Šta je novo?

Cene nekretnina

Jesi li ikada išao kod hirurga da ti ukloni mladež, konsultovao advokata u vezi ostavinskog postupka ili angažovao električara da ti sprovede instalacije u stanu? Verovatnoća je da svi ti profili ljudi zarađuju preko 2, a neretko 3 hiljade eur mesečno. Imam tonu takvih primera u svom okruženju i to nisu nikakvi direktori, načelnici, Bred Pitovi ili ne znam kakvi umovi, već regularni ljudi činjenično kvalifikovani u svojoj profesiji sa 10+ godina iskustva. Što se IT-ja tiče, tu je kuriozitet što je ocigledno legalno predstavljati se kao inžinjer čak i bez ikakvog formalnog obrazovanja te vrste, dok se
recimo za bavljenje advokaturom bez odgovarajućih formalnih normi naziva nadripisarstvom i podleže krivičnoj odgovornosti.
Sasvim je realno da navedene profesije zaradjuju preko 2 hiljade €, a neretko 3 hiljade €. Danas svaki osrednji majstor zaradjuje toliko ili više. Automehaničar takođe. Većina advokata. Stomatolozi zaradjuju još više.
 
Jesi li ikada išao kod hirurga da ti ukloni mladež, konsultovao advokata u vezi ostavinskog postupka ili angažovao električara da ti sprovede instalacije u stanu? Verovatnoća je da svi ti profili ljudi zarađuju preko 2, a neretko 3 hiljade eur mesečno. Imam tonu takvih primera u svom okruženju i to nisu nikakvi direktori, načelnici, Bred Pitovi ili ne znam kakvi umovi, već regularni ljudi činjenično kvalifikovani u svojoj profesiji sa 10+ godina iskustva. Što se IT-ja tiče, tu je kuriozitet što je ocigledno legalno predstavljati se kao inžinjer čak i bez ikakvog formalnog obrazovanja te vrste, dok se recimo za bavljenje advokaturom bez odgovarajućih formalnih normi naziva nadripisarstvom i podleže krivičnoj odgovornosti.
Niko nije rekao da je nemoguce zaraditi veci novac. Ali ne moze se preko noci postati ni lekar, ni advokat, ni programer (za programera treba mozda manje vremena da udjes u pricu, ali dosta vremena da bi dosao do vece zarade, a i sve je teze uci). Ako ne racunamo politiku, kriminal, OnlyFans i druge vrste brze zarade, jedino mozda u zanatu mozes relativno brzo nauciti posao i krenuti da zaradjujes. Ali opet, ocigledno nije ni to bas toliko lako i pozeljno kad i dalje fale majstori za bilo sta i pored dobrih satnica. Ukratko, ne pije ti vodu prica da svako moze naci nacin da umesto 1.000 evra zaradjuje 2.000 ili 3.000. Pored svih pobrojanih nacina, najbrzi, najlaksi i najposteniji nacin da to uradis je da se odselis odavde.
 
Delio sam vec nekoliko izvora ovde:

Neki od njih jesu nezvanicni, ali recimo OECD predvidja da nece biti obaranja kamatnih stopa pre kraja 2024.
Takodje, Evropska Centralna Banka predvidja da Euribor prakticno nece ici ispod 3% (tj. hoce 2.9%, ali marta su predvidjali 2.8%, sto znaci da sad imaju losiju prognozu nego pre 4 meseca) pre kraja 2025:
Pogledajte prilog 168791
Naravno da nista od ovog ne mora da se desi, ali pricamo o onom sta je najverovatnije.
Uglavnom, mozes i sam da guglas, niko ne predvidja znacajnije smanjivanje kamatnih stopa. Da, bice malo lakse kad budu pale sa 4% na 2.5%, ali i dalje ce to biti dosta visi nivo u odnosu na period pre krize, ali pasce mozda tek za 3-4 godine na taj nivo, i to u najboljem slucaju, barem prema ovim prognozama.
Do juče pojedini na forumu pisali kako kamatne stope neće uopšte ni rasti, da je sve to šala, onda priča neće više rasti može samo da pada. 😄 Sve može da bude, ali ne mora da znači, jedino je sigurno da nekretnine u Bg idu samo u nebo. 🤣
 
