Šta je novo?

Izbori 2024

Има једно добро питање. Били су они преговори власти и опозиције са посредовањем Европарламентараца. Зашто тада није потегнуто питање проблема лажно пријављених гласача и раздвајања избора различитих нивоа?
 
Има једно добро питање. Били су они преговори власти и опозиције са посредовањем Европарламентараца. Зашто тада није потегнуто питање проблема лажно пријављених гласача и раздвајања избора различитих нивоа?
Koliko mi je poznato. Tanja Fajon je tada stala na stranu rezima i ucinila pregovore bespredmetnim.
(Djilas i ekipa su joj jako verovali.....)
 
Poslednja izmena:
kaze isto sto i mi: osnovna funkcije postizanje legitimiteta za Huljine vazne odluke.

Medjutim SPN ima danas sansu da donese pravu odluku, pa da im skinemo kapu.
SPN moze da odbije sve mandate i odigra ulogu suverenisticke levice.
No kako srpska elita vec 200 godina donosi nepogresivo pogresne odluke, ne verujem da ce imati hrabrosti.

Hulja ima beskonacno mnogo opcija.
Moze da raspise samo bgd izbore. Ako SPN udje u Skupstinu izgubice i 50% glasaca na tim beogradskim izborima.
Hulji se ne zuri. Oni kradu svakog dana. Mogu i 5 puta da ponavljaju izbore.
Moze da se i odglumi da nema podrske i Nestoroviceva veza sa njima i Sluzbom prikrije jos za neko vreme.

Владимир Ђукановић: Уколико не буде већине у Београду, ићи ће се на нове изборе, не на поновљене. Људи из РС могу да имају пребивалиште у Србији, приче о “изборном инжењерингу” су бесмислице


Адвокат Иван Нинић: Тужилаштво мора да отвори џакове и утврди зашто је дошло је до кривотворења записника са гласања. Опозиција треба да направи и ствара притисак како би се десила међународна истрага


Svi ustavi i zakoni su prekrseni. Da su u SPN iole normalni ljudi ne bi razmisljali ni sekundu.
Suverenistička levica je danas maltene oksimoron za većinu zemalja. Levica danas se ne bavi ni pravima radnika što bi maltene trebalo da joj bude osnova a kamoli suverenitetom. Levica danas je a priori globalistička i bavi se izmišljenim i napumpanim temama rodnog identiteta, gej prava, ubijanjem krava zarad smanjenja ugljendioksida i sličnim glupostima. Tvoja nadanja su lepa ali mislim da će pre da proradi neki nepoznati vulkan ispod Rtnja i spali samo papirologiju sa njihovim parlamentarnimmandatima nego da ih oni odbiju. Ali pozdravljam vršenje pritiska na njih da je to jedino moralno. Čuj mene Marinika i Đilas i moral 🙂
 
pa sto SPN ne odbaci mandate
Prvi korak na putu da postanemo bolji ljudi je da SPN vrati mandate i ne slozi se sa izbornom kradjom.
Sto Djilas ne ode iz politike kad je jasno da parlamentarni sustem vise ne postoji.
prohvatanje mandata od strane SPN znacio bi nedvosmisleno prihvatanje izborne kradje i saucesnistvo u istoj.
Ponavljanje gradskih izbora uz prihvatanje rezultata republickih takodje znaci prihvatanje izborne kradje.
Sada SPN ima ogromnu sansu, da jednom neispuni zelje EU I USA. Korak u pravom smeru.
Sada SPN ima ogromnu sansu, da jednom neispuni zelje EU I USA. Korak u pravom smeru.
SPN ne sme da prizna izbornu kradju.
Sada je situacija SPN-a ogoljena. Ako prihvate mandate jasno je da rade za Hulju (i Ambasadu).
Funkcioneri SPN su morali da isprovociraju rezim da ih sve pohapsi.
Mada, SPN ima sada veliku sansu da odbijanjm mandata ucini korak u duhu tradicije suverenisticke levice.
SPN moze da odbije sve mandate i odigra ulogu suverenisticke levice.
Majko mila kako sam sebe nisi smorio do sad.
 
