Šta je novo?

Cene nekretnina

I ne samo investitori :)
Da, ali ostali daju vece popuste kad ne ide prodaja. Koliko cesto vidjam akcije 10%, 20%, 30%, pa i 50% popusta. Pricam o prodavnicama recimo hrane i tehnicke opreme. Kako oni imaju prostora da spuste toliko cene, a investitori nemaju, Neko ce zaista poverovati da im je zarada samo 5% i da vise od toga ne mogu da spuste, inace bi otisli u minus :)
 
Da, ali ostali daju vece popuste kad ne ide prodaja. Koliko cesto vidjam akcije 10%, 20%, 30%, pa i 50% popusta. Pricam o prodavnicama recimo hrane i tehnicke opreme. Kako oni imaju prostora da spuste toliko cene, a investitori nemaju, Neko ce zaista poverovati da im je zarada samo 5% i da vise od toga ne mogu da spuste, inace bi otisli u minus :)
Roba nije kvarljiva i ne "zastareva" kao npr. tehnika... Stan je stan.
 
Sto se tice troskova gradnje, gledam sada dokumentaciju za projekat u kom sam uzeo stan. Njih je samo projektno finansiranje sa kamatama kostalo 15 miliona, za izgradnju oko 11 hiljada stambenih kvadrata. Znaci oko 1400 po kvadratu. Projektno finansiranje gotovo sigurno ne obuhvata kupovinu zemljista, projekat i sve ostalo sto se radi za dobijanje lokacijskih uslova (na osnovu kojih se posle i dobija finansiranje).

Kvadrat je kostao od 1950 do 2350, zavisno od momenta kupovine, sprata itd. Tu su i garaze koje mozemo racunati kao ekstraprofit ali one po kvadratu izadju dosta jeftinije, 800-1000e.

Materijalizacija je neki prosek, mozda blago iznad, svakako ne neki ultra luks a ni najjeftinije moguce.

Ne znam cenu zemljista i projekta da bi izracunao jos precizniju racunicu ali svakako da price kako je ‘prava cena izgradnje’ 500-600e a zarada investitora mnogostruko visa ne piju vodu.
 
.Roba nije kvarljiva i ne "zastareva" kao npr. tehnika... Stan je stan.
To jeste tacno, ali opet prazan stan je trosak. Znaci nije da nema prostora za spustanje cena, samo nema zelje, svi racunaju da ce prodati po toj ceni po kojoj su zacrtali, pa cekaju koliko mogu.
@G.I.Joe je lepo objasnio, a i stan je jedna od retkih stvari koje možeš da kupiš, a da mu vrednost raste s godinama.

Veš mašina nije investicija.
Ves masina moze da bude investicija ako otvoris servis za pranje vesa :)
 
Kao čovek koji isto navija da se spuste cene, malo sam razmišljao i gledao u istoriju. Evo uzmite od postanka sveta pa do danas. Od robovlasničkog, feudalnog, kapitalističkog, socijalističkog i današnjeg neo-liberalnog sistema. Da li je IKADA u istoriji bilo lako/jeftino kupiti/steći kuću? NIKADA?!
Zašto? Pa zato što vladajuća elita zna da ako imate svoju kuću isplaćenu možete da živite s vrlo malo i da onda ne drže vas "porobljene" da li fizički ili kroz kredite... Čitajte knjige, pogledajte naše serije koje se bave Srbijom iz 18. ili 19. ili 20. veka? NIKADA nije bilo lako doći do kuće/stana. Neko je spominjao sicijalizam i doba jeftine gradnje stanova. Gradnja jeste možda bila jeftina i stanovi su se "davali" ili dodeljivali radnicima. ALI koji su bili uslovi... Morao si X godina da radiš u preduzeću, da imaš porodicu (pa porodice s više članova imaju prioritet) pa i kad dobiješ taj stan dužan si da radiš u toj firmi dok taj stan ne otplatiš, itd... Pa znate da se Bata Živojinović uvlačio u frižider ne bi li se razbolio i tako dobio više bodova i dobio stan. Tako da UVEK je bilo i biće za običnog čoveka teško doći do stana jer tako je sistem napravljen. Da bi se radnici/robovi/kmetovi držali u potčinjenom stanju. Dakle radi ne bi li dobio kuću ili parče zemlje, ne bi li isplatio nekretninu... Modaliteti su se menjali kroz istoriju, ali sve je u suštini isto.
Da li će kao stan da košta 1000e kvm, ali ste dužni da radite za tu firmu idućih 20godina i da imate dvoje dece min ili će da košta 2500-3500 kvm i možete da menjate firme ali ste onda dužni banci, nebitno je. Neko vas drži u šaci uvek - da li firma i radnički savet koji "dodeljuje" stanove ili banka preko hipoteke i kao "slobodan si" da radiš za koga god hoćeš dok god plaćaš redovno rate...
 