Delio sam vec nekoliko izvora ovde:

Neki od njih jesu nezvanicni, ali recimo OECD predvidja da nece biti obaranja kamatnih stopa pre kraja 2024.
Takodje, Evropska Centralna Banka predvidja da Euribor prakticno nece ici ispod 3% (tj. hoce 2.9%, ali marta su predvidjali 2.8%, sto znaci da sad imaju losiju prognozu nego pre 4 meseca) pre kraja 2025:
Pogledajte prilog 168791
Naravno da nista od ovog ne mora da se desi, ali pricamo o onom sta je najverovatnije.
Uglavnom, mozes i sam da guglas, niko ne predvidja znacajnije smanjivanje kamatnih stopa. Da, bice malo lakse kad budu pale sa 4% na 2.5%, ali i dalje ce to biti dosta visi nivo u odnosu na period pre krize, ali pasce mozda tek za 3-4 godine na taj nivo, i to u najboljem slucaju, barem prema ovim prognozama.
Koji od ovih izvora govori o predvidjanju na 10 godina? Kada kazu minimum do kraja 2024. to je celih 8 i po godina manje od perioda za koji ti tvrdis da je izvor. Jel ti kontas sta sve moze da se dogodi u tih 8 godina.

Gde je izvor za ovu izjavu:

Znam da su prognoze nepouzdane, zato su prognoze, a nesto sto ce se garantovano desiti. Jedno je ono sto je najverovatnije, drugo ono sto je moguce. Zvanicne prognoze kazu da ce Euribor biti min oko 2.5% narednih 10-ak godina.

Znaci vadis iz vazduha ovu tvrdnju ali je maskiras u neke 'izvore' koji ne postoje. Kapiras zasto onda sve sto pises zvuci neozbiljno? Bukvalno si produzio predvidjanje za ceo red velicine i predstavio to kao 'zvanican izvor'.

Ok, ja nisam ni mislio da se poredimo sa gradovima u Bangladesu i Burkini Faso. Zar mi ovde ne poredimo Bg sa Evropskim metropolama, sa Becom, Valensijom, Berlinom... Kako znas gde su Evropski gradovi, ako nisi video listu? Ok, kontam da su ispred suburbia u USA.

I opet da te pitam, da li ti vidis da se nesto drasticno promenilo u odnosu na proslu godinu, pa ti sad mnogo znaci misljenje Ekonomista?

Video sam listu za 2022. koja se i pominje na linku koji si okacio.

Sacekajmo da se pojavi ta lista van paywalla pa cemo videti, sta ti ili ja vidimo nije toliko bitno, oni su videli da se negde stanje popravilo. Ili se njihovo misljenje racuna samo kada smo na dnu?
 
Sacekajmo da se pojavi ta lista van paywalla pa cemo videti, sta ti ili ja vidimo nije toliko bitno, oni su videli da se negde stanje popravilo. Ili se njihovo misljenje racuna samo kada smo na dnu?
Opa Defke, pa ja ne mogu da te prepoznam :) Sad je bitna statistika, a ne sta ja ili ti vidimo?

Suma sumarum:
- Ti si prvi pomenuo misljenje Ekonomista, ne ja. Da li se racuna samo kad nismo na dnu i kad se Vucic oglasi na instagramu?
- Ok, jasno mi je da ne mozes da mi odgovoris na pitanje sta se drasticno promenilo u odosu na proslu godinu. To, je l te, nije bitno. A i bio bih iznenadjen da si odgovorio nesto drugacije.
 
Koji od ovih izvora govori o predvidjanju na 10 godina? Kada kazu minimum do kraja 2024. to je celih 8 i po godina manje od perioda za koji ti tvrdis da je izvor. Jel ti kontas sta sve moze da se dogodi u tih 8 godina.
Gde je izvor za ovu izjavu:
Znaci vadis iz vazduha ovu tvrdnju ali je maskiras u neke 'izvore' koji ne postoje. Kapiras zasto onda sve sto pises zvuci neozbiljno?
1690751756677.png

Izvor jeste nezvanican, u smislu da nije centralna banka i sl, ali u pitanju je jedna od najvecih kompanija u svetu za upravljanje finansijama, a njihove prognoze se u velikoj meri poklapaju sa prognozama OECD-a i Evropske Centralne banke za narednih par godina.
 
