Šta je novo?

Cene nekretnina

@Boža M
Što se tiče poreza velikih - U Srbiji ako ste paušalac onda su porezi i doprinosi negde oko 10% efektivno (pod pretpostavkom da zarađujete max 50k eura i da su vam svi porezi oko 4k godišnje plus računovođa). To u EU NEMATE opciju. Isto vas dođe da li ste zaposleni ili paušalac - oni gledaju koliko ste zaradili i tu poresku stopu opale. što znači s bruto na neto oko 50%. Konkretno par primera, kad smo već kod NL i Danske. U NL porez na platu je 51,5% (bruto na neto) dok je u Srbiji (38-39%). Porez na bonuse, regres i akcije u NL je 55,5%, u Danskoj je neverovatnih 68%!!!
Naveo si paušalce koji su marginalni primer u SRB. Većina ljudi je zaposleno. Ukupni nameti su dosta veliki (porez + doprinosi), a izlazna vrednost mala. U Danskoj i Holandiji te udare po džepu, ali bar vidiš nešto od toga. Ovde kod nas su nameti ogromni, a socijalne usluge su na nivou Pakistana.
 
Osim posta gde vidimo da Hristijana juri po internet portalima da ostavlja komentare ništa logično nema u tom postu. Možeš li da ubaciš u računicu da postoje porodični ljudi i da je nemoguće naći dobar stan za 300e pogotovo pet frendli. Evo izračunaj koliko bi na toj lokaciji Mislilicu koštala kirija, pa hristijana daje 400e za Mirijevo. Ok, imaš novac, imaš stan, čekaj brate i 50 godina da cene padnu, neko želi da se skući, da mu deca odrastaju u tom kraju, da se ne sele svakih 3 godine. Eto tvoj drug plaća 450e 40m2 na Vračaru (na upitnoj lokaciji), pa ti vidi da li je to porodičan stan i koliko brzo bi morali da se opet sele. Opet komentarišeš ko Mirijevo, nikad nisi bio ali znaš da je selendra u odnosu na Niš, a taman si u predhodnim postovima počeo da zvučiš normalno.
Da, cene su previsoke, trenutak nije baš povoljan u odnosu na predhodne godine ali vidimo da je Mislilica za nju sasvim korektno izračunala. Iako mi se ne svida ideja da renoviraju stan deo po deo.
Mi plaćamo 250 EUR stan od 40 kvadrata, renoviran pre devet godina, sa novim nameštajem, kupatilo nije renovirano. Treći sprat, svetao i dobar stan sa dobrim rasporedom prostorija, 4km od Vuka.

Jesmo tražili stan do 400 EUR, samo veći, ali nismo uspeli da nađemo ni jedan pet friendly, a da je OK i sa novim nameštajem. Nemoguća misija. Čini mi se da je ponuda stanova do 400 EUR sada još lošija nego pre nekoliko meseci.

Tako smo dospeli na Mirijevo i zadovoljni smo zasad.

Da napomenem da u stanu niko nije godinama stanovao, tako da smo mnogo uložili da bi doveli stan u pristojno stanje.
 
