Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Daj ime firme da se drugi ne zeznu.

Mi nemamo problema sa Jedrom. Naravno, uvek može bolje, ali posle Gradskog stambenog čiji su radnici sa jednom kofom prelazili celu zgradu, ovi su zlato.
 
Kako animirati stanare da zajendo ociste unutrasnje dvoriste?
 
Moja zgrada ima dva ulaza. U mom je upravnik iz redova stanara, a u drugom je profesionalni.
U katastru je jedna parcela.

Kako to ide po zakonu, da li treba da bude 1 za oba ulaza ili ovako 2?
 
imaš tu odredbu u okviru člana 16 zakona o stanovanju:
Ako zgrada ima više celina sa zasebnim ulazima, vlasnici posebnih delova svake od tih celina mogu formirati stambenu zajednicu ulaza na koju se shodno primenjuju sve odredbe ovog zakona koje se odnose na stambenu zajednicu zgrade u celini.
Dakle može ali ne mora da se formira jedinstvena zajednica za oba ulaza. Kod mene imam slučaj da je lamela sa čak 7 ulaza na jednoj parceli ali svaki ulaz ima zasebnu upravu
 
Da li neko ima ovaj problem? Upravnik odbija da kad saziva sastanak napiše dnevni red i odbija da piše zapisnike iako je zakonom to predviđeno.
 
Da li neko ima ovaj problem? Upravnik odbija da kad saziva sastanak napiše dnevni red i odbija da piše zapisnike iako je zakonom to predviđenIst
Istovetna situacija godinama kod nas + covek koji se pojavljuje kao upravnik uopste nije lice koje je upisano u registar upravnika, a obavlja taj posao vise godina, licencu je dobio tek pre godinu dana. Na svakom sastanku covek na pocetku trazi da mu se potpise zapisnik, on nikad ne potpisuje, ne zna se sta je u zapisniku na kraju, niti zapisnik bude ikada dostavljen objavljen. Rezultat je da sve sto se stanari dogovore i odluce NIKADA ne bude uradjeno.
Napokon su stanari resili da najure ovu firmu, Kucepazitelj, koja je uspela da novu zgradu unisti za samo par godina u potpunosti, potpuno rasulo vlada, rasveta unistena, garazna vrata razvaljena, mermerni pod unisten sipanjem soone kiseline, slivnici zapuseni nikada ocisceni, deo okapnice krova otpao nije primetio godinu dana.
NEmojte nikako angazovati firmu Kucepazitelj za poslovoe profesionalnog upravnika

Ako neko ima preporuku za ozbiljnog upravnika molim vas da mi napisete , moze i u poruci
 
Poslednja izmena:
Mi imamo ogromne probleme sa upravnicima. Prvi upravnik, iz redova stanara, nas je opljackao, drugi profesionalni, nije radio svoj posao a treci ponovo ne radi. Pitanje je da li upravnik ima pravo da pre nego sto sa Infostanom obavi posao oko naplate, receno mu je da cemo sve kao i do sada placati preko Infostana, nama posalje racun a dobili smo i racun preko Infostana sa cifrom koju smo do sada i placali i kome da se zalim i prijavim slucaj? Inace, niko nas nije obavestio o zvanicnom stupanju na duznost i nijedan sastanak osim onog prvog upoznavanja pre stupanja na duznost, nije odrzan a oni bi da naplate.
Drugo pitanje je, kome prijaviti pljacku prethodnog upravnika iz redova stanara? To nije nadleznost komunalne inspekcije.
 
Nakon par godina mučenja sa profesionalnim upravnikom i par decenija puštanja zgrade na propadanje od strane svih, dohvatio sam se toga da budem upravnik u mom ulazu.
Nažalost tri odvojena ulaza i svaki je zasebna Stambena zajednica, pa je to tek pesma kad treba nešto zajedničko da se uradi.
Elem, došao je red da se sredi krov ( ravan ), Stambeno je dalo više nego sramnu ponudu, pa sam samo pocepao papire i bacio u đubre.
Da li neko od vas ima preporuku za firmu koja se bavi hidroizolacijom? Treba da sredim jedan deo krova i jednu veliku terasu.
 
Da li neko ima ovaj problem? Upravnik odbija da kad saziva sastanak napiše dnevni red i odbija da piše zapisnike iako je zakonom to predviđeno.
Pošalješ zahtev za sazivanje sastanka stanara sa predlogom dnevnog reda. Ukoliko ne sazove u roku od 15 dana, možeš ti sam da sazoveš. Ima procedura u zakonu.
 
Moze li stambena zajednica da primora nekog stanara da izvrsi dezinsekciju u svom stanu koji je izvor gamadi.
 
Imamo sličan slučaj u našem ulazu i za sada nismo našli rešenje.

Jedan od stanova je maltene izvor zaraze, opojni mirisi se šire kompletnim ulazom, a izgleda i da je leglo raznoraznih bubašvaba. Jednostavno ljudi koji žive u stanu ga ne održavaju uopšte i tako žive. Pokušali smo sa komunalcima, ne reaguju. Razgovarali sa njima radnici centra za socijalni rad, međutim, ni oni ništa ne mogu da urade s obzirom da su stanari svesni i sposobni, jednostavno odbijaju da promene bilo šta i izjasnili su se da im pomoć nije potrebna.

Ako je neko prolazio kroz sličnu situaciju, neka javi koje su nam mogućnosti u ovim slučajevima.
 
Mislim da je rok 3 dana a ne 15.
I ti i ja pogrešno mislimo:
Skupština stambene zajednice

Član 41

Članovi skupštine stambene zajednice su svi vlasnici posebnih delova.

