Šta je novo?

Cene nekretnina

Upravo ovo htedoh da napišem. Sakura je krenula sa 2400e sa pdv-om koliko se sećam, a nisam odavno pratio projekat te ne znam ni da li je završem, vidim da iskaču reklame da je ostalo "samo" još 3 stana, a navodno sve prodato odavno. Te cene, kao i mnoge druge nisu realne jer kupac da deo keša i stavi manju cenu u ugovoru. Tako plati manji porez i manje ga smara banka za poreklo.
Mislim da je kod Sakure problem to sto bas dosta kasni, pa su mozda neki kupci i odustali u medjuvremenu.
 
Te cene, kao i mnoge druge nisu realne jer kupac da deo keša i stavi manju cenu u ugovoru. Tako plati manji porez i manje ga smara banka za poreklo.
Porez se ne plaća na cenu iz ugovora, već prema proceni poreske tako da kupac nema motiv da stavi manju cenu. Šta više to je suludo raditi, jer se mnogo rizikuje u slučaju nekih problema. Takođe niko normalan ne drži 100-200 hiljada evra u slamarici, kada i kriminalci peru pare preko banke...
 
Porez se ne plaća na cenu iz ugovora, već prema proceni poreske tako da kupac nema motiv da stavi manju cenu. Šta više to je suludo raditi, jer se mnogo rizikuje u slučaju nekih problema. Takođe niko normalan ne drži 100-200 hiljada evra u slamarici, kada i kriminalci peru pare preko banke...
Stavlja se masovno niža cijena u ugovoru kada su keš kupci u pitanju i to uglavnom kada nema povrata PDV-a. Razlog je porjeklo novca i MANJI POREZ ZA INVESTITORA (na dobit). Pogotovo za garaže se stavljaju manje cijene jer tu nema povrata PDV-a. Čak se nekad uopšte i ne stavi cijena garaže nego da pripada stanu (navodno da je u cijeni stana).
 
Jel stvarno mislite da neki od ozbiljniih projekata to rade?
Ovo moze da se radi samo na malim zgradama gde fazon garazna mesta se i ne prodaju.
 
Doci ce do podele na nove i kvalitetne zgrade koje ce imati vrednost jer ce u Srbiji uvek postojati establisment koji ce hteti da zivi u prestiznim zgradama (u poredjenju sa ostalim starudijama), i na stare oronule stanove cija ce cena doci na realnu.
Odnos nove savremene zgrade i trule komunistice bi trebao da bude bar 2:1, sto trenutno nije slucaj jer i starudije negde postizu istu cenu kao novogradnja.
Pad ce se najvise desiti u nerealnim cenama stanova starih 50+ godina.
 
Sta je po Vama kvalitetno u situaciji kada u skoro svim novogradnjama negde curi I to se godinama ne sanira ili se krpi cekajuci da prodje garantni rok


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Doci ce do podele na nove i kvalitetne zgrade koje ce imati vrednost jer ce u Srbiji uvek postojati establisment koji ce hteti da zivi u prestiznim zgradama (u poredjenju sa ostalim starudijama), i na stare oronule stanove cija ce cena doci na realnu.
Odnos nove savremene zgrade i trule komunistice bi trebao da bude bar 2:1, sto trenutno nije slucaj jer i starudije negde postizu istu cenu kao novogradnja.
Pad ce se najvise desiti u nerealnim cenama stanova starih 50+ godina.

Jeste, ali ono što daje prednost starogradnjama je lokacija uglavnom. Neko će radije renovirati od betona što bi se reklo i živeti na lepšoj lokaciji, ako bi odnos bio 2:1 i opet bi bilo prilično jeftinije!
 
U konstruktivnom smislu, starogradnja nije lošija od novogradnje, možda čak i naprotiv. Sve ostalo može naknadno da se sanira i renovira, izuzev prodora vode i vlage u podzemnim etažama što je takodje karakteristika novogradnje.
 
