Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

Pa dobro, sad znaš da je ipak uticalo i to je to. Hejt neće ubrzati radove, ali može da ih uspori. Dok pozitivna energija i optimizam ne mogu da uspore radove, ali mogu da ih ubrzaju.

Ti da zaista vodiš ozbiljnu firmu, koja radi na tržištu, znao bi šta znače kategorije on time i on budget. Početak i kraj svakog ozbiljnog projekta, produktivnosti, metrike istog. Kada fula ta dva n/n, zahvaljujes se takvom menadžeru. Ono, azbuka :)

Vrhunac virtuelne realnosti u koju je naše društvo potonulo je ova perverzna inverzija, pozivanje na odgovornost i metriku efikasnosti trošenja javnog novca svrtavati u hejt. Bebo Popoviću, gledaj i slavi, uspeo si!

Mi smo siromašno društvo i društvena odgovornost SVAKOG ko je osvescen ili je deo obrazovno/poslovne elite je da podseća kako javnim resursima, sa ono malo što imamo, moramo upravljati ODGOVORNO (domaćinski). On time, on budget.

Umesto amnestirati lopovluk (u gorem) i neznanje (u boljem slučaju), pa krstiti to optimizmom. A ove, što ustvari žele dobro svojoj zemlji, cancel-ovati kao hejtere.

Izadji malo vanka, pišeš redovno da imaš dobar auto :), vidi kako to izgleda u ozbiljnim društvima. I pored korone, rata u Ukrajini, Gaze i sunčevih oluja...
 
Projekti i u svim velikim zemljama i kompanijama umeju da kasne. To što svoju zemlju doživljavate kao lopovsku i sve ljude u njoj ili većinu doživljavate kao lopove dosta govori o vama samima.
Cela planeta je bila faktički zatvorena na 3 godine a vi se sprdate na taj račun...
Pa kako onda da vas čovek shvati za ozbiljne sagovornike nego dežurne kritičare i hejtere?
 
Pusti te radikalske fore, ako bi ti da glumiš ozbiljnog sagovornika.

Nemoj sagovorniku da objašnjavaš šta doživljava. Ne trebaš valjda ti da mi pričaš, šta ja doživljavam :) to je neukusno. Umesto toga, objasni zašto SVAKI projekat kasni, a budžeti im se i ne znaju. Ne "ume da kasni", nego svaki kasni i probija budžet.

Da bi Zvonko & partner bili bogatiji? Kako je to TAČNO u narodnom interesu?

I nisu takvi zemlja i svi ljudi. Takvi jesu lopovi, a to sto ih ti amnestiras govori o tebi, od početka do kraja.

Kažem ti, jeftine radikalske fore, formirane jos 90tih...
 
Mi smo njih "zaposlili" i sa navodnicima i bez navodnika!!!
Iako se teze zamenjuju pa se to ne predstavlja tako nego potpuno suprotno.
To ne treba da se zaboravi.
Stvari treba uprostiti kako bi ljudi uopšte shvatili šta treba i šta mogu da urade.
Ja uvek dajem za primer angažovanje majstora za radove u domaćinstvu.
Angažuješ majstora da ti okreči stan/kuću.
Angažovao si ga jer se on dobro izreklamirao, imao dobre reference jer je dobro izveo radove kod nekoga koga ti poznaješ itd itd... i ti se odlučiš da za njega/njih...
Dogovorite se da on to uradi za toliko para i za toliko vremena... a onda počinje da vrda te ovo te ono...
Naravno da postoji nešto što je opravdano razumljivo (korona) i nećeš da ga otpustiš zbog toga ali kad se korona završi a on tebe i dalje lera... e pa JBG... nećeš ga više majci...

A majstor ti priča kako da nije njega ti bi živeo u glibu i prljavštini i da je on zaslužan za to što si ti gospodin čovek!!!
 