Sto se tice troskova gradnje, gledam sada dokumentaciju za projekat u kom sam uzeo stan. Njih je samo projektno finansiranje sa kamatama kostalo 15 miliona, za izgradnju oko 11 hiljada stambenih kvadrata. Znaci oko 1400 po kvadratu. Projektno finansiranje gotovo sigurno ne obuhvata kupovinu zemljista, projekat i sve ostalo sto se radi za dobijanje lokacijskih uslova (na osnovu kojih se posle i dobija finansiranje).

Kvadrat je kostao od 1950 do 2350, zavisno od momenta kupovine, sprata itd. Tu su i garaze koje mozemo racunati kao ekstraprofit ali one po kvadratu izadju dosta jeftinije, 800-1000e.

Materijalizacija je neki prosek, mozda blago iznad, svakako ne neki ultra luks a ni najjeftinije moguce.

Ne znam cenu zemljista i projekta da bi izracunao jos precizniju racunicu ali svakako da price kako je ‘prava cena izgradnje’ 500-600e a zarada investitora mnogostruko visa ne piju vodu.
Ja ne znam kako neko može reći da kvadrat stana (od betona i cigala) može biti 500e. Pa nazovite bilo koju firmu koja se bavi pravljenjem montažnih kuća. Kvadrat MONTAŽNE kuće u sivoj fazi BEZ temelja i kupovine zemljišta i papira košta 450e. Znači 450e je kvadrat sive gradnje (energetski nivo B). Ako želite završen kvadrat (znači kao što dobijete stan) onda je oko 600-650e kvadrat. I to MONTAŽNE kuće (od drveta) a ne stana od cigala, betona!!! Na to sve treba dodati cenu temelja, cenu zemljišta, dozvole, priključke, itd... Ko ne veruje nek okrene par brojeva pa će čuti...
 
Kao čovek koji isto navija da se spuste cene, malo sam razmišljao i gledao u istoriju. Evo uzmite od postanka sveta pa do danas. Od robovlasničkog, feudalnog, kapitalističkog, socijalističkog i današnjeg neo-liberalnog sistema. Da li je IKADA u istoriji bilo lako/jeftino kupiti/steći kuću? NIKADA?!
Zašto? Pa zato što vladajuća elita zna da ako imate svoju kuću isplaćenu možete da živite s vrlo malo i da onda ne drže vas "porobljene" da li fizički ili kroz kredite... Čitajte knjige, pogledajte naše serije koje se bave Srbijom iz 18. ili 19. ili 20. veka? NIKADA nije bilo lako doći do kuće/stana. Neko je spominjao sicijalizam i doba jeftine gradnje stanova. Gradnja jeste možda bila jeftina i stanovi su se "davali" ili dodeljivali radnicima. ALI koji su bili uslovi... Morao si X godina da radiš u preduzeću, da imaš porodicu (pa porodice s više članova imaju prioritet) pa i kad dobiješ taj stan dužan si da radiš u toj firmi dok taj stan ne otplatiš, itd... Pa znate da se Bata Živojinović uvlačio u frižider ne bi li se razbolio i tako dobio više bodova i dobio stan. Tako da UVEK je bilo i biće za običnog čoveka teško doći do stana jer tako je sistem napravljen. Da bi se radnici/robovi/kmetovi držali u potčinjenom stanju. Dakle radi ne bi li dobio kuću ili parče zemlje, ne bi li isplatio nekretninu... Modaliteti su se menjali kroz istoriju, ali sve je u suštini isto.
Da li će kao stan da košta 1000e kvm, ali ste dužni da radite za tu firmu idućih 20godina i da imate dvoje dece min ili će da košta 2500-3500 kvm i možete da menjate firme ali ste onda dužni banci, nebitno je. Neko vas drži u šaci uvek - da li firma i radnički savet koji "dodeljuje" stanove ili banka preko hipoteke i kao "slobodan si" da radiš za koga god hoćeš dok god plaćaš redovno rate...

