Šta je novo?

Saveti za uzgajanje biljaka (terasa i bašta / dvorište) i uređenje bašte i dvorišta

Верујем да јесте у Добановцима, Сурчину, Котежу, Борчи, Крњачи, Макишу, Белом потоку, Jajiнцима, Батајници, Вишњици, Великом селу, Малом и Великом мокром лугу, Лештанима, Болечу и Винчи.
 
Nije moguce ni u okolini Bgda
Nema ko da kopa, sadi, plevi, bere i još da prodaje.
Za sada na sitnm delovima individualnh parcela radi se onoliko koliko mogu da urade statarija lica.... a to je malo
Poslednja ozbiljna Bg proizvodnja povrca bila je od strane PKBa do njegovog barabskog čerečenja

Iz tog razloga na zemlištu izmedju gradskih naselja kao što godinaa i vidimo idu njive i njive kukuruza
a BG. pijace pune šverceri sa povrcem iz Albanije,Bugarske, Makedonije pa i iz plastičnjaka iz Španije i ko zna odakle još .

Zemlja dembelija ( žive na grbaci tata i mama) a nikom ne pada na pamet da kukuruzište pretvori u mega plastenike da namiri i nas i okolni beli svet.

Ako nekome i padne tako nešto na pamet. Sve krupnije zemljište je pod tajkunskom šapom pribavlena uz proviziju za šaku sitnša

Eto vrlo jasno zašto na ,,priigradskom,, bogatom zemljištu sa lako dostupnom vodom ne može da se ozbiljno gaji povrce, vec samo više kao zdravstvena rekreacia
 
Al' je zato postao popularan uzgoj paradajza i sl. na terasama stanova. :)

Evo na sajtu baštališta ima nešto o projektu uzgajanja povrća i sl. u Beogradu. ima i nešto o edukaciji. Imaju i FB stranicu. Deluje mi da se ne radi baš ozbiljnije na ovom projektu. Evo i sajt Ama centra, pa ko hoće, može da čita.
 
Мислим да је МЦ питао за производњу за личне потребе, не за пласман на пијаци. Иначе веома развијена производња поврћа постоји у близини Београда између Прхова и Пећинаца.
 
Proizvodnja čak i za lične potrebe ima gomilu problema a na samom kraju procesa , po prirodi obavezno se javlja problem viška roda, koj bez obzira na visinu uloženog truda rada i ostalog obesmišlava ideju proizvodnje jer se svodi na poklanjanje tog viška .Neko vreme darivanje usrećava ,,proizvodjaca,, a potom deluje kao destimulacija. Takve su ,,rekreacije,, nakon izvodjenja male matematike. Te najčešce je sve to kratkog daha jer nema efekat ,,dopune ,, kućnog budjeta, što jeste glavni pokretač za proizvodnju povrća .
Stečeno iskustvo kasnije ostaje da se primenjuje u eksterijerske svrhe.
 
Šteta što kod nas nema javnih baštica, malih površina zemljišta koje mogu da se zakupe za setvu za sopstvene potrebe a da nisu daleko od centra grada. Nešto slično sam viđala u Švedskoj i Nemačkoj, odlično za ljude koji nemaju svoj plac.
 
А зимница или замрзавање?
Gledao sam prošle ili pretprošle godine emisiju o nekom udruženju u Podavalskim naseljima, gde se komšije međusobno pomažu i od viškova koje imaju, prave žemove, slatka, kompote i sl. i onda to na organizovanim manifestacijama ili samoorganizovano, prodaju. Neki čak imaju i svoje stalne kupce.
 
Gde je u najblizoj okolini centra moguce iznajmiti mali komad poljoprivrednog zemljista, za bastu?
 
Можда на Лединама, у Крњачи, Јајинцима и ММЛ.
 
Tu je zemljište poprilično skupo. Veliko selo je najbolje za tu namenu, relativno je blizu grada a zemljište je daleko povoljnije i manje je zagađeno...
 
Gde je u najblizoj okolini centra moguce iznajmiti mali komad poljoprivrednog zemljista, za bastu?


Pogledati i moju poruku na ovoj strani gde se nalazi link ka sajtu "Baštališta", pa njih kontaktirati lično.
 
Da, mislio sam na proizvodnju za svoje potrebe. Mali komad zemlje blizu grada gde bih mogao da zasadim povrce.
 
U poljoprivrednim apotekama tražio sam hormonalni prašak za oživljavanje zelenih reznica
Nema ga sa obrazloženjem da je zabranjena upotreba.
Jbg, nemaju sve atraktivne ukrasne biljke pelcere.
I kako sad oživeti zelenu reznicu ?
 
Pogledaj link ispod. Možda može da ti pomogne.

 
Hvala, to je to. +1 :)

Pri prehodnoj poseti tog sajta gledao sam stvari samo za hidroponiku ... sve imaju al nisam znao da imaju i taj gel.
Sad svi mogu da formiraju svoj zeleni Rajski vrt :)
 
To imaju odavno. To znam jer sam jednom prilikom nešto gledao, ali mi se učinilo suviše, jer mi je trebalo za svega desetak biljki, tako da sam se na drugi način snašao.
 