Има једно добро питање. Били су они преговори власти и опозиције са посредовањем Европарламентараца. Зашто тада није потегнуто питање проблема лажно пријављених гласача и раздвајања избора различитих нивоа?
Do sada se lokalni izbori nisu seckali, nego su bili integralno, na nivou cele države, i tada nisu mogli da prebacuju birače jer ako poteraju neku marvu iz Va u Bg, onda su namestili sebi jednog glasača u BG, ali izgubili jednog u VA. Tako da verujem da to nije bilo toliko izraženo kao sad. Pride, SNS-SPS je mogao da osvoji vlast na lokalu sa dotadašnjim pristupom, klanje opozicije, gušenje njihove reči, klevete, laži, pretnje, ucene, podmićivanje glasača ili ugovor o radu za 30-40 glasova.

Tek kad su videli da i pored svega toga duvaju, krenuli su u seobu stoke sa jednog mesta na drugo. To jest, prvo su pokušali da potkupe opoziciju pa kad nije to moglo onda u seobu stoke.

Politika je sfera u kojoj se na dnevnom nivou menjaju stvari, zato se na dnevnom nivou verovatno i prati. Možda je Čeda bio na pravoj strani pre četvrt veka, ali danas nije.

Ja opet kažem, demokratska opozicija je napravila super rezultat i pored svih krađa. Aktuelno je pitanje pretnji i maltretiranja lokalnog opozicionara u Kraljevu. Na lokalnim izborima u Kraljevu, i pored svih krađa je osvojila preko 40%, a SNS+SPS ima 50.5%. U mandatima je to više i jednima i drugima, jer su samo navedeni prešli cenzus, ali ono "sad AV može da jaše Dačića kako hoće" pada u vodu. U više gradova SNS nema većinu ako nema SPS-a, a u nekim SPS može bez SNS-a.

Dakle, za godinu dana zajedničkog rada demokratske opozicije, napravili su vrlo zadovoljavajući odnos. Ovakva krađa kakvu su režirale režimlije je direktno uticala na njihovu mogućnost da ostanu na vlasti na lokalu (i pored ovolike krađe, mogućnost), u BGD ako naprave koaliciju sa strankom koja je nastupala izrazito opoziciono, dakle SNSu je potrebno još dve stranke da bi formirali vlast, u drugim mestima ako otimaju odbornike, a u nekim moraju da pristanu na tesne većine i nemogućnost da namaknu bilo šta više.

SNS+SPS su i pored svih navlačenja i krađe spali za skoro 150k glasova, 200k u odnosu na ono što je osvojio AV na predsedničkim, dakle 10-12% manje podrške za godinu, godinu ipo dana. To je ono što je merodavno izvući jer selidba goveda nije uticala na parlamentarne, oni su svejedno imali pravo glasa na parlamentarnim. Ovaj pad je ozbiljan, i glavni je uzrok onoga "e sad nećemo imati izbore 4 godine", jer će nastaviti da padaju, i nadaju se da će ispeglati sve to kroz par godina.

Sledeći cilj SPN treba da bude prelazak simbolične cifre od 1 milion glasova, a Miloša Jovanovića da preuzme poziciju treće najjače liste od SPSa. Nada (Miloš Jovanović) ima šansu da preuzme razočarane glasače Dveri, i Narodne stranke, i naročito Zavetnika koji su evidentno u krilu AV. Tada bismo došli u situaciju opozicija ima procente kao što danas ima u Kraljevu, a da preuzimanje nekih gradova SNS više nikako ne može da spreči. Nakon toga sledi i potpuno preuzimanje vlasti, a što može biti ubrzano samo izrazitim incidentnim dešavanjima, npr. da EU ne priznaje izbore, da AV potpiše nešto sa kosovom, da udari svetska kriza i ljudi masovno krenu da gube posao, i slično.
 
