Šta je novo?

Cene nekretnina

Nemoj da me shvatis pogresno, ali nacin na koji pises o Beogradu deluje kao da si student, da nemas obaveze koje podrazumevaju odlazak i dolazak sa posla, redovne nabavke, setanje i vodjenje te dece da se igraju, zabave, nauce nesto novo. Pa da si u tim godinama kada se odusevljavas sto ces videti lepe devojke i u Zemunu a i u Mirjevu i slicno i to sto grad nikad ne spava, kao da su nocni izlasci i grad koji ne spava, vrednost, a ne pokazatelj da je ovde nezaposlenost ogromna, te da omladina "zivi zivot" uz nocne izlaske i narkotike jer drugog zivota i nema. Kao da si zatvorio oci za sve ostalo, sto je toliko ocigledno pa sad da treba da se posebno naglasi:

Kad kazem da je sve isto - isto je neuredjeno, isto prepuno ruznih zgrada, svako gradi kako hoce i gde hoce, glomaznih rugoba, isto bez novih zelenih povrsina, bez dovoljno parking prostora, isto rupe i rupcage na ulicama i trotoarima, isto puno djubreta, majke sa decom u kolicima nemaju gde da prodju...a pricamo o natalitetu... naravno izuzevsi Novi Beograd jer on ipak ima trotoare koje je projektovao neko drugi ali tu nedostaju drvoredi radi hladovine a i naruzivanje istog se i dalje nastavlja, npr. sve one zgrade u Jurija Gagarina koje su izgradjene do ulice je primer pogresne gradnje. Dakle stare zgrade su bile povucene a tu je ostavljen prostor i zelenilo. OK bi bilo da su izgradjene neke povrsine koje bi svi korisili, npr park, igraliste, sportski teren, ili mozda cak i trgovacki objekti - prizemni ili sa jednim spratom a da su na starim zgradama sredjene fasade, da izgledaju lepo a ne onako otuzno. Jer svi to gledamo. Umesto toga sirina ulice se zatvara ogromnim zgradurinama, svaka za sebe i po stili i po boji, pravi se kolaps u saobracaju, ali to je mala maca, sta se desava npr. na Vracaru, Zvezdari, Zemunu gde dvospratne porodicne kuce zamenjuju zgrade od 5-8 spratova. Nestaje ono zelenilo koje je bilo u dvoristu, umesto 5-10 stanara imas deset puta vise pa samim tim i nekoliko puta vise automobila. Unisteno trajno.
Sto se splavova tice, pogledaj samo koliko je ruglo sta su uradili na Savi. Naravno da nemas za svakog po nesto, jer vecina ljudi zeli da vidi reku i da seta pored reke a ne pored splavova koji su totalno blokirali pogled. To je i protivzakonito ali ovde se zakoni ne postuju. Da ne pricam dalje o nasipu, voznji po istom i svim tim ilegalnim kucama.

Nas narod ima neke osobine koje si opisao ali ima i druge koje nisi opisao. Licno od neke drzave ili naroda volim da je pre svega civilizovan, da ima dobro zdravstvo i skolstvo, a svoje blisko okruzenje biram kako se meni svidja.

Zivot nigde nije monoton ni ususkan, u Nemackoj se samo ljudi ne bave glupostima, kao sto je trazenje parkinga, zaobilazenje rupa, majke s kolicima ne voze slalom da bi prosle, ne protestuju jer im niko ne uzima reke i unistava gradove i ne udisu kancerogen vazduh. Meni nije izazov da kad krenem na posao ili kad se vracam kuci, ili kad idem kod nekog u goste, smisljam lukav nacin kako da parkiram auto jer nigde nema mesta. Takodje mi nije izazov da se vozim od tacke A do tacke B i da razmisljam koji je deo grada vise unisten i koje godine i da budem ocajan jer tu nema skore popravke.

Cini mi se da si ranije spomenuo Berlin. Berlin je meni jako ruzan grad, nema nekih lepih celina osim nekoliko lepih zgrada, tipa Rajstag ili po ostrvu, da ne navodnim kao primer lepe novoizgradjene na recimo Postdamer /Lajpciger placu, ali generalno takva je Nemacka manje vise, nijie ni MInhen nesto prelep al ima neke starije lepe zgrade i naravno dosta modernih, Franfurt ima lep stari centar i lepo setaliste pored reke i to je to. Bec je druga prica, mozda mi je najlepsi grad bas zbog zgrada, parkova, okruzenja i nije uporediv za Nemackim gradovima. Ali kao sto sam rekao meni je lepa priroda Alpa tako da mi je Minhen odlican zbog pozicije.

