Šta je novo?

Železnička Stanica Beograd Centar, Prokop - [ Železnica ]

@Џангризало

Али, ако нека стручна комисија закључи да се нећете свалити низбрдо? Нпр. Институт Грађевинског факултета. Хоћете ли рећи: ОК, може да гради?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850969#p850969:bdl49cem je napisao(la):
vucko » Tue May 18, 2021 1:55 pm[/url]":bdl49cem]Moja računica je da tih 37.000m2 može da se proda za 3.000 e m2 ako ne i više. To je 111 miliona evra samo od ovog dela kod solitera faktički van Prokopa. Sa pločom ta cifra verovatno izbija na oko 200 miliona, a obaveza Railway city d.o.o. je da izgradi staničnu zgradu od 8 miliona evra. O čemu mi pričamo?

Ok, nerealan si sad bas. I bez ulazenja u neku preciznu racunicu, sama logika mi govori (isto sto je i Pantograf primetio), da cim nikog godinama tu nisu uspeli da navataju da gradi, da je isplativost/rizik na samoj granici. Verovatno su dodavanjem tih 37,000 dovoljno pojacali ponudu da bi se neko upecao.
A ako cemo da se bavimo racunicom - osim prihoda i dobiti, i bruto i neto (kvadraturu) si izjednacio. 3000 eura po kvadratu na Prokopu - kako, za ime Boga? Takodje, ako sam dobro shvatio i betonska ploca treba da se ojacava, sto su veliki dodatni troskovi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850979#p850979:3jgh7wj4 je napisao(la):
Пантограф » 18 Maj 2021 14:28[/url]":3jgh7wj4]Добро онда, рекох - ионако мислим да ће све да пропадне.

Јбг, ви бисте паркић и љуљашке; а чињеница да нисте одговорни за то што је неко сазидао стамбени блок, па му онда згуза углавио главну железничку станицу.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850981#p850981:3jgh7wj4 je napisao(la):
Dzangrizalo » 18 Maj 2021 14:33[/url]":3jgh7wj4]Nama su “parkić i ljuljaške” samo sekundarna stvar, nije nama toliko stalo do “parkića i ljuljaški” koliko nam je stalo do toga da se u pola noći ne svalimo nizbrdo
Samo da dodam i da je to područje u javnom registru klizišta, pošto sam propustio da napomenem.
 
Па добро, али опет, ако неко - стручан - закључи да може да се гради и да би, штавише, градња могла да стабилизује клизиште, и пропише услове под којима може да се гради, шта ви онда кажете?
 
Jaroslav Černi je rekao da se ne ugrožava vodoizvorište na Makišu izgradnjom metroa i stambenog naselja. Zašto se onda razmatra izgradnja reni bunara i zahvanje vode sa Ratnog ostrva?
 
Да, да, неповерење у институције, и јесте оправдано.

Али ево, пошто је ово приватни инвеститор а вредан је пројекат, он може да плати нпр. водећег стручњака за клизишта из Северне Рајне-Вестфалије. И Руса приде. И Кинеза - ко за вакцине. И ако они кажу да је решиво...? Јесте ли и онда против?

Ја нешто верујем да постоји чврсто тле ту негде на нивоу темеља станице, јер се чини да она стоји стабилно на својим ногама, па тунели...
 
Али зар је баш морало ту да се гради? Мислим ако је у плану да се расели све између Прокопа и аутопута, што се инвеститору не понуди то као део ширег пројекта? Чини ми се некако да увек проблеми настају када се квадрати гурају у већ формиране блокове...
 
Како да му се понуди? Је л то градско земљиште или би морало да се расељава? А не може да се експроприше за потребе градње зграде... значи, нико није ни дужан да прода кућу. И колико би то коштало град?

Оно што може, а ја мислим да би тако могло и да се деси, да му се да градски плац негде на другој локацији као компензација.
 
Ако се добро сећам, земљиште између станице и аутопута је предвиђено за расељавање и пренамену у комерцијални садржај.
 
Kao što napisah gore, za BIP je već odrađen PDR, a i za Maleško brdo. Ovde je apriori greška bila što je celo okruženje podeljeno na 3 plana umesto u jedan celovit kojim bi se izbegle ove situacije
 
Ово је чини ми се и даље актуелни план зар не?
 