Danas sam se igrom slučaja zatekao kod Vukovog spomenika. Veliki petak i veliki znak, što bi rekli neki. Baš u trenutku kada cveta crvenocvetni divlji kesten. Oduvek su me privlačile neobične stvari, koje ne mogu da se nađu na svakom koraku, pa tako ni ne treba da čudi moje oduševljenje ovom biljkom. Osim na pomenutoj lokaciji, jedino mesto na kome sam ga još video je osnovna škola u Rimskoj ulici. Za sadnju, čini mi se i u bloku 45 ili 71/72 sam samo čuo, ali nisam 100% siguran. Iako su ova drveća kod Vuka manja nego ono u školskom dvorištu, daju plodove, za razliku od pomenutog. Stabla su posađena 1996, kada je rađena rekonstrukcija parka, uslovljena izgradnjom železničke stanice Vukov spomenik.

Park se inače zvanično zove „Park Ćirila i Metodija“ i spada u jedan od najstarijih parkova, nastao 1907. godine. Sudeći po Wikipediji, naziv parka datira još od vremena nastanka, međutim tek kada je pre 10 – 15 god. svečano otkriven spomenik Ćirilu i Metodiju, tadašnji gradski zvaničnici su rekli da se park od tog trenutka zove „Park Ćirila i Metodija“.

Ima jedno vreme kako sam zapazio stabla kod Vuka, ali sam primetio da su tek od pre koju godinu počeli da daju plodove. Probao sam sa sadnjom u saksije i ostavljanjem preko zime na terasi. Kako nisam imao uspeha, odlučio sam da probam stratifikaciju. U jesen 2021. godine sam pokupio 70 – ak komada, koji su pali sa stabala. Na moje iznenađenje, gotovo svi plodovi su uspešno proklijali. Kod nas uspeva vrlo verovatno zato što vuče dosta karakteristika divljeg kestena, kojem je prirodno stanište, a ujedno i mesto porekla, Balkan. Želja mi je, a da li ću u tome i uspeti, videćemo, da na više lokacija po gradu zasadim i tako proširim ovu dekorativnu vrstu, koja je posebno u Nemačkoj, veoma zastupljena kao drvored.​

20220422_153639.jpg


20220422_152557.jpg


20220422_151944.jpg


20220422_152003.jpg


20220422_152131.jpg
 

Београд добио аутентичну сорту лала


Главни урбаниста Марко Стојчић, амбасадор Холандије Јост Рајнтајс и представник пројекта „Зелени градови Србије” Ханс Бустер потписали су данас у Старом двору сертификат којим је Београд добио аутентичну врсту лала, које ће носити име по првој жени архитекти у Србији – Јелисавети Начић.

Стојчић је изразио захвалност Амабсади Холандије на овој иницијативи и рекао да су Београд и Србија поносни што имају посебну врсту лала.

– Такође, желим да захвалим Амбасади Холандије са којом сарађујемо на великом броју пројеката који се тичу уређења зелених површина и озелењавања града у оквиру пројекта „Зелени градови Србије”. Велику помоћ имали смо и од холандских компанија, као и од њиховог представника Ханса Бустера. Они су нам помогли у унапређењу пројекта Линијског парка. Изградња Линијског парка је почела и већ у другој половини године биће видљиве зелене површине које ће бити модерног изгледа и другачије од свега што је до сада било уобичајено. Искуства Холандије по овом питању су заиста велика и много ће нам значити. Радујемо се даљој сарадњи, а један од резултата заједничког рада Града Београда, Амбасаде Холандије и Удружења грађана „Supernatural” јесте проглашење Аде Хује јавном зеленом површином, односно парк-шумом. То ће бити, после пола века, прва велика пошумљена површина у ужем градском језгру која ће имати позитиван утицај на климу и квалитет ваздуха у граду. Холандија је земља која има најбоља искуства у овој области и сигурно је да од њих можемо пуно тога да научимо – рекао је Стојчић.

Амбасадор Холандије Јост Рајнтајс је изразио задовољство због прилике да поново сарађује са Градом Београдом у пројекту који се односи на озелењавање и побољшање квалитета зелених површина.

– Уређене зелене површине су веома значајне, како за животну средину тако и за расположење људи. Ова сорта лала ће се звати по Јелисавети Начић, првој жени архитекти у Србији, која је била и глобално позната, о чему сведочи и чињеница да има своју страницу на Википедији на холандском – рекао је амбасадор Холандије Јост Рајнтајс.

Координатор пројекта „Зелени градови Србије” Ханс Бустер је рекао да је веома поносан због прилике да представља кластер холандских компанија које сарађују са Градом Београдом и Владом Србије.

