Šta je novo?

Šabac

Разлика је само што имају пропаганду на својој страни. А грешке Шабачке власти су идентичне грешкама Београдске пошто и једну екипу чине партијски послушници из бившег Г17+ и ДС. Једино у чему се Шабац истиче јесте што контрира СНСу што се многима свиђа.
 
Evo snimka savske avenije, nije neki ali sta je tu je.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SWVrVTE8uxk[/youtube]



Sto se tice vlasti, razlika je to sto za razliku od one na drugim nivoima, nije povezana sa mafijom. U praksi, evo na ovom primeru uredjenja obale Save, to znaci da zemljiste nije poklonjeno privatnim licima, postuju se urbanisticki planovi, zakoni koji regulisu te oblasti, itd. Da li se neko ugradio u ove poslove - verovatno da jeste ali onaj banditizam koji se desava na BNV-u je ovde nezamisliv
 
Чекај, а клубови и кафићи на обали Саве због којих су срушене кабине за пресвлачење на самој обали која није сређивана? А сплав? То је све по урбанистичком плану?
 
Na tom mestu su se zapatile kafedzije cim je vojska otisla sa tog dela obale, pre 50-60 godina. Jos od tada se taj kancer polako siri. Da li ce biti sklonjeno, videcemo kada i to dodje na red da se radi.

Po planu, prostor za kafice i klubove je kod motela. Jednog dana, kad se taj prostor obezbedi od plavljenja i kad se probije ulica ka Triangli, trebalo bi da se sve to premesti tamo - sumnjam da ce to skoro desiti.

Inace, porediti to sa bnv-om je bas preterivanje.

Da je neko hteo da otme obalu na Savi, imao je dobru priliku za to pre desetak godina kada je vojska prodavala zemljiste levo od tvrdjave. Taj prostor je na suvom, ne stvaraju se bare kao svuda okolo, gradjanima nije bio dozvoljen pristup, pa bi i otimanje lakse proslo. Ali tako vredno zemljiste nije oteto, tu se sad pravi park
 
Највећи ниво комерцијализације обале је достигнут последњих 10 година, да не именујем два ноћна клуба на самој обали (без адекватног тоалета па гости користе јавни) и онај други мало даљи од обале.

Простор за кафиће код мотела тешко да ће икад заживети, прво зато што је баш периферија, друго зато што ту има пуно да се насипа, и треће зато што је тај крај од кванташа до старог моста више привредна зона са силосом и пекаром, шљункаром... Улица ка Триангли је још мање изводљива докле год је пруге.

Да мало и похвалим, садашње решење Сава парка је много боље од првобитно замишљеног насеља на месту бивше касарне и мочваре уз бивше корито Камичка.

Ево и видео рендер, пројекат из 2012. године од ког се срећом одустало. Шабац коначно након више деценија стварно силази на реку што је за сваку похвалу :kk:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=AngQFtpjj38[/youtube]
 
Da, to je uzas od projekta. Kao i ono sa garazom na trgu. Srecom, primecujem da se poslednjih godina pojavila mladja generacija arhitekata i da su, po svemu sudeci, preuzeli poslove oko planiranja

Inace, mislim da je to iz 2007-8
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730390#p730390:3jeq7a8z je napisao(la):
Дошљак » Sre Apr 22, 2020 7:24 pm[/url]":3jeq7a8z]Највећи ниво комерцијализације обале је достигнут последњих 10 година

Ne bih rekao. Sve to sto postoji je takoreci na rasklapanje. Ja mislim da je najveca steta ucinjena devedesetih - tad je izgradjena Alaska koliba a i lokali su poceli da se sire ka tvrdjavi - u pocetku kao kiosci sa bastom a to je kasnije preraslo u ovo sto imamo sad
 
Бора Бора и Бунга Бар су настали у последњих 10 година. Сплав Бела лађа такође, као и онај сплав што се после вратио у Београд. Аласка колиба је смешна наспрам њих, као и она два кафића киоска и ресторан Стари град. Они су остали на свом нивоу, уистину естетски ниском, али мање инвазивном од новијих локала. Срушени су тушеви и свлачионица да би се направила два помодарска кафића-ноћна клуба без тоалета.
 
Kako mogu da rade bez toaleta kako ih inspekcije ne zatvore
Koji sabanizsm sirom drzave strasno bre
Ko im je dozvolio da sruse kabine i tuseve ....
 
Град је срушио зидане отворене тушеве са чесмом и зидане свлачионице са кровом па направио ниже на плажи мање монтажне тушеве и мање монтажне свлачионице које поставља само лети ниже на плажи када је сезона купања.
cf3-HgXPnOkNq9CU8buyAKG9K1M2FhLFhnEwBcui2Cb1lppIBTPJUtcA_cgzVjo5oaMrOsLdhIbji9wURjNuPHNI6cTcnTz6qeQ

SA27cLpBkf0z4smhQPvTm_H4yDQXzDxJ_zEsuy2MwHLR3ofdk5K9RONdIPXl8nbaNJdi4HF5g3Mx4ia4Ro6yiAAEwfwl


А ти кафићи-ноћни клубови се шлепају на јавни тоалет иза њих код дечијег игралишта.
5746665_njPQ2LU2T3nWrKjEshVFPF72Lpn8elj8orNuxLDgv3Y.jpg
 
Slepaju se na J WC boze boze jel imaju zetone ili ti daju 20 din sitno srusiti sve
Imas li mozda fotku toga sto je sruseno...
 
