Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Па, знаш како, ако се не гради на слободном плацу уз улични фронт саобраћајнице са 6 трака и трамвајским колосецима, онда ће се градити или у сурчинском залеђу и на Авали, или у некој улици профила 1+1 (пошто је у Београду велика већина улица таква). Неће људи остати ненастањени ако се та зграда не направи. А испада, по свим параметрима, да има више смисла да се гради ту него другде.

Упркос најбољој вољи, не могу да примим нити један једини аргумент да на слободним новобеоградским парцелама не треба градити као ваљан; напротив, сваки стан на НБ смањује укупни хаос у Београду.

Jos jednom, slazem se sa principom u potpunosti. Ne slazemo se oko primene na ovoj lokaciji iz vise puta navedenih razloga.
Na Novom Beogradu ima stotine prigodnijih parcela. U blokovima ima prigodnijih parcela.
 
Не знам. Улични фронт уз Јурија Гагарина са те стране је већ лепо оформљен. После 50 година, то личи на градску улицу, бар са те стране и ред је да се заврши.
 
Велика већина тога што се сматра за "зелене површине" заправо су грађевинске парцеле на којима је изникао коров.

Урбанизам "да се зна тачно шта ће се градити на којој парцели" тешко да игде постоји.
I tu si u pravu, ali je suština da ne postoji nikakvo javno informisanje građanima o šta se i gde planira graditi. Evo, ljudi kod mene na Zvezdari su protiv seljenja nebezbedne okretnice na bolje mesto gde su barake građevinske firme u stečaju.

Suština je da se mora znati šta se, gde i zašto gradi. Zato vidim održavanje tribina od strane vlasti i urbanističkih planera u mesnim zajednicama i opštinama kao put ka tome. Jedan ozbiljni planer koji je proveo radni vek u Urbanističkom zavodu mi je pričao kako je još 80tih godina odlazio po mesnim zajednicama u Rakovici da razgovara sa građanima pre donošenja planova.

Vidim da tako nešto postoji u Kragujevcu od skoro, dakle može i u Beogradu.

 
Evo, ljudi kod mene na Zvezdari su protiv seljenja nebezbedne okretnice na bolje mesto gde su barake građevinske firme u stečaju.
Све си рекао овим: грађани нису увек у праву.

Јбг, нису. Посебно наши неуки грађани неспремни за живот у свом времену и заинтересовани само за - паркинг место.

Грађани су и ову власт довели на власт.
 
Све си рекао овим: грађани нису увек у праву.

Јбг, нису. Посебно наши неуки грађани неспремни за живот у свом времену и заинтересовани само за - паркинг место.

Грађани су и ову власт довели на власт.
Ne vidim u cemu je problem sa ovom parcelom, po meni ovde lepo legne zgrada i super, konacno da se civilizuje ta strana JG, i da se sakrije neodrzavano ruglo i sramota gospode iz bloka. Pritom blok nije samo sa jedne strane, vec ih ima 4. Tako da bullshit prica koju prosipaju ovi iz 63 sa vetrovima, provetravanjem, igralistima i zelenim povrsinama po kojima bacaju djubre mi je smesna. Toliko im je stalo do tog bloka da je onaj podzemni prolaz unakazen od strane istih klinaca koji su na tom protestu. Malo malo pa se menja staklo koje polome, prekreci se dole pa opet izvrljaju, ajde ajde. Boli klinca cose za zelenu povrsinu kao da razume sta to uopste znaci u 5-6. razredu. Njemu zanimljivo jer se nesto desava i sto moze da se zaje*******ava bez posledica. Zloupotreba dece.

Stice se utisak da treba da se slepo podrze ovi iz bloka samo zato sto su im neki nepostojeci interesi uzdrmani i da se odmah obelezavaju drugi koji se ne slazu sa njihovim misljenjem, pogledajmo stvari objektivno. To je gradjevinska parcela, u dron snimku se lepo vidi na sta to lici - i to je situacija od skoro, posekli su svu korov i pobacali djubre koje se tu talozilo. E sad kako je doslo do toga da odredjene persone steknu vlasnistvo nad parcelom je druga prica. Svaki investitor bi gledao da gradi sto vise kvadrata, nebitno da li je iz SPN ili SNS. Kapitalizam.

Ok izvojevali su da ostane igraliste, sto je po meni skroz ok, mada koliko vidim izmedju svake dve kaskade ima igralista i prilicno su prazna.