Opa Defke, pa ja ne mogu da te prepoznam :) Sad je bitna statistika, a ne sta ja ili ti vidimo?

Suma sumarum:
- Ti si prvi pomenuo misljenje Ekonomista, ne ja. Da li se racuna samo kad nismo na dnu i kad se Vucic oglasi na instagramu?
- Ok, jasno mi je da ne mozes da mi odgovoris na pitanje sta se drasticno promenilo u odosu na proslu godinu. To, je l te, nije bitno. A i bio bih iznenadjen da si odgovorio nesto drugacije.
Sta lupas ti covece, ako je neko autistican oko brojki i statistike i redovno ovde kontrira 'smatranja' na ovoj temi to sam ja. Kakva zamena teza majko mila.

Pominjem Economist jer je sad naisla vest. A ti je razvodnjavas smatranjima.
Pogledajte prilog 168794
Izvor jeste nezvanican, u smislu da nije centralna banka i sl, ali u pitanju je jedna od najvecih kompanija u svetu za upravljanje finansijama, a njihove prognoze se u velikoj meri poklapaju sa prognozama OECD-a i Evropske Centralne banke za narednih par godina.
Eto barem nesto. Mada bi trebalo da ti je jasno da je ovo nakon 2024. obicna linearna ekstrapolacija.
 
1690754620322.png


Po Ekonomistovom istrazivanju je Beograd i 2019e bio top performer. Ne vidim neku vezu sa promenama stanja na terenu, ako ih i ima u dole navedenim kategorijama.

Za rangiranje su navedeni su sledeći parametri: "across five categories: stability, health care, culture and environment, education and infrastructure."

Koga ne mrzi, moze da se registruje i skine izvestaj https://www.economist.com/graphic-detail/2023/06/21/the-worlds-most-liveable-cities-in-2023
 
Sta lupas ti covece, ako je neko autistican oko brojki i statistike i redovno ovde kontrira 'smatranja' na ovoj temi to sam ja. Kakva zamena teza majko mila.

Pominjem Economist jer je sad naisla vest. A ti je razvodnjavas smatranjima.

Eto barem nesto. Mada bi trebalo da ti je jasno da je ovo nakon 2024. obicna linearna ekstrapolacija.
Nisam siguran kojom su metodom dosli do ove prognoze. Ali verujem da su koristili neku multivarijantnu analizu, i istorijske podatke i neke druge trenutno dostupne. Poenta price jeste da kamatne stope najverovatnije nece ici ispod 2.5% u narednih 10-ak godina, tj. u nekom dugom roku ce verovatno biti u rasponu od 2.5% do 3%, nije prirodno da kamatne stope budu ekstremno niske. Sto naravno ne znaci da se nece desiti da opet budu ekstremno niske, za to je mala sansa. Mi trenutno na trzistu imamo cene koje su formirane pod uticajem jako niskih kamatnih stopa koje se mozda nikad vise u istoriji ili barem za vreme nasih zivota nece ponoviti. U dugom roku ce kamatne stope biti pribliznije ovim koje imamo danas nego onima koje smo imali do pre godinu i po dana, tako da ce trziste morati da se prilagodjava novim uslovima, i da sem manjih korekcija kamatnih stopa verovatno necamo imati vracanje na staro.
 
Nisam siguran kojom su metodom dosli do ove prognoze. Ali verujem da su koristili neku multivarijantnu analizu, i istorijske podatke i neke druge trenutno dostupne. Poenta price jeste da kamatne stope najverovatnije nece ici ispod 2.5% u narednih 10-ak godina, tj. u nekom dugom roku ce verovatno biti u rasponu od 2.5% do 3%, nije prirodno da kamatne stope budu ekstremno niske. Sto naravno ne znaci da se nece desiti da opet budu ekstremno niske, za to je mala sansa. Mi trenutno na trzistu imamo cene koje su formirane pod uticajem jako niskih kamatnih stopa koje se mozda nikad vise u istoriji ili barem za vreme nasih zivota nece ponoviti. U dugom roku ce kamatne stope biti pribliznije ovim koje imamo danas nego onima koje smo imali do pre godinu i po dana, tako da ce trziste morati da se prilagodjava novim uslovima, i da sem manjih korekcija kamatnih stopa verovatno necamo imati vracanje na staro.
Nije 'najverovatnije u sledecih 10 godina' ma koliko puta ponavljao. Shvati da to jednostavno nije moguce predvideti na toliko dugacak period. Nije cak sigurno ni da vec sledece godine nece pasti ispod te vrednosti. Ako EU ekonomija pocne ozbiljnije da stuca a inflacija padne na 2% eto ti kamata dole dok si rekao keks. Predstavljas svoje zelje kao nekakve strucne prognoze.
 