Ne placa se javni wc i po tome u kakvom je stanju, i vidi se da se ne placa.

Sto se tice srusenih kabina, koliko se secam, ni one nisu bile u boljem stanju. To je zapusten prostor iako dosta ljudi tu dolazi. U te montazne sklepotine nisam ulazio, pa ne znam da li imaju wc ali mislim da tu nema kanalizacije.


Kada pricam o otimanju prostora, mislim na zidane objekte a ne na ovo sto moze da se otera u par kamiona - onako kako je i doterano.

Za tim barakama ne zalim, kao sto necu zaliti ni za onim nefunkcionalnim toboganom ako ga neko srusi. Ja i mislim da to treba sve rascistiti (osim zgrade i wc-a) i na tom mestu uraditi nesto smisleno - a to je moguce, zemljiste je u vlasnistvu grada i nema nista sto se ne moze skloniti (osim zgrade u kojoj je bila policija i alaske kolibe)
 
Зграда у којој је била полицијска станица има озбиљне пукотине и мислим да ће је рушити. Били су плавнои да се на њеном месту направе отворени базени, као што је било идеја да се на сад већ бившем вашаришту на Михајловцу направи већи аква парк са затвореним базенима пошто ту постоји побијена цев са природном топлом водом.
 
Ne znam ko je to planirao. Aktuelan plan je Savapark http://sabac.rs/gradska-uprava/javni-uv ... cu-440.htm Prvo treba isusiti zemljiste i planirano je kopanje dva kanala koji ce skupljati vodu.


Da stavimo stvari u kontekst. Postoje jaki razlozi zasto su sva resenja do sada bila privremena.

sava10.jpg


Prostor tvrdjave i danasnje plaze je do sezdesetih godina bio u sastavu kasarne. Kasarna je tad smanjena do kanala (svetlo plavo na slici). Vojska je to zemljiste prodala gradu tek pre desetak godna.

Oko 1990. godine na prostoru Dudare je smestena deponija. Ona je bila u funkciji do pre 5-6 godina kad je proradila regionalna deponija.

U tim uslovima nije imalo smisla raditi neka trajnija resenja, kad se prostor nalazi u obrucu vojske i deponije.

Nakon zatvaranja deponije moglo se poceti razmisljati o tome sta raditi sa obalom Save i pocelo se od pitanja isusivanja terena. Institut Jaroslav Cerni je 2014-15 predlozio iskopavanje dva kanala i jednog malog jezera. Na osnovu toga je napravljen projekat Savapark (na linku gore)

Projekat za Savsku aveniju, gde sad teku radovi, je na ovom linku http://sabac.rs/gradska-uprava/urbanist ... u-1071.htm
 
Биће баш лепо ако реализују у потпуности овај план, није ми само најјасније како ће функционисати вашар који је исељен у бившу касарну ако укину дијагоналну Савску улицу.
 
Cek ladno je bila deoponijw gradska od 1990 god 25 god deponije na obali samoj ludilo mozga
Jel vojsci ostalo ista u sabcu do vode
Gdje je bio vasar do preselenja na ovu lokaciju ...
Jeli gdje radjena obaloutvrda ....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730686#p730686:omdr3sl0 je napisao(la):
direktor » Čet Apr 23, 2020 3:38 pm[/url]":omdr3sl0]Cek ladno je bila deoponijw gradska od 1990 god 25 god deponije na obali samoj ludilo mozga

Tako je

1279206503.jpg


Istorija Sapca je istorija zatrpavanja bara. U XIX veku su se bare zatrpavale granjem i zemljom, Karadjordjevici su to radili samo zemljom, komunisti peskom a SPS je dosao na ideju zatrpavanja bara djubretom. Srecom, EU je bila siroke ruke pa je isfinansirala regionalnu deponiju tako da sad djubre bacamo normalno kao ljudi.

Sreca u nesreci je to sto tu sad ne moze nista da se gradi narednih X decenija a i kad se jednog dana sve to slegne, tu cemo imati stoletne hrastove i lipe - tako da je na duzi rok zagarantovan zeleni pojas uz reku, makar nas zadeseili i Vesici na vlasti.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730686#p730686:omdr3sl0 je napisao(la):
direktor » Čet Apr 23, 2020 3:38 pm[/url]":omdr3sl0]Jel vojsci ostalo ista u sabcu do vode

Ne

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730686#p730686:omdr3sl0 je napisao(la):
direktor » Čet Apr 23, 2020 3:38 pm[/url]":omdr3sl0]Gdje je bio vasar do preselenja na ovu lokaciju ...