Jeste, ali ono što daje prednost starogradnjama je lokacija uglavnom. Neko će radije renovirati od betona što bi se reklo i živeti na lepšoj lokaciji, ako bi odnos bio 2:1 i opet bi bilo prilično jeftinije!
Sve ima prednosti i mane. Najveca mana starogradnji je parking. Pored toga i kompletnan estetski utisak, jer mozes da renoviras samo svoj stan, ostatak je i dalje star i nereprezentativan. Ali ako bi pale cene tih starih stanova to bi sve moglo da se proguta. Sada je potpuno nerealno da nova zgrada na istoj lokaciji kao i stara kostaju 100e razlike. A pogotovo mi nije jasno ko kupuje starogradnju po ceni novogradnje, i to cak i na nekim daljim lokacijama od centra. To je iracionalno. Mozda je zbog nedostatka novogradnje.
 
@shadestudio

Zavisi kako, vezano i za parking i za estetski ugođaj. Eto recimo ja bih više voleo da živim na NBG 100m od reke u sređenom bloku gde ima 70% zelenih površina i gde još uvek mogu da nađem parking u svakom trenutku i gde deca mogu da idu kilometrima, a da ne pređu ulicu, nego u bloku A, okružen većim saobraćajnicama i gde ne mogu kolima ni da se zaustavim 2 min i gde mogu da šetam po trotoraima samo, časna reč! Razlika nije 100 eur, nego 1500-2000 po kv u proseku. Neka bude full renoviranje i 500 eur/kv, opet je ogromna razlika. Progutao bih socijalistički brutalizam, u lepšem delu sezone se i ne primeti.
 
Ko prati redovno znao bi da ja samo to mislim za stanove u Mirijevu i kuce Novim Banovcima :cool: da su te dve lokacije perpsektivne (dugorocno).

Ne znam kog posla? Valjda pre nasi organi ako postoji nesto.

Meni iskreno deluje da si usao u depresivnu situaciju i isfrustriranost znog cena (sto mogu da razumem) a zelis da kupis. Sve je to ok.
Sad imamo grafikone i statistiku zahvaljujuci par clanova ovde. Mozemo da pratimo bez spekulacija a za stanje u buducnosti je samo nagadjanje i nista vise. Bitno je da prodjemo septembar da vidimo jel bio pad ali po ovome do sada imali smo mali rast u septembru.
Stan je kupljen i spada u turbo lux, tako da hvala za brigu o mojoj frustriranosti jer ne mogu da kupim. Na zalost, kupio sam i zato sam frustriran i jel svaki dan pricam sa sudskim vestakom i advokatom i to je potpuno bezvredan trud za jedan Beograd. I to je glupost da je nesto u Beogradu super lux, to u zgradama ovde ne postoji. Pricam sa ljudima u zgradi gde je vecina dala preko 500 k eura i svi su u fazonu, jao, pa to je tako u Beogradu,svuda je isto... Imao sam ponudu da udjem u investiciju u EU, stanovi uredno zavrseni na vreme, gotovo nikakvih problema nema, lepo se izdaje, placa se porez i nema nervoze. I da, zato jesam frustriran. Beograd je bezvredan, ovaj rast cena ima veze sa spinom koji je ova vlast napravila oko nekretnina i gde je gomila kriminalnog novca usla bez da je iko pogledao, poreklo,zato sto institucije ne postoje. Postoji kupovina u BNV u iznosu od preko 2 mio eura koja je placena kesom. (Nikakav transfer preko Banke, bla bla) Da, ima posteno zaradjenog novca ali je on u ovom spinu dosao na histeriji jos malo pa nestalo, i svi ovi nesretnici sto rade na NBG pa placaju skoro 3500 eura za kvadrat stana gde im svakog dana nova fontana proradi, sto u zgradi sto u garazi a oni st*** nezahvalna se nesto zali....
 