Nego je l ce biti protest i za jos jednu traku koja ce skinuti ceo travnjak u JG?
 
Na mestu Petice je bila livada na kojoj ja nikada nisam video nikoga da je koristi, osim što su bile dve staze po dijagonalama u obliku X i ponekad kad je dolazio luna park i stvarao vašarište. Na ovim sada placevima su pre 25, 30 godina bile najgore barake i đubrište i zemljani put pored, kojim sam često prolazio kad sam išao kod tetke iz 44. u 63. blok, a koji se često pretvori u blatište. U baraci do same JG, je koliko me sećanje služi vazda bio KUD Rad, odakle se često čula harmonika i trupkanje. Ojha :) (da se razumemo, to je super stvar).

Ne vidim da je tu nešto izgubljeno, osim privatizovanih parkinga i bahaćenja na način kako su dolazili do njih (trotoar). Sporan je samo način na koji je to postalo privatno vlasništvo i po kojoj ceni. Isto mislim za parcele u 44. bloku, koji je zamišljen kao hub za sve okolne blokove, sa pijacom, DZ, TC, sportskim sadržajima i ostalim površinama namenjenim isključivo za javne namene.
 
Градња дуж Јурија Гагарина у том делу је насиље како се год окрене јер не поштује основни урбанистички принцип по коме су грађени. Ако се гради ишта са те стране савских блокова морају или да буду ниске зградице или да буду усправни солитери тако постављени да минимизују блокирање погледа са постојећих, као што то раде и постојећи солитери. Ако се гради на ивицама бежанијских блокова онда то не смеју да буду зграде више од 2 спрата јер је цео концепт тих блокова степенасто падање ка управо тим ивицама. Ништа не би фалило да се наставио тренд градње клизалишта, балона, школа, ниских тржних центара, паркинга и сл. на ивицама тих блокова а да се разне Петице граде на разним парцелама којих тај део града има и превише празних
 
Градња дуж Јурија Гагарина у том делу је насиље како се год окрене јер не поштује основни урбанистички принцип по коме су грађени. Ако се гради ишта са те стране савских блокова морају или да буду ниске зградице или да буду усправни солитери тако постављени да минимизују блокирање погледа са постојећих, као што то раде и постојећи солитери. Ако се гради на ивицама бежанијских блокова онда то не смеју да буду зграде више од 2 спрата јер је цео концепт тих блокова степенасто падање ка управо тим ивицама. Ништа не би фалило да се наставио тренд градње клизалишта, балона, школа, ниских тржних центара, паркинга и сл. на ивицама тих блокова а да се разне Петице граде на разним парцелама којих тај део града има и превише празних
A cekaj je l mozes da mi objasnis koja je razlika blokiranja pogleda kada su gradjenje kaskade jedna do druge kao ramovi kosnica - isto tako i ostalim blokovima? Koja je razlika izmedju toga i ako dogradis nesto sa druge strane koje na isti nacin "blokira pogled" I to manjeg broja stanova jer su uglavnom ortogonalni izmedju sebe i trotoara JG?
Edit: Kako je plavo ok, a crveno nije?
1708518097970.png
 
Ма да, балони да се граде... И месара Милан да остане онде бар до 2100, добро је печење. И ресторан Корјени.

Јбг, баш не волимо град.
 
Ма да, балони да се граде... И месара Милан да остане онде бар до 2100, добро је печење. И ресторан Корјени.

Јбг, баш не волимо град.
Sve to treba da se porusi zajedno sa onim garazama kod trafoa i imt-a.
 
У ствари је сав роштиљ добар код Милана. Ал` је проблем за паркинг.
 
A cekaj je l mozes da mi objasnis koja je razlika blokiranja pogleda kada su gradjenje kaskade jedna do druge kao ramovi kosnica - isto tako i ostalim blokovima? Koja je razlika izmedju toga i ako dogradis nesto sa druge strane koje na isti nacin "blokira pogled" I to manjeg broja stanova jer su uglavnom ortogonalni izmedju sebe i trotoara JG?
Edit: Kako je plavo ok, a crveno nije?
Pogledajte prilog 190204
Ni plavo nije OK, ni to nije smelo da se gradi, i ne znam ko to može da brani osim onih koji su to naplatili i onih koji su tu kupili stanove.
I ceo ovaj današnji problem je potekao od "plavog", jer niko nije ni mogao da sanja šta će se dogoditi u budućnosti.

