Šta je novo?

Cene nekretnina

Kakve su cene nekretnina u Rusiji, mislim van Moskve i Pitera?
 
Zar nije bolje kupiti kucicu ( sagraditi ) negde malo van centra, tipa 15 ak km-a. Gde za 500-600 evra po kv dobijas novogradnju, kljuc u ruke, sa sopstevenim dvoristem, bez dosadnih komsija, sa sigurnim mestom za parking, bez zajednicke struje, odrzavanja zgrade, lifta itd.
Msm da se malo dalje od BG-a moze naci ar za 4-5k i sazidati kuca, sto zidana/montazna/ytong itd.
Sve u svemu za novac sto ces dati za stan u staroj gradnji za 10ak km do centra, dobices 60ak kvadratica, a za iste te pare mozes da dobijes sve gore navedeno...
Jos ako izbegnes agenta za nekretnine da ti se ugradi, sto je skoro nemogce uraditi kada kupujes stan...
ugusices se u zagadjenju u mestima kao sto su Zeleznik, Beli Potok, Borca itd
 

Prilozi

  • SmartSelect_20220203-205828_Maps.jpg
    SmartSelect_20220203-205828_Maps.jpg
    138,5 KB · Pregleda: 179
Poslednja izmena:
I sta biste vi radili kada imate pristojna primanja, zelite prilicno pristojnu lokaciju, eventualno novogradnju ali zdrav mozak vam govori da je davati 3000 evra za kvadrat nedostizno/nerealno kako god? Pritom, naravno da je jedina mogucnost kredit na 20+ godina.
Ја бих сачекао крај године, ако ми није хитно да се скућим. Да видим куда води нова монетарна политика централних банака.
 
U prethodnim postovima sam govorio u kom smeru idu cene nekretnina (pogotovo stanova)...Cene stanova su na infuziji i na aparatima, neodrživo krajnje, jer nama dolazi jeftina radna snaga koja nema novca ni da iznajmi stan (žive u kontejnerima), a znam nekoliko porodica programera koje su se iselile iz Bg i Ns.Rođaki sam savetovao da ne kupuje stan u Novom Sadu jesenas, kupila sa podstanarkom koja je izašla odmah sledeći mesec, a podstanara za 300 eura nema, a bila je u ubeđenju kako će joj podstanar otplaćivati rate kredita.Ne zalećite se sunovrat je počeo, a kriza još nije.
 
Зар ови нивои нису већ небо? Одоше у јоносферу тад, ако не и у орбиту...

Bull market је tutto finito. Било због инфлације или каматних стопа, резултат је исти.
Поента је да на крају целу игранку плаћа обичан плебс...
 
Sad tek krece turizam spike :)
kad udari ima samo da se cude svi redom. Prakticno krecemo u period investicionih kupovina.
 
Kakve investicije u beton, stranci ulažu u obradivo zemljište, izvore vode, i kupuju firme kako bi mi i vijetnamci i kinezi radili za mizeriju.Koliko znam zanemarljiv broj iznajmljuje stan u Bg, koji ima negativan pritaštaj, broj praznih stanova se povećava.Turizam je jedina grana koja može da održi kakav-takav rast, zahvaljujući najstarijem zanatu.Osim toga predsednik izjavio da će plata prosečna 2025 biti 900 eura, pod uslovom da ne bude rata...u ovu izjavu verujem potpuno.
 
Čovek je autovani agent za nekretnine tako da je potpuno logično to što piše. Neće valjda da piše kako sledi sunovrat mnogih stvari a ne samo nekretnina. Inače ovo što Sava piše je potpuno tačno. Iznajmljivanje stanova je prslo žestoko. Stanovi stoje u oglasima ne mesecima nego već godinama. Možete da se cenjate samo tako što je pre nekoliko godina bilo nezamislivo. Ortak mi je skoro iznajmio trosoban stan kod arene iscenjkao se za 400 e. Da kupite taj stan po današnjim cenama treba vam 50 soma učešća i jedno 600 evra rate. Matematika je jasna a ekonomija još jasnija. U ovoj državi je cela poenta u marketingu. Botovi rade u tri smene, svake nedelje u medijima po jedan članak da na jedan stan dolazi 20 kupaca iako i šimpanza u zoo vrtu zna da je to laž, Kaća Lazarević koja nije videla u životu 5000e na gomili priča kako prosečna porodica u srbiji ima 100.000 e za stan i naravno nas od skoro autovani agent koji ni Budimpeštu nije video radi sam četiri smene ovde. Vala treba njega na televiziju da šalju, voleo bih to da vidim iskreno. Kako u jutarnjem priča o kvadratu od 5.000 e u Malom Leskovcu.
 