Pogledajte prilog 168795

Po Ekonomistovom istrazivanju je Beograd i 2019e bio top performer. Ne vidim neku vezu sa promenama stanja na terenu, ako ih i ima u dole navedenim kategorijama.

Za rangiranje su navedeni su sledeći parametri: "across five categories: stability, health care, culture and environment, education and infrastructure."

Koga ne mrzi, moze da se registruje i skine izvestaj https://www.economist.com/graphic-detail/2023/06/21/the-worlds-most-liveable-cities-in-2023
Taj izvestaj sto moze da se skine je samo neki free summary, pun izvestaj se placa 800 dolara. Svakako ce uskoro poceti da izbacuju detalje na drugim sajtovima pa cemo videti sta zapravo pise.
 
Nije 'najverovatnije u sledecih 10 godina' ma koliko puta ponavljao. Shvati da to jednostavno nije moguce predvideti na toliko dugacak period. Nije cak sigurno ni da vec sledece godine nece pasti ispod te vrednosti. Ako EU ekonomija pocne ozbiljnije da stuca a inflacija padne na 2% eto ti kamata dole dok si rekao keks. Predstavljas svoje zelje kao nekakve strucne prognoze.
Ok, znaci nije bitno sta neko predvidja, makar to bio ECB ili OECD, nego tvoja logika da ce kamatne stope odmah pasti na rekordno niski nivo cim inflacija bude 2% :) Ne razumem kako moje pozivanje na tudje prognoze jeste wishful thinking, a tvoje "zakljucivanje" bez ikakvih relevantnih izvora za tvoje tvrdnje nije wishful thinking :) Odakle ti ideja da ce kamatne stope pasti znacajnije ako inflacija bude bila 2%? Imas neki izvor za tu tvrdnju ili je to samo tvoja zelja? :) Kako se to uvek pozivate na istorijske podatke da cene nekretnina dugorocno rastu, a ne pozivate se na istorijske podatke da kamatne stope nikad nisu bile ovoliko niske i da verovatno nikad vise i nece biti? :) Koliko god pokusavali da predstavite normalnom situaciju da kamatne stope mogu biti ekstremno niske, to nije normalno, to je bio samo jedan period koji se verovatno vise nikad nece ponoviti.
 
Ok, znaci nije bitno sta neko predvidja, makar to bio ECB ili OECD, nego tvoja logika da ce kamatne stope odmah pasti na rekordno niski nivo cim inflacija bude 2% :) Ne razumem kako moje pozivanje na tudje prognoze jeste wishful thinking, a tvoje "zakljucivanje" bez ikvkavih relevantnih izvora za tvoje tvrdnje nije wishful thinking :)
Ali ECB ne predvidja to.

I nisam rekao da ce pasti na rekordno niski nivo cim inflacija bude 2%. Nego ako inflacija padne na 2% (sto je cilj koji je ECB zvanicno postavio ispred sebe), i ekonomija nastavi da posrce (Nemacka je vec u recesiji), koristice svoj glavni mehanizam kao i prosli put a to je obaranje kamata. Konsenzus medju ekonomistima je da se i tokom prosle krize nije na vreme krenulo sa spustanjem kamata i da se kriza u eurozoni zbog toga nepotrebno produzila (posle toga su ih predugo drzali preniskom sto je isto bila greska). Ovaj put je racionalno da to nece ponoviti.

Ti najavljujes kamate koje nece padati ispod 2,5% 10 godina a ne znas zasto bi se to desavalo (sem neke polurazradjene ideje o ‘nagradjivanju stedisa’). Gledas samo iz uskog konteksta cena stanova i sopstvenih zelja tu, a ne iz sireg pogleda na uticaj tih kamata na EU ekonomiju.

