Šta je novo?

Sunnyville Višnjička Banja [stambeni kompleks]

Mi smo danas otišli na dogovoreni sastanak.

Umrezili smo se putem viber grupe kako bismo se bolje upoznali i ubrzali protok informacija. Informacije koje smo prikupili delimo sa vama i putem foruma. Jedan od nasih zahteva jeste bio da nas blagovremeno obaveste o svemu i Nenad je obećao da ce agenti to vec ovih dana učiniti (kontaktirace sve iz prve faze pa dalje redom kako sve bude teklo). U sustini, brzina primopredaje zavisi i od nas. Pritom, smatram da je sasvim korektan predlog da ljudi pre primopredaje obidju stan i provere sve sto zele tako da već unapred osiguraju uslove za uspešnu primopredaju.
 
Mi koji smo već posetili stanove nemamo značajnih primedbi. Takodje, uverili smo se da itekako poveravaju stanje na terenu i trude se da sve koriguju. Ipak je to gradilište, naravno da nece biti idealna situacija. Ljudi koji su zaduženi za izvođenje radova su korektni i vrlo predusretljivi da nam sve dodatno pojasne.

Eto, bas su nam, izmedju ostalog, rekli da je hidroizolacija jako dobro urađena. Postoji neka procedura koju i oni sami sprovode kako bi se uverili da je sve kako treba.
 
Da li je neko mozda imao problem da resi clan predugovora gde se pominje susvojina investitora sa vlasnicima stanova? Susvojina se odnosi i na deo ispod zgrade i na deo oko zgrade i investitor trazi (mislim nezakonito, jer svim stanarima pripada zemljista ispod i oko zgrade u proporcijalnim delovima) susvojinu??
 
Da li je neko mozda imao problem da resi clan predugovora gde se pominje susvojina investitora sa vlasnicima stanova? Susvojina se odnosi i na deo ispod zgrade i na deo oko zgrade i investitor trazi (mislim nezakonito, jer svim stanarima pripada zemljista ispod i oko zgrade u proporcijalnim delovima) susvojinu??
To je suprotno zakonu o stanovanju. Zakon kaze da kada lice stekne pravo svojine na posebnom delu, stice i pravo zajednicke nedeljive svojine na zajednickim delovima i pravo susvojine na zemljistu koje sluzi za redovnu upotrebu zgrade( ispod i oko zgrade). Mnogi su izbacili taj deo iz Ugovora. Da znate.
 
To je suprotno zakonu o stanovanju. Zakon kaze da kada lice stekne pravo svojine na posebnom delu, stice i pravo zajednicke nedeljive svojine na zajednickim delovima i pravo susvojine na zemljistu koje sluzi za redovnu upotrebu zgrade( ispod i oko zgrade). Mnogi su izbacili taj deo iz Ugovora. Da znate.
Vazi, hvala najlepse!
 
I jos jedno pitanje, da li je neko uspeo da unese penale za nedobijanje upotrebne dozvole? I koliki rok ste stavili, nakon kog bi ti penali krenuli?
Nama su odbili uz objasnjenje da upotrebna ne mora biti izdata sve dok je gradj dozvola aktivna (tj vazeca). A koliko sam razumeo gradj dozvola se izdaje na rok od pet godina. Znaci li to da oni imaju pravo pet godina da ne podnose zahtev za upotrebnu ili kako?
Molim ako neko ima odgovor na ovo. 🙂
 
To je suprotno zakonu o stanovanju. Zakon kaze da kada lice stekne pravo svojine na posebnom delu, stice i pravo zajednicke nedeljive svojine na zajednickim delovima i pravo susvojine na zemljistu koje sluzi za redovnu upotrebu zgrade( ispod i oko zgrade). Mnogi su izbacili taj deo iz Ugovora. Da znate.
Oprostite a sta sa nam koji to nismo izbacili?Avokat nam je rekao da je to nebitno i nije hteo da se hvata za to,bili su nam bitniji penali,ali eto ni na to nisu pristali u predugovoru.
 