Ja ne znam da li ima 20 kupaca na jedan stan, ali znam da se sve proda.
U Rumi je samo u zadnjih godinu dana zapoceto oko 15 zgrada sa po 50 stanova u proseku. Prodata je vecina gde sam pitao za cene. A vidim i ono sto je gradjeno prethodnih par godina je useljeno, parkinzi prepuni. I mene pocinje da cudi odakle tolika potraznja, ipak 15 zapocetih zgrada u jednoj godini za Rumu je van pameti. Toliko ih nije izgradjeno u prethodnih 8 godina.
 
Kakve investicije u beton, stranci ulažu u obradivo zemljište, izvore vode, i kupuju firme kako bi mi i vijetnamci i kinezi radili za mizeriju.Koliko znam zanemarljiv broj iznajmljuje stan u Bg, koji ima negativan pritaštaj, broj praznih stanova se povećava.Turizam je jedina grana koja može da održi kakav-takav rast, zahvaljujući najstarijem zanatu.Osim toga predsednik izjavio da će plata prosečna 2025 biti 900 eura, pod uslovom da ne bude rata...u ovu izjavu verujem potpuno.

Nije pitanje kolika će biti plata, nego koliko će biti potrošačka korpa u odnosu na platu, to su samo nominalne vrednosti! Može da se sredi da koliko sutra bude 900 eur, ali onda će litar nafte biti 300 dinara. Ja mu verujem i bez uslova rata, ne zato što mislim da je mnogo pametan, nego ipak je lider jedne države već 10 godina, kreće se , Davos, forumi, kurs sveta se dogovara...

A taj kurs monetarnih politika prilično je jasan preko 10 godina, a poslednje dve pogotovo, posledica je biranje pobednika, dužnika na račun poverilaca, obezvređivanje najlikvidnije imovine (keša). Može da se desi neki novi krah poput 15. marta 2020. ali to po meni znači samo jedno, signal za novo upumpavanje bez presedana. Dakle ili to ili prestanak podržavanja likvidnosti i lančani kolaps svega. Teoretski je i to moguće, u tom slučaju bi cene pale i u nominalnom smislu, s tim što to znači i desetine hiljada ljudi bez posla kod nas, možda i stotine, a to znači i divlji zapad na ulicama. Da ne pričam o onima u kreditima kojima je vrednost imovine opala ispod nivoa procenjenog kod uzimanja kredita, plata manja (ako uopšte imaju posao), a imaju rate sa još većim kamatama. Pa sad zamišljajte scenario.

Mislim da može da se desi neko minimalno povećavanje kamata globalno, možda do 1% max i to samo u slučaju da berze ostanu stabilne ili imaju rast, ali i tih 1% su MAKSIMALNO STIMULATIVNE KAMATE i opet će značiti realno negativne kamate, zbog inflacije!
 
Ja ne znam da li ima 20 kupaca na jedan stan, ali znam da se sve proda.

To i u Bg vazi za neke novogradnje, nije bas uporedivo trziste. Starogradnje mislim da su muka za prodati. Godinama vidim iste stanove u oglasima, znam napamet koje su im slike na zidovima i sta je bilo u tanjiru na stolu prosli put. Drze ljudi cenu, tj popustaju za po 500 eur na 6 meseci, al oglasi i dalje stoje.
 
To i u Bg vazi za neke novogradnje, nije bas uporedivo trziste. Starogradnje mislim da su muka za prodati. Godinama vidim iste stanove u oglasima, znam napamet koje su im slike na zidovima i sta je bilo u tanjiru na stolu prosli put. Drze ljudi cenu, tj popustaju za po 500 eur na 6 meseci, al oglasi i dalje stoje.
80% староградње се по огласима развлачи буквално годинама. Разлика је што су пре короне биле 20% ниже цене. Нико то не купује. Кад се врати туризам предкоронашки, биће 300% више станова за закуп преко airbnb па ће у складу са тим и цена њихова да пада. Када је велика понуда цена пада. Само незналица може да да 250 хиљада евра за породичан стан на Нновом Београду или Мирјеву. Нарочито у делу где вам је поглед са терасе блејд ранер топлана и пепео са истих.
 