Slušao sam Srđana Milivojevića kako "objašnjava" gde su našli "krađu glasova". Neki romi iz Kovina, prešli u Grocku i sl. G6 kombinacije. Ta mi priča sve više deluje kao priča za glasače opozicije, nego neka iskrena borba za nešto ispravno... Da je to toliko opipljivo ne bi pauzirali sa protestima tokom praznika.

Pumpa se ta priča oko krađe, kako bi se zadržali opozicioni glasači i imali oko čega novog da se okupljaju i drže na okupu. Pre je bilo nekakvo nasilje, sada će to biti mit o izbornoj krađi na kome će naredne 4 godine da zovu birače na ulice, blokiraju ulice i bore se za nove glasače.

Nisam siguran da je to dovoljno, pošto koliko god možda smešno zvučalo, na kraju se ipak mora ponuditi neki program, plan, koncept - ne samo protiv čega si, nego šta nudiš...
 
Ja politiku pratim u smislu da gledam sta se desava oko mene, pratim vesti, forume, reddit,. tj. moze se reci da sam solidno upucen u politiku.
Ipak, slabo pratim televiziju i ostale mainsteram medije, pa nisam siguran da li je to razlog za ono sto cu sad pitati, a to je: "Da li poslednjih godina stranke uopste nemaju nekakav konkretan program?".
Koliko vidim, sve stranke i grupacije se samo grupisu oko jedne ideje, i na tome im se zasniva politika:
SNS - Srbija ne sme da stane, za nasu decu, ujedinjeni mozemo sve,..., uglavnom, njima je propaganda da se mora nastaviti ovako kako jeste, sta god to znacilo i kako god to neko video, tumacio, shvatao i dozivljavao
Desnicari - Cela politika im se vrti oko Kosova
Gradjanska opcija - Cela politika im se vrti oko toga da trenutna vlast ne valja, i da je treba skinuti
Niko ne prica o nekim planovima i programima sta ce raditi ako bi dosao na vlast:
  • Da li planira da Srbija ide ka EU i neki okvirni rok kad bi se to desilo, kao i sta ce raditi da bi do toga doslo? Koje zakone ce doneti, koje reforme...
  • Da li planiraju da smanje poreze i doprinose na plate i nekako stimulisu domacu privredu, male privrednike?
  • Na koji nacin planiraju da poboljsaju zdravstvo, skolstvo,... da li ce recimo povecati plate u zdravstvu kao i ulaganja i pokusati da vrate i dovedu neke strucnjake koji su otisli u inostranstvo? Da li ce reformisati skolstvo tako da bude modernije i vise odgovara privredi?
  • Da li ce voditi racuna o regionalnom razvoju i na koji ce nacin pomoci razvoj ostalih regiona sem Beograda?
Naveo sam samo par nekih primera, uopste ne mora da znaci da su to sve bitne teme (ima i drugih bitnih), ne mora da znaci ni da su moji predlozi dobri, i pitanje je koliko su neki od njih realni u smislu da li se mogu ostvariti za 1 mandat i u situaciju u kakvoj je Srbija, ali kapirate poentu?
Kad je DOS dolazio na vlast pricali su da nas ceka 6 milijardi USD ako padne Milosevic i da ce krenuti da nas guraju ka Evropi. Tih 6 milijardi nismo videli, ali mislim da su svi osetili da smo imali vise demokratije, i da smo poceli da licimo na normalnu zemlju koja ide ka EU.
Sad vise ne vidim nijednu stranku koja nudi neki konkretan program i mislim da je to ogroman problem. Koliko god Kosovo bilo bitno, koliko god trenutna vlast bila losa, koliko god neko zeleo da sacuva Srbiju od onih koji bi da je ruse, mislim da stranke moraju imati ozbiljnije programe, a ne samo neke genericke ideje oko kojih im se vrti cela ideologija.