I jos jedno pitanje, da li je neko uspeo da unese penale za nedobijanje upotrebne dozvole? I koliki rok ste stavili, nakon kog bi ti penali krenuli?
Nama su odbili uz objasnjenje da upotrebna ne mora biti izdata sve dok je gradj dozvola aktivna (tj vazeca). A koliko sam razumeo gradj dozvola se izdaje na rok od pet godina. Znaci li to da oni imaju pravo pet godina da ne podnose zahtev za upotrebnu ili kako?
Molim ako neko ima odgovor na ovo. 🙂
Nama su bili jako neljubazni i nisu hteli da stave tehnicki prijem i upotrebnu u predugovor,jer su nam tekli da se useljava nevezamo za tehnicki prijem vec cim se steknu uslovi za useljenje.Jer za tehnicki prijem navodno mora biti cela zgrda gotova a usljenje ce se vrditi po fazama i lamelama.Eto i sta mi da kazemo na to,malo nam je falilo da odustanemo,sto jos nije iskljuceno
Za upotrebnu du isto rekli da cemo staviti u ugovor i to da idu peni nakon isteka gradjevinske,do tad oni imaju pravo da traze upotrebnu.Eto toliko ja znam
 
Nama su bili jako neljubazni i nisu hteli da stave tehnicki prijem i upotrebnu u predugovor,jer su nam tekli da se useljava nevezamo za tehnicki prijem vec cim se steknu uslovi za useljenje.Jer za tehnicki prijem navodno mora biti cela zgrda gotova a usljenje ce se vrditi po fazama i lamelama.Eto i sta mi da kazemo na to,malo nam je falilo da odustanemo,sto jos nije iskljuceno
Za upotrebnu du isto rekli da cemo staviti u ugovor i to da idu peni nakon isteka gradjevinske,do tad oni imaju pravo da traze upotrebnu.Eto toliko ja znam
Ma vazi sto cu uci u stan bez tehnickog prijema.
 
Ma vazi sto cu uci u stan bez tehnickog prijema.
Razlika u useljenju izmedju prve i cetvrte faze je bar tri meseca, ako ne i malo duze. A za tehnicki prijem, potrebno je da cela zgrada bude zavrsena, sve, kompletno. Tako da ce sigurno bar tri faze, ako ne i sve cetiri da se usele , pa tek onda da cekamo tehnicki prijem..
 
Razlika u useljenju izmedju prve i cetvrte faze je bar tri meseca, ako ne i malo duze. A za tehnicki prijem, potrebno je da cela zgrada bude zavrsena, sve, kompletno. Tako da ce sigurno bar tri faze, ako ne i sve cetiri da se usele , pa tek onda da cekamo tehnicki prijem..
Tehnički prijem može da se vrši po fazama izgradnje objekta, za objekte za koje je građevinskom dozvolom predviđena fazna izgradnja. Dakle, ne mora cela zgrada da se sagradi.
 
Tehnički prijem može da se vrši po fazama izgradnje objekta, za objekte za koje je građevinskom dozvolom predviđena fazna izgradnja. Dakle, ne mora cela zgrada da se sagradi.
Jeste li sigurni da je planirana i predvidjena fazna gradnja, ili se ceo kompleks gleda kao celina sto se toga tice, a faze su cisto radi samog useljavanja, jer mora postojati neki red sto se toga tice?
 
Evo vam izmenjene gradjevinske u prilogu. Predvidjena je izgradnja u 4 faze, znači mogu da rade tehnički u fazama.

Nego neće jer za tehnički sve mora da bude gotovo, a oni nameravaju da nas usele pa malo po malo da rade gelendere, garaže, pristup zgradi i slično.

Generalno gledano useljavanje u stan pre tehničkog je suludo jer šta ako im komisija utvrdi nedostatke i naloži otklanjanje? Šta jel se onda svi selimo iz zgrade da oni to završe pa vraćamo?

Mislim opšta papazjanija. Ako su završili sve što treba, tehnički mogu da urade za 10 dana. Suština je da neće završiti sve i zato nema tehničkog.Pogledajte prilog Грађевинска дозвола - Верзија за објављивање _20220505134203.pdf

Sent from my 21081111RG using Tapatalk
 
Nego neće jer za tehnički sve mora da bude gotovo, a oni nameravaju da nas usele pa malo po malo da rade gelendere, garaže, pristup zgradi i slično.
Bas to.. Nece biti ni faze komplet zavrsne, a vec ce ljudi biti useljeni. Konkretno mislim na gelendere i na zavrsno krecenje hodnika posle useljenja i unosenja namestaja. Samim tim nema nista od tehnickog dok se svi ne uselimo.
E sada, po meni, bar sto se toga tice, podjednaku odgovornost snosimo i mi, stanari, koji smo pristali na to.
 
