Šta je novo?

Obeležja Srbije (Grb, zastava, himna...)

"Narodna zastava" je meni najveća glupost koja postoji.
Jedno pitanje.
Sada postoji obaveza njenog isticanja na državnim institucijama uz državnu. Da li se tako ističu i "narodne zastave" drugih naroda koji žive na nekoj opštini. Na primer Albanska u Kosovskoj Mitrovici ili Romska tamo gde ih ima preko 10%?
А која је то народна застава Албаније? Који је то народ Албански?

Мешате народ са нацијом. Нација је нов изум, 18/19 век, закључава људе који живе у једној држави којимогу да буду припадници разних народа. Најбољи пример САД. Тамо нема ко не живи, али је једна, америчка нација.

Албанија не постоји пре 1912 године. Албанија се састоји из најмање четири народа који се до појаве албанског језика нису ни разумели мешу собом.
И тако даље, све исто може и по списку који сам горе навео, али се плашим даље да пишем.
 
"Narodna zastava" je meni najveća glupost koja postoji.
Jedno pitanje.
Sada postoji obaveza njenog isticanja na državnim institucijama uz državnu. Da li se tako ističu i "narodne zastave" drugih naroda koji žive na nekoj opštini. Na primer Albanska u Kosovskoj Mitrovici ili Romska tamo gde ih ima preko 10%?
Подела заставе на државну и народну/цивилну заставу је пракса у великом броју европских и светских држава, не само код нас.

Не постоји правило по ком се Државна и Народна застава истичу упоредо на зградама државних органа, осим у случају Народне скупштине у време заседања, на зградама државних органа треба да се вије Државна застава.

Народна застава Републике Србије није искључиво застава српског народа, о томе сам писао у поруци #1.156. Заставе националних мањина / националних заједница истичу се у складу са другим законом и уз њих се, на почасном месту, мора наћи застава Републике Србије, у већини случајева би требало Народна застава.
 
Poslednja izmena:
Ti ne vređaš direktno. Ti kukaš na druge i svako neslaganje ili odbijanje da se povinuju vašim nametanjima, predstavljaš i opisuješ kao vređanje i malicioznost.
Dakle, nećeš napisati direktnu uvredu, ali ćeš zato napisati kako sam ja ovakav i onakav u 100 različitih verzija zato što se ne slažem sa tobom i postavljam fundamentalna pitanja.
Iako ste zapravo vas dvojica ti koji od početka potcenjujete i niste korektni.
Одговорно тврдим да никога с намером нисам увредио, посредно или непосредно.
Извињавам се за сваку реч коју си протумачио као увредљиву.
 
Ja o tome zašto heraldika i veksikologija stoje neizmenjene već vekovima, odnosno zašto se zastave ne modernizuju, a ti o nemačko-srpskim odnosima...

Jbt... 😱
Видим да дубински не разумеш. Можеш ли ти да модернизујеш НАСЛЕЂЕ? Да одеш у манастир Сруденицу па да мењаш фреске? Не може. И то нико не ради. НИКО!!!

Ok, brate, skapirao sam, tačnije znam još od ranije da ih ne voliš. Ne znam samo kakve to veze ima sa ovom temom. Osim što se poklapa sa profilom ljudi koji ovde vole da obitavaju.

Alo rođače, ne interesuje me nikakav poseban rast niti želim povećanje standarda ne znam ni ja kakvo. Želim samo da mogu da platim račune i hranu a da ne moram da prebrojavam svaki dinar do sledeće plate. Razumeš li ti šta ti ja pričam?
Писање на овој теми ти неће помоћи да платиш рачуне. Још један посао хоће. Тако раде сви моји другари по Србији, тако радим и ја. Тако раде у САД. Тако ради свуда "средњи слој". Једна плата је недовољна.
 
Видим да дубински не разумеш. Можеш ли ти да модернизујеш НАСЛЕЂЕ? Да одеш у манастир Сруденицу па да мењаш фреске? Не може. И то нико не ради. НИКО!!!
Znači ceo svet danas ima iste zastave i obeležja kao što je imao pre 500, 1000, 2000 godina? Kako da ne.
Kakve freske, o čemu ti pričaš? Tema je o zastavama i državnim simbolima.
Писање на овој теми ти неће помоћи да платиш рачуне. Још један посао хоће. Тако раде сви моји другари по Србији, тако радим и ја. Тако раде у САД. Тако ради свуда "средњи слој". Једна плата је недовољна.
Pa ti onda radiš upravo ono što si gore rekao da mrziš - podržavaš zapadnjački način života u kome čovek živi da bi radio i u kome se jure samo standard i rast.

Što je na kraju opet jedna vrsta licemerja.
 
