Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Видим да моје трчање прошлог викенда није прошло незапажено :). Та субота јесте била најтоплији дан у години, али са ниском влажношћу, а и изашао сам да трчим тек после 22х, тако да не мислите да сам баш некакав фантом који трчи на 38 степени. Али нисам ни баба, што би рекао Беки. Не волим врућине, али не волим ни да кукам превише. Више ми смета што у Гроцкој (као урбани сноб-викендаш) не могу да проводим више времена, Не треба мени ни топла вода, ту бих од МЦ_ добио прегршт похвала, јер се туширам релативно ретко, и то хладном водом (мада бројна породица то дебело надокнади својим честим и нездравим саунирањем).

Него, да ли сте извалили најновији тренд загађења. У питању је озон. Актуелан је лети по сунчаном времену, и заиста, тешко се дише. Рекао би човек да је озон здрав и да се дише као у шуми, но изгледа да није баш тако. Прогуглајте мало. Сада имамо да пратимо и то чудо, и као за инат, Београд и ту предњачи.
 
Odakle ozon?

Zanimljivo je da i najmanje zelene povrsine snizavaju temperaturu u gradu.
Prodjite pored zelene povrsine na uglu Des. Stefana i Palmoticeve.
Velike povrsine i parkovi su jos bolji (npr Botanicka basta).
Ili zeleni delovi oko Luke Beograd koje ce banda i investitorske zveri uskoro da otmu i betoniraju.

Medjutim Vesic i njegovi vec 10 godina forsiraju samo beton.
Beton je radost nove urbane mladosti koja se plasi blata i trave.



 
Pošto nemamo temu o klimi na nivou Srbije a nedavno smo ovde pričali o suši i ispražnjenim akumulacijama:
Заовинско језеро 05,08,2022
%D0%97%D0%B0%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE-jpg.142607
 
Na toj slici je neki mali zaton ili uvala Zaovinskog jezera, ali to nije realna situacija na jezeru i nema potrebe kačiti takve slike gde se prikazuje stanje lošije nego što jeste.
Ima i drugih snimaka sa jezera kao ovi gde se vidi realna situacija 4.8.

IMG_20220806_044242.png
IMG_20220806_044308.png
 
Dragan vrote: ,, ... ali to nije realna situacija na jezeru .... ,,

Neceš verovati al ima ljudi koj su išli i u osnovnu školu gde se uči i zakon - spojenih sudova -

Eve ti ga

U spojenim sudovima otvorenim od gore, visina tečnosti će biti na ISTOM nivou, bez obzira na oblik i visine suda.

😀
 
Dragan vrote: ,, ... ali to nije realna situacija na jezeru .... ,,
Ko te tera da se praviš "pametan" i lupetaš o "spojenim sudovima"?! Ovde je u pitanju jezero, tj. akumulacija koja nije neki bazen, već je pri obali plići deo, a kod brane vrlo dubok deo. Kao što rekoh neko je slikao plići deo jezera koji je zaton ili uvala na samoj obali, pa je presušio.

U gornjem levom uglu se vidi nivo jezera - obeležen strelicom.

IMG_20220806_083755.png
 
Poslednja izmena:
Proglašena suša

Za delove Engleske proglašena je suša posle najsušnijeg leta u poslednjih 50 godina.

Okolnosti zbog kojih su delovi Ujedinjenog Kraljevstva gotovo potpuno bez padavina celog leta naveli su Nacionalnu grupu za sušu (NDG) da delovima jugozapadne, južne i centralne Engleske i istočne Engleske dodeli zvanični status "područja suše".

Najnoviji podaci Agencije za životnu sredinu pokazuju da se ukupna količina padavina za avgust kretala od 12 odsto dugogodišnjeg proseka u severoistočnoj Engleskoj do nula odsto u jugoistočnoj i jugozapadnoj Engleskoj.

U međuvremenu, podaci o rečnom toku su pokazali da skoro 90 procenata mernih mesta pokazuje očitavanja ispod proseka, a 29 procenata je klasifikovano kao "ekstremno nisko".

Četiri vodovodne kompanije, Velš voter, Sautern voter, Tems voter i Saut ist voter, uvele su zabranu creva i prskalica, a Jorkšir voter je najavio zabranu od 26. avgusta.