Bas to.. Nece biti ni faze komplet zavrsne, a vec ce ljudi biti useljeni. Konkretno mislim na gelendere i na zavrsno krecenje hodnika posle useljenja i unosenja namestaja. Samim tim nema nista od tehnickog dok se svi ne uselimo.
E sada, po meni, bar sto se toga tice, podjednaku odgovornost snosimo i mi, stanari, koji smo pristali na to.
Samo me interesuje kako smo tačno mi pristali na to i gde tačno to piše? Ugovor kaze da treba da nam predaju stanove do xx.xx.xxxx ali zakon je taj koji njima zabranjuje da stave objekat u upotrebu dok ne završe tehnički i podnesu zahtev (ne pribave samo podnesu zahtev) za upotrebnu. Dakle nije dovoljno samo da izgrade objekat do navedenog roka nego i sve ostalo da završe.
 
Samo me interesuje kako smo tačno mi pristali na to i gde tačno to piše? Ugovor kaze da treba da nam predaju stanove do xx.xx.xxxx ali zakon je taj koji njima zabranjuje da stave objekat u upotrebu dok ne završe tehnički i podnesu zahtev (ne pribave samo podnesu zahtev) za upotrebnu. Dakle nije dovoljno samo da izgrade objekat do navedenog roka nego i sve ostalo da završe.
Clan 13
Duzan je po predaji nepokretnosti da obezbedi pozitivan tehnicki prijem
 

Prilozi

  • IMG-d34876de3d7e921993d2279a7e64630a-V.jpg
    IMG-d34876de3d7e921993d2279a7e64630a-V.jpg
    239,8 KB · Pregleda: 263
Clan 13
Duzan je po predaji nepokretnosti da obezbedi pozitivan tehnicki prijem
Pa ko nije brisao jel.

A svakako ne možeš ugovorom da menjas obavezne zakonske odredbe. Nije to hoću neću nego ako ne ispostuješ dolazi ti građevinska inspekcija i pokreće se postupak protiv tebe krivični ili prekršajni. A ovo je sad sjajna prilika da se napravi i malo medijskog haosa pred formiranje vlasti u gradu ako budu mnogo palamudili.
 
Evo.

Pametnome dosta. Uostalom ovo je sasvim dovoljno za jednu tuzbicu za isplatu penala sve dok ne stvore zakonske uslove za primopredaju. Pa onda neka reše tehnički pregled kad god hoće
 

Prilozi

  • IMG_20220505_142619.jpg
    IMG_20220505_142619.jpg
    113,8 KB · Pregleda: 263
  • IMG_20220505_142642.jpg
    IMG_20220505_142642.jpg
    118,2 KB · Pregleda: 250
Evo.

Pametnome dosta. Uostalom ovo je sasvim dovoljno za jednu tuzbicu za isplatu penala sve dok ne stvore zakonske uslove za primopredaju. Pa onda neka reše tehnički pregled kad god hoće
Slazem se, ko zeli da ceka, ima pravo da ceka da se sve zakonski ispuni i da mu isplaćuju penale za taj vremenski period. Ja samo kazem da u praksi stvari malo drugačije funkcionišu i da ce velika vecina ljudi da se useli cim pozovu na primopredaju. Uostalom, najave su da ce do toga doci za manje od mesec dana, sto se tice prve faze, pa cemo videti.
Ne bih vise dubio ovu temu, svako dobro i istrajte u tome. Mozda uzdrmate i gradsku vlast 😉
 
Ja takodje ne zelim da se useliim bez tehnickog prijema,kada bismo bili slozni da niko na to ne pristane,itekako bi brze bolje pribavili pozitivan tehnicki prijem i predali za upotrebnu.A ne da se razvlacimo pola zivota oko necega sto se podrazumeva.
Svaki normalan investitor radi zgradu po zgradu,zavrsi radove,obavi tehnicki pa useli stanare,a ne ovo ludilo,ko na divljem zapadu
 
U sustini ne vidim razlog da bilo ko pristane da se useli bez tehnickog prijema zgrade, kad su vec face i rade sve povrsno nek plate to (lako cemo) pa nek otezu do besvesti.
Poenta je u tome da svako treba da bude vodjen mislju da ipak mi njima placamo 80.000-120.000€ stan, ulazimo (velika
vecina u kredit na 20+ godina), to su nase pare i za nase pare mi bi trebali da biraMo sta hocemo, a ne da pristajemo na razne kompromise i podmetacine.
Dok se ne dogovorimo i ne izadjemo svi ili vecina kupaca sa zajednickim stavom oni ce raditi kako njima odgovara.
Ali na kraju krajeva, bez tehnickog prijema niko od nas ne treba da pristane na useljenje, oni su duzni po zakonu da nam to obezbede i ako je zakon tAko rekao tako treba i da bude.
 
