Šta je novo?

Energetika

Али гледамо и потрошњу. Како конзум расте, више се угља ложи, али и хидро дајемо ако можемо да се договоримо са Румунима и ако имамо воде у хидроакумулацијама. Ветар баш слабо дува...
 
Mi kao da balansiramo da uvoz uvek bude od 700 do 1000MW, i danju i nocu.
 
Upravo to. Noću uvoze više i preko 1000, odmaraju vodu da bi danju proizvodili više kad im je uvozna stotinjak evra skuplja. I to će tako da traje.
Screenshot_20220122-192703.jpg
 
Kod mene od jutros napon na dvije faze od 90 do 130V. Da to nije znak laganog pucanja sistema?
 
Морава је у суштини ТЕНТ и оно што сам чуо од запослених јесте да је цела та прича са изградњом електране на месту где уопште нема угља урађена

Nije ona napravljena tu gde nema uglja. Ona je s razlogom napravljena na tom mestu kako bi koristila otpadni ugalj iz jamske eksploatacije. Tada kada je napravljena Rembas je bio ozbiljan proizvodjac uglja. Takodje dobijala je i otpadne ugljeve iz Aleksinca. Isla je zicara od Al. rudnika do zeleznicke stanice Adrovac, onda se tu ugalj tovario na vozove i isao za TE Morava.

Plan je da se prebaci na gas, sto je po mom misljenju odlican potez. Takva postrojenja treba imati kao rezervu, bukvalno u trenutku mozes da ih ukljucis. EPS je raspisao tender za studiju za prebacivanje na gas, planirano je da ima snagu 120MW.
 
Razumem da se pune akumulacije ali zašto varira TE. Poenta je da oni uvek budu stabilni.
 
Razumem da se pune akumulacije ali zašto varira TE. Poenta je da oni uvek budu stabilni.

Varira narocito kada pokusaju da pojacaju. Sa ugljem imaju sigurno hronicno problem.... a verovatno i neki blok im stalno ispada. Zato sto pad bude bas nagli. Npr sinoc sa 3100 na 2800 za pola sata.
 
Malo matematike:
Uvoz mesecni : 1000 MW x 24 h x 30 dana x 300 E/MWH = 216 miliona E
Za celu zimu (3 meseca) = 650 miliona E, plus prelazni meseci (3 meseca x 100 miliona E), zaokruzi na milijardu E.

Eto toliko nas kostaju Mica, Brnaba i Aca, samo za struju, a gde je ostalo...
 
Eto toliko nas kostaju Mica, Brnaba i Aca, samo za struju, a gde je ostalo...

E objasni ti to obicnom narodu koji je otrovan lazima sa televizija za ispiranje mozga.
Prica mi kolega bio na slavi kod svoje sestre i rekao da je Vucic lazov, kaze svekar njegove sestre ustao i pljunuo ga uz naravno gomilu uvreda, djubre nezahvalno, gledaj koliko nam para daje, gledaj kako su svi protiv njega, hoce da ga ubiju, da nije njega za hleb ne bi imali i ostale nebuloze..................
 
То је најстрашније што га је прост народ (који узград излази на изборе) примио на веру.
 
Malo matematike:
Uvoz mesecni : 1000 MW x 24 h x 30 dana x 300 E/MWH = 216 miliona E
Za celu zimu (3 meseca) = 650 miliona E, plus prelazni meseci (3 meseca x 100 miliona E), zaokruzi na milijardu E.

Eto toliko nas kostaju Mica, Brnaba i Aca, samo za struju, a gde je ostalo...
И Зока молићу лепо :sesir:
 
Mogu li ja da pitam nešto ( molim vas da se vodite onom " nema glupih pitanja")
Da li je moguće da je loženje blata, eksplozije, onaj bager ( ogromna masina sto se zapalila) rezultat sabotaža? ( od onih koji bi da oslabe zemlju i AV)
Znate kad penzioneri počnu priče, ali me zanima sama sabotaza....pa zar mi imali onaj hladni feb dal 2012. Pa nije bilo ovoliko havarija, moze li da bude namerni propust?
Ajde razumem oni nakandni kvarovi, citala sam ovde da se desavaju jer se previse mazut trosi, ali u startu svi problemi?
Meni iskreno lakse da je posledica nestručnosti nego da neko zaista namerno napravi kolaps Energetske mreze
 