Vrućine i sušni uslovi takođe su uticali na poljoprivredu. Zamenik predsednika Nacionalne asocijacije poljoprivrednika rekao je da situacija predstavlja "veliki izazov" za poljoprivrednike, koji se suočavaju sa nedostatkom vode za navodnjavanje i moraju da koriste zimsku hranu i seno za ishranu životinja zbog nedostatka sveže trave.

Udruženje je upozorilo da suvi usevi i suva trava predstavljaju veliki rizik od mogućeg izbijanja i širenja požara.

This satellite image of Great Britain taken yesterday shows just how bad our drought has become.

Susa u Engleskoj 2022.08.10 - FZ5anXNXgAAnuig.jpeg


 
Niko ne spominje energetski "perfect storm" u slučaju Srbije.

Zbog vlasnika pečenjare koji je uporopastio EPS i, verovatno, izvlačenja novca iz firme na druge načine, nemamo dovoljno uglja za proizvodnju struje. A nećemo ga skoro ni imati jer je problem ogroman zaostatak u skidanju "pokrivke", tj gornjeg sloja zemlje iznad novih ležišta uglja. Pa onda smo imali rat u Ukrajini i embargo zbog čega nećemo imati dovoljno nafte (zabrana korišćenja EU naftovoda), a ni gasa nismo ugovorili koliko nam treba po manjim cenama. A pitanje je i koliko će ga zimus uopšte biti i po većim cenama.

Dovde su stvari još i poznate. Međutim niko ne spominje da sad ni vode nemamo dovoljno, a 25% do 30% električne energije dobijamo od hidroelektrana. Kad pogledate ovogodišnji dijagram vodostaja Save i Dunava vidi se da je nivo prilično manji od prosečnog maltene od početka godine, a definitivno još od polovine januara. Snega zimus nije ni bilo, a on daje glavni doprinos količini rečne vode u Evropskim slivovima, pa tako i u Dunavu. Sve naše hidro akomulacije su sada već skoro prazne. Ako ne budemo imali VEOMA kišovitu jesen, ugasili smo ga: Od svih izvora energije mi nećemo dovoljno imati ni jednog.

Plus ostali problemi, naprimer održavanje biološkog minimuma u rekama ako se vodostaj previše smanji. Ili preterana koncentracija zagađenja jer mi kanalizaciju ne prečišćavamo nego ispuštamo direktno u reke. A ako u rekama ima sve manje vode, a ispušta se ista količina kanalizacije, koncentracija otrova u reci mora da se povećava u istom ritmu, što onda počinje da ubija živi svet. Ili, ako ga ne ubije, da otrove prenosi nama kad jedemo ribe ili navodnjavamo njive. Ili kad tobože "prečišćavamo" sve otrovniju rečnu vodu za piće, jer bunarske nema dovoljno, a tamo gde bi se mogla naći gradimo garažu metroa i novo naselje.

A sad sam po prvi put čuo i još nešto novo. Termoelektrane (pa i nuklearne elektrane) u ovakvim situacijama suše ne mogu da rade punom snagom čak i kad imaju dovoljno uglja jer koriste rečnu vodu za hlađenje, a nje više nema dovoljno. Zbog toga mora da se smanji proizvodnja jer bi se inače zbog ispuštene vrele vode koja hladi kotlove temperatura rečne vode nizvodno od centrale toliko povećala (jer se manje vode u reci brže greje) da bi bio ugrožan živi svet. Tako da i po tom osnovu imamo manje energije i iz termoelektrana, koje bi naoko trebale da budu nezavisne od međunarodne krize jer koristimo domaće gorivo.

Ekologija je čudo. Sve je čvrsto međusobno uvezano i međuzavisno. Kad jednom eko sistem počne da se raspada, to se dešava svuda. Kao najfiniji pesak koji vam polako curi kroz prste, ma šta vi pokušavali da ga zadržite.