Odličan primer, sad zamisli projekat na kojem radi na stotine takvih majstora i inženjera, stotine mašina. Većina rade odlično, neki vrlo dobro, recimo da 5% odugovlači i da utiče na rad projekta.
Zamisli još i ceo proces eksproprijacije koji se kod nas radi traljavo iz X razloga. Zamisli i EPS koji takođe ne radi svoj posao pa se dešava da ne mogu da premoste banderu ili dve po godinu dana...
Sigurno sam još nešto izostavio jer postoji tu na desetine faktora koji su u priči i koji utiču na cenu, rokove, na sve...
Država bi trebalo da bude efikasna kao neka firma, uspešna kao neka velika kompanija tipa VW ili Toyota ali to najčešće nije tako nažalost.
A kašnjenja i opozivi, greške, postoje i u ovim kompanijama...
 
Pa tom logikom "nisu krivi ima tu mnogo faktora" nemaju nikakvu odgovornost ni za kvalitet radova jer "nisu krivi ima tu mngo faktora".
Naročito diskutabilno je zato što ti na 4 godine roka imaš fore da ubrzaš radove ako negde zagineš, da ne pričam da možeš da koristiš naprednije tehnologije gradnje, a ne one iz 60ih godina prošlog veka, da treba da platiš penale ako probiješ rok i tako dalje.

Držanjem stava "bolje ikad nego nikad" nećemo daleko stići, kao što i nismo.

Posebno smarački je što ležišta na primer, treba da se menjaju u proseku na 20-25 godina, čelična i brže propadnu (danas se retko koriste, ali koristila su se ranije), i nešto što je trebalo biti gotovo za 4 bude gotovo za 8 godina, i pojede pola upotrebnog veka ležišta, koje nije ni malo jeftino.
 
Mi smo siromašno društvo i društvena odgovornost SVAKOG ko je osvescen ili je deo obrazovno/poslovne elite je da podseća kako javnim resursima, sa ono malo što imamo, moramo upravljati ODGOVORNO (domaćinski). On time, on budget.
Nista, onda najbolje da se vratimo na brzinu i dinamiku izvodjenih radova u periodu 2000-2012, jer je ocigledno tada sve islo kako treba.
 
Da je sve išlo kako treba još uvek bi ti isti i bili na vlasti...
Ali ta činjenica ne opravdava ove koji su sad na vlasti da imaju alibi za bilo šta.
Da li sam u pravu?
Nije sve crno belo, kako pokušavaju da prikažu oni kojima je u interesu da sve bude crno belo.
Ima i drugih boja u paleti... barem ih ja vidim ili želim da budu tu...
 
Da li sam u pravu?
Tako je, 200% se slazem sa tobom.
Nije sve crno belo, kako pokušavaju da prikažu oni kojima je u interesu da sve bude crno belo.
Ima i drugih boja u paleti... barem ih ja vidim ili želim da budu tu...
Naravno, nisam ni ja hteo da kazem da je sve super i da bolje ne moze. Pa ko zeli moze da prodje kroz moje poruke i da vidi koliko cesto kritikujem neke stvari, narocito traljavo odradjenu eksproprijaciju i druge nelogicnosti. Zato mi je drago sto mogu da odvojim racio od emocija i sto mogu da pohvalim kad i sta treba, nevezano da li je to vezano ili ne za aktuelnu vlast.

Ne zelim da se spustam na nivo dnevnopolitickih gluposti i baljezgarija. I verovatno sam zato nekim clanovima foruma iritantan.
 
Tako je, 200% se slazem sa tobom.

Naravno, nisam ni ja hteo da kazem da je sve super i da bolje ne moze. Pa ko zeli moze da prodje kroz moje poruke i da vidi koliko cesto kritikujem neke stvari, narocito traljavo odradjenu eksproprijaciju i druge nelogicnosti. Zato mi je drago sto mogu da odvojim racio od emocija i sto mogu da pohvalim kad i sta treba, nevezano da li je to vezano ili ne za aktuelnu vlast.

Ne zelim da se spustam na nivo dnevnopolitickih gluposti i baljezgarija. I verovatno sam zato nekim clanovima foruma iritantan.
Bas suprotno. Ako ima nekoga od clanova koji tako nesto misle to je upravo zbog dnevnopolitickih gluposti i baljezgarija.
Cim u negativnom kontekstu pominjes 2000.-2012., vreme do 2000. ne spominjes a sve posle 2012. je super jasno je koji dres nosis i koja ti je svrha ovde.
Ali dzabe, postoji milion foruma gde to apsolutno pije vodu, ovde na tvoju zalost imas samo par "kolega na zadatku.".
Kritika za los i neefikasan rad je po tebi podmetanje klipova!?!?

