Šta je novo?

Cene nekretnina

Zli ljudi dele zle savete kroz poruke na formumu....

Ustvari, posto sve kritikujes i postavljas se kao neki strucnjak, zanima me gde jedan strucnjak sa toliko razuma i znanja drzi svoj kapital, ako ga posedujes.
Ako ga nemas, tesko je razumeti ovoliku kolicinu pameti koja nije stekla kapital, ali zna gde drugi treba da investiraju. Ako mozemo da saznamo to mi priglupi, da pravilno pocnemo ulagati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=915254#p915254:3e381r10 je napisao(la):
shadestudio » Sub Jan 08, 2022 2:25 pm[/url]":3e381r10]E da je tako, ja bih kupovao zemlju. Sada je kasno, cena je par puta veca nego pre 15 godina.
Dodje susna godina, padnu rente narednih 3 godine na 250e. Dve susne zaredom, mozes se slikati za rentu.
Drugo je kad sam i obradjujes, ali onda ti je to posao, nije pasivni prihod. Normalno je da kroz posao povratis ulozeno ranije jer ulazes rad. Ovde pricamo o pasivnom povratku investicije koji nikako nije 25 godina. Stanovi su i dalje isplativiji.

Gde u Srbiji poljoprivredno zemljiste koje kosta 15000 po hektaru neko rentira za 250 evra?
Napisana tvrdnja je u rangu trosoban luks stan u centru grada neko izdaje za 250 evra.
Dodje susna godina i ti spustis cenu xxx evra naredne 3 godine, a za svaki slobodan hektar stoje vec u redu njih 10 od kojih 3 i ne pitaju za cenu...
 
Pa malo teze posle propale sezone u redu stoji njih deset da renta 1 hektar( ne pricam o kupovini), a pogotovo posle dve vezane propale sezone. Oni koji su rentirali izgubili su kapital sa kojim pokrecu proizvodnju sledece godine, samim tim nemaju potrebu za rentiranjem, i cena pada.

Informacija potice od jako bliskog coveka koji obradjuje oko 400 hektara decenijama u nazad, tako da racunam da je prilicno upucen u kretanje cena. Mozda ti znas bolje, ne znam ko si i koja ti je delatnost. U svakom slucaju ovo nije tema, tako da ne bi razvodnjavao.

Stanovi i lokali su se za vreme pandemije, a i jos uvek, srozali ako si zaboravio.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=915254#p915254:ep4n8zqm je napisao(la):
shadestudio » Sub Jan 08, 2022 1:25 pm[/url]":ep4n8zqm]E da je tako, ja bih kupovao zemlju. Sada je kasno, cena je par puta veca nego pre 15 godina.


Ustvari, posto sve kritikujes i postavljas se kao neki strucnjak, zanima me gde jedan strucnjak sa toliko razuma i znanja drzi svoj kapital, ako ga posedujes.
Ako ga nemas, tesko je razumeti ovoliku kolicinu pameti koja nije stekla kapital, ali zna gde drugi treba da investiraju. Ako mozemo da saznamo to mi priglupi, da pravilno pocnemo ulagati.

Ti si pre 15 godina imao koliko? 10tak godinica? Ucio si razlomke i pratio cene zemljista i svetsku finansijsku krizu?

Onda, po tvojim recima, nigde nisi radio i prosle godine si otvorio preduzetnicku radnju - sto smo vec apsolvirali. Godinu dana kasnije ne znas sta ces sa viskom kesa, idu muke, stanovi, zemljiste?

Ako mogu ja umesto Tin-a da odgovorim, iako nisam strucnjak, prvo bih ulozio u taj posao, skalirao ga - a onda bih sledece godine sagradio svoju kulu i prodavao stanove preko vradoviceve agencije za nekretnine. Bog da vas vidi. Taman pre nego sto prosek ode na 5k po kvadratu.