Morao si da radiš i imaš porodicu da bi dobio stan u socijalizmu, inače nešto čemu ljudi nisu skloni :) Tiranija crvene buržoazije.
 
Morao si da radiš i imaš porodicu da bi dobio stan u socijalizmu, inače nešto čemu ljudi nisu skloni :) Tiranija crvene buržoazije.
Pogrešno si me shvatio. Nisam mislio ništa loše reći o tim uslovima. Lepo je da ljudi imaju porodicu i decu. Ali samo sam iznosio činjenice, a to je da i TADA si morao da ispuniš neke uslove da bi dobio taj jeftini stan. I morao si da ostaneš u firmi dok ga ne isplatiš...
 

Dal ima sanse da 2027. godine da dodje 10 miliona turista?
Za celu godinu postoje šanse, ali je naš najveći problem nedostatak kapaciteta/ležajeva za ta tri meseca dok traje Expo

Zlatibor 50.000 ležajeva
Beograd 25.000
Vrnjačka Banja 15.000
Sokobanja 15.000
Kopaonik 15.000
Novi Sad 5.000
+ manji centri
+ što se sagradi u međuvremenu

Da bi u punom kapacitetu aktivirali Zlatibor i Vrnj.banju moramo da završimo autoputeve kao i rekonstrukciju aerodroma Ponikve do 2027. Beograd bi mogao da dobije privremeno kroz stanove koji će se graditi u samom Expu još oko 5.000 ležajeva. Kopaonik je oko 5 sati vožnje i ne znam u kojoj će meri biti zanimljiv samim gostima Expa

I bez Expa ćemo imati jak turistički razvoj, ali su nam generalno ulaganja u ovoj grani nedovoljna. Saobraćajno povezivanje će svakako pomoći

 
Mislim ajde još jednom. Rast plata u privatnom sektoru ne prati inflaciju. A u javnom sektoru za 90% zaposlenih koliko god pratila u neku meru, odnos plata i cena kvadrata je takav da ne kupuju novogradnju pa ne kupuju.

Može money printer opet da radi brrrr ali kupaca biti neće sem onih koji uzimaju 24ti stan.


Ok možda sam ja lično loš i neuspešan pa ne dobijam povišicu kao cenjena gospoda forumaši, ali svi koje poznajem kukaju kako od pre 2 godine nisu videli povišicu koja liči na nešto. Što je bar 5,6 raznih IT firmi.
Ovo vazi npr i za visoko placene pozicije. 3-4k evra nije isto danas i pre 3 godine. Stranci nece da placaju vise od tog nekog iznosa ako mogu ,,svog da plate 5k". Sta sam jos primetio, ukoliko dodje do pritiska trzista da se podigne zarada, gase poziciju i vracaju u centralu. Drzava je podigla neoporezivi limit pa ti dodatno smanjuje zaradu. Realno, ko je ekstra zaradjivao pre 3 godine, sada mu je kupovina moc, stednja itd opala za minimum 30-50% a prostora za neki rast i nema. Meni je npr opala stednja za 30-40% zbog rastucih troškova a redukovao sam kupovinu nepotrebnih stvari. Slična situacija je i kod ostalih u mom okruženju.
 
Druze odgovoricu ti sutra opsirno na ovo, lego sam da spavam, 4.10Am
Za kraj dana samo da ostavim ovo ovde


Vradovic i bull druzina na aparatima😁😁🤣
Iskreno navijam da drze kamate, jeste da ce svima biti lose ali neophodno je da se izduva sve ovo samo je problem ta istorija gde uvek ali uvek kada je recesija, oni spuste kamate i to naglo.
Opet kazem, oni uvek pricaju ono sto je u datom trenutku ispravno.

1705484589859.png
 
Грађевинска цена квадрата последњих ламела београда на води јесте 800е. Обзиром на троструко мањи порез на изграђено земљиште и то поклоњено земљиште, те добру, уцењивачку позицију кад је у питању цена пројектовања, њихови укупни трошкови не прелазе 1000-1200 евра.