– Желимо да помогнемо Србији да постане „зеленија” и да буде боље место за живот. Надам се да ћемо наставити сарадњу и урадити још много добрих ствари за Београд и Србију – рекао је Бустер.

 
Sta se desava sa biljkom (brdska palma) ako joj isecete vrhove listova? 🤣 Bili su vrhovi malo braon pa sam je trimovao 🤣 Hoce li da rikne?
 
Neće. Braon listovi se uklanjaju, žuti ne. Sa druge strane, preterano orezivanje slabi biljku. Preporučuje se prihrana osmokotnim đubrivom, negde do sredine jeseni.
 

„Зеленило” апелује – купујте јелке са бусеном


ЈКП „Зеленило – Београд” и ове године за новогодишње и божићне празнике има у понуди јелке са бусеном у својим расадницима у Војводе Степе 405 и Марије Бурсаћ бб у Земуну, подсећају из овог градског предузећа.

Радно време расадника је радним данима од 7 до 15 часова а у понуди су две врсте новогодишњих јелки – смрча (Picea abies) и јела (Abies alba). Цене се разликују у зависности од висине стабла, па тако цена стабла висине до једног метра износи 1.500 динара, од 1 до 1,5 метара износи 2.300 динара, а цена стабла висине од 1,5 до 2 метра износи 2.500 динара.

ЈКП „Зеленило – Београд” апелује на грађане да купују јелке са бусеном будући да тиме утичу на заштиту животне средине и спречавање сече младих стабала четинара. Стабло, које је служило као украс у дому, након празника се враћа природи.

Уколико суграђани након празника немају где да посаде своју јелку, могу је донети у расадник „Зеленила” које ће је потом у традиционалној акцији посадити на некој од јавних зелених површина.

У периоду док трају празници а јелке украшавају домове суграђана, потребно је повести рачуна о неколико важних ствари које ће помоћи да садница и после празника буде у доброј кондицији и добром здравственом стању.

Како би се јелка што боље одржала у собним условима, током празника је неопходно да се редовно орошава, то јест прска водом, као и да се редовно залива одстајалом водом собне температуре.

Када прођу празници, дрво не треба одмах износити напоље на место садње, већ је потребно да се обезбеди период прилагођавања. Најбоље би било да се јелка остави неколико дана у ходнику или просторији која се не греје, а после овог периода да се посади на предвиђено место. Садња се врши када земља није замрзнута, то јест када спољна температура није испод нула степени Целзијуса.

Како саветују из „Зеленила”, приликом кићења јелке треба водити рачуна о украшавању њеног врха да се не би поломио или оштетио. Један од начина да се сачува врх јесте да се уз врх постави неки штапић или оловка, па тек онда украс. Јелку такође не треба поставити близу грејног тела, јер то може изазвати опадање четина.

 
Imam pitanje sa pretpostavkom da neko zna ili moze da uputi dalje:

Livada kod kruznog toka, do zgrada, da li se zna ko je nadlezan za istu tj. jel se sme zasaditi drvece bez nekih legalnih problema? (Koliko god to retardirano zvucalo)

Po katastru to je sve vlasnistvo drzave. Na toj livadi nedostaje deo puta koji zaokruzuje celo naselje - po projektu naselje za koje je Rad ili koje vec firma dobila dozvolu - okretnica 89tke treba ulicom i parkingom da bude spojena sa ulicom koja se zavrsava kod broja 2 kako bi se zaokruzila celina.

Trenutno grade parking po projektu iz 90setih ili barem nesto slicno nize ka prvoj raskrsnici, na kojima je izraslo drvece koje je od zbuna do danas postalo jedini veliki izvor hladovine leti u tom delu. Taj isti parking ne produzavaju u delu preko puta Lidla (barem za sada i bolje ne) koji se nastavlja na tu livadu izmedju saobracajnice i zgrada.
Livada preko puta Lidla gde je Bus stanica i veliko "kiselo" drvo po originalnom projektu treba da bude 1/3 parking uzduzno, kao nastavak parking i ulice oko zgrada do okretnice 89tke.


Narandzasto u prilozenoj slici je ono sto nedostaje po originalnom projektu naselja, ista ta livada gde bi se zasadio neki cetinar.
Screenshot_20240131-011956_Gallery.jpg
 
Najbolje je da sadiš tamo gde nije ništa planirano da se gradi. A prema planu vezanom za samu saobračajnicu koja vodi ka autoputu, trebalo bi da se uz istu, duž čitavog bloka 72 postave bukobrani (smer ka Vojvođanskoj), pa i to treba da imaš u vidu. Što se tiče same sadnje, ja sam razgovarao sa Zelenilom i tražio pomoć oko sadnje, jer sam imao veliki četinar ostao nakon novodišnjih praznika. Nakon sadnje sam im rekao da bih u budućnosti posadio još stabala, na šta sam dobio odgovor da ako to mogu sam da posadim, da ne moram da ih zovem, da mogu slobodno da sadim. Shodno tome, tako i postupam.​
 
Vrh