U sustini ne vidim razlog da bilo ko pristane da se useli bez tehnickog prijema zgrade, kad su vec face i rade sve povrsno nek plate to (lako cemo) pa nek otezu do besvesti.
Poenta je u tome da svako treba da bude vodjen mislju da ipak mi njima placamo 80.000-120.000€ stan, ulazimo (velika
vecina u kredit na 20+ godina), to su nase pare i za nase pare mi bi trebali da biraMo sta hocemo, a ne da pristajemo na razne kompromise i podmetacine.
Dok se ne dogovorimo i ne izadjemo svi ili vecina kupaca sa zajednickim stavom oni ce raditi kako njima odgovara.
Ali na kraju krajeva, bez tehnickog prijema niko od nas ne treba da pristane na useljenje, oni su duzni po zakonu da nam to obezbede i ako je zakon tAko rekao tako treba i da bude.
Razumem Vasu poentu, ali ne zaboravite da bi to znacilo da svako ostecenje napravljeno nakon tehnickog prijema bismo popravljali mi kao stanari, a ne investitor. Kao na primer ta stakla na gelenderima. Desi se tehnicki, krene useljenje, izlome se stakla na gelenderima, ostete se zidovi, itd, mi cemo placati popravku istih, ne investitor. Razumem da ove stvari mogu da sluze kao izgovor za neke druge stvari koje mozda nisu zavrsene, ali ne verujem da je zgrada nebezbedna. Na ovaj nacin se iskljucuje mogucnost da se bilo sta osteti prilikom useljenja, a takodje ce se desiti i dodatno krecenje zidova, jer ce neko sigurno kaciti zidove prilikom unosenja stvari...
Sto se tice pojedinacnih stanova, sve sto je vidno mozete da proverite tokom primopredaje, a one skrivene nedostatke je investitor takodje u obavezi da otkloni u odredjenom roku. Ako mislite da cete uspeti da otkrijete sve nedostatke, a da ne provedete neko vreme u stanu, mislim da se varate...
I siguran sam da ce, kao sto je to slucaj i u ostalim zgradama i na ostalim projektima, sve biti reseno...
 
Razumem Vasu poentu, ali ne zaboravite da bi to znacilo da svako ostecenje napravljeno nakon tehnickog prijema bismo popravljali mi kao stanari, a ne investitor. Kao na primer ta stakla na gelenderima. Desi se tehnicki, krene useljenje, izlome se stakla na gelenderima, ostete se zidovi, itd, mi cemo placati popravku istih, ne investitor. Razumem da ove stvari mogu da sluze kao izgovor za neke druge stvari koje mozda nisu zavrsene, ali ne verujem da je zgrada nebezbedna. Na ovaj nacin se iskljucuje mogucnost da se bilo sta osteti prilikom useljenja, a takodje ce se desiti i dodatno krecenje zidova, jer ce neko sigurno kaciti zidove prilikom unosenja stvari...
Sto se tice pojedinacnih stanova, sve sto je vidno mozete da proverite tokom primopredaje, a one skrivene nedostatke je investitor takodje u obavezi da otkloni u odredjenom roku. Ako mislite da cete uspeti da otkrijete sve nedostatke, a da ne provedete neko vreme u stanu, mislim da se varate...
I siguran sam da ce, kao sto je to slucaj i u ostalim zgradama i na ostalim projektima, sve biti reseno...
Ja još ne znam ni jednu zgradu koju je investitor krečio jer su je stanari oštetili tokom useljenja. A nekako mi je teško da poverujem da će se to desiti sa našim investitorom koji ne plaća ni ono što treba. Opšte je pravilo da štetu snosi ko je prouzrokuje, dakle ako uzmete nesposobnu službu za dostavu onda oni neka plate krečenje i šta su izlomili jer investitor to sigurno nece uraditi po primopredji.
 
Ja sam citajuci po forumu, naisao na gomilu zgrada gde su dodatni radovi bili neophodni nakon useljenja...
Hocu da kazem da se predupredilo bilo kakvo razbijanje stakala na gelendirima time sto ce stakla biti postavljana nakon sto je zgrada useljena.
Ako investitor slaze za krecenje, slagao sam i ja. Ali to cemo tek videti.
A meni je npr teze da poverujem da ce sluzba za dostavu da plati za eventualna ostecenja prilikom unosenja namestaja... Al dobro, svako ima svoje vidjenje stvari.
 
Vrh