Рачуница код мањих инвеститора који су купили земљиште или компензовали то становима је наравно доста већа. Али већ сам овде пописао скоро све веће стамбене пројекте/комлексе и по правилу земљиште им није ушло у цену пројекта.

Ево, пријатељ и колега гради зграде по Младеновцу. Са земљиштем купљеним по тржишној цени квадрат га кошта 900е а продаје квадрат за 1150-1250 евра. То је већ разумна маржа у равни са оном која је нормална на западу. Но, картелски Београд је потпуно друга прича.
 
Drugi clan je vec detaljnije objasnio da u tom 'popisu' malo ima istine. Koga zanima:

Ne znam da li vidis svoj nick, malo je komicno da sam ja sa tribine, ali nema veze.. Ne mogu nazalost da ti sredim nocno rusenje, ne mogu ni da normalizujem kriminal na trzistu, cak i da hocu, jer smo na forumu koji cita jako mali broj ljudi i diskutujemo oko stvari koje nas na razlicite nacine intresuje. Ove statement izjave su mi super, ja sam bot i zelim da prevarim ostale koji citaju. Decko, grow up, odrasti mali veseljace.. Mi smo svi zajedno ovde nebitni kao Dejan Cukić..

Kradja/Otimanje IMT-a. Ok legitimno stanoviste, slazem se da su upropastili sjajan resurs i da su doveli do toga da se prodaje kao gradjevinsko zemljiste. Nismo ga upropastili ti i ja, nego ga devastiraju već 40 godina, neko manje a neko više dok nije propao i praktično je likvidiran..
Licitacija je bila javna i Alta (Macura) je kupila iz stecajne mase za 70-tak miliona lokaciju na NBG i to tako sto su podigli kredit kod AIK banke dok je kamata verovatno bila oko 2,5%. To je bilo pre više od 2 godine.
U medjuvremenu je kamata oko 7%, tako da ih godisnje samo kamata kosta verovatno 6-8 miliona godisnje vise nego sto su 'planirali' i price-ovali 2021.godine.
Porez na imovinu je verovatno oko 300k eura godisnje ako placaju po fer vrednosti, a pošto je kupac malo preduzeće, možda i dosta više ( bliski su vlasti pa verovatno plaćaju manje). Moraju da rade kompletan urbanizam jer nema ulica, nema ničega..
Koliko je meni poznato, Alta i ne želi da razvija tu lokaciju, nego želi da je preproda.
Oni su ušli već skoro 20-25 miliona keša i imaju kredit koji je na današnji dan veći nego kad su ga uzeli, kad gledaš otplatu i projekciju euribora.

I sutra se pojavi kupac/suinvestitor koji zeli da razvije tu lokaciju i da izgradi 5.000 stanova, da kazemo novi Belvil ili slicno naselje. Evo Delta npr.oni su solventni i mogu da izvedu taj poduhvat, imaju znanje, imaju reference, sto se kaže - znaju posao.
Da ga danas kupe, treba im minimum 3 godine da dodju do gradjevinske dozvole. Do tada bi ušli preko 100 miliona, skupe su pare. Tržište je, da kažem, komolikovano.

Koliko će njih da košta neto m2 2027. godine u januaru, kad je neki prvi optimistični rok da mogu biti spremni za start?
 
То што је човек написао нема апсолутно никакве везе ни са београдом на води нити са делтом која је приватизацијом добила земљиште практично џабе за делта ленд. А колико знам нису платили ни конверзију која је од скоро и укинута.

Цена коју сам навео је из прве руке.
 
Cisto pitanje za razmišljanje. Da li je expo i neopravdano planirano ulaganje od 14-16 milijardi evra koje cemo pozajmiti verovatno, zapravo zaštita gradjevinskog sektora (kao u prošloj krizi) 🤔 i domaćeg gdpja 🤔 jer evo:


Problem je što će to da se finansira iz skupih kredita.
Nešto mi smrducka da će biti kao i prošli put, nema pada cene novogradnje po direktivi i ima da umrtve tržište skroz.
 
То што је човек написао нема апсолутно никакве везе ни са београдом на води нити са делтом која је приватизацијом добила земљиште практично џабе за делта ленд. А колико знам нису платили ни конверзију која је од скоро и укинута.