Bio je tu blizu, stotinak metara od bivse kasarne ali tu se pojavljuju bare pri svakom vecem vodostaju. Kao za inat, u vreme vasara uvek pada kisa tako da se vasariste brzo pretvori u kaljugu. Na mestu bivse kasarne je suvlji teren.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730686#p730686:omdr3sl0 je napisao(la):
direktor » Čet Apr 23, 2020 3:38 pm[/url]":omdr3sl0]Jeli gdje radjena obaloutvrda ....

Jeste, na prostoru cele stare kasarne i uzvodno do mosta
 
Војска по потреби користи рампе у старој касарни за полагање понтона и вожњу амфибија. Ево једна слика са војне вежбе од пре 8 година у старој касарни, лепо се виде у позадини прво тврђава и око ње парк комплекса Стари град, иза парка десно и несрећна депонија Дудара док је још била у употреби и иза моста бивша хемијска индустрија Зорка. Вашар је од скоро пресељен у круг бивше касарне што је морам признати неупоредиво боље решење, само фали да се још мало доради инфраструктура.

1.jpg
 
Hvala na fotkama i razjasnjenju tvrdjavu treba obnoviti ...
Kako je unistena Zorka hem ind
Jeli sta preteklo u gradu od industrije ....
 
Došljak, obradovao si me ovom slikom. Bio sam u pontonjeriji u onoj vojsci, samo koju stotinu km uzvodno. Skele, remorkeri, mašne...
 
Нема на чему. Тврђава је нажалост очајно реконструисана и то баш бедем ка реци, има доста бетона, монте и олука, што је нажалост уз графите све још горе. И притом су "сређена" два од четири зида.
Зорка је пукла самим почетком 90их, после је у приватизацији разграбљено што је ваљало, бели лимови су део железаре Смедерево, ђубрива која својим издувним гасовима трују цео град раде и даље као део Еликсира пуном паром, фармација је део Хемофарма али значајно деградирана, нпр. некада су радили јод растворе а данас не раде што је ван сваке памети, раде још и Зорка боја као део Тикуриле и Зорка керамика, остатак холдинга је пропао што се види и са улице јасно где је ограда а где је нема, већи део погона је покуповао Еликсир и порушио да би ту складиштио на отвореном палете са џаковима. У оквиру фабрике постоји и пристаноште које су средили као луку чак су и натпис ставили Лука Шабац на капији која води до пристсништа, пристаниште има везу индустријским колосецима са железничком станицом као и цела индустријска зона бивше Зорке, имају Ганцов кран а један су чини ми се продали, нисам сигуран ко тачно управља пристаништем, некад је постојала Зорка Транспорт која је управљала и краном и локомотивама. За локомотиве сам видео да су уписане на Еликсир од скоро, могуће да је транспорт отишао у тотално стечај и да је Еликсир купио њихову опрему као што је купио ватрогасне камионе од бивше индустријске ватрогасне јединице када их је продала због дуговања према бившим радницима. Генерално холдинг је остао дужан велике паре многим бившим радницима.

Од индустрије постоји бледа сенка прошлости када је Зорка радила пуним капацитетом, има ту још пропалих великих предузећа нпр. Шапчанка. Али је Јазаки доста поправио ситуацију, мада је проблем са друге стране што су ту запослени махом људи слабије квалификације, буквално купе људе аутобусима по околним селима чак и по околним општинама и ван Мачванског округа. То је направило проблеме нпр. градској чистоћи којој сад фале возачи камиона, или водоводу ком фале физикалци за земљане радове. Лакше је људима да за сличне и веће паре раде у фабрици и мотају каблове.

Браник имам још слика инжињерије из касарне у акцији, могу вам их послати :)
 
Okaci ovdje da i mi ostali vidimo
Oce li sredjivati stanice praviti mapu linija gsp
Dolaskom lidla malo je popravljena situacija kod bus stanice tamo ima jos jedna raspala baraka ...
Mogo bi se kraj oko stanice i ona sama dotegnuti ....
 
Качићу више слика сутра кад упалим комп :) Искрено очекујем да видим како ће функционисати градски превоз. Лидл је свакако поправио амбијент код аутобуске, нажалост њен власник није много заинтересован за њено уређење, отуд и она ужасна барака око које ноћу спавају скитнице а једно време и мигранти. Посебна прича је и аутобуска и приватизација покојног аутосаобраћајног предузећа 7. јули које је некада имало стотине аутобуса и више станоца по Мачви и околини. Потенцијала за сређивање око станице има доста, само плато испред да се среди била би велика ствар. Што се тиче самог Лидла, он је изграђен на месту комуналног предузећа Стари град (чистоћа, зеленило, гробља и шинтерај) које се после преселило са администрацијом у управну зграду Зорке, а са оперативом изнајмљује простор једне грађевинске фирме. Прича слична као у БГ кад су иселили вучу ГСПа из гараже у Депсота Стефана па изнајмљивали паркинг на Зрењанинцу.
 
Vlasnika natjerati kaznama da ulozi u stanicu
Za komunalno sramota da nemogu da nadju parce gradske zemlje vec rentiraju pare nekom u dzep
Barku da se nalozi uklanjanje isto moze da se nedesi SLP..
 
Kad smo vec kod autobuskih stanica, fotkao sam stanicu u Rumi prosle godine.

img_2041.jpg


img_2040.jpg
 
Vrh