Ko god ima mogucnost da ceka, smatram da bi trebalo da ceka pad cene ako smatra da mu se to isplati. Slazem se da su izuzetak mozda recimo porodice koje do sad nisu nasle neki stan pa da placaju eventualno malu kiriju na osnovu dobrih odnosa sa stanodavcem. Ali ako si kao porodica dosao u situaciju da moras da se zaduzujes po ovakvim uslovima, i nemas drugih resenja, ja bih ozbiljno razmisljao o preseljenju u inostranstvo, jer bih tamo mogao da imam vecu platu i da placam manju kiriju u odnosu na platu ili uzmem ratu za kredit kojom bih manje opteretio svoj budzet.
Selidba je isključivo lična odluka, i jako je teže kada imaš decu, nije kao kada si sam i samo spakuješ kofere. I kad se preseliš u inostranstvo pitanje je kada bi dobio kredit i za koji stan. Evo, pre nekog vremena, ne znam da li si ti tada bio registrovan, sam pisao o kumu moje žene koji su kupili stan na NBG, starogradnju. Odlučili su da se presele za Beč, da im život bude kvalitetniji (oboje programeri). Ponudjena im je veća plata tamo i prihvatili su. Medjutim nakon prelaska u firmi se desila neka preraspodela tako da im je ponudjena ista plata, dok je ženina firma morala nju da otpusti tako da su ušli u novi krug pakla. Oboje su ostali bez posla (muž je dao otkaz da bi potražio plaćeniju poziciju), morali su da traže jeftiniji stan, reorganizaciju svega, nova zemlja... ali pošto imaju veliko iskustvo relativno brzo su našli drugi posao. Sreća je da se dete ok uklopilo u njihov vrtić.
 
Selidba je isključivo lična odluka, i jako je teže kada imaš decu, nije kao kada si sam i samo spakuješ kofere. I kad se preseliš u inostranstvo pitanje je kada bi dobio kredit i za koji stan. Evo, pre nekog vremena, ne znam da li si ti tada bio registrovan, sam pisao o kumu moje žene koji su kupili stan na NBG, starogradnju. Odlučili su da se presele za Beč, da im život bude kvalitetniji (oboje programeri). Ponudjena im je veća plata tamo i prihvatili su. Medjutim nakon prelaska u firmi se desila neka preraspodela tako da im je ponudjena ista plata, dok je ženina firma morala nju da otpusti tako da su ušli u novi krug pakla. Oboje su ostali bez posla (muž je dao otkaz da bi potražio plaćeniju poziciju), morali su da traže jeftiniji stan, reorganizaciju svega, nova zemlja... ali pošto imaju veliko iskustvo relativno brzo su našli drugi posao. Sreća je da se dete ok uklopilo u njihov vrtić.
Ko kaze da i u Srbiji ne moze da im se desi da uzmu kredit sa velikom ratom kredita i ostanu bez posla i u problemima? Kad nemas svoj stan, u riziku si gde god da zivis, a verujem da je tamo bolja socijalna zastita u takvim situacijama i da imas vise mogucnosti da nadjes resenje, tj. neki drugi posao.
Zasto smatras da je rizicno preseliti se u inostranstvo, a nije rizicno uzeti kredit za stan u vreme kad je kriza i mozes da ostanes bez posla i da vise ne mozes da otplacujes taj kredit?
Ja znam par poridica koje su se nedavno preselile u inostranstvo. Drug sa zenom i dvoje dece ove godine u Nemacku, drugarica sa muzem i cerkom prosle godine u Sloveniju.
Verujem da im je preseljenje bio manji pakao od zivota u Srbiji.
 
Jeste finansijski neodgovoran, bio je u mogucnosti da skupi novac za ucesce i kupi stan na kredit dok je bilo jeftinije i povoljnije i skupljao za stan. Sad nema ni za ucesce. Da sam na njegovom mestu, ja ne bih placao 700 evra nego bih se preselio negde gde je jeftinije. Ali on ocigledno voli komfor i ne voli mnogo da se zrtvuje, pa nek placa ako hoce.
Dečko, poenta je da izvrćeš stvari u zavisnosti od toga koju tezu zastupaš, a ne kakav je lifestyle tvog druga. U ovom konkretnom slučaju, suština je da iznajmiti pristojan stan ne košta 300-400 eur, već duplo toliko. Ovde ne govorim o lux penthouse u BNV, već dvosobnin stanovima na dobrim gradskim lokacijama- Dorcol, Vračar, NBG koji nisu ruine, već su renovirani i sređeni stanovi sa novim nameštajem.
 