E objasni ti to obicnom narodu koji je otrovan lazima sa televizija za ispiranje mozga.
Prica mi kolega bio na slavi kod svoje sestre i rekao da je Vucic lazov, kaze svekar njegove sestre ustao i pljunuo ga uz naravno gomilu uvreda, djubre nezahvalno, gledaj koliko nam para daje, gledaj kako su svi protiv njega, hoce da ga ubiju, da nije njega za hleb ne bi imali i ostale nebuloze..................
oh-god-praying.gif

Jbt ala je ovaj narod oboleo...
 

MiraC
Kad na starom sporetu pocnu da crkavaju ringla po ringla , Sta treba da se covek zapita
da li neko od ukucana ili komsija sabotira ili je sam kriv sto na vreme nije obnavljao (zamenio) ?
Izvodjenje sabotaza je skup sport, a ovde pride ne potrebno
postoji zub vremena i ne merljiva ljudska glupost a i pohlepa nije izuzeta
:sesir:
 
Ovo sa strujom, ova milijardica koju ćemo pući zimus u najvećoj meri biće finansirana papirima NBS, jer EPS nema više mogućnosti zaduživanja. Zapravo, to je eleganrniji način primarne emisije. Za šeat neaeci, tokom i krajem leta to ćemo osetiti na inflaciji. Na sličan načinnje prethodne godine vađen Telekom iz bule. Šta se jesenas dogodilo i šta se sad sogađa sa cenama, osećamo svi.
Uskoro će spoljni dug biti preko 35 000 000 000€. A Kinezi i ostali sa istoka ne daju tolike pare na lepe oči. Lako je tako biti domaćin. Samo, šta ćemo posle. Umeju na sva zvona da razglase kad stigne još neka zaostala rata za Titove dugove. Tako će i deca naše dece pričati kad ovo budu plaćala. A ko se seća ranih osamdesetih i nestašica svega iz uvoza, moći će i da zamisli kako će izgledati poslesice politike pod načelom "Posle mene potop".
Ovo u EPSu im je bilo neplanirano. Mialili su da če još malo izdržati. Sabotirali su sami sebe čistkom iskusnih kadrova, strahovladomnu kojoj su iskusni ljudi kažnjavani, ponižavani i razvlašćivani. Na kraju su svi počeli da ćute. Kad su potpuno zaćutali, nastalo je ono što smo videli. Nažalost, tu posledicama nije kraj. Dugogodišnje urušavanje imaće i dugogodišnje posledice. Tek su nastupile. Daleko je vreme kad čemo inati opet 5500MW proizvodnju. A za sve vreme uvoza kupujemo MW/h po 200-350€,a pradajemo ga ovde po 50-95. Dobra računica, zar ne?
 
Ne brinite ljudi za dugove, uvek imamo Tita kao izgovor. ;):D

Evo vid'te ovaj članak od pre svega par dana:

Nema veze što su svim Jugoslovenskim republikama dugovi nastavili da rastu i premašuju one razmere koje su nasledile nakon raspada države.
Bitno je da uvek ima ko da se okrivi umesto sadašnjih vlasti i sadašnjih glasača. ;)
 
Наше суочавање са стварношћу ће бити баш болно, већ после избора! ЕПС-у ће требати милијарде, а то ће наравно ићи задуживањем и на крају преко цене струје.
 
A то је оно што је најболније за сваку власт. Гледај само ако ВУчић не изгуби намерно изборе, како би се сав бес свалио на будалу која ће да се прими
 
Mozda sada kada su pukli sa EPS-om odustanu od izgradnje nebuloznog stadiona od 500 miliona evra 😁
 
Максимум, ако су здраве памети (што још није доказано) ће бити одлагање изградње...
 
Zbog povećane potrošnje električne energije, a s obzirom na nedovoljnu proizvodnju u termokapacitetima nastalu zbog nedovoljne količine i kalorične vrednosti uglja koji se doprema, država će obezbediti dodatni uvoz električne energije, rečeno je na sednici Radne grupe za praćenje sigurnosti snabdevanja energijom i energentima koja je održana danas.
 
Vrh