Nisam student, obojica smo IT-evci, a ako ti je to godiste u imenu mladji sam od tebe par godina.
Ok, jasno mi je i posle prvog posta bilo da ti je sve ruzno i da ne volis da trazis parking. Ta lepota je u oku posmatraca a parking sam i u Nemackoj trazio. Vecina stvari koje si naveo nisu cinjenice i ocigledno je da nam kriterijumi nisu isti. Ne samo za Bg nego i za nemacke gradove.

Sad sam izvalio. Ti imaš poremećaj pažnje. Ne možeš da pročitaš i skapiraš pet rečenica.
Znaš šta sam ti rekao prošli put? Pošto je Tin rekao da živi u EU, reci mi koja je njegova korist od legalizacije?
Da nema nelegalno naselje na Mirijevu kao gradski sekretar?

Pa i covek koji zivi u EU moze ovde posedovati nelegalizovanu nekretninu. Taj scenario ti nije pao na pamet, mudrice?
 
Kad se vec pominju uredjene drzave, Srbija treba da srusi sve nelegalizovane nekretnine i ispostavi racun za rusenje ‘vlasnicima’.
Znam za slucaj gde ljudi nisu mogli da stave prozor na jednu stranu kuce jer je komsija ulozio prigovor da mu taj prozor ‘remeti privatnost’, tako da gradnja ne moze da pocne mesecima dok se komsije ne usaglase. Naravno, primer nije iz Srbije.
 
Nisam student, obojica smo IT-evci, a ako ti je to godiste u imenu mladji sam od tebe par godina.
Ok, jasno mi je i posle prvog posta bilo da ti je sve ruzno i da ne volis da trazis parking. Ta lepota je u oku posmatraca a parking sam i u Nemackoj trazio. Vecina stvari koje si naveo nisu cinjenice i ocigledno je da nam kriterijumi nisu isti. Ne samo za Bg nego i za nemacke gradove.

Ako je lepota, kao sto kazes u oku posmatraca, da li onda znaci da se tvojem oku svidja ovakav Beograd, a ne svidja ovakav Minhen, posto kazes da nisam naveo cinjenice.
 

Prilozi

  • b1.jpeg
    b1.jpeg
    67,2 KB · Pregleda: 203
  • b2.jpg
    b2.jpg
    68,7 KB · Pregleda: 201
  • b3.jpg
    b3.jpg
    142,4 KB · Pregleda: 193
  • b4.jpg
    b4.jpg
    68 KB · Pregleda: 185
  • b5.jpg
    b5.jpg
    132,9 KB · Pregleda: 187
  • m1.jpg
    m1.jpg
    263,5 KB · Pregleda: 197
  • m2.jpg
    m2.jpg
    109,3 KB · Pregleda: 202
  • m3.jpg
    m3.jpg
    150 KB · Pregleda: 191
  • m4.jpg
    m4.jpg
    281,9 KB · Pregleda: 192
  • m5.jpg
    m5.jpg
    177,8 KB · Pregleda: 215
Београд пуни буџет Србије јер је центар Србије. Као што Њујорк даје више пара него 10 мањих. Америка без Њујорка и Лос Анђелеса не би имала ни промил прихода које има.
mislis u Beogradu se prvo properu pare
 
Ako je lepota, kao sto kazes u oku posmatraca, da li onda znaci da se tvojem oku svidja ovakav Beograd, a ne svidja ovakav Minhen, posto kazes da nisam naveo cinjenice.

Definitivno mi je draze da sednem, jedem, popijem nesto sa prijateljima uz pogled na reku nego da brckam noge u plicaku sedeci na travi. A nije kao da i za to nema mesta na Kosutnjaku i Adi. Za setnju sa neometanim pogledom na reku imas sad bnv promenadu, a i dunavsko setaliste je skroz ok u tom pogledu.
 