Prilozi

  • Plan.JPG
    Plan.JPG
    458,2 KB · Pregleda: 1.339
Mislim da postajemo sve nenormalniji, kad god se pojavi neki novi projekat automatski se prave neke nevladine organizacije koje su otpor. Oni zaista misle da je investitor covek koji ima para za bacanje i da hoce da im urusi domove. Pa njihovo naselje je prvo i aktiviralo kliziste iznad prokopa koje im je drzava napravila i sanirala , pa oni zaista misle da ce drzava da zemljiste na delux lokacijama njima poklanja za parkove a okruzeni su parkom i sad decenijama se nisu zalili jer im se na toj povrsini nalazile neke zarasle barake u sibljei sto ranije nisu trazili da se prenameni planskoj nameni. Mislim da se ovde nece pokrenuti kliziste ovaj kompleks koji se bude pravio moze samo da dodatno stabilizuje kliziste sa svojim sipovima temeljima i dubinom podzemnih garaza i sluzio bi kao produzetak "Sidra" koje je stabilizovalo 75% naselja. A ti sto se zale jer im naselje postaje jedan od centara grada zaista ne znam sta su ocekivali da ce da se desi ako imaju stan pored nove glavne zeleznicke stanice :D Narodu se ne moze ugoditi. Romantizuje se javasluk i nemar.
 
Ko da slusam malog Aleka.
Pogotovu s ovim "narodu se ne moze ugoditi"


A sto se tice skepse i sumnjicavosti naroda prema investitorima... Pa prosetaj malo gradom i pogledaj kako se 95% njih ophodi prema okolini svoje gradnje, pa cak i prema sopstvenim klijentima. I onda ce ti biti jasno zasto ih ljudi tako strogo tretiraju.


Ovaj post ti zvuci kao da si neki stranac koji nikad nije ziveo u Beogradu a sve o njemu i Srbiji saznaje od Novosti (nisam rekao Informera nego Novosti)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851004#p851004:39v07ko8 je napisao(la):
Galeks » 18 May 2021 02:25 pm[/url]":39v07ko8]Ако се добро сећам, земљиште између станице и аутопута је предвиђено за расељавање и пренамену у комерцијални садржај.

Ali mora neko da ga kupi! Kako možeš da raspolažeš tuđom imovinom? To je onda sasvim druga računica.

Ljudi, ovo se zove - urbanizam. Jednostavno. To je u osnovi pravno-ekonomska disciplina.

Grad je, naravno, u konkretnom slučaju pokušao da učini javno-privatno partnerstvo održivim tako što je "izmislio" građevinsku parcelu. I, za mene očekivano, izazvali su protivljenje građana.
 
Urbanizam podrazumeva sistemsko plansko uredjivanje grada, i to tako da sve sfere prate jedna drugu. Infrastruktura, gustina, namena, izgled...

A ovo sejanje zgradurina gde god se nadje kvadrat... to nije urbanizam nego hohstapleraj.
 
Град и држава се брукају што им треба партнер за довршетак зграде. На самој плочи су могли да направе јавни гаражу (ЈКП Паркинг сервис, са park and ride за БГ воз) и неке јавне објекте, нпр. нову модерну зграду за железничка предузећа, да се иселе из Немањине, или објекат за неку институцију која кубиру са простором (неки од бројних факултета и института без своје зграде) или што да не центар за промоцију науке?
 
Па добро, јесу могли, али, зар није поента да око железничке станице ипак буде некакав пословни центар?

Ајде, видећемо.
 
Pa jel bilo poslovnih centara i zgrada oko nekadasnje GZS?

Pa i nije. A bila je prometnija i popularnija nego sto ce Rupa ikad biti.
 