Pri tom, ja ne tvrdim da znam kako ce se kamate kretati, samo da sta je realno ocekivati ako se neki uslovi ispune. Mozda se inflacija ne zaustavi, mozda ekonomija nastavi da raste i sa kamatama od 4%, to sve treba da vidimo. Ali, ako inflacija padne a ekonomija nastavi da posrce, maltene garantovano je da ce kamate padati koliko god da je potrebno. To nije wishful thinking, to je bukvalno razlog zbog kog se kamate spustaju.

Wishful thinking je kad u samom ECB ne znaju sa sigurnoscu da li ce do kraja godine dici jos jednom ili dva puta kamate, a ti tvrdis da znas kako ce se kretati sledecih 10 godina.
 
Kako se to uvek pozivate na istorijske podatke da cene nekretnina dugorocno rastu, a ne pozivate se na istorijske podatke da kamatne stope nikad nisu bile ovoliko niske i da verovatno nikad vise i nece biti? :) Koliko god pokusavali da predstavite normalnom situaciju da kamatne stope mogu biti ekstremno niske, to nije normalno, to je bio samo jedan period koji se verovatno vise nikad nece ponoviti.
Po 10. put, ne moraju kamate biti negativne ponovo. Ali sa ovolikom kolicinom duga u sistemu, nije realno da ce biti visoke ako to nije neophodno. Jer kad se vec pozivamo na istoriju, ovaj nivo duga takodje nije postojao. Samacinjenica da se 4% smatra visokom kamatom ti govori koliko je smanjen taj opseg danas (80ih je FED dizao kamatu na 20% da bi suzbio tadasnju inflaciju, danas je to nezamislivo).
 
Za privredu su definitivno lose visoke kamatne stope, tako da sigurno sad necemo imati opet kamatne stope od 20%. Ali, takodje, i sa druge strane, ocigledno je da su se niske kamatne stope (u kombinaciji sa nizom drugih faktora) otele kontroli, tako da ih sigurno nece ponovo spustati na neke ekstremno niske nivoe. I sam si svestan cinjenice koliko je puta do sad ponovljeno samo na forumu da "novac gubi vrednost". Da bi se krenulo sa obaranjem kamatnih stopa potrebno je ne samo da inflacija padne na prihvatljiv nivo od 2%, nego i da se suzbiju inflatorna ocekivanja, tj. da se vrati poverenje u novac, a i da privreda zaista pocne da posrce. Ukratko, kamatne stope ce krenuti nadole kad ljudi budu poceli da vise cene novac, tj. kad budu prestali da "beze iz kesa", izmedju ostalog i u nekretnine. A kad ljudi budu prestali da iz kesa beze u nekretnine, zna se sta sledi. Moje licno misljenje je da su kamatne stope od 2.5% koliko iznosi neka dugorocna prognoza dovoljno niske i stimulativne za privredu, ali su one opet 3% vece od negativne od -0.5% koju smo imali, tako da ce taj uticaj kamatnih stopa na cenu nekretnina ostati neiznivelisan dok god ne bude doslo do korekcije cena nekretnina u odnosu na plate.
 
Poslednja izmena:
Za privredu su definitivno lose visoke kamatne stope, tako da sigurno sad necemo imati opet kamatne stope od 20%. Ali, takodje, i sa druge strane, ocigledno je da su se niske kamatne stope (u kombinaciji sa nizom drugih faktora) otele kontroli, tako da ih sigurno nece ponovo spustati na neke ekstremno niske nivoe. I sam si svestan cinjenice koliko je puta do sad ponovljeno samo na forumu da "novac gubi vrednost". Da bi se krenulo sa obaranjem kamatnih stopa potrebno je ne samo da inflacija padne na prihvatljiv nivo od 2%, nego i da se suzbiju inflatorna ocekivanja, tj. da se vrati poverenje u novac, a i da privreda zaista pocne da posrce. Ukratko, kamatne stope ce krenuti nadole kad ljudi budu poceli da vise cene novac, tj. kad budu prestali da "beze iz kesa", izmedju ostalog i u nekretnine. A kad ljudi budu prestali da iz kesa beze u nekretnine, zna se sta sledi. Moje licno misljenje je da su kamatne stope od 2.5% koliko iznosi neka dugorocna prognoza dovoljno niske i stimulativne za privredu, ali su one opet 3% vece od negativne od 0.5% koju smo imali, tako da ce taj uticaj kamatnih stopa na cenu nekretnina ostati neiznivelisan dok god ne bude doslo do korekcije cena u odnosu na plate.
Pa ‘novac gubi vrednost’ je bukvalno definicija inflacije.

