Neverovatan paprikaš i splačina od teksta iz partijskog glasila Politike, ali valjda se mogu izvući bar neke informacije
Београдски универзитет се шири и на леву обалу Дунава
Наредне године требало би да буду расписани архитектонски конкурси и да почне пројектовање факултета и студентског кампуса на левој обали Дунава, чиме ће почети реализација идеје садашњих београдских власти да бар део високог школства буде измештен из центра главног града и с Новог Београда. То за „Политику” открива архитекта Марко Стојчић, главни градски урбаниста, и додаје да би градња факултета на левој страни Дунава требало да почне 2023, најкасније 2024. године. Тек треба да се одреди који ће факултет бити изграђен, као и кампус који је усмерен на њега и чија величина ће зависити од процене броја студената који ће уписивати нову високошколску установу.
Одлука ће, наглашава, бити донета уз консултације с Министарством просвете и Универзитетом у Београду, као и уз анкетирање грађана. Уз то ће, каже, бити планирани и објекти за становање научно-наставног особља, уз наду да ће их станови задржати да остану на овим просторима. Градски урбаниста истиче да постоји парцела која се наслања на насељени део Борче, погодна за градњу новог универзитетског огранка. Каже да би факултет требало да никне у природном окружењу које ће настојати да очувају јер је уз тамошњи пошумљени простор могуће изградити планиране објекте.
– Разматрајући разраду тог плана дошли смо до тога да насеља на левој обали Дунава, у општини Палилула, имају довољно становништва да добију две средње школе и један факултет.
Градиће се гимназија, а испитаћемо потребе грађана за том другом средњом школом, јер они најбоље знају ка којим установама им деца километрима путују како би се образовала. Анкета је направљена ових дана и требало би наредне недеље да буде постављена на сајт скупштине града да је Палилулци попуњавају. Измештањем бар дела средњег и високог школства ван центра желимо и да смањимо непотребна путовања по граду. Идеја ГУП-а је да оформимо нове центре високог образовања с једнаким или бољим условима као у европским земљама, што ће омогућити да смањимо број студената који одлазе у иностранство, али и да привучемо академце из региона – истиче Стојчић.
Први урбаниста главног града открива и да је у припреми и локација за изградњу Факултета музичке уметности (ФМУ) на Дорћолу, и то у оквиру плана за уређење такозваног линијског паркa, између Бетон-хале и Панчевачког моста.
– У том плану је предвиђена градња и другог факултета на Дорћолу. Видећемо који ће бити. А план полицентричног ширења града предвиђа и измештање Факултета примењених уметности. Садашња зграда у Улици краља Петра биће срушена, а факултет ће бити у новом и већем објекту који ћемо подићи у Карађорђевој улици – открива Стојчић.
Он није могао да прецизира да ли поменута градња Музичке академије на Дорћолу подразумева и обједињење Ректората Универзитета уметности и у истој згради, што је за наш лист најављивао претходни министар просвете и садашњи саветник председника и премијерке Младен Шарчевић. Шарчевић је још најављивао да ће при ФМУ први пут код нас бити основана катедра за игру, која би касније требало да прерасте у самосталну високошколску установу.
Остаје нејасно где ће бити Факултет ликовних уметности (ФЛУ) и да ли је то тај други објекат планиран на Дорћолу. Подсетимо, Шарчевић је својевремено најавио да ће ФЛУ уз ФМУ и Факултет примењених уметности, заједно с Ректоратом бити грађен код „Хајата”. Али касније је на нашим страницама открио да се договорио с градским властима да њима припадне то новобеоградско земљиште, а да уметничке факултете граде на окупу у дорћолској Дубровачкој улици.
Крај „Торлака” градиће се Биолошки факултет
Марко Стојчић за „Политику” открива још једну измену најављиваног плана градње високошколских установа. Уместо да у здању од 32.000 квадрата иза „Делта ситија” на Новом Београду с Факултетом безбедности и Географским факултетом буде смештен и Биолошки факултет, он ће се, отприлике у исто време када и онај на левој обали Дунава, градити код Института „Торлак” у Кумодражу.
– То је, такође, део плана полицентричног ширења Београда. Сматрамо да је превише да три факултета буду смештена у једној згради на Новом Београду и да је то много студената на малом простору. Овим ћемо обезбедити боље услове за све њих. Измена плана не одлаже много почетак градње јер су све стране веома ангажоване у овом послу – наглашава Стојчић.
http://www.politika.rs/scc/clanak/48325 ... lu-Dunava#