Čime se mi bavimo? Umesto da se produžu Jurija Gagarina, kako je planirano i kako mora da bude, i da se gradi u produžetku, mutnim radnjama se dozvoljava gradnja na površinama koje za to u startu nisu planirane i za koje je logično da budu pretvorene u parkove i zelene površine. (pod "logika" mislim na logiku prvobitnih planera i stanara, ne na batice koje mogu da kupe promenu urbanističkog plana).
 
Ти стварно мислиш да је на раскрсници Јурија Гагарина и Гандијеве оригиналним планом био предвиђен "парк и зелена површина", па су зато оставили онолико парче неизграђено?

Која је предност ако се гради "иза Јурија Гагарина"?? Па камо среће да су Београд компактно изградили до Жаркова а оставили брда иза њега на миру...
 
Poslednja izmena:
Ja do sada ne videh ni jednu maketu ili plan iz vremena izvornog planiranja savskih blokova na kojem se vide objekti koji zaklanjaju stepenaste zgrade.
Niti bilo šta što liči na brze sklepotine koje sada tamo stoje.
Ja vidim prednost širegnja grada - u širinu, a ne na svaku neizgrađenu zelenu površinu ispred postojećih zgrada (kao u Zorana Đinđića, kao u Milutina Milankovića, kao ovde itd itd) i uz narušavanje već kompletiranih ambijentalnih celina. A i mimo svega toga, ova nova arhitektura im je do moga.
 
На том месту, на углу Ј. Гагарина и Гандијеве је била предвиђена градња - облакодера!

А ово се већ понавља, пре неку страну се писало како је по средини блокова, у оном некад празном појасу са "енглеским полукружним" био Централ парк. А оно - планиран комерцијални центар читавог дела града, са овде тако неомиљеним "крмачама".

Нови Београд је, просто, незавршен - отуд толике празне пољане... (изградили су стамбене зграде до 1980, а остало нису). А Нови Београд је, такав какав је био, пре 40 и више година био предмет спрдње - с правом - и зато се одлучило да га се поправља.

@relja
Предности ширења града у ширину - не постоје. То су основи урбанизма. Такав град је скупљи, више троши по сваком основу и узима више времена онима који у њему живе.

Уосталом, и ово 500. пут пишем, а писале су и архитекте. Ако је некога баш занимала тематика - осим да одбрани бесплатно паркинг место - могао је досад да прочита тоне литературе. А ту би и научио зашто може да буде и скупље кад се има бесплатно паркинг место.
 
Poslednja izmena:
Zapravo ovo plavo je napravljeno pre 20tak godina na temeljima zgrada sličnih ovim kaskadnim koje su samo krenule i onda prestale da se grade čini mi se 80ih i naravno da nisu prvo projektovane da budu ovoliko zgurano i na celom placu, ali je onda je to napravljeno na taj način i onda se i ostatak ovog mini bloka u bloku tako napravio.

Tada sam išao u Mladost koja se tek otvorila i moram priznati da je bio lep prizor kada vidiš u daljini kaskadno blokove koji se u lepezi spuštaju ka JG. NAravno i zgrade su bile novije i ne oronule kao sada, ali to se reši bukvalno farbanjem fasade, nema pomići prozorima nažalost.

E sad, ja prvi ne mislim da je bio plan da ovo uz put ostane neizgrađeno (kao što i pokazah prvim postom), ali sadašnje dodavanje zgrada ovakvog tipa i nejednake visine je svakako samo posledica gledanja daj svaki kvadrat koji može da se bilo kako ugura. Tako je i na VOjvođanskoj napravljena ona jedna sada zgrada za 2x viša od ostatka cele te strane, samo zato što je grad sam promenio spratnost i onda prodao plac da bi uzeo više para (a baš ih bilo briga što to nema veze sa ostalim spratnostima uz tu ulicu, a to je otprilike i spratnost koju je trebalo da prati i Jurija Gagarina i ostala bi sačuvana vizura 60ih blokova).
 
На том месту, на углу Ј. Гагарина и Гандијеве је била предвиђена градња - облакодера!

А ово се већ понавља, пре неку страну се писало како је по средини блокова, у оном некад празном појасу са "енглеским полукружним" био Централ парк. А оно - планиран комерцијални центар читавог дела града, са овде тако неомиљеним "крмачама".