Dečko, poenta je da izvrćeš stvari u zavisnosti od toga koju tezu zastupaš, a ne kakav je lifestyle tvog druga. U ovom konkretnom slučaju, suština je da iznajmiti pristojan stan ne košta 300-400 eur, već duplo toliko. Ovde ne govorim o lux penthouse u BNV, već dvosobnin stanovima na dobrim gradskim lokacijama- Dorcol, Vračar, NBG koji nisu ruine, već su renovirani i sređeni stanovi sa novim nameštajem.

Apsolutno. Dovoljno je oglase otvoriti. Kvalitetno opremljen stan na perifernim lokacijama se vrti oko 500-600, a na lokacijama blizu centru 700-800.

od 250-400 se trenutno vrte ispodprosečni stanovi sa očiglednim problemima na lošijim lokacijama.
 
Ko kaze da i u Srbiji ne moze da im se desi da uzmu kredit sa velikom ratom kredita i ostanu bez posla i u problemima? Kad nemas svoj stan, u riziku si gde god da zivis, a verujem da je tamo bolja socijalna zastita u takvim situacijama i da imas vise mogucnosti da nadjes resenje, tj. neki drugi posao.
Zasto smatras da je rizicno preseliti se u inostranstvo, a nije rizicno uzeti kredit za stan u vreme kad je kriza i mozes da ostanes bez posla i da vise ne mozes da otplacujes taj kredit?
Ja znam par poridica koje su se nedavno preselile u inostranstvo. Drug sa zenom i dvoje dece ove godine u Nemacku, drugarica sa muzem i cerkom prosle godine u Sloveniju.
Verujem da im je preseljenje bio manji pakao od zivota u Srbiji.
Sve to stoji tako da jedno ne isključuje drugo.
 
Dečko, poenta je da izvrćeš stvari u zavisnosti od toga koju tezu zastupaš, a ne kakav je lifestyle tvog druga. U ovom konkretnom slučaju, suština je da iznajmiti pristojan stan ne košta 300-400 eur, već duplo toliko. Ovde ne govorim o lux penthouse u BNV, već dvosobnin stanovima na dobrim gradskim lokacijama- Dorcol, Vračar, NBG koji nisu ruine, već su renovirani i sređeni stanovi sa novim nameštajem.
Ja ti kazem da moj drug na Nbg placa 700 evra, a moj drug na Vracaru 450 evra. Tacno je da je prakticno nemoguce naci renoviran dvosoban stan ili novogradnju sa novim namestajem na tim lokacijama za 300-400 (osim ako nisi stari stanar), ali moze se naci pristojan na malo daljim lokacijama, ili stan na dobroj lokaciji koji nije renoviran i sa novim namestajem, ali je pristojan. Kad pricam o malo daljim lokacijama, to jesu lokacije na kojima ja mozda ne bih voleo da zivim, ali nisu lose kao neko privremeno resenje gde mozes da placas manju kiriju i stedis za stan koji ces kupiti kad cene budu pale.
 
Mi plaćamo 250 EUR stan od 40 kvadrata, renoviran pre devet godina, sa novim nameštajem, kupatilo nije renovirano. Treći sprat, svetao i dobar stan sa dobrim rasporedom prostorija, 4km od Vuka.

Jesmo tražili stan do 400 EUR, samo veći, ali nismo uspeli da nađemo ni jedan pet friendly, a da je OK i sa novim nameštajem. Nemoguća misija. Čini mi se da je ponuda stanova do 400 EUR sada još lošija nego pre nekoliko meseci.

Tako smo dospeli na Mirijevo i zadovoljni smo zasad.