Upravo tako, bitna je potrošačka korpa socijalne kategorije koja se smanjuje bez obzira na ostalo.Stanova će biti puno, ali će narodu krčati creva.Na ulicama neće biti divljeg zapada, jer će policija kontrolisati sve, (videli ste kod ovog zatvaranja, to je bila proba na globalnom nivou, i zato su im i dati stanovi po povoljnim cenama kako bi ih držali u šaci).Stanodavce mogu samo da sačekaju od aprila veći porezi, i manjak izdatih stanova, privreda ne postoji, tako da postoji samo seks turizam, i to je to.Daj Bože da grešim...
 
Gresis, tj. preuvelicavas. Cekamo taj april da vidimo u svakom slucaju. Tada ces testirati to sto predvisjas.
Ali generalno imas jako paranoidne misli, i skoro pa sumanute ideje propasti i kraja koji dolazi. Ja realno ne vidim nista toliko apokalipticno u narednim godinama.
 
@shadestudio
Ја заправо да. Зависи шта подводиш под "апокалиптично".
Ја видим драстично увећање јаза између богатих и сиромашних, и сва могућа накарадна политика услед те појаве.

Ово тржиште уопште не дефинише концепт тражње и понуде докле год постоји вештачки стимуланс одозго.

Тај вештачки стимуланс пада на рачун оних који заправо производе вредности, али не оне које су произведене, већ које се претпоставља да ће бити произведене.

На крају тог процеса није мед и млеко.

Цене алкохолних производа су важан део социјалног мира. Замисли да скоче за 15%, 20%, 30%?
 
Ja ne znam kako Vi to vidite da se stanovi ne izdaju. Evo bas sa kolegom gledali neke stanove pošto menja stan i da iznajmiš nešto dobro nema šanse. Ne iznajmljuju se samo neki krševi po nerealnim cenama, ono što je ok izda se odmah. Našli neku nelegalnu novogradnju oko ustaničke za 500e 80m2. Drugarica od moje žene prodavali stan u mis irbijeve, bio jedan dan na oglasu i na kraju odustali od prodaje. Kažu toliko ih ljudi zvalo za izdavanje da su na kraju rešili da iznajmljuju stan tj već su izdali u roku od dan za 400e. I ovo kažem kao neko ko želi da se cene snize.
 
Ja trenutno tražim nešto na potezu Ušće- bul Zorana Đinđića-Zemun do gimnazije, ali cene su svakim danom sve veće

Pa kad stavim filter na pretrazi do 100.000 € nestane gotovo 70% stanova.
Ja stvarno ne znam kako toliki broj ljudi ima para da kupuje kvadrat od preko 2000€ i to u starogradnji. Ono zgrada iz ˇˇ75 godine, u "izvornom stanju" (što u prevodu znači od useljenja nije ni okrečeno".
Čak su i geto krajevi kao što je Banjica i Karaburma počeli da se prodaju za preko 2000€
Stvarno ne znam koje je to ludilo da za betonsku zgradu sa raspalim zajedničkim instalacijama čini poželjnom za te pare.