Znam da necu odoleti da povremeno ne bacim pogled na ovu temu, kao sto ne mozes da skrenes pogled kada prolazis pored saobracajne nesrece, ali se zaista nadam da cu izdrzati da vise ne komentarisem.

Sve najbolje!
 
Tin":2q67v59m je napisao(la):
Da b se za 25 god. vratila investicija, neto roi mora biti prosecno min. 4% svih 25 godina, sto n​ije realno po postojecim cenama stanova.

Ko kupuje stan radi investicije, neka pazljivo napravi sam svoju kalkulaciju sa ukljucenim realnim prihodima (npr. velika verovatnoca da necete izdavati svih 12 meseci u godini i da ce u buducnosti u nekom trenutku biti pad cena stanova itd.), svim (i npr. vanrednim) troskovima i porezima.

Nemojte se zaletati i nasedati na poruke na ovom forumu.
Ono sto treba napomenuti ovde da roi mozemo izracunati tek kad prodamo investicionu jedinicu kako je mesecni zakup samo manja komponenta cele racunice...u svakom slucaju mislim da investiranje u nekretnine je dobar nacin odrzavanja vrednosti novca, dok o nekoj zaradi je tesko pricati ukoliko ubacimo u inflaciju u celu racunicu


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=915395#p915395:9cxvbhxd je napisao(la):
Jeremiah » Sub Jan 08, 2022 11:18 pm[/url]":9cxvbhxd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=915254#p915254:9cxvbhxd je napisao(la):
shadestudio » Sub Jan 08, 2022 1:25 pm[/url]":9cxvbhxd]E da je tako, ja bih kupovao zemlju. Sada je kasno, cena je par puta veca nego pre 15 godina.


Ustvari, posto sve kritikujes i postavljas se kao neki strucnjak, zanima me gde jedan strucnjak sa toliko razuma i znanja drzi svoj kapital, ako ga posedujes.
Ako ga nemas, tesko je razumeti ovoliku kolicinu pameti koja nije stekla kapital, ali zna gde drugi treba da investiraju. Ako mozemo da saznamo to mi priglupi, da pravilno pocnemo ulagati.

Ti si pre 15 godina imao koliko? 10tak godinica? Ucio si razlomke i pratio cene zemljista i svetsku finansijsku krizu?

Onda, po tvojim recima, nigde nisi radio i prosle godine si otvorio preduzetnicku radnju - sto smo vec apsolvirali. Godinu dana kasnije ne znas sta ces sa viskom kesa, idu muke, stanovi, zemljiste?

Ako mogu ja umesto Tin-a da odgovorim, iako nisam strucnjak, prvo bih ulozio u taj posao, skalirao ga - a onda bih sledece godine sagradio svoju kulu i prodavao stanove preko vradoviceve agencije za nekretnine. Bog da vas vidi. Taman pre nego sto prosek ode na 5k po kvadratu.

Znam da necu odoleti da povremeno ne bacim pogled na ovu temu, kao sto ne mozes da skrenes pogled kada prolazis pored saobracajne nesrece, ali se zaista nadam da cu izdrzati da vise ne komentarisem.

Sve najbolje!
Ja sam te u privatnoj poruci pozvao da javno pod imenom i prezimenom izneses to sto insinuiras. Na mestu predvidjenom za resavanje sporova, dobices uvid u sve sto znas i ne znas, i sta sam radio, i sta nisam radio.
Neka ostane za sada da nigde nista nisam radio, sedeo sam po kaficima i uplacivao tikete od 20 din. I onda sam dobio milijarde.
Ja apsolutno nemam potrebu da anonimnoj osobi podnosim racune, da li imam jednu firmu, ili u inostranstvu imam jos koju.

Ovde se prica o nekretninama ako nisi do sada shvatio. Sve i da sam opljackao banku u cirihu, to ovde nije tema. Nije tema ni ko sam ja. Otvori temu "poreklo novca protuva sa balkana", i tamo iznosi svoj istrazivacki rad.