Vodostaj Save u Beogradu do 2022.08.12.gif
 
Poslednja izmena:
Uzas leto, ne pamtim godinu da je ovoliko dana bilo preko 30 stepeni. Znaci od pocetka leta 25. jun do danas od 50 dana tvrdim da je najmanje 40 dana bilo preko 30
I ne vidi se kraj jer nas od 15og do 20og ceka vreli talas, a i do 10og septembra svaki dan 29/30
 
Malopre izašao nikad mi kišica nije manje smetala u životu... neki ljudi već kišobrane izvadili.. gledam ih kao ludake...
 
Uzas leto, ne pamtim godinu da je ovoliko dana bilo preko 30 stepeni. Znaci od pocetka leta 25. jun do danas od 50 dana tvrdim da je najmanje 40 dana bilo preko 30
I ne vidi se kraj jer nas od 15og do 20og ceka vreli talas, a i do 10og septembra svaki dan 29/30
Meni je bilo par groznih perioda ali ne toliko dugo kao prošlo leto. Prošlo leto mi je bilo teže, valjda jer je imalo više vlage.

Sada će biti sve lakše, jer izgurasmo do sredine avgusta i to što će maksimalna deklarisana temperatura ići do 30 ne znači mnogo jer će dan biti sve kraći i neće ta toplota trajati kao da je npr 1. jul. Plus, biće sve više pauza u vidu kiša i zahlađenja. Gotov je onaj najgori i najtopliji deo leta.

To je što se tiče ljudskog doživljaja. A što se tiče efekta na životnu sredinu i na energetiku, da, ovo je jedno od najgorih leta. Jezera su isušena, negde su bili i pomori ribe, ne znamo kakva nas jesen čeka i koliko će biti kiša i padavina. A krizetine se samo ređaju i cene energenata samo idu na gore.

Imali smo sreće, i mi i ostale zemlje na kontinentu, samo u pogledu toga da nije bilo izuzetno velikih i štetnih šumskih požara. Bilo je nekih, ali ne katastrofalnih razmera. E jedino još to da je udarilo pa ne znam, da možemo da zatvaramo što bi rekli. Inače sve ostalo je tu. A što je najgore, 3/4 svih tih pi***rija su nam napravili i nametnuli drugi ljudi. Bilo da govorimo na nivou Srbije (svinja sa Ibarske koja uništi energetski sistem) ili na nivou sveta (komunjare koje petljaše sa prirodom pa napraviše epidemiju ili ovi pajseri što uleteše u Ukrajinu pa izazvaše novi hladni rat i serije kriza).

Sami sebe guramo u živi pesak, odnosno trpimo one koji nas guraju.
 
Poslednja izmena:
Istina.

Što je najgore, ako zima bude blaga, biće manje potrošnje ali i manje padavina pa će se i vodni resursi manje nadoknaditi.
S druge strane, ako bude jaka, biće više padavina ali će biti i više potrošnje svega.

Obrni okreni nadrljasmo, samo je pitanje s kojom opcijom je manje. Jedino da bude blaga zima temperaturno a sa puno kiša. E ako nas to ubode, ima nade.
 
Poslednja izmena:
Sudeci po accuweather danas je bio poslednji dan sa preko 30 stepeni do sledece godine
Najgore je proslo. Uzasno leto inace, ne pamtim da je ovoliko bez padavina bilo i ovoliko vrelo bilo svaki dan. Sigurno je rekordna u skorijoj istoriji po pitanju dana sa preko 30 stepeni
 
Po RHMZ mesečnoj prognozi od 15.8. će biti još puno dana sa 30+C u ovoj godini...

Meni je ovo leto bilo jedno od najboljih ikada provedenih u Beogradu... Nadam se miholjskom letu isto i posle da pregrmim nekako najodvratnijih par meseci u godini...
 
Dok radi inat, jezera i reke se isušuju. Slike su od Branika na temi Energetika, malopre postavljene
img_20220819_110001-jpg.143363

img_20220819_110020-jpg.143361


Nadam se da će se makar nešto malo obnoviti sad sa ovim kišama, pošto vidim da se prognozira stalna kiša za naredna četiri dana.
 
Obnoviće se... Mada korito Dunava u NS deluje nestvarno lepo... 😄

Jedno je pitanje klime... Gde je stanje katastrofa i posledice već gledamo... i tu valjda niko nema šta da prigovori...