Ali dobro, to sam samo ja
 
Registrovao sam se na forum samo zbog ove teme.
Povucen idejom koju mnogi dele ovde, da stize pad... Ne napravih odredjene spekulacije sa nekretninama koje su mi se nudile pre par godina, i sad definitivno kontam da sam se Z......
Nema nista od pada cena na moju zalost a i na mnogih vas koji ovde to ocekuju... da li iz razloga da se skuce, prosire neki kvadrat ili koja god da je prica, toplo vam preporucujem da je sve bolje od drzanja EUR i USD u narednim godinama.
Cesto sam preko, kao i dosta vas sa foruma verujem, mozemo da primetimo da cene svega ruse sve rekorde... Inflacija EUR i USD rusi sva ocekivanja... Ovo sto sad posmatramo sa cenama je globalna monterna inflacija. Srbija samo prati tu pricu...
Novcana masa se u 2021 godini uvecala za neverovatnih vise od 40%. Mnogo toga emitovanog je na standBYu za pitaj boga kakve manifetluke, ali to je ujedno i realna inflacija 2021.
Kakva nas vremena cekaju i sta ce biti sa nekretninama? To ne znam i ne moze niko da vam kaze ali da ce svesti nacionalne valute na vrednost tolet papir, sad je vec ocito.
Ko je stedeo raspali EUR ili USD, zaebao se debelo... i tek ce da bude u problem, ovaj dosadasnji globani-ekonomski Diznilend je definitivno krenuo da se zavrsava.
Do 2040-50 zaboravite na EUR, USD i ostale nacionalne valute kao primarne, kako ce ta monterna tranzicija izgledati i kojim ritmom ce se nastaviti propast nacionalnih valuta, videcemo...
Kakav ce biti novi monetarni sistem? Da li ce biti neki SDR ili sta vec...definitivno 100% digitalan, definitivno 100% do tancina kontrolisan... definitivno FIAT kao posljednje uporiste delimicno slobodnog coveka ima da zavrsi sa postojanjem.
Ono sto licno znam kao i masa vas ovde, u Srbiji jos uvek moze da se kupuje za KES i od investitora i starogradnja, i jos uvek masa njih smuva da te niko nista ne pita sta i kako...
pa tako imam vise poznanika koji su dosli sa zapada sa kesom... i pokupovali po Srbiji cifre stanova od 10, pa neki cak i preko 70 komada(sta u BG, sta u provinciji i turistickim mestima), a ko zna koliko je takvih...
Takodje poznajem i vise primera baby boomersa koji se ovde vracaju u penziju...primeri od pre samo par meseci...
1.Bracni par u penziji koji je prodao rupcagu od kuce(drvenariju od 150 kvadrata) u LA za meni neverovatnih milion i po dolara. Kupise gajbe BG, Herceg Novi za ukupno 400k eura.
No, nisu trepnuli, kazu okej im je cifra :rolleyes: milionce ostali cisti...
Mislim se i meni bi bila da sam platio kartonsku kutiju pre 20,30 godina 200k dolara a danas je uvaljao za 7x vece pare...
2. Komsije, matorci iz Beca, sa nekim mini biznisom... prelilo im 300 hiljada eurica(imaju dobrog knjigovodju garant), i kupise jos 5 omanjih stanova... 3 provincija, 2 Beograd...
Dijaspora nam je minimum 3 miliona ljudi... plus jedno minimum milion kojekakvih gastera koji donose kes od preko a i nisu tamo...
Tako da nemate samo "nerealne" cene stanova po BG,NS, Nis... nego apsolutno i po manjim mestima.
Pa neki gradovi uveliko pucaju sa cenama novo gradnje i preko 1000eura.
Da definitvno se sliva kes sa razlicitih strana, sta od domacih mesetara, sta od ovih preko.
Da, ti stanovi zvrje prazni... no svakako bi mnogi platili na taj kes 30,40% poreza u nekoj Francuskoj, Nemackoj, Italiji lakse je kupiti stan ovde laganica...
Overall, delimicno podize cenu klaster kojekakve dijaspore, gastoza i domacih lovana, a grand scheme cene prate nenormalnu Inflaciju nacionalnih fiata.
Mislim da ce uskoro cena potrosacke korpe, biti mnogo znacajnija diskusija od ove...
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da sve ovo sto pise gore je vise manje tako plus na to treba dodati da imamo i izduvavanje nasih ljudi iz nekih drzava "Juzna Afrika" (onaj haos sto se dole desio), Australija pa sad evo Austrija i slicno. Koja god zemlja "kiksne" eto nasih odande natrag :)
Ako Amerika kiksne u Beogradu ce da bude kao u Tokiju :) i sto se tice cena i sto se tice guzve.
 
Doznake iz inostranstva ne skacu, tako da ostavite se tih prodajnih demagogija da dijaspora kupuje masovno i dize cene stanova


Na drugoj strani spoljni dug razbija.
Gazda uzima kredite od Kineza i zida stadione i puteve koji se urusavaju.

(podesite chart na 10 god. period za jasniju sliku)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
Ja mislim da sve ovo sto pise gore je vise manje tako plus na to treba dodati da imamo i izduvavanje nasih ljudi iz nekih drzava "Juzna Afrika" (onaj haos sto se dole desio), Australija pa sad evo Austrija i slicno. Koja god zemlja "kiksne" eto nasih odande natrag :)
Ako Amerika kiksne u Beogradu ce da bude kao u Tokiju :) i sto se tice cena i sto se tice guzve.
Ako Amerika kiksne ode ekonomija čitavog sveta u k...
Moj teča vozi školski bus u Australiji dva puta dnevno po sat vremena za 6 hiljada dolara, a između dok su deca u školi čisti zgrade za još 6 hiljada. Tetka takođe čisti i njih dvoje zajedno mesečno zarade oko 20 hiljada dolara, a bave se najnižim poslovima. I posle neko ovde dođe da mi priča kako im je loše, daj bože da i mi kiksnemo kao Australija...
 
Vrh