Nema potrebe da konstantno spominjes necije godine, jer covek je sa trideset zrela individua. Godine nisu merilo nicega, ocigledan primer je sto su neki do tridesete postigli nesto sto neki u 40+ nisu, ili nece nikad.
To sto ti imas sumnje je sasvim do tebe, ja sa svojim zivotom imam pravo da upravljam na nacin koji je za mene najpovoljniji. Da li cu kupovati zemlju, stan, parking ili potrositi na splavovima, pa sta ti imas od toga, sem cini mi se zavisiti?

Suzdrzi se, ako ces komentarisati iskljucivo nekoga na licnoj osnovi i ne mozes da prihvatis razlicitost misljenja bez primitivne agresije. Komentarisi cene ako te interesuje, ako ne, mani se mene, i direktno i izokola.

Ja ovde nikoga ne napadam, ne vredjam na licnoj osnovi, iskljucivo imam neslaganje oko teme i tudjeg misljenja iznetog u postu. To ne znaci da bilo koga mrzim, sta god taj napisao, kao sto se i sa prijateljima ne slazem oko necega i nikom nista. Ako imam neka misljenja koja se nekome ne svidjaju, sta ja da radim, to je poenta foruma valjda.
 
Eto. Sad procitaj svoj poslednji pasus. Pa procitaj ono sto sam ja citirao kao tvoju poruku. Pa onda za par godina, kada udjes u tridesete i postanes zrela individua kako kazes, mozda budes razumeo da ti vredjas, a da sam ti ja dao savet sta sa kapitalom - razvijaj biznis, sagradi zgradu, prodaj za 5k.

A pretnje, pa i one u toj poruci, ti pisem pod godine. Za sada.
 
Ne znam gde vidis pretnje. Zar je sudski proces pretnja? Znaci mozes da pricas sta hoces, a ako te neko opomene da se za klevete ide na sud, onda su to pretnje?
Uopste, razumeo si poentu, niciji novac nije tema ovde, koliko god da ima ili nema.
Imas svu slobodu ovog sveta da se bavis istragom, pokreces sporove, dokazujes, raskrinkavas. Ali ne i da kleveces bez dokaza i na osnovu parcijalnih prica iz kojih sklapas neku sumanutu pricu. I uopste ne znam sta si se nakacio na mene.

Zar je pitanje da neko ko se razume u kapital kaze gde ga cuva uvreda? Pre toga napisao je kako ne treba slusati neke tamo savete sa foruma, misleci na to kako sam ja neki ficfiric koji ne zna gde se nalazi. Bar sam ja tako shvatio. Dobio je odgovor u skladu sa tim. Nista vise. I dalje nemam nista protiv njega, ako napise nesto sa cime se slazem, podrzacu, lajkovati.
 
Dalji offtopic će biti obrisan.

Vratimo se temi ;)
 
shadestudio":1o252olp je napisao(la):
Ne znam gde vidis pretnje. Zar je sudski proces pretnja? Znaci mozes da pricas sta hoces, a ako te neko opomene da se za klevete ide na sud, onda su to pretnje?
Uopste, razumeo si poentu, niciji novac nije tema ovde, koliko god da ima ili nema.
Imas svu slobodu ovog sveta da se bavis istragom, pokreces sporove, dokazujes, raskrinkavas. Ali ne i da kleveces bez dokaza i na osnovu parcijalnih prica iz kojih sklapas neku sumanutu pricu. I uopste ne znam sta si se nakacio na mene.

Zar je pitanje da neko ko se razume u kapital kaze gde ga cuva uvreda? Pre toga napisao je kako ne treba slusati neke tamo savete sa foruma, misleci na to kako sam ja neki ficfiric koji ne zna gde se nalazi. Bar sam ja tako shvatio. Dobio je odgovor u skladu sa tim. Nista vise. I dalje nemam nista protiv njega, ako napise nesto sa cime se slazem, podrzacu, lajkovati.
Kakve klevete, kakav sud ?
Pa ti si "shadestudio", pod nickom smo svi ovde.


