До негде 2015 их је било много више, имали су на горњем граду човека код Сахат куле, код Римског бунара, код опсерваторије, код Казамата, итд, то је отприлике био размак. Данас за исти простор има 1-2 човекаПре можда 10-12 година био са другарима на оном дечијем игралишту близу Цвијете и другар се љуљао у оном гнезду љуљашци. За 5 минута нас опколило 10 чичица из обезбеђења.
Не постоји. Овај сам план пронашао у архиву у Истанбулу, показује и околне улице, али сам само исекао овај део.Vrlo lepo. Postoji li možda slika ovog plana i većih dimenzija od ove?
Не. Нисам стручан за ове планове, нити сам се до сада бавио историјом тврђаве. Трагајући за другим стварима налетео сам на план. Угрубо, мислим да је реч оквирно о 1840им.A da li je negde bila označena godina? Na mapi ili u opisu mape? Ili bar procena perioda?
На османском су, могао бих ја да их прочитам да су читки, али нису. Зумирао сам максимално и нечитко је.Да ли су зелена поља са некаквим цртицама ознаке за паркове или гробља? Занимљиво колико је објеката било у горњем граду унутар зидина.
Штета што натписи на арапском нису читки па да их неки АИ преводилац преведе.
Да ли су зелена поља са некаквим цртицама ознаке за паркове или гробља? Занимљиво колико је објеката било у горњем граду унутар зидина.
Штета што натписи на арапском нису читки па да их неки АИ преводилац преведе.
Улоговао сам се и погледао опет, али нисам могао да јасно видим. Ипак ће бити да је ово зелено заправо куће јер ово написано личи на حنه (хане) али се оно по правилу пише као خانه при чему је аутор испустио и слово елиф (ا) и тачку изнад слова х (тј. hı (خ), па га је самим недодавањем тачке претворио у ha (ح)). Но, из искуства могу да ти кажем да то није толико ретко да погреше. Тако да могу да тврдим, не целих 100%, да су то ипак пре биле куће.Zeleno obojena polja sa tačkicama imaju vrlo pravilne pravougaone granice, jednake su veličine, ima ih više, jedno polje je pored drugog, a imaju i obične, svuda jednake tačkice i crtice na zelenom polju (a ne recimo neke komplikovanije i veće oznake od toga). To sve zajedno najviše sugeriše baštu ili njivu. Čisto ukrasni travnjak je manje verovatan zbog pravilno raspoređenih i geometrijski pravilnih "pristupnih staza" koje presecaju zeleno obojene površine, što sugeriše da je svuda neophodan pristup za neke radove, tj da nije poželjno rutinsko gažnje zelenog polja van tih staza, ukoso ili bilo kuda preko njih. Dakle njiva ili bašta. Travnjaci, ili bar neuređene površine pod travom, su verovatno zeleno obojene površine neprecizno definisanih granica koje na sebi nemaju ni tačkice ni crtice (nema ni jednostruke crne linije ni dvostruke linije - zida, koji bi bili posebno označena granica zeleno obojenog polja).
Не. Нисам стручан за ове планове, нити сам се до сада бавио историјом тврђаве. Трагајући за другим стварима налетео сам на план. Угрубо, мислим да је реч оквирно о 1840им.
Означи ми који је објекат на карти, па ћу покушати да прочитам (уколико је присутан натпис).I meni se čini da se radi o tom periodu.
Mapa je osmanska, a na njoj se vide austrijske kasarne u Donjem gradu. U Gornjem gradu se vidi Muhavizov konak (ili - možda ona zgrada koja se nalazila pre njega?).
Onako, proverivši na brzinu i bez udubljivanja, takva građevina se ne nalazi na maketi stanja iz 1790. u Galeriji tvrđave
Galerija Beogradske tvrđave u Baroknoj kapiji – Beogradska Tvrdjava
www.beogradskatvrdjava.co.rs
Означи ми који је објекат на карти, па ћу покушати да прочитам (уколико је присутан натпис).