Moje licno misljenje je da ce se dugorocno kamate stabilizovati na 1-1.5% ali za to misljenje, kao i tvoje, mozemo okaciti macku o rep te ga i ne potenciram. Svakako je i 2.5% povoljnije od trenutnih 4%.

Ljudi ulazu u nekretnine i kad nema fomo bezanja iz novca. Ako ima panicnog bezanja iz novca onda inamo eksplozivan rast al od eksplozivnof rasta do mrtvog trzista u slobodnom padu je ogroman put.
 
Pa ‘novac gubi vrednost’ je bukvalno definicija inflacije.

Moje licno misljenje je da ce se dugorocno kamate stabilizovati na 1-1.5% ali za to misljenje, kao i tvoje, mozemo okaciti macku o rep te ga i ne potenciram. Svakako je i 2.5% povoljnije od trenutnih 4%.

Ljudi ulazu u nekretnine i kad nema fomo bezanja iz novca. Ako ima panicnog bezanja iz novca onda inamo eksplozivan rast al od eksplozivnof rasta do mrtvog trzista u slobodnom padu je ogroman put.
Vidis, ti pises o kamatnoj stopi od 1-1.5% samo na osnovu neke svoje pretpostavke, iako apsolutno niko ne predvidja toliko niske. Ne znam zasto mislis da samo ti znas da niske kamatne stope podsticu privrednu aktivnost, a ovi koji su prognozirali vise kamatne stope nisu svesni toga?
Tacno je da ljudi ulazu u nekretnine i kad nema FOMO bezanja iz novca, ali sad se racunica za kupovinu stana menja. Ranije nisi imao toliko inflaciju, cene nekretnina su bile nize, kamatne stope su bile nize, i odluka o kupovini stana na kredit je vrlo cesto bila logicna odluka. Sad imas daleko vece cene nekretnina, vece kamatne stope, pa cak i kad se suzbije inflacija ljudi ce se teze odlucivati na kupovinu stana jer finansijski nece moci da isprate potrebne rate za kredit, a to znaci pad traznje. Naravno da ce biti onih koji imaju para i kupuju za kes bez obzira na kamatne stope, ali ocigledno je da se pad traznje vec sad oseca. Iz bliskog okruzenja znam da su mnogi odustali ili odlozili kupovinu nekretnine do daljeg, ne zbog toga sto kalkulisu i cekaju pad cena, nego jednostavno nisu u mogucnosti da kupe jer im ili treba veliko ucesce ili velika rata kredita koju ne mogu da izfinansiraju svojim platama. Ako to nije pad traznje, ja ne znam sta je.

Ja ne znam da li ce pasti cene nekretnina, niti znam kako ce se kretati kamatne stope, niti bilo ko zna, ali znam da su stanovi sad obicnim ljudima nepristupacniji nego ikad (ne racunam period pre 20 godina kad smo se oporavljali od bombardovanja ili period 90tih kad su neki kupovali za 100 DEM stanove, a drugi su imali mesecnu platu 5 DEM). Koliko ce to dugo da traje ne znam, ali mi ne deluje odrzivo, Slazem se da je dug put pred nama, jer cene nekretnina se sporo menjaju, ali za sad pad prometa i stangacija cena ukazuju da postoji velika sansa da dodje do pada cena u narednom periodu.
 