Samo zamisli hipoteticki, ti poslodavac, ja radnik. Pitas me za koliko mogu da sagradim kucu i koliko mi novca treba. Ja ti odgovorim 10 meseci i 100.000e. Nakon 10 meseci me pitas da li je gotovo a ja ti kazem nije, stigao sam do 40%, nemam pojma koliko ce mi jos trebati ali znam da mi treba jos 50.000e. Ako pokusas da me kritikujes ja te odmah poklopim sa time da ti je prethodni majstor (nosio zutu majicu-ako razumes) kasnio jos vise od mene (najuren naravno), kako mi je x stvari otezalo rad (iako sam trebao puno toga da predvidim a nisam) i da umesto sto me kritikujes i bodes klipove treba da me potapses po ledjima, budes pozitivn i da mi das jos love. A ja kad zavrsim zavrsio sam, samo neka se radi...

A nevezano za tvoj post, vise je za drugi...
Ima propusta i u multikompanijama. Ima. Itekako ima. Ali tamo kada se utvrdi propust i ko je odgovoran za to odmah ide pakovanje stvari u kartonsku kutiju i zahvalnica.
 
За оне који су при " власти" наравно да је све добро и позитивно. Имају свој проценат, живе на високој нози и пљују по народу. Друга класа иза њих су њихове слуге, који пљују по сваком критичком мишљењу за рачун ових првих не би ли зарадили неке мрвице са њихове трпезе. Трећа класа је службе полиције, судства, здраства које служе господарима за израбљивање слободних људи. Иначе су непотребни развијеној цивилизацији већ искључиво паразитима за спровођење насиља над слободним људима. Четврта класа су необразовани и необавештени који верују медијаима којима управља прва класа и без размишљања извршавајући наређења мислећи да чине неко " добро"! Одавно је време за размонтиравање целог овог паразитског система на нивоу целе планете па и ове мале колоније у којој живимо.
 
Infrastrukturni projekti sirom EU kasne mnooogo vise nego projekti po Srbiji. Tesko je naci projekat koji se zavrsi u roku, a neki probiju rok i budzet za duplo. Konkretno pricam za Nemacku, verujem da je slicno i u drugim zemljama.

Sto se tice AP do Pozege vise je faktora. Prvo je vlast isistirala da se uradi prvo do Pakovraca i to je uradjeno u rekordnom roku, ali posledicno ostatak trase nije maltene ni pipnut. Kada je trebao da se radi ostatak krenula je korona, Kina je bila potpuno zatvorena i izolovana, sto je sigurno uticalo na tempo radova i dolazak radnika.

Kad se na to sve doda tradicionalna sporost drzavnog aparata kao takvog i problemi u izgradnji koji evidentno postoje, ne verujem da je moglo mnogo brze od ovoga.
 
Cim u negativnom kontekstu pominjes 2000.-2012., vreme do 2000. ne spominjes a sve posle 2012. je super jasno je koji dres nosis i koja ti je svrha ovde.
Vreme do 2000e ne spominjem zato sto je to bilo "nevreme" a ne vreme. Nema logike spominjati vreme do 2000e u bilo kom kontekstu. A posle 2012 je daleko od super, al se neke stvari hteli mi to da priznamo ili ne, ipak odvijaju.