Ма, рупа је посебан случај, којем реално нема помоћи, али баш да је оставимо са паркингом на оноликој плочи... а то ће на крају и да буде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851012#p851012:2dn55bml je napisao(la):
KartmenBG » 18 Maj 2021 15:36[/url]":2dn55bml]Mislim da postajemo sve nenormalniji, kad god se pojavi neki novi projekat automatski se prave neke nevladine organizacije koje su otpor. Oni zaista misle da je investitor covek koji ima para za bacanje i da hoce da im urusi domove. Pa njihovo naselje je prvo i aktiviralo kliziste iznad prokopa koje im je drzava napravila i sanirala , pa oni zaista misle da ce drzava da zemljiste na delux lokacijama njima poklanja za parkove a okruzeni su parkom i sad decenijama se nisu zalili jer im se na toj povrsini nalazile neke zarasle barake u sibljei sto ranije nisu trazili da se prenameni planskoj nameni. Mislim da se ovde nece pokrenuti kliziste ovaj kompleks koji se bude pravio moze samo da dodatno stabilizuje kliziste sa svojim sipovima temeljima i dubinom podzemnih garaza i sluzio bi kao produzetak "Sidra" koje je stabilizovalo 75% naselja. A ti sto se zale jer im naselje postaje jedan od centara grada zaista ne znam sta su ocekivali da ce da se desi ako imaju stan pored nove glavne zeleznicke stanice :D Narodu se ne moze ugoditi. Romantizuje se javasluk i nemar.
Nenormalno je kako se sve češće pojavljuju priče kako će sve te novogradnje ustvari da utiču pozitivno na stabilnost postojećih područja i poboljšaju kvalitet života u svakom smislu.
Ankeri su stari i nema se jasan uvid u njihovo stanje, te se tako ne može ni tvrditi da se izgradnjom neće pokrenuti klizište.
 
Sad bi ja hteo da pitam - sta se ovde podrazumeva po pjmom kliziste. U geomorfologiji imamo pojmove Murgang (nemacki), Erdrutsch ili mudflow i landslide (engleski). Tu raumevaamo proces denudacije terena posle aktiviranje klizanje padina. Ako se cela padina aktivira onda govorimo o Bergsturz (nemacki za veliki Erdrutsch). Najveci proces je Bergsturz (nemacki) - aktiviranje brda sto na podrucju Balkana trenutno nemamo nijedan podatak da se tako nesto i dogodilo. Topcidersko brdo je u najvecem delu posumljeno i nema tu relijefnu energiju da aktivira klizista poput Erdrutsch ili Murganga u Svajcarskoj ili Austriji. Jel arhitekti ovo drugacije tumace? Drugo je sto jos mozemo razlikovati aktiviranje nekolozidovanog tla poput sipara ili svezih morena. Takvih u Beogradu sigurno nema - periglacijalnog su procesa kao solifludijlno klizanje terena. Vezani su za hladnu zonu ili vise elevacije. Kliziste je svakako aktivni geomorfoloski procesi, takvih nemamo na ovom podrucju a i neznam sta se ovde podrazumeva po klizanjem. Zemlja Topciderskog brda je svakako povezan substrat - Murgang se odvija posle obilnih kisa i vecoj plasticnost zemljista, Erdrutsch (klizista) su svakako prirodni fenomen padinskog reljefa. Sad kao argument nije validan ako je vec gradena jedna druga zgrada na istoj padini pa se i nemoze zabraniti graditi drugu. Naravno da se kroz gradevinskih poslova moze aktivirati kliziste, samo je predvidena gradnja na kraju padine pa ce se aktivirati samo rub padine i nikako nece imati kineticku energiju kad bi odsek bio u gornjem delu Topciderskog brda i znacajnijom volumenu zemlje.
 

Prilozi

  • landslides types.JPG
    landslides types.JPG
    57,8 KB · Pregleda: 1.130
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851012#p851012:1a6m25rr je napisao(la):
KartmenBG » 18 May 2021 02:36 pm[/url]":1a6m25rr]Mislim da postajemo sve nenormalniji, kad god se pojavi neki novi projekat automatski se prave neke nevladine organizacije koje su otpor. Oni zaista misle da je investitor covek koji ima para za bacanje i da hoce da im urusi domove. Pa njihovo naselje je prvo i aktiviralo kliziste iznad prokopa koje im je drzava napravila i sanirala , pa oni zaista misle da ce drzava da zemljiste na delux lokacijama njima poklanja za parkove a okruzeni su parkom i sad decenijama se nisu zalili jer im se na toj povrsini nalazile neke zarasle barake u sibljei sto ranije nisu trazili da se prenameni planskoj nameni. Mislim da se ovde nece pokrenuti kliziste ovaj kompleks koji se bude pravio moze samo da dodatno stabilizuje kliziste sa svojim sipovima temeljima i dubinom podzemnih garaza i sluzio bi kao produzetak "Sidra" koje je stabilizovalo 75% naselja. A ti sto se zale jer im naselje postaje jedan od centara grada zaista ne znam sta su ocekivali da ce da se desi ako imaju stan pored nove glavne zeleznicke stanice :D Narodu se ne moze ugoditi. Romantizuje se javasluk i nemar.
Postajemo sve nenormalniji? Ne prave se nevladine organizacije iz tog razloga već se građani organizuju jer ne postoji drugi način da zaštite svoje interese, a retko kada se formiraju udruženja građana kao recimo mi za Zvezdarsku šumu ili Vratimo trolu 28 kako bi imali formalno odgovorno lice i sprečili političku zloupotrebu od strane opozicije ili vlasti.
Ne misle oni ništa, već žele novo istraživanje i prema mišljenju inženjera građevine i pravnika smatraju da plan nije u skladu sa zakonom.