Znači ceo svet danas ima iste zastave i obeležja kao što je imao pre 500, 1000, 2000 godina? Kako da ne.
Kakve freske, o čemu ti pričaš? Tema je o zastavama i državnim simbolima.

Pa ti onda radiš upravo ono što si gore rekao da mrziš - podržavaš zapadnjački način života u kome čovek živi da bi radio i u kome se jure samo standard i rast.

Što je na kraju opet jedna vrsta licemerja.
Interesantno da si to pomenuo, ali crveno-plavo zapravo ima jako dug kontinuitet kod nas (preko 700 godina). Mislim da je za baš Vladislava Nemanjića zabeleženo da je u Dubrovniku držao crveno-plavu zastavu. Po pitanju grba, jeste bilo modernizacija, ovaj grb koji koristimo je iz 19. veka pa je malkice menjan (neka ljudi koji se bolje razumeju u heraldiku ovo potvrde ili opovrgnu). No, ja bih lično voleo da smo zadržali srednjevekovnog orla kao grb, mislim da je i kod Nemaca tako. Isto i za zastavu, meni je nekako lepša čista srpska trobojka.
 
Ti možeš da me zaobiđeš na ovoj temi. Nemoj misliti da ne vidim šta radiš. Naravno, slobodno možeš da nastaviš da citiraš moje postove, ja ti ne mogu to uskratiti, ali se neću ni osvrtati na tvoja pisanja. Uostalom šta imaš da razgovaraš sa nekim ko ''vređa i nije korektan''. A i da se ne lažemo, da možete, izbrisali biste sve moje postove i trajno me banovali s ove i teme o Ćirilici.
 
Ja o tome zašto heraldika i veksikologija stoje neizmenjene već vekovima, odnosno zašto se zastave ne modernizuju, a ti o nemačko-srpskim odnosima...
Trobojka je iz doba romantizma, nema ni 200 godina. Obišao sam mnoge manastire i ni na jednoj fresci nisam video te tri boje tako poređane.
To iz Dubrovnika je jedan jedini PISANI trag.
Generalno, sve što se sada gura kao istorijsko nasleđe Srba je uglavnom iz doba 19. veka i nema veze sa srednjim vekom.
Pogotovu folklor, gde su nošnje, igra i pogotovu muzika pod Germanskim uticajem iz tog perioda.
Što je manje šteta u odnosu na ove pseudo Kosovske pesme koje se sada izvode po KUD-ovima.
Muzika srednjeg veka u Srbiji je bila Vizantijska.
 
Iskreno, kad sam napisao to, nisam mislio samo na srpsku zastavu i na trobojku odnosno boje koje se koriste na nekim zastavama. Mislio sam globalno, da je dosta zastava širom sveta ostalo isto ili rađeno kao da su ih pravili srednjevekovni umetnici. Takođe je bio pojačan taj utisak kad sam otkrio da svega par država i dan danas ima ''državne'' i ''narodne'' zastave. To me je nekako asociralo na srednji vek i doba kraljeva i dinastija.

Takođe sam se bio setio kako je pre 10ak godina onaj jedan naš zadrti heraldičar od orla na srpskoj zastavi napravio papagaja jer je insistirao da sve mora da bude 100.00% po načelima heraldike iz doba srednjeg veka. Iako se većini naroda nije svidelo to što je urađeno. Tu se onda postavlja pitanje da li je normalno da se dizajnira nešto što treba da predstavlja ceo narod, a od tog naroda većina ne želi da bude predstavljena tako. Ali znam da to nije pitanje za ovu temu, jer ovde ima granitnih stavova koji slepo i doslovno prate sve što je napisano, pa makaar bilo napisano i pre 1000 godina...
 
Ti možeš da me zaobiđeš na ovoj temi. Nemoj misliti da ne vidim šta radiš. Naravno, slobodno možeš da nastaviš da citiraš moje postove, ja ti ne mogu to uskratiti, ali se neću ni osvrtati na tvoja pisanja. Uostalom šta imaš da razgovaraš sa nekim ko ''vređa i nije korektan''. A i da se ne lažemo, da možete, izbrisali biste sve moje postove i trajno me banovali s ove i teme o Ćirilici.
Kme, kme, ne ponašaj se ko nadrndana žena. A ovo za "ćiriličarenje", možda je neko preterano isključiv, da, no ovaj izraz "ćiriličarenje" mi je nekako baš, uh, drugosrbijanski (ne kažem da si ti ta sorta, ne mislim to)
 