Da napomenem da u stanu niko nije godinama stanovao, tako da smo mnogo uložili da bi doveli stan u pristojno stanje.
Onda moja greška, izvinjavam se, jer iz tvog (Vaših) pisanja

Logično. Samo hrana za 4 člana porodice ne može da bude jeftinija od 100.000 RSD. Druga plata ide za druge životne troškove, skupi se za rentu još 350 evrića, ali niko nema da iskešira 1.200 EUR koliko je potrebno za ratu kredita za najobičniji dvosoban stan na prosečnoj lokaciji.
Međutim, stan kao stan stvarno lep i sa dobrom pozicijom, jedino je kupatilo nerenovirano. Onda smo prelomili jer je ponuda stanova bila očajna, a vidim da sad nije ništa bolja. Sve u cenovnom rangu do 400 EUR, a da nešto vredi se izda u roku od odmah.
Ja sam ukapirao da Vam je renta 350-400e. Nek je i 250e ne menja situaciju mnogo. A opet živite u kraju gde samo cigani žive i nose sirovine (po Perici) i koji nije za život. Samo da za 10tak stranica ne ispadne da Vam je renta 150e i da se stanovi od 80m2 na NBG mogu izdati za 200e.
 
Poslednja izmena:
Ja ti kazem da moj drug na Nbg placa 700 evra, a moj drug na Vracaru 450 evra. Tacno je da je prakticno nemoguce naci renoviran dvosoban stan ili novogradnju sa novim namestajem na tim lokacijama za 300-400 (osim ako nisi stari stanar), ali moze se naci pristojan na malo daljim lokacijama, ili stan na dobroj lokaciji koji nije renoviran i sa novim namestajem, ali je pristojan. Kad pricam o malo daljim lokacijama, to jesu lokacije na kojima ja mozda ne bih voleo da zivim, ali nisu lose kao neko privremeno resenje gde mozes da placas manju kiriju i stedis za stan koji ces kupiti kad cene budu pale.
Znači, rešenje je da svi odu na mesta gde ti ne bi voleo da živiš i štede x godina da bi Ti kupio stan gde bi voleo da živiš? Šta ako neko hoće sve ono što ti hoćeš?
 
Znači, rešenje je da svi odu na mesta gde ti ne bi voleo da živiš i štede x godina da bi Ti kupio stan gde bi voleo da živiš? Šta ako neko hoće sve ono što ti hoćeš?
Nisam rekao da odu tamo da zive vecno, nego da zive tamo dok skupe za stan i malo ustede, i kad ustede, nek kupe u centru.
I ja sam se zrtvovao da bih kupio stan, stanovao sam kod babe i dede nekoliko godina na periferiji grada.
I u Beogradu kad sam stanovao, bio sam podstanar u jednom nerenoviranom (ali pristojnom) stanu gde su ziveli neki baba i deda. Jbg, vise bih voleo da sam bio sam u nekom luksuznijem stanu, ali tako sam stedeo.
Ja nikom ne branim da trosi, tj. baca svoj novac na sta hoce.
 
Onda moja greška, izvinjavam se, jer iz tvog (Vaših) pisanja



Ja sam ukapirao da Vam je renta 350-400e. Nek je i 250e ne menja situaciju mnogo. A opet živite u kraju gde samo cigani žive i nose sirovine (po Perici) i koji nije za život. Samo da za 10tak stranica ne ispadne da Vam je renta 150e i da se stanovi od 80m2 na NBG mogu izdati za 200e.
Ovo što si citirao je bio primer hipotetičkog izmišljenog para, navodila sam primer koliko iznose životni troškovi za četvoročlanu porodicu, i koliko je skoro pa nemoguće izdvojiti ratu kredita od 1.200 EUR za dvosoban ili trosoban stan.
 
Ovo što si citirao je bio primer hipotetičkog izmišljenog para, navodila sam primer koliko iznose životni troškovi za četvoročlanu porodicu, i koliko je skoro pa nemoguće izdvojiti ratu kredita od 1.200 EUR za dvosoban ili trosoban stan.

Rata bi bila bliža trenutno 700-800 EUR osim ako ne kupuješ na Novom Dorćolu.

I nije nemoguće ,postoje ljudi sa platama koje mogu da pokriju tu ratu bez problema. Samo tih ljudi nema mnogo naravno, ali novogradnje u BG relativno brzo nalaze kupce.
 
Rata bi bila bliža trenutno 700-800 EUR osim ako ne kupuješ na Novom Dorćolu.