Нови Београд је, просто, незавршен- отуд толике празне пољане... (изградили су стамбене зграде до 1980, а остало нису).
Daj plan da vidimo, i da vidimo da li je usvojen ili je samo bila ideja.
Da, NBG nije izgrađen do kraja. OK, pa šta? Zar zato sada treba dozvoliti svakome ko ima viša para da kupi izmenu plana i da gradi šta želi, bez obzira na postojeće stanje, a manjak infrastukture?
Pa uskoro će da se gradi na prostoru IMT-a. OK, nemam ništa protiv, sigurno bolje nego fabrika. Ali o čemu onda mi pričamo kda se pored tolike površine koja se oslobađa za gradnju, dozvoljava i gradnja ljudima uz prozor, i zatvara ceo postojeći blok? Zapravo pričamo da - planiranja više nema, nego svako ko ima para može da plati i izmene planova.
Kad je tako, možemo odmah da zaključamo i temu i forum, jer je to zbogom urbanizmu, postajemo favela.
 
Да, мањак инфраструктуре. Боље да се гради на Звездари. Предлажем блок између насеља Денкова башта и Дома здравља.
 
Zapravo ovo plavo je napravljeno pre 20tak godina na temeljima zgrada sličnih ovim kaskadnim koje su samo krenule i onda prestale da se grade čini mi se 80ih i naravno da nisu prvo projektovane da budu ovoliko zgurano i na celom placu, ali je onda je to napravljeno na taj način i onda se i ostatak ovog mini bloka u bloku tako napravio.

Tada sam išao u Mladost koja se tek otvorila i moram priznati da je bio lep prizor kada vidiš u daljini kaskadno blokove koji se u lepezi spuštaju ka JG. NAravno i zgrade su bile novije i ne oronule kao sada, ali to se reši bukvalno farbanjem fasade, nema pomići prozorima nažalost.

E sad, ja prvi ne mislim da je bio plan da ovo uz put ostane neizgrađeno (kao što i pokazah prvim postom), ali sadašnje dodavanje zgrada ovakvog tipa i nejednake visine je svakako samo posledica gledanja daj svaki kvadrat koji može da se bilo kako ugura. Tako je i na VOjvođanskoj napravljena ona jedna sada zgrada za 2x viša od ostatka cele te strane, samo zato što je grad sam promenio spratnost i onda prodao plac da bi uzeo više para (a baš ih bilo briga što to nema veze sa ostalim spratnostima uz tu ulicu, a to je otprilike i spratnost koju je trebalo da prati i Jurija Gagarina i ostala bi sačuvana vizura 60ih blokova).
A pljuvali su direktrora Sterije što je odobrio ograđivanje zemljišta škole za tričavih 40 hiljada eura....
 
Да, мањак инфраструктуре. Боље да се гради на Звездари. Предлажем блок између насеља Денкова башта и Дома здравља.
Predlažem da dominantna privredna delatnost u koju se ulažu pare ne bude - stanogradnja, već da to bude proizvodnja (recimo - poljorivredna, za početak) i da ne ne ponašamo kao da u Srbiji postoji samo građevinarstvo.
Jer ovo već ide u apsurde.
 
Сигурно ће у Београду доминантна да буде пољопривреда.

(А да нам је пољопривреда доминантна привредна грана, били бисмо на нивоу најсиромашнијих земаља Африке.)
 
Pa i nisu nam baš svi investitori iz - Beograda.

Apsurda gde se i šta se gradi, imamo na sve strane, ne samo ovde: Novi Minel sa prozorima koji gledaju u brdo, Airport Garden kojeg od Airport City-ja razdvaja uska uličica, svi već navedeni primeri gradnje ljudima uz prozor, "jer greota da se ne iskoristi plac"...

A ako nekome smetaju protesti stanara u njihovm kraju - pa šta vam ja tu mogu.
Neko brani svoj kraj i svoj kvalitet života od koruptivnih radnji, a neko brani neki svoj princip radi principa, ili samo radi diskutovanja.

Ako hoćete divlji zapad, ako vam je to prirodno stanje - ok, nema problema, ali i na divljem zapadu su se ljudi samoorganizovali i branili od jačeg.

Možda i imam vremena, ali stvarno nemam volje da se nastavljam.
 
Vrh