Poslednja izmena:
novac gubi vrednost
Bice jako zanimljivo na BRICS summit-u 22-og avgusta gde ce navodno predstaviti novu valutu koja ce biti podrzana od strane zlata. Dolar gubi poverenje a poverenje je najbitnije, ne samo dolar, sve FIAT valute gube poverenje i zato se prica o tom reset-u koji mora da se desi. Isto tako je problem imati valutu podrzanu od strane zlata jer se ovo vec desavalo ranije u istoriji gde opet svako moze da manipulise sa brojkama koja drzava koliko zapravo ima zlata u rezervi i time vestacki drzi cenu, mozda su skontali kako da rese taj problem ali videcemo kada bude summit.
Isto tako je MMF prosle nedelje izjavio na summit-u da nam predstoji jedno turbulentno vreme i ishod se ne moze predvideti.
Ono sto je vrlo verovatno je da ce cim pukne nesto, cim se udje u recesiju, da ce FED uraditi svoj pivot, morati da stampa novac, jednostavno ne vidim scenario gde ce pustiti da se ekonomija oporavi samo od sebe, prosto je nemoguce i time ce vrednost novca da opada, izgubice se jos vise poverenja u taj isti novac i citav FIAT sistem.
Najidealnije bi bilo da osnova novog monetarnog sistema bude na decentralizovanoj platformi ali mislim da smo svetlosnim godinama daleko od toga. Ne zaboravite da se prosle godine a i ove zlato kupovalo u ogromnim kolicinama i da su zemlje vracale svoje zlato nazad (To ukljucuje i Srbiju), tako da verujem da oni mnogo bolje analiziraju situaciju nego mi.

Ako se desi ovo sa novom valutom, sta mislite kako ce onda investitori da razmisljaju, gde parkirati (FIAT) novac?
 
Poslednja izmena:
Vidis, ti pises o kamatnoj stopi od 1-1.5% samo na osnovu neke svoje pretpostavke, iako apsolutno niko ne predvidja toliko niske. Ne znam zasto mislis da samo ti znas da niske kamatne stope podsticu privrednu aktivnost, a ovi koji su prognozirali vise kamatne stope nisu svesni toga?
Tacno je da ljudi ulazu u nekretnine i kad nema FOMO bezanja iz novca, ali sad se racunica za kupovinu stana menja. Ranije nisi imao toliko inflaciju, cene nekretnina su bile nize, kamatne stope su bile nize, i odluka o kupovini stana na kredit je vrlo cesto bila logicna odluka. Sad imas daleko vece cene nekretnina, vece kamatne stope, pa cak i kad se suzbije inflacija ljudi ce se teze odlucivati na kupovinu stana jer finansijski nece moci da isprate potrebne rate za kredit, a to znaci pad traznje. Naravno da ce biti onih koji imaju para i kupuju za kes bez obzira na kamatne stope, ali ocigledno je da se pad traznje vec sad oseca. Iz bliskog okruzenja znam da su mnogi odustali ili odlozili kupovinu nekretnine do daljeg, ne zbog toga sto kalkulisu i cekaju pad cena, nego jednostavno nisu u mogucnosti da kupe jer im ili treba veliko ucesce ili velika rata kredita koju ne mogu da izfinansiraju svojim platama. Ako to nije pad traznje, ja ne znam sta je.

Ja ne znam da li ce pasti cene nekretnina, niti znam kako ce se kretati kamatne stope, niti bilo ko zna, ali znam da su stanovi sad obicnim ljudima nepristupacniji nego ikad (ne racunam period pre 20 godina kad smo se oporavljali od bombardovanja ili period 90tih kad su neki kupovali za 100 DEM stanove, a drugi su imali mesecnu platu 5 DEM). Koliko ce to dugo da traje ne znam, ali mi ne deluje odrzivo, Slazem se da je dug put pred nama, jer cene nekretnina se sporo menjaju, ali za sad pad prometa i stangacija cena ukazuju da postoji velika sansa da dodje do pada cena u narednom periodu.
Lepo kazem da se ta moja procena moze okaciti macku o rep, kao i tvoja. I moja je donesena slusanjem i citanjem nekih strucnih misljenja na tu temu ali sam svestan da to ne moze da predvidi. Za razliku od tebe, nigde ne pisem da znam kako ce se kretati kamate u sledecih 10 godina.

Sto se ostatka posta tice, price-to-income ratio je ostao u istom rasponu u kom je bio i 2017. Ne mogu se gledati samo nominalne cene kvadrata a ignorisati duplirane nominalne plate. Ono sto pravi razliku trenutno su kamate a to je pitanje dokle ce i koliko ce. Vrtimo se malo u krug s ovim sve sam ovo vec pisao.
 