Ako je lepota, kao sto kazes u oku posmatraca, da li onda znaci da se tvojem oku svidja ovakav Beograd, a ne svidja ovakav Minhen, posto kazes da nisam naveo cinjenice.
Колико пута је Минхен разаран у последњих 100 година а колико пута БГ?
БГ јесте уништаван последњих 30година на много начина. Све те ствари тешко могу да се среде али рецимо да се деси следеће: уведемо правило из Беча по ком је читав град зониран, можеш да купиш годишњу карту за паркирање за општину у којој живиш а за остатак плаћаш по сату, ту карту годишњу могу да купе људи само за аута са БГ таблицама. А онда све то преусмериш у развој и побољшање ГСП. С друге стране паркирање дозвољено само на паркинг местима, осталима лепиш казне (НБГ блокови би исплатили читав нови возни парк ) итд. Па онда лепо сви у градски, јер код нас сви хоће колима чак и кад иду негде што им је 10мин пешке. Па коме смета градски нек плаћа. С друге стране екстра порез на кола као у Холандији па да видиш како ће се смањити број аута по поридици.

А колико је људи спремно да се одрекне возикања у ауту? И немојмо сад оне приче не ваља градски. Ваљао би кад би се користио више а онда би га и било више. На западу те одеру по џепу за коришћење аута у већим градовима па онда тим између осталог и финансирају превоз. Наравно потребни су политичари који би били у стању да ово спроведу итд.
 
Druze vrati se u Bg kad mislis da je ovde lepse nego tu gde jesi i kraj price. Ne moras nas koji zivimo ovde da ubedjujes kako je ovde bolje nego u Minhenu ili gde vec.
 
И немојмо сад оне приче не ваља градски. Ваљао би кад би се користио више а онда би га и било више.

Znači korak ka poboljšanju javnog prevoza je da krenemo da se pentramo po autobusu? S obzirom da su sada već prepuni i često bez klime.

bus_very_crowded.jpg


Na nešto ovako misliš?
Ili nemaš pojma kako izgleda javni prevoz u Beogradu, ili si samo bezobrazan.

Šta misliš o logici "kada bi valjao koristio bi se više"?
 
Novi Sad je prijatniji za zivot od Beograda, koliko god da imaju i svojih problema moj subjektivni osecaj je takav.
Beograd je postao nezdrav za zivot, kako fizicki tako i psihicki. Ubrzano gubi svoju dusu, tesko mi je to da kazem ali pocinjem da se osecam kao stranac u ovom gradu.
 
Definitivno mi je draze da sednem, jedem, popijem nesto sa prijateljima uz pogled na reku nego da brckam noge u plicaku sedeci na travi. A nije kao da i za to nema mesta na Kosutnjaku i Adi. Za setnju sa neometanim pogledom na reku imas sad bnv promenadu, a i dunavsko setaliste je skroz ok u tom pogledu.
Mene bi bilo jako sramota da razmisljam kao ti, a jos javno da pisem takve nebuloze. I nemoj da si u zabludi da bi te samo Nemci gledali sa visine. Necu da se nastavljam vise...
 
Sta je lose rekao? Skroz je realno. Mi smo city break destinacija a ne grad klosara kao po zapadnim gradovima (sto je skoro svaki).
Nije ni cudo sto je kod nas nenormalan em priliv stranaca em rast cena. Sve po zasluzi.

Ko li hakerise RGZ?
 
Sta je lose rekao? Skroz je realno. Mi smo city break destinacija a ne grad klosara kao po zapadnim gradovima (sto je skoro svaki).
Nije ni cudo sto je kod nas nenormalan em priliv stranaca em rast cena. Sve po zasluzi.

Ko li hakerise RGZ?
Niste primetili ogroman broj prosjaka po gradu? Kako Vam se cine konstantna preturanja po kontejnerima? Toga jeste bilo, ali sada je bas primetan porast tog nacina zarade....
 
Колико пута је Минхен разаран у последњих 100 година а колико пута БГ?
БГ јесте уништаван последњих 30година на много начина. Све те ствари тешко могу да се среде али рецимо да се деси следеће: уведемо правило из Беча по ком је читав град зониран, можеш да купиш годишњу карту за паркирање за општину у којој живиш а за остатак плаћаш по сату, ту карту годишњу могу да купе људи само за аута са БГ таблицама. А онда све то преусмериш у развој и побољшање ГСП. С друге стране паркирање дозвољено само на паркинг местима, осталима лепиш казне (НБГ блокови би исплатили читав нови возни парк ) итд. Па онда лепо сви у градски, јер код нас сви хоће колима чак и кад иду негде што им је 10мин пешке. Па коме смета градски нек плаћа. С друге стране екстра порез на кола као у Холандији па да видиш како ће се смањити број аута по поридици.