Da, moguce da stranke imaju te neke programe koji se mogu procitati na sajtu, ali nijedan od njih nije javno reklamiran da obican covek moze da cuje i uhvati se za tu ideju. I mislim da je to veliki problem. Ne kazem da treba da odustanu od osnovne ideje, ali da nemas nikakav program sta ces poboljsati u odnsou na trenutno stanje, mislim da je to losa politika.
 
Poslednja izmena:
Ja politiku pratim u smislu da gledam sta se desava oko mene, pratim vesti, forume, reddit,. tj. moze se reci da sam solidno upucen u politiku.
Ipak, slabo pratim televiziju i ostale mainsteram medije, pa nisam siguran da li je to razlog za ono sto cu sad pitati, a to je: "Da li poslednjih godina stranke uopste nemaju nekakav konkretan program?".
Koliko vidim, sve stranke i grupacije se samo grupisu oko jedne ideje, i na tome im se zasniva politika:
SNS - Srbija ne sme da stane, za nasu decu, ujedinjeni mozemo sve,..., uglavnom, njima je propaganda da se mora nastaviti ovako kako jeste, sta god to znacilo i kako god to neko video, tumacio, shvatao i dozivljavao
Desnicari - Cela politika im se vrti oko Kosova
Gradjanska opcija - Cela politika im se vrti oko toga da trenutna vlast ne valja, i da je treba skinuti
Niko ne prica o nekim planovima i programima sta ce raditi ako bi dosao na vlast:
  • Da li planira da Srbija ide ka EU i neki okvirni rok kad bi se to desilo, kao i sta ce raditi da bi do toga doslo? Koje zakone ce doneti, koje reforme...
  • Da li planiraju da smanje poreze i doprinose na plate i nekako stimulisu domacu privredu, male privrednike?
  • Na koji nacin planiraju da poboljsaju zdravstvo, skolstvo,... da li ce recimo povecati plate u zdravstvu kao i ulaganja i pokusati da vrate i dovedu neke strucnjake koji su otisli u inostranstvo? Da li ce reformisati skolstvo tako da bude modernije i vise odgovara privredi?
  • Da li ce voditi racuna o regionalnom razvoju i na koji ce nacin pomoci razvoj ostalih regiona sem Beograda?
Naveo sam samo par nekih primera, uopste ne mora da znaci da su to sve bitne teme (ima i drugih bitnih), ne mora da znaci ni da su moji predlozi dobri, i pitanje je koliko su neki od njih realni u smislu da li se mogu ostvariti za 1 mandat i u situaciju u kakvoj je Srbija, ali kapirate poentu?
Kad je DOS dolazio na vlast pricali su da nas ceka 6 milijardi USD ako padne Milosevic i da ce krenuti da nas guraju ka Evropi. Tih 6 milijardi nismo videli, ali mislim da su svi osetili da smo imali vise demokratije, i da smo poceli da licimo na normalnu zemlju koja ide ka EU.
Sad vise ne vidim nijednu stranku koja nudi neki konkretan program i mislim da je to ogroman problem. Koliko god Kosovo bilo bitno, koliko god trenutna vlast bila losa, koliko god neko zeleo da sacuva Srbiju od onih koji bi da je ruse, mislim da stranke moraju imati ozbiljnije programe, a ne samo neke genericke ideje oko kojih im se vrti cela ideologija.

Da, moguce da stranke imaju te neke programe koji se mogu procitati na sajtu, ali nijedan od njih nije javno reklamiran da obican covek moze da cuje i uhvati se za tu ideju. I mislim da je to veliki problem.
Znači zemlje koje ne idu u EU nisu normalne zemlje?
 