On ističe značaj kreditnih kupaca koji, iako ih statistički ima malo, imaju jak uticaj na tržište.
„Jedan kreditni kupac velikog stana inicira pet do sedam novih keš kupovina. Bez kreditnih kupaca ne može se očekivati rast prometa. Čim euribor krene da pada očekujemo da se i tržište oporavi. Prema nekim procenama to bi se moglo očekivati u drugoj polovini 2024. godine“, smatra Čobić.
 
Zanimljivo kako se sa malo guglanja može pronaći dosta podataka o Vladimiru Radoviću. Čak i o njegovom biznisu u Srbiji od prije više od 20 godina (internet i TV provajder), a kamo li o TeslaWatt u Americi. Neki ovdje nisu ni to u stanju, a pretenduju da im se mišljenje uvaži kada su u pitanju buduća ekonomska kretanja i tendencije kod tržišta nekretnina. Lako je vrijedjati, omalovažavati i pljuvati i pisati koješta, ali da bi neko uvažavao nečije mišljenje, potrebno je dosta više od toga.
Au koliko wannabe milionera se javilo da pohvali čoveka za koga smatraju da više vredi od drugih jer ima više love što ga automatski čini pametnijim i sposobnijim od bilo koga ko ima manje na računu, ali i manje vrednim od nekoga ko ima više na računu. To je ta besmislena logika kojom se povodite, jer ne vidite da postoje i druge, više vrednosti, od onih koje izražavate svotom na računu ili vrednošču vozila ili stana. Dosta bedno. I ove ronilačke aktivnosti koje praktikujete u dotičnom, molim da prebacite na PP i vaša četiri zida, jer verujem i da je i vradoviću neprijatno i da vas gleda sa prezirom.
 
Au koliko wannabe milionera se javilo da pohvali čoveka za koga smatraju da više vredi od drugih jer ima više love što ga automatski čini pametnijim i sposobnijim od bilo koga ko ima manje na računu, ali i manje vrednim od nekoga ko ima više na računu. To je ta besmislena logika kojom se povodite, jer ne vidite da postoje i druge, više vrednosti, od onih koje izražavate svotom na računu ili vrednošču vozila ili stana. Dosta bedno. I ove ronilačke aktivnosti koje praktikujete u dotičnom, molim da prebacite na PP i vaša četiri zida, jer verujem i da je i vradoviću neprijatno i da vas gleda sa prezirom.
Kakva zamena teza i strawman. Vradovic je jedan od retkih 'gugljivih' ljudi ovde, a anonimni forumasi nekako najvise njegov identitet dovode u pitanje. Na stranu sto stvarno nisam do sad video da je nekog vredjao a jedan je od clanova koupucuju najvise uvreda na forumu.

Na to su se ljudi javili, a ne da dokazu da njegovo misljenje vredi vise jer ima para. Vece je pitanje zasto neki smatraju da je ok vredjati nekoga ko njih ne vredja samo zato sto taj neko ima para.
 
Kakva zamena teza i strawman. Vradovic je jedan od retkih 'gugljivih' ljudi ovde, a anonimni forumasi nekako najvise njegov identitet dovode u pitanje. Na stranu sto stvarno nisam do sad video da je nekog vredjao a jedan je od clanova koupucuju najvise uvreda na forumu.

Na to su se ljudi javili, a ne da dokazu da njegovo misljenje vredi vise jer ima para. Vece je pitanje zasto neki smatraju da je ok vredjati nekoga ko njih ne vredja samo zato sto taj neko ima para.
Vradović nije svestan koga i kako pogađaju njegove objave. Dakle nije svestan(ili jeste?) kakve reakcije će izazvati njegove objave, što kod razumnih ljudi može samo da deluje zabavno i da mu se oprosti to lupetanje, hajpovanje i objavljivanje članaka iz tabloida i informacija van konteksta. Meni je vradovic zabavan, njegove objave su u rangu Save, samo "sa druge strane ulice" i ne mislim ništa loše o njemu. Obratio sam se nekome drugom ,ne znam zašto se ti javljaš kad nisi u toku? Glumiš drvenog advokata od ranog jutra? Ljudi su se ispalili i nesvesno razotkrili sebe. Vidim da i tebe to pogađa i to je OK.
 
Vrh