I ne, nisam niti clan niti simpatizer aktuelnog rezima, posao mi je vezan iskljucivo za USA i Evropu (klijenti su mi kompanije iz privatnog sektora), ali ne mogu da zbog toga sto nisam simpatizer aktuelnog rezima da pljujem bas po svemu. Ali ako citas moje postove ovde zakljucices da sam i te kako kritican prema aktuelnom rezimu.
Samo zamisli hipoteticki, ti poslodavac, ja radnik. Pitas me za koliko mogu da sagradim kucu i koliko mi novca treba. Ja ti odgovorim 10 meseci i 100.000e. Nakon 10 meseci me pitas da li je gotovo a ja ti kazem nije, stigao sam do 40%, nemam pojma koliko ce mi jos trebati ali znam da mi treba jos 50.000e. Ako pokusas da me kritikujes ja te odmah poklopim sa time da ti je prethodni majstor (nosio zutu majicu-ako razumes) kasnio jos vise od mene (najuren naravno), kako mi je x stvari otezalo rad (iako sam trebao puno toga da predvidim a nisam) i da umesto sto me kritikujes i bodes klipove treba da me potapses po ledjima, budes pozitivn i da mi das jos love. A ja kad zavrsim zavrsio sam, samo neka se radi...
Izvini ali ovo nije dobro poredjenje. Dobro poredjenje bi bilo da se nakon 10 meseci desila korona, bilo sve blokirano, posle se desio rat u ukrajni, ponovo poblemi i onda da si mi izasao sa novom procenom troskova i novim rokom izgradnje.
 
Ne, ja znam da su govorili da korona mere ne ugrozavaju izgradnju u to je to.
Jeste, ali na kraju smo videli da su ugrozavale izgradnju, a imaj u vidu da niko nije znao 2020 da li ce korona trajati "do leta" ili ce se oduziti na jedno 2 godine. Tada kada su to govorili tada je zaista izgledalo da ne ugrozava izgradnju, a posle smo (i mi i Evropa i ceo svet) videli da ugrozava.
 
Loše i traljavo odrađena eksproprijacija plus veoma loše izvedena geološka istraživanja su po mom mišljenju su 2 glavna razloga za ovoliko kašnjenje ove deonice.
Nije se smelo dozvoliti da se 6 i više meseci blokiraju radovi zbog neplaćenih parcela.
Za ovako veliki projekat je to nedopustivo
 
Vreme do 2000e ne spominjem zato sto je to bilo "nevreme" a ne vreme. Nema logike spominjati vreme do 2000e u bilo kom kontekstu. A posle 2012 je daleko od super, al se neke stvari hteli mi to da priznamo ili ne, ipak odvijaju.

I ne, nisam niti clan niti simpatizer aktuelnog rezima, posao mi je vezan iskljucivo za USA i Evropu (klijenti su mi kompanije iz privatnog sektora), ali ne mogu da zbog toga sto nisam simpatizer aktuelnog rezima da pljujem bas po svemu. Ali ako citas moje postove ovde zakljucices da sam i te kako kritican prema aktuelnom rezimu.

Izvini ali ovo nije dobro poredjenje. Dobro poredjenje bi bilo da se nakon 10 meseci desila korona, bilo sve blokirano, posle se desio rat u ukrajni, ponovo poblemi i onda da si mi izasao sa novom procenom troskova i novim rokom izgradnje.
Sto se tice prvog dela, neka bude da si u pravu. Evo zavrsavam diskusiju tim povodom.

Sto se tice drugog dela...
Kako moze sve na svetu da utice na nase radove od 30km? Ajde korona, razumem i delimicno prihvatam. Ali rat u Ukrajni, Izraelu...
Svi su krivi, mi nismo. Evo moram da se slozim sa @boocky. Obicno se mimoidjemo u stavovima, ovde se skroz slazemo.
Ko je planirao i realizovao eksproprijaciju? Ko je odredjivao otkupnu cenu? Ne trazimo da se ti ljudi vesaju na trgovima ali zasto se kriju kao zmijine noge? Napisi Marko Markovic iz Lucana lose odradio svoj posao, nece vise biti angazovan pri drzavnim poslovima.
Ko je i kako ispitivao geologiju? Zelenski? Huti? Hamas? Ko god da je, uradio je to tako ofrlje i nestrucno da bi mu momentalno trebalo uzeti licencu i zabraniti dalji rad u struci ili neka plati penale za kasnjenje pa neka nastavi da radi, nisam pravnik ali sigurno postoji neko resenje.
Ovako ispada da u nama nema nikakve krivice i ako budemo probili i taj najavljeni oktobar 24, to ce biti iz razloga sto se Turci naoruzavaju sa F-16.
 
Vrh