Znači zemlje koje ne idu u EU nisu normalne zemlje?
Ja sam pro EU i mozda je moj narativ takav, ali ne mora da bude program uopste vezan za EU, i nije to poenta price. Poenta price jeste da trebas imati program, i da ljudi znaju za sta konkretno glasaju. Evo recimo, uzmi neku desnicasku stranku, koji je njihov program? Neka daju plan i program kako ostati suveren i vratiti Kosovo, sa tacnim planom sta i kako raditi? Ovako ja ne znam ni za njih sta hoce, znam samo da pricaju o Kosovu i da ga ne treba dati, a ne daju nikakav plan sta treba raditi, osim odrzavanja status quo, koje u teoriji jeste super, ali u praksi ne znam koliko je izvodljivo. A i oni su svesni da nije izvodljivo, pa im je zato program zasnovan samo na ideji, bez ikakvih detalja o implementaciji.
 
Ja sam pro EU i mozda je moj narativ takav, ali ne mora da bude program uopste vezan za EU, i nije to poenta price. Poenta price jeste da trebas imati program, i da ljudi znaju za sta konkretno glasaju. Evo recimo, uzmi neku desnicasku stranku, koji je njihov program? Neka daju plan i program kako ostati suveren i vratiti Kosovo, sa tacnim planom sta i kako raditi? Ovako ja ne znam ni za njih sta hoce, znam samo da pricaju o Kosovu i da ga ne treba dati, a ne daju nikakav plan sta treba raditi, osim odrzavanja status quo, koje u teoriji jeste super, ali u praksi ne znam koliko je izvodljivo. A i oni su svesni da nije izvodljivo, pa im je zato program zasnovan samo na ideji, bez ikakvih detalja o implementaciji.
Evo desničari iz Dveri su imali konkretnije planove za Beograd. Kandidat Ristić je bio konkretan po svakom pitanju koje su mu novinari postavili. Za Kosovo je potrebno mnogo više od programa, potrebno je da se čitava svest u narodu, opšta kultura podignu na viši nivo. Isto važi i za Beograd, dokle se god toleriše parkiranje bahato i bahato divlja gradnja javni prevoz, urbanizam i komunalni red. Teško je to u zemlji u kojoj kladionice i stadioni igraju skoro pa ključnu ulogu.
 
Poslednja izmena:
Evo desničari iz Dveri su imali konkretnije planove za Beograd. Kandidat Ristić je bio konkretan po svakom pitanju koje su mu novinari postavili. Za Kosovo Je potrebno mnogo više od programa, potrebno je da se čitava svest u narodu, opšta kultura podignu na viši nivo.
Problem je i sto su se mnogi fokusirali samo na Beograd. Retko ko je imao neki konkretan plan koji se odnosi na one koji ne zive u Beogradu, a koji ipak cine vecinu glasaca, Penzioneru iz nekog sela bogu iza nogu vise znaci 2000 RSD ili secer, brasno i zejtin kojim neko kupi njegov glas nego to da li ce Beograd dobiti metro ili imati bolji gradski saobracaj. Dok se ne napravi konkretan plan koji se odnosi na sve u Srbiji, a ne samo na krug dvojke, tesko da ce biti bolje.
 
Evo desničari iz Dveri su imali konkretnije planove za Beograd. Kandidat Ristić je bio konkretan po svakom pitanju koje su mu novinari postavili. Za Kosovo je potrebno mnogo više od programa, potrebno je da se čitava svest u narodu, opšta kultura podignu na viši nivo. Isto važi i za Beograd, dokle se god toleriše parkiranje bahato i bahato divlja gradnja javni prevoz, urbanizam i komunalni red. Teško je to u zemlji u kojoj kladionice i stadioni igraju skoro pa ključnu ulogu.
Koje stavove je imao Ristić o metrou i javnom prevozu? To nisam uspeo da uhvatim. Inače kapa dole čoveku što je podržao ljude koji su se borili za parkić u Semjuela Beketa u Mirijevu, ali se više bavio temama koje nisu Beogradske već republičke kao što je Rio Tinto.
 