Цена коју сам навео је из прве руке.
Nije bitno da li je Delta ili ne, ti pominjes ‘sve krupne projekte’, a ovo porikicno razbija taj mit ‘privatizovana kompanija - kikiriki zemljiste’.

I moj info je iz prve ruke. Tesko mi je da poverujem da je izgradnja 7 spratova u Zemunu u delu gde nema toliko problema sa podzemnim vodama 60% skuplja nego izgradnja 16 spratova u BnV gde je dosta teze kopati. Ili to ili ovaj moj investitor iz zezanja uzima duplo veci kredit nego sto mu treba.
 
Ти а ни ја не можемо знати шта је све ушло у тај кредит. Но, то свакако није меродавно за практично све веће стамбене пројекте (за ИМТ немамо пројекат нити продајну цену квадрата ) који су по правилу грађени на земљишту које није плаћено по тржишној цени.

С тога, рачуница је цена изградње+порез на изграђено земљиште+прикључци+пројекат+дозволе.

У београду на води то вам је 800+150+та ситнина. А било је и доста мање пре раста цена грађевинског материјала а за прве зграде Србија је по уговору чак и суфинансирала градњу.

Иначе, цене материјала су се у многим ставкама вратиле на ниво или приближно нивоу од пре оног наглог скока због короне и раста цене челика у Кини, То је информација коју купци и они који сређују станове би требало да имају у виду.
 
Poslednja izmena:
Ти а ни ја не можемо знати шта је све ушло у тај кредит. Но, то свакако није меродавно за практично све веће стамбене пројекте (за ИМТ немамо пројекат нити продајну цену квадрата ) који су по правилу грађени на земљишту које није плаћено по тржишној цени.
Kredit sigurno ne obuhvata zemljiste.
 
Na kraju krajeva, niko ni poljoprivrednika ne pita koliko ga je kostalo da proizvede npr maline, ako je cena proizvodnje maline visa nego sto je trziste spremno da plati, bice u minusu... Moze nekoga samo gradnja da kosta i 4000 evra po kvadratu, ako nema kupca koji moze da mu plati, to je to. Cena na kraju zavisi od ponude i potraznje. I mislim da je pad broja ljudi koji mogu da kupe stan glavni parametar.
 
Cisto pitanje za razmišljanje. Da li je expo i neopravdano planirano ulaganje od 14-16 milijardi evra koje cemo pozajmiti verovatno, zapravo zaštita gradjevinskog sektora (kao u prošloj krizi) 🤔 i domaćeg gdpja 🤔 jer evo:


Problem je što će to da se finansira iz skupih kredita.
Nešto mi smrducka da će biti kao i prošli put, nema pada cene novogradnje po direktivi i ima da umrtve tržište skroz.
Bukvalno sam i ja ovo pomislio. Mnogo se frljaju sa tim prosečnim platama u evrima, GDP, BDP... Lepo je što se time povećava BDP, ali to jednom uđe u kalkulaciju i nije nešto što je realno promenilo ekonomiju u zemlji. Isto tako sa prosečnom platom, mogu da je nabiflaju da bude i 1500EUR u proseku, ali šta to vredi ako će paket jaja biti 10EUR, a mleko 5EUR npr. Reci ti koliko za tu prosečnu platu možeš da kupiš kvadrata stana u starogradnji npr, ili tako neki realan pokazatelj.
 
Ja ne znam kako neko može reći da kvadrat stana (od betona i cigala) može biti 500e. Pa nazovite bilo koju firmu koja se bavi pravljenjem montažnih kuća. Kvadrat MONTAŽNE kuće u sivoj fazi BEZ temelja i kupovine zemljišta i papira košta 450e. Znači 450e je kvadrat sive gradnje (energetski nivo B). Ako želite završen kvadrat (znači kao što dobijete stan) onda je oko 600-650e kvadrat. I to MONTAŽNE kuće (od drveta) a ne stana od cigala, betona!!! Na to sve treba dodati cenu temelja, cenu zemljišta, dozvole, priključke, itd... Ko ne veruje nek okrene par brojeva pa će čuti...
Po ovome su montazne kuce skuplje od zidane.
 
Vrh