I nije nemoguće ,postoje ljudi sa platama koje mogu da pokriju tu ratu bez problema. Samo tih ljudi nema mnogo naravno, ali novogradnje u BG relativno brzo nalaze kupce.
Drugu od mog muža su još u decembru u ProCredit banci nudili kredit na 20 godina, mesečna rata 813 EUR, ukupna vrednost kredita 100.000 EUR ( za kupovinu jednosobnog stana na Novom Beogradu), uz učešće 20k.

Koliko brzo novogradnja na Novom Beogradu nalazi kupce, videli smo na osnovu Wolf - ovog sajta: Cene su bukvalno otišle u bunar, padaju već 6 meseci u kontinuitetu i sad su 5% ispod prošlogodišnjih u ovo vreme😀

Pad prometa na Novom Beogradu je ogroman.
 
Koliko brdo novogradnja na Novom Beogradu nalazi kupce, videli smo na osnovu Wolf - ovog sajta: Cene su bukvalno otišle u bunar, padaju već 6 meseci u kontinuitetu i sad su 5% i pod prošlogodišnjih u ovo vreme

Ja evo gledam sajt i ne vidim da su cene otišle u bunar. Jel možeš da mi pokažeš gde su cene otišle u bunar, jer bih i ja vrlo rado kupio po jednoj izbunarenoj ceni?

bunar.PNG
 
Nisam rekao da odu tamo da zive vecno, nego da zive tamo dok skupe za stan i malo ustede, i kad ustede, nek kupe u centru.
I ja sam se zrtvovao da bih kupio stan, stanovao sam kod babe i dede nekoliko godina na periferiji grada.
I u Beogradu kad sam stanovao, bio sam podstanar u jednom nerenoviranom (ali pristojnom) stanu gde su ziveli neki baba i deda. Jbg, vise bih voleo da sam bio sam u nekom luksuznijem stanu, ali tako sam stedeo.
Ja nikom ne branim da trosi, tj. baca svoj novac na sta hoce.
Ti si bio podstanar dok si bio student verovatno i to opet ni manje ni više nego u centru. Neko sa porodicom ne želi da se seljaka svako malo i živi u nekoj rupi da bi možda uštedeo malo više ili čekao pad koji ko zna kad će i da li će, a plata mu je pristojna. Kao što si rekao, svako neka troši kako hoće. Ti imaš mogućnosti, čekaj, niko ti ne brani :) Kupovina stana za život je za svakog različita. Investiciono, možeš da radiš šta hoćeš.
 
Nisam rekao da odu tamo da zive vecno, nego da zive tamo dok skupe za stan i malo ustede, i kad ustede, nek kupe u centru.
I ja sam se zrtvovao da bih kupio stan, stanovao sam kod babe i dede nekoliko godina na periferiji grada.
I u Beogradu kad sam stanovao, bio sam podstanar u jednom nerenoviranom (ali pristojnom) stanu gde su ziveli neki baba i deda. Jbg, vise bih voleo da sam bio sam u nekom luksuznijem stanu, ali tako sam stedeo.
Ja nikom ne branim da trosi, tj. baca svoj novac na sta hoce.
Nije ti bilo lakše da iznajmiš garsonjeru na Petlovom brdu ili Miljakovcu, umesto da deliš stan sa nepoznatom babom i dedom?

Ovo drugo bi bilo možda malo skuplje.
 
Nije ti bilo lakše da iznajmiš garsonjeru na Petlovom brdu ili Miljakovcu, umesto da deliš stan sa nepoznatom babom i dedom?

Ovo drugo bi bilo možda malo skuplje.
Nisu bas nepoznati, stanovao sam kod njih na preporuku, to su rodjaci mojih komsija. Cak mi je bilo i jeftino, ne secam se tacno cene, ali mislim da su mi naplatili 100 evra sa troskovima (racunima). Naravno, nije to bila trzisna cena, ali su meni spustili za tih par meseci koliko sam bio tamo.
 