А колико је људи спремно да се одрекне возикања у ауту? И немојмо сад оне приче не ваља градски. Ваљао би кад би се користио више а онда би га и било више. На западу те одеру по џепу за коришћење аута у већим градовима па онда тим између осталог и финансирају превоз. Наравно потребни су политичари који би били у стању да ово спроведу итд.
Pitanje je da li je lepse priobalje Minhena ili Beograda. Evo Defketu se vise svidja Beograd za njegove aktivnosti. Verujem da ima jos mnogo takvih. I onda cemu promene kada je ovako super.
A sto se razaranja tice, ako mislis na razaranje politicara i vlasti, onda se to desava ovde od 90-tih. Ovo sa priobaljem je razaranje grada, obale, reke koja je prirodno bogatstvo ne treba da ponavljam to sto puta.
Minhen je onakav jer se postuje priroda, zdravlje, uredjenost, lepota i dostojanstvo ljudi.
Ovde za nesto ruzno se kaze, da je lepota u oku posmatraca i nalaze se smesni izgovori za ovakvo stanje.
Mislim da se niko ne bi vozio kolima ako bi prevozom tj. metroom stizao brze kao svuda. Ljudi idu kolima jer je prevoz ocajan!
Ali trasa metroa koja ide od jednog do drugog zemljista koje su pazarili investori, ne obecava u startu jer zaobilazi mnoga bitna mesta i naselja.
Dakle kada se ovde pobedi primitivizam i lopovluk tek tada moze da se krene napred...
 
Sta je lose rekao? Skroz je realno. Mi smo city break destinacija a ne grad klosara kao po zapadnim gradovima (sto je skoro svaki).
Nije ni cudo sto je kod nas nenormalan em priliv stranaca em rast cena. Sve po zasluzi.

Ko li hakerise RGZ?
Mozda su izmislili da se sakrije pad prometa. Isto kao sto su smislili rusenje u Savamali. Mislim ne verujem da je bas sada to, ali nista me ne bi cudilo.
 
Ako su resili slucaj zapaljenje sklopke iz kovid bolnice u Batajnici i slucaj izgorelog bagera sa kopa Tamnava mogli bi i da se prebaca na ovaj slucaj.
 
Niste primetili ogroman broj prosjaka po gradu? Kako Vam se cine konstantna preturanja po kontejnerima? Toga jeste bilo, ali sada je bas primetan porast tog nacina zarade....
video sam i to je zaista promil onoga kroz sta prolazi na primer San Franciscko.

Kada se sa ovim realno i iskreno uporedi Beograd mu dodje kao rajski grad.

To je sigurno jedan od uzroka povecanja cena u Bg. Mnogi beze iz gradova na zapadu koji se polako raspadaju.
Jasno mi je da deluje cudno i nelogicno ali tako je. Beograd je prelep grad i vrlo profesionalno organizovan u poredjenju sa ovim gore.

Voleo bi da cujem i komentare ali realne.
 
Poslednja izmena:
video sam i to je zaista promil onoga kroz sta prolazi na primer San Franciscko.

Kada se sa ovim realno i iskreno uporedi Beograd mu dodje kao rajski grad.

To je sigurno jedan od uzroka povecanja cena u Bg. Mnogi beze iz gradova na zapadu koji se polako raspadaju.

Pa ahahahahahaha sigurno da imamo veliku dijasporu u San Francisku, nikako u Cikagu. Zato skacu cene! :O)))
Beograd treba porediti za Budimpestom, Becom, Minhenom tj. gradovima slicne velicine na Evropkom kontinentu u slicnoj klimi. Necemo da ga poredimo za Barselonom, Madridom ili Atinom.

Inace iz prve ruke, prosjaci iz cele USA idu u San Francisko, cak im lokalne vlasti iz drugih mesta placaju karte da dodju tamo. A u SF im odgovara jer je toplo pa se ne mogu smrznuti zimi. Dakle San Francisko koncentrise prosjake iz cele USA...
 