Kada je vlasnik posebnog dela pravno lice, u radu skupštine učestvuje njegov zakonski zastupnik ili lice koje on ovlasti.

Umesto vlasnika posebnog dela, osim za odluke propisane članom 42. stav 1. tač. 1), 2), 4), 12) i 18) ovog zakona, na sednici skupštine može da učestvuje u radu i glasa i član domaćinstva koji je poslovno sposoban ili lice koje je zakupac posebnog dela, osim ako je vlasnik posebnog dela obavestio skupštinu ili upravnika da ne dozvoljava da umesto njega učestvuje neko drugi.

Vlasnik posebnog dela koji je izdao svoj posebni deo u zakup trećem licu, a ugovorio je da treće lice učestvuje u troškovima održavanja i upravljanja zgradom, dužan je da u roku od 30 dana od dana izdavanja posebnog dela u zakup obavesti upravnika zgrade da će zakupac učestvovati u troškovima održavanja i upravljanja zgradom.

Izuzetno od stava 4. ovog člana zakupac na neodređeno vreme stana u javnoj svojini ima pravo da učestvuje u radu skupštine, odnosno upravljanju i obavezan je da snosi troškove održavanja i upravljanja zgradom.

Skupštinom predsedava lice koje je izabrano za upravnika i koje je obavezno da prisustvuje svakoj sednici skupštine.

Sednica skupštine održava se najmanje dva puta godišnje, a zakazuje je upravnik.

Inicijativu za zakazivanje sednice skupštine može podneti i svaki vlasnik posebnog dela. Ako upravnik ne zakaže sednicu skupštine na zahtev vlasnika posebnog dela u roku od deset dana, vlasnik posebnog dela je može sam zakazati, o čemu obavezno obaveštava upravnika.
 
Pozdrav svima, iskopao sam na ovoj temi da ste se kao stanari dosta zalili na La Presidentu i njene (ne)usluge, vidim da je spomenuta i neka tuzba od strane stanara Central Gardena. Posto istu muku imamo i mi u novom stambenom kompleksu, u koji su se naravno ugurali preko investitora odnosno izvodjaca, zamolio bih svakoga ko je imao iskustva sa gospodjom Macesic da mi pomogne i posalje u poruci bilo koju informaciju o njima i njihovom poslovanju i kako ste uspeli da ih se resite. Veliko hvala!
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: sun
Da li neko ima pozitivno iskustvo sa nekim upravnikom jer trećeg već menjamo i sve gore od goreg ?
 
Uglavnom nije problem u upravnicima nego u nerealnim stanarima. Masovno ljudi ocekuju da odrzavanje bude jeftino sto je totalna nebuloza.

Ne znam za konkretan slucaj ali ovo je moje zapazanje na trzistu gde ja imam uvid.
 
Uglavnom nije problem u upravnicima nego u nerealnim stanarima. Masovno ljudi ocekuju da odrzavanje bude jeftino sto je totalna nebuloza.

Ne znam za konkretan slucaj ali ovo je moje zapazanje na trzistu gde ja imam uvid.
Nije ovde priča o ceni nego o neradu upravnika…
 
Tema br.1 trenutno; Hvala Moderatoru što je formirao ovu temu, zaista smatram da je posao upravnika ključni u celokupnom sistemu održavanja zgrade. Sposobni upravnici mogu puno da doprinesu poboljšanju kvaliteta održavanja.
 
Odgovor je ima pozitivnih primera u Beogradu tj tamo gde se placa odrzavanje zgrade kako treba. Ima profesionalnih firmi za odrzavanje i ako se plate kako treba zgrada ce biti dobro odrzavana.

Vecina stanara ocekuje odrzavanje zgrade da bude jeftino i da im upravnik kosta neku sicu a da radi kako treba. Toga vise nema. Plati pa se klati :)
Tek nam dolazi ozbiljnije resavanje odrzavanja zgrada i mnogoo drasticnije vise cene nego sto je sad. Jer ovo sto je sad je apsolutno nedovoljno.
 
Ako nemaš odgovor na moje pitanje nadji drugi forum. Nisam ovde za kuckanje
Čovek ti je lepo postavio pitanje, ne znam čemu agresija. Apsolutno su mu sva pitanja na mestu, i naravno da neće nijedan upravnik da radi svoj posao za kikiriki. Postoji gomila upravnika koji imaju više desetina zgrada gde uzimaju jako niske naknade, samim tim nemaju ni podsticaj da budu 24/7 dostupni stanarima zgrade i da se samo bave njihovim pitanjima. Samim tim vradovic-evo pitanje jeste na mestu. Pravi primer jeste zgrada u kojoj živim, gde je naknada 300 dinara pa puta 14 stanova koliko ih ima. I pored toga mi smo relativno zadovoljni novom upravnicom, kompanija Otvorena vrata grada doo na Čukarici, relativno korektno radi posao iako sve teče veoma sporo. Naravno na brzinu utiče i činjenica da više od pola stanara ne želi da učestvuje u radu stambene zajednice, a kamoli da plaća više za investiciono održavanje.

Takodje ukoliko ne kažeš na kojoj opštini se nalazi zgrada ne možeš ni očekivati preporuku, jer ne rade svi upravnici na svim opštinama.

Preporuka, uzmi ovaj sajt https://www.mojazgrada.info/ i udri po pretrazi dok ne nadješ šta ti se svidja. Smenjivaćete upravnike u nedogled dok ne nadjete onog savršenog, kao i sve u životu.
 
Vrh