Znači ceo svet danas ima iste zastave i obeležja kao što je imao pre 500, 1000, 2000 godina? Kako da ne.
Kakve freske, o čemu ti pričaš? Tema je o zastavama i državnim simbolima.
Фреске су ту да приближе појам наслеђа. И сматрам даје као пример врло уместан. Јер наслеђе је такво, а данас се нови храмови (на ужас многих) осликавају управо у том стилу а не у академском или ренесансном који није био део нашег наслеђа. Апропо заставе, вексикологија и јесте таква наука која омогућава нове креације са узимањем у обзир наслеђа: Одличан пример је ЈунионЏек: Енглеска и Шкотска застава у једном после уједињења. Е сад замисли када би заставу радили свакавки дизајнеричићи како се коме ћефне на шта би то личило? Био пре пар година један такав лик, кога су безпотребне сви цитирали као типа нова савремена застава Србије. Или ова Чанкова срамота? Нит везе, странчка застава у суштини, али поређена са јасном алузијом да је Војводина не део Србије него део Европе. Што је срамота.

А врхунац је што ја застава врло слична са заставом Гагаузије чисто да се види кога копирамо...


Pa ti onda radiš upravo ono što si gore rekao da mrziš - podržavaš zapadnjački način života u kome čovek živi da bi radio i u kome se jure samo standard i rast.

Što je na kraju opet jedna vrsta licemerja.

У суштини тачно. Али, са овим отвараш нову тему. Њу бих са тобом, само уз кафицу и ракијицу. Немам толико времена да пишем и о томе.
 
Takođe je bio pojačan taj utisak kad sam otkrio da svega par država i dan danas ima ''državne'' i ''narodne'' zastave.
Да није свега пар држава у питању, може се видети на овом линку. Наравно, није тајна да постоје и државе које немају одвојене државну и народну заставу.
 
Trobojka je iz doba romantizma, nema ni 200 godina. Obišao sam mnoge manastire i ni na jednoj fresci nisam video te tri boje tako poređane.
To iz Dubrovnika je jedan jedini PISANI trag.
Generalno, sve što se sada gura kao istorijsko nasleđe Srba je uglavnom iz doba 19. veka i nema veze sa srednjim vekom.
Pogotovu folklor, gde su nošnje, igra i pogotovu muzika pod Germanskim uticajem iz tog perioda.
Što je manje šteta u odnosu na ove pseudo Kosovske pesme koje se sada izvode po KUD-ovima.
Muzika srednjeg veka u Srbiji je bila Vizantijska.
Delimično tačno, ali nije baš da nema nikakve veze. Objavio je Istorijski institut Bojaninovu knjigu na temu igara i svetkovina
 

Prilozi

  • katalog010-304x439.jpg
    katalog010-304x439.jpg
    65,6 KB · Pregleda: 151
Да није свега пар држава у питању, може се видети на овом линку. Наравно, није тајна да постоје и државе које немају одвојене државну и народну заставу.
Краљевина Југославија је имала моћан апарат који се озбиљно занимао истржаивањима из поља историјског наслеђа. У енциклопедији "Свезнање" из 1937 први пут сам и видео као дете да су биле две заставе Југославије: тробојка, без симбола за пшту употребу коју често и видимо по фотографијама и са грбом, трговачка представништва и ратна дејства.

И данас та књига има невероватан потенцијал и обилује информацијама. Огроман тим је радио на њој. А данас?
 
Данас по ко зна каквим критеријумима неки Грујић добије тек тако да изради грб државе у свим варијантама и на крају имамо ове ружне кљунове.
 
Очување ћирилице је један од најважнијих задатака сроског друштва, морају се донети јасни и недвосмислени законе које свака Влада Србије мора ригорозно да спроводи,
ту не сме да буде никаквог, ни најмањег компромиса.
 
Interesantno da si to pomenuo, ali crveno-plavo zapravo ima jako dug kontinuitet kod nas (preko 700 godina). Mislim da je za baš Vladislava Nemanjića zabeleženo da je u Dubrovniku držao crveno-plavu zastavu. Po pitanju grba, jeste bilo modernizacija, ovaj grb koji koristimo je iz 19. veka pa je malkice menjan (neka ljudi koji se bolje razumeju u heraldiku ovo potvrde ili opovrgnu). No, ja bih lično voleo da smo zadržali srednjevekovnog orla kao grb, mislim da je i kod Nemaca tako. Isto i za zastavu, meni je nekako lepša čista srpska trobojka.
Zazo, sve crveno-belo-plave i iskombinovane zastave tih boja potiču od holandske zastave.

Dakle, srpska trobojka nije nikakvo srednjovekovno, već novovekovno nasleđe savremenog sveta (zapada), kao uostalom i moderna srpska država.
 
Владајућа маса прва ту врда. Вучић на свом инстаграму пише латиницом. Омиљени медији су му Oink, happy:) и Informer. Назвао је компанију Air Serbia, цео део града BW скраћено са ти префиксом имену сваке зграде, хоће некакав Open Balkan.
 