Mene bi bilo jako sramota da razmisljam kao ti, a jos javno da pisem takve nebuloze. I nemoj da si u zabludi da bi te samo Nemci gledali sa visine. Necu da se nastavljam vise...
Druze poredis potok sa travicom na obali sa plovnom/plavnom rekom. Jos za jedan primer kacis slike najgoreg dela tmurnog u jesen a za drugi sa turistickih portala u drecavo zeleno prolece. Ispade Nemacka toplija i suncanija od Srbije lol.

Ti si meni rekao da pisem kao student, ti po meni pises kao deda, citam i prevrcem ocima koliko ti je dosadan pogled na svet. Kad vec umesto prihvatanja da ne misle svi kao ti moras da predjes na licne napade. Vrlo civilizovano.
 
Svako donosi svoje odluke i snosi njihove posledice, sve je prilično individualno…ja verujem da ne treba niko da ide nego da ovo parče zemlje i neba koje nam Bogom dano ucinimo dobrim mestom za život….

Ja imam neke priče od poznanikovih poznanika gde se ljudi vraćaju u Srbiju, jer ne mogu da zamisle da ih sahrane u Kanadi ili Australiji, dok im deca koja su tamo rodjenja ni ne pomišljaju na povratak…Sto bi rekli klinci, čemu sve to…

Ovo trenutno stanje sa nekretninama u Beogradu je neodrživo i ide reset, ali je jasan indikator da će se na ovaj nivo vratiti u nekom periodu i nastaviti sa daljim rastom.
 
Pitam se što se to dešava u San Francisku? Npr. zato što su velike kompanije sa dobro plaćenim poslovima dovele ljude koji puno zarađuju, a ujedno imaju zakone zoniranja da ne mogu nigde da se prave zgrade, već samo odvojene kuće u nedogled i onda se svi ti novi ljudi takmiče da kupe nešto čega ima ograničeno i odjednom ljudi koji iznajmljuju stan ili kuću više ne mogu to da priušte i završe na ulici. A onda imamo Menhetn koji je upao u začarani krug da niko ne može da plaća iznajmljivanje lokala, jer ne postoji biznis koji može da ima profit uz tu cenu zakupa, a vlasnicima lokala se više isplati da ne iznajmljuju, nego da spuste cenu i ceo grad je pust. Je l' to treba da se desi Beogradu? Da cene porastu toliko da se svi lokali u centru zatvore i da se stanovi iznajmljuju strancima i turistima?

Ali to što je grad bogat u novcu, ne znači da je pravljen kako treba. Svaki američki grad je primer kako ne treba da se radi, jer jednostavno nije održivo. Zato i propadaju jedan po jedan, ako nema novih investicija. Naprave puteve, koji krenu da propadaju posle 20-30 godina i nemaju para da ih obnove.

Ali šta tebe za to briga, dokle kod je kvadrat u Mirijevu 5000, verovatno i ne provodiš toliko vremena u Beogradu...
 
video sam i to je zaista promil onoga kroz sta prolazi na primer San Franciscko.

Kada se sa ovim realno i iskreno uporedi Beograd mu dodje kao rajski grad.

To je sigurno jedan od uzroka povecanja cena u Bg. Mnogi beze iz gradova na zapadu koji se polako raspadaju.
Jasno mi je da deluje cudno i nelogicno ali tako je. Beograd je prelep grad i vrlo profesionalno organizovan u poredjenju sa ovim gore.

Voleo bi da cujem i komentare ali realne.
Dugo te nije bilo, da se smejemo glupostima. :D Kako stojiš sa bit konjom? Je l' i dalje safe haven?
 
Svako donosi svoje odluke i snosi njihove posledice, sve je prilično individualno…ja verujem da ne treba niko da ide nego da ovo parče zemlje i neba koje nam Bogom dano ucinimo dobrim mestom za život….