Pod demokratama "BG biznismeni" su otvarali pekare i kafice, sad kad smo "tigrovi" kupuju stanove koje ce da izdaju. Ogroman napredak smo ostvarili.
Ima li neko od vas da ima neku viziju zarade tako sto ce da otvori neku firmicu, po mogucstvu proizvodnu i da krene da je razvija?



Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
 
...Ima li neko od vas da ima neku viziju zarade tako sto ce da otvori neku firmicu, po mogucstvu proizvodnu i da krene da je razvija?
Ja bih otvorio firmu za uništavanje belih i crnih parazita-reketaša
al bojim se da cu i za to nekome morati platiti proviziju ako ne odmah, onda kasnije cim ,,firma,, dobije zalet
:lol:
 
Kako objasnjavate ovaj rast cena nekretnina u Metaversu?
https://theconversation.com/real-estate ... dea-174021
Kao bolest mozga.

Dajes materijalno i vredno da bi ziveo u virtuelnom.

Inace, sto kazem u komentarima na portalima da kazem i ovde - ako bude neko iz Srbije ko pozeli da se preseli u imaginarne svetove, a ne zna sta ce sa materijalnom imovinom, neka mi se javi pa cu ja da je preuzmem na cuvanje dok on zivi drogiran u nulama i brojkama. Hvala unapred i zelim srecno useljenje svima u svoje imaginarne realnosti.
 
Poslednja izmena:
Izvor: Telegraf.rs

Zašto u siromašnijim zemljama najviše ljudi ima "svoju nekretninu"? Odgovor je, zapravo, jednostavan​

shutterstock1111185344-830x0.jpg

Eurostat je radio istraživanje, a vi nam pišite u komentarima kakav je vaš stav o ovom pitanju...​

Čak 91 posto stanovnika Hrvatske živi u sopstvenoj nekretnini, što je za 21% više od proseka EU, i svrstava tu zemlju u sam vrh, uz Rumuniju, Slovačku i Mađarsku.


To pokazuju najnoviji podaci agencije Eurostat.

Najmanji udeo stanovništva koje živi u sopstvenoj nekretnini je u Nemačkoj (50,40%), zatim u Austriji (55,3%), Danskoj (59,3%) i Francuskoj (64%). Posmatrano po državama, ispostavlja se da je "na snazi pravilo" kako u bogatijim državama najmanje ljudi živi u svom stanu, a u siromašnijim - ponajviše.

S druge strane, očekivalo bi se da će pre u bogatijim državama, gde su i veće plate, više ljudi moći da priušti stan ili kuću, nego u zemljama s nižim standardom i prihodima, piše Index.

Hrvati, dodaje se, žive u "pretrpanim" domovima.

Da bi se shvatilo o čemu se radi, treba staviti stvari u kontekst s drugim pokazateljima o stanovanju. Prvo je potrebno znati o kakvim se tačno nekretninama radi i koliko su kvalitetne za život.

Prvi signal da vlasništvo nad nekretninom u kojoj se živi - ne znači ujedno i kvalitetniji život, jesu podaci o procentu stanovništva koje živi u pretrpanim domaćinstvima. Tu je situacija obrnuta, tj. u bogatijim državama EU manji deo stanovnika živi u kućama gde je mnogo ljudi.

Taj problem je najveći u državama tzv. Nove Evrope, bivšim socijalističkim zemljama, koje ujedno imaju i visok procenat ljudi koji žive u svojim stanovima/kućama.

Recimo, u Rumuniji čak 45% stanovništva živi u pretrpanim domovima, a u Bugarskoj njih 39,5%. U Poljskoj tako živi 36,9 odsto građana, a u Hrvatskoj 36,2%.

Dakle, iako 91 procenat ljudi u Hrvatskoj živi u svojoj nekretnini, zaključak je i da svaka treća osoba živi u pretrpanom domu, bilo da je sama površina premala i ima premalo prostorija ili previše članova domaćinstva živi u njemu.