Građani imaju puno pravo da se bune i podnesu primedbe na rani javni uvid plana detaljne regulacije. Na komisiji za planove i gradskoj vlasti je da uzme u obzir primedbe i ukoliko su neosnovane da ih odbaci. Građani imaju luksuz da nisu u pravu dok izrađivači plana nemaju jer su to njihova radna mesta za koja su stručni i plaćeni.

Molim te ne koristi tu jeftinu zamenu teza građani nisu ništa hteli da urede, to ni nije njihov posao. Po toj logici je DS probao da peti parkić betonira ili da ispred moje zgrade iseče 5 hektara Zvezdarske šume. Zgrade su napravljene 1962. godine bez urbanističkog plana koji i dalje ne postoji, već je prvi Plan koji reguliše ovu oblast Plan generalne regulacije koji je donet pre neku godinu. To je posebno tužno što ovako važna lokacija nije imala ikada plan detaljne regulacije a i što država nije ovaj deo kao okolinu nove glavne železničke stanice već isplanirala šta će biti građeno i kada već je ostavila da trune skoro 60 godina.

Tako je trebalo i strateški da se odredi i lokacija BIP-a kao i Maleško brdo i da se isplaniraju poslovne zgrade i eventualno autobuska u sklopu iste, a ne ovako da se stanari bude i pojavljuje se plan kojim dobijaju soliter od 20 spratova ispred nosa i to nezkaonito mimo javne namene po PGR-u.

Da, postoje neki koji su zloupotrebili građanske akcije da bi otišli u politiku, kao recimo gospodin sa borićima kod petlje Orlovača ali to je jedan od retkih slučajeva. Niko ne romantizuje javašluk i nemar već država ništa ne radi godinama i onda na prečac rešava probleme i brzopleto napravi dodatne. Da je normalna država stanari su trebali znati da će tu biti soliteri od 20 spratova a do juče su bile prizemne građevinske barake koje stoje od 1990tih.

Pre neku godinu su trebali da spuste trolejbuse na Prokop pa su odustali od toga. Krajem godine će biti voz BG-NS koji putuje 35 minuta a nećemo imati normalnu liniju GSP-a pa će brže bolje da se uvede neka linija i zbudži nešto umesto da se već danas zna kako će biti rešen prevoz odatle.

Evo i priloga ovde jer objašnjava stav građana koji će do 24.5 podneti primedbe na rani javni uvid plana regulacije ovog bloka.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IH6_49GyMxw[/youtube]
 
Podrucje Savski venac je na donjoj lestvici aktivnih klizista Beograda.
 

Prilozi

  • landslides belgrade railway structures.JPG
    landslides belgrade railway structures.JPG
    83,7 KB · Pregleda: 1.076
  • landslides belgrade.JPG
    landslides belgrade.JPG
    67,2 KB · Pregleda: 1.076
Podrucje Topciderskog brda nema nijedno aktivno ili ne aktivno kliziste - jedino kliziste u rejonu Prokopa je prema BIPu na severuzapadu stanice - a to je sanirano sa radovima na prvom peronu. Ovaj predeo s time nije oznacen u "vulnerability for natural desasters". Mislim da stanari na tu varijantu nemaju objektivno pravo - drugih svakako imaju (javno dobro itd.).
 
Vrh