Ja evo gledam sajt i ne vidim da su cene otišle u bunar. Jel možeš da mi pokažeš gde su cene otišle u bunar, jer bih i ja vrlo rado kupio po jednoj izbunarenoj ceni?

Pogledajte prilog 166488

Novogradnja​

2.448€/m²

2%
• MAJ '23: 2.497€/m²
-7.4%
• JUN '22: 2.643€/m²

Cena novogradnje na Novom Beogradu pada u kontinuitetu već 6 meseci i trenutno je 7,4 posto manja u odnosu na jun mesec prošle godine. Prodaja je pala 50%.
 
Treba ipak uzetinu obzir da se radi o novogradnji i da je west i blok A podigao cene novogradnje jer su naletele u tom nekom periodu.
Treba gledati starogradnju ili u najmanju ruku sve zajedno pa da se uproseci.
 

Novogradnja​

2.448€/m²

2%
• MAJ '23: 2.497€/m²
-7.4%
• JUN '22: 2.643€/m²

Cena novogradnje na Novom Beogradu pada u kontinuitetu već 6 meseci i trenutno je 7,4 posto manja u odnosu na jun mesec prošle godine. Prodaja je pala 50%.

Aha, ok, moja greška. Mada bih ja i sačekao da ubaci sve podatke za jun pre nego što ga uzmemo kao referentnu tačku. Mislim i da gledati konkretne opštine malo iskrivljuje sliku o cenama, bolje gledati ceo BG...
 
Junski podaci za ceo BG pokazuju da pada ipak još nema

jun.PNG
 
Ovo su sve oscilacije iz vise razloga, razliciti projekti se prodaju u razlicito vreme, kasnjenje podataka, novogradnja koja se knjizi kao starogradnja i slicno. Niti su cene nekretnina porasle u proteklih 6-12 meseci, niti su pale u toku poslednjeg meseca, pik je bio prosle godine, sve ovo su samo statisticke oscilacije i kasnjenja podataka. Naravno, da bi se sudilo o padu ili rastu potrebno je da prodje malo duzi vremenski period, reda velicine godinu dana, ali je manje-vise ocigledno da trenutno imamo stagnaciju cena, tj. rasta vise nema. Ranije sam bukvalno na svakih pola godine dozivljavao sok koliko su porasle cene. Poslednjih godinu dana nisam doziveo nijedan sok, cene su manje-vise iste. Tj, dozivim sok ili bolje receno transfer blama i bude mi smesno kad vidim kako neki projekti bogu iza nogu postave cenu vecu od BgH2O ili kad neka bu**** oglasi stan u Ledinama za 2.5k e/m2, ali generalni sok zbog rasta cena nisam doziveo vec godinu dana. Pad prometa vec imamo. Sad je samo pitanje kad ce poceti pad cena, kojim intenzitetom i koliko dugo ce trajati pad, koliko ce ukupno pasti cene i koliko dugo ce ostati te nize cene.
 
Mi plaćamo 250 EUR stan od 40 kvadrata, renoviran pre devet godina, sa novim nameštajem, kupatilo nije renovirano. Treći sprat, svetao i dobar stan sa dobrim rasporedom prostorija, 4km od Vuka.

Jesmo tražili stan do 400 EUR, samo veći, ali nismo uspeli da nađemo ni jedan pet friendly, a da je OK i sa novim nameštajem. Nemoguća misija. Čini mi se da je ponuda stanova do 400 EUR sada još lošija nego pre nekoliko meseci.

Tako smo dospeli na Mirijevo i zadovoljni smo zasad.

Da napomenem da u stanu niko nije godinama stanovao, tako da smo mnogo uložili da bi doveli stan u pristojno stanje.
Kako izgleda život u jednosobnom stanu sa mužem, decom i psom? Kako ste uopšte uspeli da se potrpate u takav prostor, gde spavate i gde odlažete stvari?
 
Vrh