Ja imam neke priče od poznanikovih poznanika gde se ljudi vraćaju u Srbiju, jer ne mogu da zamisle da ih sahrane u Kanadi ili Australiji, dok im deca koja su tamo rodjenja ni ne pomišljaju na povratak…Sto bi rekli klinci, čemu sve to…

Ovo trenutno stanje sa nekretninama u Beogradu je neodrživo i ide reset, ali je jasan indikator da će se na ovaj nivo vratiti u nekom periodu i nastaviti sa daljim rastom.
Sve zavisi od toga ko ce biti na vlasti, jer mafiji, peracima para itd sve vece cene odgovaraju. Politicka kretanja su takva da je ovo poslednja ovakva vlast u Beogradu. Slede oni koji ce skloniti divlje objekte, zaustaviti divlju i neplansku gradnju, oni koji ce siriti zelene povrsine i napraviti nov model urbanizacije.
U Beogradu je sve manje stanovnika, i zbog negativnog prirodnoj prirastaja i zbog bezanja na zapad. Nema nikakve logike da cene ikada budu ovolike, osim vestacki kao sada, dakle s mafijom na vlasti. Ako se secate skok cena je poceo sa zabranom prodaje nelegalizovanih objekata i tajnim Ugovorom za Beograd na vodi i onda od tada cene samo rastu, naravno tu je i ispiranje mozgova preko svih medija kako ce i dalje da rastu itd. Ljudi ulazu u nekretine, gledaju da izdaju stanove, a pitam se kome ce sve te silne stanove da izdaju sutra kad je ljudi sve manje. Pitam se kakve ce cene biti kada ponuda bude veca nego potraznja. Sada je potraznja veca, samo zbog investiranja u nekretnine, licno ne verujem da je vecina tih stanova uopste useljena. Kada cene prestanu da rastu, a to je pocelo, onda nema interesa da se ulaze i tu je kraj.
Drzava treba da pravi projektovana naselja za human zivot, gde ce se tacno odrediti zarada investitora, koja ce biti normalna a ne haracka, putem progresivnog oporezivanja ili na neki drugi nacin. Naselja u kojima ce ljudi zeleti da zive i da formiraju porodice. Grad treba da se siri, sa jasnim projektima zdravih naselja, sto stambenih zgrada, sto porodicnih kuca... Naravno pocetak je da se kanalizacija ne izliva u reke, i da ceo grad dobije kanalizaciju jer ako to nema onda i nije grad vec selo.
 
Pitam se što se to dešava u San Francisku? Npr. zato što su velike kompanije sa dobro plaćenim poslovima dovele ljude koji puno zarađuju, a ujedno imaju zakone zoniranja da ne mogu nigde da se prave zgrade, već samo odvojene kuće u nedogled i onda se svi ti novi ljudi takmiče da kupe nešto čega ima ograničeno i odjednom ljudi koji iznajmljuju stan ili kuću više ne mogu to da priušte i završe na ulici. A onda imamo Menhetn koji je upao u začarani krug da niko ne može da plaća iznajmljivanje lokala, jer ne postoji biznis koji može da ima profit uz tu cenu zakupa, a vlasnicima lokala se više isplati da ne iznajmljuju, nego da spuste cenu i ceo grad je pust. Je l' to treba da se desi Beogradu? Da cene porastu toliko da se svi lokali u centru zatvore i da se stanovi iznajmljuju strancima i turistima?

Ali to što je grad bogat u novcu, ne znači da je pravljen kako treba. Svaki američki grad je primer kako ne treba da se radi, jer jednostavno nije održivo. Zato i propadaju jedan po jedan, ako nema novih investicija. Naprave puteve, koji krenu da propadaju posle 20-30 godina i nemaju para da ih obnove.

Ali šta tebe za to briga, dokle kod je kvadrat u Mirijevu 5000, verovatno i ne provodiš toliko vremena u Beogradu...
Da li su cene iznajmljivanja lokala u Bgu porasle toliko? Slusamo price o stanovima ali nisam siguran da ih lokali prate istom brzinom. Ima li neko upuceniji u to trziste da da info?

Rente stanova su trenutno pod pritiskom zbog Rus/Ukr pridoslica, verovatno vise nego cene, ali to je nadam se privremeno, videcemo kakvo ce stanje biti za godinu dana. Da li ce svi ti ljudi nazad kucama, ili dalje u Evropu ili ce se neki procenat zadrzati trajno.

Ja se nadam da ce zbog rasta kamata na kredite i normalizacije cena gradjevinskog materijala doci do konacnog usporavanja i cak stagniranja cena novogradnje. Uz ovakvu inflaciju to bi prakticno znacilo pojeftinjenje. Dobro bi nam doslo godinu-dve mira da se i prodavci i kupci malo konsoliduju.
 
Vrh