@shadestudio

Zavisi kako, vezano i za parking i za estetski ugođaj. Eto recimo ja bih više voleo da živim na NBG 100m od reke u sređenom bloku gde ima 70% zelenih površina i gde još uvek mogu da nađem parking u svakom trenutku i gde deca mogu da idu kilometrima, a da ne pređu ulicu, nego u bloku A, okružen većim saobraćajnicama i gde ne mogu kolima ni da se zaustavim 2 min i gde mogu da šetam po trotoraima samo, časna reč! Razlika nije 100 eur, nego 1500-2000 po kv u proseku. Neka bude full renoviranje i 500 eur/kv, opet je ogromna razlika. Progutao bih socijalistički brutalizam, u lepšem delu sezone se i ne primeti.
Probaj da nadjes parking oko blokova blizu keja posle 17h. Ili za vikend, ili u nedelju uvece. Nije ni Novi Beograd vise kao nekad. Sve vise se gomila, i mislim da ce biti sve gore i gore dok se ne pretvori u Vracar po pitanju parkinga. Socijalisticki brutalizam obozavam, ali da dam iste pare za starogradnju kao malo dalje od toga za novogradnju, a da nemam parking, i plus da se zamajavam sa osam tipova majstora i koordinacijom projekta renoviranja stana koji je napravljen u vreme kad je moj deda bio momak, to ne mogu.
 
Probaj da nadjes parking oko blokova blizu keja posle 17h. Ili za vikend, ili u nedelju uvece. Nije ni Novi Beograd vise kao nekad. Sve vise se gomila, i mislim da ce biti sve gore i gore dok se ne pretvori u Vracar po pitanju parkinga. Socijalisticki brutalizam obozavam, ali da dam iste pare za starogradnju kao malo dalje od toga za novogradnju, a da nemam parking, i plus da se zamajavam sa osam tipova majstora i koordinacijom projekta renoviranja stana koji je napravljen u vreme kad je moj deda bio momak, to ne mogu.

Recimo da mi uspeva 20-ak godina. :) Sve je teže, slažem se. Slažem se i da je renoviranje muka, pogotovo u ovom bumu izgradnje zbog dostupnosti majstora. Ipak ne govorimo o istim parama, nego bar 800-1000 eur razlike po kv i to posle renoviranja u odnosu na novogradnju koja je po meni na lošijim lokacijama (NBG).
 
Ko god se sprema da kupi stan, neka što pre požuri, po mogućnosti do kraja godine najkasnije (pogotovo oni što kupuju na kredit), samo nemoj posle da kuka za pare od učešća ili hipoteku.
 
Uz dužno poštovanje, I nije baš tačna računica razlike između starogradnje i novogradnje. Uzmimo u obzir blokove 44 i 70 i cene koje tamo važe, koje iznose čak između 2500-3000 za starogradnju. Plus renoviranje. Sa druge strane, u neposrednoj blizini, u GDS Petici je kvadrat 2937e sa PDV-om. Razlika je manja, pogotovo ako kupac ima pravo povraćaja PDV-a. Mala je ponuda novogradnje u odnosu na potražnju, a slažem se sa mišljenjem shadestudio da u jednom trenutku mora biti veća razlika.
 
Ne gajim mnogo simpatija za naseg faraona, ali za ovu globalnu krizu tesko da je on kriv. Jos je i docekujemo sa relativno niskim nivoom zaduzenosti.

Na kraju ce ga kriza za koju nije kriv oboriti sa vlasti, dok ga hiljadu stvari za koje jeste kriv nisu ni takle.
 

Vučić: Strah me je veći nego ikad, pred Srbijom period teži od onog iz 90-ih​

Degenerik.

Već je nekoliko veštačkih kriza i nestašica u Srbiji izazvao tim svojim laprdanjima. A onda posle kmečao i histerisao što se gluplji deo naroda primi pa počne panično da gomila sve.

P.S.
Odvale kako sva groblja neće moći da nas prime da i ne pominjem... Smradina manipulatorska.
 
Poslednja izmena:
Vrh