Smatra se da osoba živi u pretrpanom domaćinstvu ako ono nema na raspolaganju minimalan broj soba, zavisno od veličine prostora, porodične situacije ili uzrasta njegovih članova. Najmanje takvih domaćinstava je u Irskoj, na Malti i Kipru, zatim u Holandiji, gde manje od 5% ljudi živi u nekretninama koje su premale za određeni broj osoba.

Kada je reč o Belgiji, Finskoj, Španiji, Luksemburgu, Portugalu, Danskoj, Francuskoj i Nemačkoj, od 5 do 10% stanovnika živi u pretrpanim domovima. Ipak, svaki deseti Španac se suočava sa drugom vrstom problema, a to je stanovanje u mračnom stanu.

Na nivou cele EU, 17,8% ljudi je živelo u pomenutim uslovima u 2020, što je povećanje u odnosu na godinu ranije (17,1%). Pretpostavlja se da je do skoka dodatno došlo usled ekonomskih problema, koje je izazvala pandemija.

 
Шта је стандард, да свако има своју собу? Сумњам да је по руралној Хрватској у кућама претрпано, можда по градовима, али типа да живе старији родитељи и двоје одрасле деце у двособном стану.
 
мислим да се у Шведској мери по броју чланова домаћинства. ако је брачни пар са двоје деце, биће дакле 3 спаваће собе + дневна соба
 
Inače, što se posedovanja stana tiče, nije normalno da odrasli ljudi žive u istom stanu sa svojim (starim) roditeljima samo da bi bili ''svoji na svome''. Ali isto tako nije normalno ni da čovek ceo svoj život bude podstanar, da ne kažem kmet, kao što sam se ranije bio izrazio na ovoj temi kad su razni počeli da pričaju kako ''normalno je da 10% ljudi drži 90% zemlje''.

Kao i uvek, najbolje je težiti nekoj zlatnoj sredini ili balansu. J takav život ako ćeš svakih par godina da se seljakaš i resetuješ. To sam takođe pisao i na drugoj temi kad su neki forumski avangardisti i vizionari pričali kako je ''normalno da čovek danas menja prebivalište / kraj grada svake dve godine zbog posla i da iznajmljuje ako ne može da kupi''. Ma kako da ne. Evo, živeću za posao i poslodavca i živeću samo da bih plaćao kiriju i bio nečiji kmet do kraja života. Neofeudalizam se polako nameće raji opet, a naivni deo raje bez mozga i kičme to brže bolje usvaja i promoviše, sav srećan što će da dobija koske i otpatke od budžovana, umesto da se kao njihovi roditelji bore da steknu i imaju nešto svoje.

Nema tu mnogo filozofije, nekretnina i zemlja su uvek bili i uvek će biti vredne. Naravno, govorim o stvarnim, realnim nekretninama, ne ovim imaginarnim video-igricama. I svaki bogataš to zna, i zato svaki čovek na svetu koji dođe do nekih masnih para, brže bolje ulaže ili u neki biznis, ili u nekretnine. Uvek je jedno od ta dva - ili biznis, ili nekretnine. Nisu bogataši blesavi što grabe zemljište gde god stignu. S druge strane, uvek ostatku raju serviraju priče kako ''nije toliko bitno imati svoju nekretninu'' i kako je normalno da svi budemo moderni nomadi koji će se seljakati u službi posla i rada. Aha. Dok njima naravno ne pada na pamet da mrdaju iz svojih Dedinja / Tite Street-ova / Central Parkova / Malibua...
 
Ја баш мислим да ће виртуелна реалност, паралелна стварност, виртуелни светови, интернет и све то у једном тренутку довести до таквог технолошког напретка да ће физичка некретнина заправо бити мање битна. Пробудиш се уђеш у паралелни свет и пичиш. Зашто би се кретао до негде да се видиш са неким када то можеш и у Метаверсу или нечему сличном у будућности. Сигуран сам да ће некада у будћности скуп Беобуилдовца бити у некој виртуелној реалности. Много је лакше и једноставније. На све то нисмо сви у Београду. Када технологија узнапредује довољно по мени биће манје потреба за физичким некретнинама за становање. На крају крајева сам Елон Муск је продао вилу од 3000 м2 и прешао да живи у 20 м2. Вероватно очекује да ће се пре или касније прећи у Неуралинк свет.

