje značajne razlike bočnih objekata:

prva verzija rendera:
1676205754121.png



I najverovatnije konačna verzija. Obratite pažnju na formu objekata koji idu su na krilima staničnog hola, prate tačno ovu "zupčanu" strukturu koja se vidi na zadnjim snimcima i fotografijama:

1676205737433.png


1676206824533.png



Tako da će objekti ići još po tri sprata u visinu svaki ali ne direktno do ivice krova nego samo do ovog žutom linijom ograničenog međuprostora:
1676206524846.png


E sada, taj međuprostor uopšte nije toliko mali tako da će biti zaista zanimljivo videti zašta će da se koristi.
 
U baraku iznad Prokopa se useljava ponovo "Beogradčvor". Stanarima je obećavano da će tu biti vrtić ili mesto za kulturu.
 
U baraku iznad Prokopa se useljava ponovo "Beogradčvor". Stanarima je obećavano da će tu biti vrtić ili mesto za kulturu.
Pa kad su stanari bili protiv "prosperiteta" tog dela grada. Šta BRE oni hoće? Da koče progres i da dobiju dom kulture?
Neće da može. 🙂
 
Meni samo nije jasno čemu služi Beogradčvor d.o.o. pored žive Infre.
 
Па основан је пре Инфре као заједничко предужеће града и покојне ЈЖ.
 
Dobro, bar nije napisao kao onaj da je 'biser arhitelture'. Mislim nije ružno, al pošto nije klasicizam već modernizam ne može biti biser.
 
Vrh