Zazo, sve crveno-belo-plave i iskombinovane zastave tih boja potiču od holandske zastave.

Dakle, srpska trobojka nije nikakvo srednjovekovno, već novovekovno nasleđe savremenog sveta (zapada), kao uostalom i moderna srpska država.
Od simbolike i ostalog da (mada bih lično voleo, da smo po pitanju himne, ostali dosledni Vostani Serbije).
Sama trobojka jeste nova, međutim, (mislim) Solovjev, profesor Pravnog pre DSR, se osvrtao na ovu crveno-plavu zastavu za koju se spominje da je bila u dubrovačkoj riznici, tako da bi se o crveno-plavim bojama u našem barjaku moglo reći da imaju određen kontinuitet u upotrebi, iako je osnovni problem što u 13, 14. veku ne postoje nacionalne zastave u strogom smislu reči, više se vezuju za vlastelu. Zato sam bio pažljiv kada sam napisao "upotreba crveno-plave ima dug kontinuitet kod nas", nisam rekao kao državna zastava.
Jedino što je nesumljivo imalo neki kontinuitet jeste prvi grb obnovljene Srbije (a i danas ga možete videti u grbu opštine Voždovac), vepar sa strelom u glavi. Međutim, taj grb Srbi nikada nisu pre 1804. upotrebljavali. To je bila austrijska interpretacija kako da predstave Srbiju u njihovom grbovniku (pa su nam posle stavili to kao grb tokom postojanja kratkotrajne kraljevine Srbije prilikom austrijskog prelaska Save i Dunava), a ima romantičarske korene još od doba Mavra Orbina, nekakva intepretacija tribalske simbolike zato što su Srbi "Tribali/Iliri".
 
Има један проблем у хералдици, а то је што у средњем веку нема националних знамења, већ су искључиво у питању породични грбови и стегови. Када се прича о застави, наводно се на Хиландару чува велики троугаони стег цара Душана, зелене боје са златним крстом, горњом и доњом ивицом.
У средњем веку нема пуно националне свести. Постоји значајан утицај религије и наша потреба да ту не будемо потчињени Византији или Бугарској.
 
Te teze o srednjovekovnim modernim nacijama su takođe sasvim novovekovna baljezgarija. U našem slučaju, najčešće imaju obličje zloupotrebe i superširokog tumačenja lika i dela Sv. Save Srpskog.

Nažalost, nivo opšteg obrazovanja iz povesne oblasti - i kod obrazovanih - tome pogoduje. Sećam se dečji neukih argumenata u prilog teze da je Evgenije Savojski bio 'okupator', a čovek u Beogradu imao ulicu do rata, a i Njegoš ga opevao u Gorskom vijencu. Pomešan 17. i 20. vek, a šta ćemo tek sa ranijim vekovima...
 
Te teze o srednjovekovnim modernim nacijama su takođe sasvim novovekovna baljezgarija. U našem slučaju, najčešće imaju obličje zloupotrebe i superširokog tumačenja lika i dela Sv. Save Srpskog.

Nažalost, nivo opšteg obrazovanja iz povesne oblasti - i kod obrazovanih - tome pogoduje. Sećam se dečji neukih argumenata u prilog teze da je Evgenije Savojski bio 'okupator', a čovek u Beogradu imao ulicu do rata, a i Njegoš ga opevao u Gorskom vijencu. Pomešan 17. i 20. vek, a šta ćemo tek sa ranijim vekovima...
Da, ovo je jedan moj profesor najbolje sažeo na jednom predavanju. Srednjevekovnom srpskom zavisnom seljaku daleko je bliži isti takav zavisni seljak Grk/Arbanas/Mađar nego li srpski feudalac. Isto kao što je tom srpskom feudalcu bliži vizantijski ili mađarski feudalac nego li nego li bilo koji drugi sloj stanovništva koji koristi srpski. Postoji jezik kao sredstvo za održavanje nekakvog oblika države, ali nacije ne.
 
Наравно да су знали ком народу припадају, нација је већ модеран конструкт.
 
Из неког разлога, ми "страдање" кмета у феудално време расматрамо као да је нас неко ухватио и направио кметовима па онда ми нешто страдамо и равнамо социјалну неправду. Заборављамо дух времена, услове у којима сви живе и обавезе које носе.
На пример феудалац је морао у рат чим виши чин то захтева, или му се учини да га сусед притиска за земљу. Кмет није морао да гине, његово је било да ради и да даје део феудалцу на чијој земљи живи. За друго не зна, не пати од идеја слободе, са другим језицима (народима) не може да се споразуме.

И да, застава јесте у Хиландару.
 
Vrh