A drugo je pitanje da li ja volim da je vrelo, nezavisno od promene klime... Volim... Već sam rekao da bih zime najrađe u Hurgadi proveo da preguram to nekako pa nazad ovde... Znači to nema veze sa klimatskim promenama, to bih rekao i da sam rođen 1827. prosto volim kad je vrelo i kad sunce sve zaslepi... Ne smeta mi, a minus me parališe... Ne radi mi se ništa po zimskom danu...
 
Mislim da gojaznim ljudima više smeta leto, brže se zamore... dok zimi samo obuki jednu jaknu preko majice a ja treba slojeve i slojeve odeće... Jer njih salo greje, a ja se brzo ohladim, lako gubim toplotu... Periferni krvni sudovi su mi nula, leden sam, prsti, šake, sve to...

Zato ne razumem ljude kojima je ovo bio pakao... jer je meni bio optimum optimuma... i to je sve... kakav crni inat...
 
Mislim da gojaznim ljudima više smeta leto, brže se zamore... dok zimi samo obuki jednu jaknu preko majice a ja treba slojeve i slojeve odeće... Jer njih salo greje, a ja se brzo ohladim, lako gubim toplotu... Periferni krvni sudovi su mi nula, leden sam, prsti, šake, sve to...

Zato ne razumem ljude kojima je ovo bio pakao... jer je meni bio optimum optimuma... i to je sve... kakav crni inat...
Ma dje optimum 30-35 stepeni bolan?
Najbolje je na 18-25 stepeni za vecinu ljudi, ti si raritet
Mozda se ne znojis pa ti ne smeta, meni se nista ne radi na vrucini
 
Slažem se... ja govorim iz svog ugla... meni vrućina prija 🙂 a većini naravno neko proleće je optimalno... što isto dobro podnosim, ali zimu ne..

A u BG uvek neki vetar duva... Napolju je uvek superiška i juče na Adi, nisam se ni znojio...
 
Tebi ako je jucerasnji dan bio super, kada u poslepodnevnim casovima nije moglo da se dise od ogromne kolicine vlage u vazduhu, onda svaka ti cast. Mada ako si bio na Adi spasio si se svakako !
Samo ako vec hoces u Hurgadu, neces naci nigde zelenu oazu nalik beogradskoj Adi. Znaci da si ipak potrazio hladovinu i da ti je bilo barem malo vruce cim si pobegao na Adu !! ;)

Ni ja ne mislim da je znojenje ili gojaznost presudni faktor da bi neko voleo odredjeno godisnje doba. Ja npr. nisam gojazan niti se znojim ali jednostavno ne volim taj osecaj nelagodnosti zbog sparine i uzarenog asfalta i to pocinje da utice kako psihicki tako i fizicki na mene, nisam produktivan kao u zimskom periodu. Iako tebi u mislima nije vrucina, tvom organizmu itekako jeste koji trosi mnogo resursa i energije da bi odrzao telesnu temperaturu, pre svega mislim na srce koje ubrzano kuca i krvne sudove koji se sire zbog toplote. Ne preporucuje se za dzabe i potpuno zdravim ljudima da se sklone od vrucine tokom dana, kardiovaskularni sistem ne moze normalno da funkcionise i samo ga opterecujemo.

Letnja optimalna temperatura jeste 35 ukoliko nema vlaznosti, bilo je i dana kada je izmerena maksimalna temperatura u BG 40 stepeni pa smo to podneli vise nego odlicno, samo zato sto nije bilo vlage koja stvara jos vecu toplotu. Ovo leto je po meni apokalipticno samo zato sto nije bilo padavina, na 35+ smo vec svi navikli svidelo se to nekome ili ne, ali da za mesec dana ne bude prave letnje oluje i obilnih padavina da natope zemljiste i recna korita je nezamislivo za nase podrucje !!!

Ukoliko se danasnje padavine nastave i narednih dana bile bi prve obilnije padavine nakon onog potopa i poplava koji su bili da vas podsetim 06.07. Dakle pre vise od mesec dana smo imali pravu letnju oluju, bice potrebno puno padavina, ne samo ova, kako bi zemljiste i korita mogli da akumuliraju vodu ! Vodostaj reka se vrlo verovatno nece vratiti na normalan nivo sve do sledeceg leta....
 
Vrh