Koje stavove je imao Ristić o metrou i javnom prevozu? To nisam uspeo da uhvatim. Inače kapa dole čoveku što je podržao ljude koji su se borili za parkić u Semjuela Beketa u Mirijevu, ali se više bavio temama koje nisu Beogradske već republičke kao što je Rio Tinto.
Ukratko, istakao je da je potrebno konsultovali stručnjake, građevinski fakultet, poboljšati uslove rada u gsp-u (što bi bila osnova za dalja ulaganja). Stručnjaci bi verovatno predložili logičnu, ili logičnije trasu. Bio je izričito protiv rušenja i izmeštanja sajma, sve bi bilo dobro da nije počeo sa onim pričom o montažnim garažama na svakom slobodnom prostoru. Njihov plan mi se više činio korektnim iako je uopšteno, od npr. plana NDMBG kada su predložili da se kupe dve kompozicije za BG voz koje bi rešile problem.
 
Koje stavove je imao Ristić o metrou i javnom prevozu? To nisam uspeo da uhvatim. Inače kapa dole čoveku što je podržao ljude koji su se borili za parkić u Semjuela Beketa u Mirijevu, ali se više bavio temama koje nisu Beogradske već republičke kao što je Rio Tinto.
Конкретно за метро је уважио критику коју је изнео Грађевински факултет, а за јавни превоз уопште је напао власт да је поставила нестручне људе на битне позиције око чега се покачио са оним СПС батицом у реч на реч. Искрено, карактером јачи играч од СПН кандидата за БГ, али на погрешној листи и са мало лутања у наступу.
 
Znači Belorusija nije normalna zemlja?
Nije. Diktatura u potpunosti zavisna od Rusije.

Cak i da to treba da nam bude neki uzor, mi se ne granicimo sa Rusijom, imamo cele dve anti-ruski nastrojene zemlje izmedju nas i jednostavno geografski nismo u mogucnosti da idemo tim putem i bilo bi lepo da prestanete da smarate sa tim.
 
EУфилија је исти поданички менталитет као и Путинофилија само другачије естетике.
Ипак за класу гори и сулудији јер нам Русија барем признаје наше институције и територијалну целовитост.

Иначе, кога занима, детаљан, из прве руке описан крај националне политичке сцене у Србији али и коначног решења косовског питања:


Јако ми је жао што су ми се слутње оствариле и што су ови избори били референдум о Косову на ком је 2/3 народа гласало за издају пратећи програми деловање практично свих странака осим делимично Двери и Доста је Било. Но и они, ако и нису били за издају нису показали да су способни за било шта.
 
Ипак за класу гори и сулудији јер нам Русија барем признаје наше институције и територијалну целовитост.

Иначе, кога занима, детаљан, из прве руке описан крај националне политичке сцене у Србији али и коначног решења косовског питања:


Јако ми је жао што су ми се слутње оствариле и што су ови избори били референдум о Косову на ком је 2/3 народа гласало за издају као и практично све странке осим делимично Двери и Доста је Било. Но и они, ако и нису били за издају нису показали да су способни за било шта.
Moze da prica svako od politicara sta hoce. Cinjenica jeste da niko od njih ne moze nista da uradi po pitanju Kosova, a takodje niko nema ni hrabrosti da kaze da je "car go".
A koja Rusija nam priznaje institucije i celovitost? Ista ona Rusija koja nam je glasala da nam uvedu sankcije 1992?
 
Милош и нови дсс су се испоставили као тројански коњ коалиције за НАТО насиље. А део заветника исто али са стране Жвалавог.
 
Zla Rusija uvela sankcije a plemenita EU nam bombardovala bolnice i fabrike, izbor je jasan ako koristimo takav kriterijum. Manimo se proslosti gledajte malo u buducnost i sta je najpametnije u ovom trenutku, istorijom neka se bave ljudi kojima je to posao. Nisam za Eu ali moramo da saradjujemo sa njom, svakako necemo nikad postati clan ali treba da se potrudimo da zaradimo status koji ima Island, Norveska i drugi, da bismo bili prosperitetna drzava jednog dana.
 
Vrh