Куповина некретнина у Метаверсу је ризик и то сви знају али ризиковати 1% од укупне имовине на нешто што ће можда да донесе раст од 100-1000 пута. Ја лично би уезео нешто у крипто долини.

Ја ценим да ће ово највероватније да буде још једна пропала идеја Зукерберга (као рецимо Либра новчић) али ипак зашто пропустити шансу када је логично да ће се свет кретати у том правцу.
 
Ја баш мислим да ће виртуелна реалност, паралелна стварност, виртуелни светови, интернет и све то у једном тренутку довести до таквог технолошког напретка да ће физичка некретнина заправо бити мање битна. Пробудиш се уђеш у паралелни свет и пичиш. Зашто би се кретао до негде да се видиш са неким када то можеш и у Метаверсу или нечему сличном у будућности. Сигуран сам да ће некада у будћности скуп Беобуилдовца бити у некој виртуелној реалности. Много је лакше и једноставније. На све то нисмо сви у Београду. Када технологија узнапредује довољно по мени биће манје потреба за физичким некретнинама за становање. На крају крајева сам Елон Муск је продао вилу од 3000 м2 и прешао да живи у 20 м2. Вероватно очекује да ће се пре или касније прећи у Неуралинк свет.
Potpuno si u pravu i potpuno podržavam tvoje planove.

Kad prelaziš u Neuralink ili Metaverzum, da dođem da mi predaš ove materijalne nekretnine i imovinu koja ti neće više biti od koristi u virtuelnom svetu? :)

Obećavam da ću po preuzimanju nastaviti da održavam video stream Savskog mosta. ;)

P.S.
Evo necega za razmisljanje - covek koji stoji iza ideje o Metaverzumu ima dijagnostifikovan blagi Aspergerov sindrom i antisocijalni poremecaj.
 
Poslednja izmena:
Hvala ti sto brines o streamu :) Treba uskoro da pustim još jedan, nego nemam bas vremena da se pozabavim malo time.

Nego ajde razmisli realno da li je moguce da se uspori kretanje pa i zagadjenje i sve u fizickom svetu do te mere da zapravo se smanji u opste potreba za fizickim svetom. Nije šala ideja je dobra samo što se neće desiti jer je Okulus trenutno užasan :) (barem meni) ali jednog dana će to biti mnogo realnije.

Ja Vas samo pozivam da prevazidjete svoje predrasute i da posmatrate drugacijim ocima sve ovo
Ako nista barem dva puta pogledajte. Dosta ljudi kupuje za rentiranje. ROI na nekretnine u Metaversu je jako dobar trenutno.
Ima dosta lokala koji se dobro rentiraju.

Ja sam zainteresovan za Decentraland - Crypto Valley placeve.
 
Ljudi su uvek imali potrebu da veruju u nesto sto ne postoji. Pre razvoja nauke to su bili carobnjaci, vile, razni bogovi, zagrobni zivot koji ce im verovanjem u njih doneti dobro.
Sada smo se malo opametili, ali smo poceli da to urodjeno verovanje u nista transformisemo u nove oblike. Tako sada imamo situaciju u kojoj neko kupuje nesto u virtuelnom svetu, dakle nesto sto ne postoji, sa verovanjem da ce mu biti bolje u fizickom svetu, u koji navodno ne veruje. Mogucnosti za manipulaciju mozgom i prodaju magle su dostigle novu dimenziju sa ovim metaversom.

Na stranu sto prebacivanje svega u virtuelni svet smanjuje fizicku aktivnoat ljudi, sto ne vodi bas necem dobrom.
 
Vrh