Šta je novo?

Savski trg

Немам мапу "европскости" јер је то небулозан концепт, измишљен након што су се западноевропске земље обогатиле индустријском револуцијом и колонијализмом. Заправо и само инсистирање на "европском" идентитету је последица чињенице да су сатерани у ћошак, до 2. светског рата нису хтели да прихвате никога ван севернозападне, протестантске Европе у свој мали клуб. У 19. веку нису чак ни Ирце хтели да прихвате као "белце".

Сада су у паници јер губе подршку па су заменили и "белу расу" са "западном цивилизацијом" која као и све мапе овог типа пажљиво повлачи границе да обухвати само богате делове.

Нема апсолутно никакве логике зашто би један Исланд био више део Европе него једна Грчка, ама баш никакве
 
Заправо и само инсистирање на "европском" идентитету је последица чињенице да су сатерани у ћошак, до 2. светског рата нису хтели да прихвате никога ван севернозападне, протестантске Европе у свој мали клуб.
Ne bih ni ja da sam na njihovom mestu. :D
Нема апсолутно никакве логике зашто би један Исланд био више део Европе него једна Грчка
Zato sto Island nije ''pusto tursko'' kao Grcka, ostatak Balkana te bivsi CCCP (sem Baltika naravno).
 
Mislis jednako kao Bugari, Gruzijci ili Albanci, ako ne i manje?
Jednako kao Srbi, Hrvati, Slovaci, Cesi itd
A mi kao jedni od najblizih Rusima ( sto po religiji, sto po ostalim vrednostima ) trebamo da se drzimo tradicionalnih vrednosti, ne jevropskih. To da smo svi mi Evropa po kontinentu je jasno svima, ali nama kao i Rusima zakoni koji dolaze iz tvorevine zvane eu nikako nisu potrebni.
Nije nasa kultura gej okej ( dao sam primer ) da je pameti preslikati zabranu kao sto su Rusi zabranili na 99g tu vrstu propagande, i time bi zastitili nasu decu od zla koje dolazi iz eu. Tu su i knjige, program itd koji se nikako ne uklapa sa nama ( hjihov eu mentalitet i nas se hvala Bogu razlikuju, te nikako nisu dobrodosli kod nas ) . Rusija je veca evropa i kultura od same EU, Eu je propao slucaj koj ce vremenom doziveti sudbinu npr Rimske imperije.
 
A mi kao jedni od najblizih Rusima ( sto po religiji, sto po ostalim vrednostima ) trebamo da se drzimo tradicionalnih vrednosti, ne jevropskih. T
Уопште нисмо блиски. Многи у то нису веровали кад им се причало - наши естрадни русофили нити су били у Русији, нити знају основне чињенице о њој, а понајмање говоре руски - а сада им је мало јасније, са толиким хиљадама Руса у Београду које препознаш на километар. Једва да има контакта, живе поред нас, а не с нама. Народ сличнији Швеђанима, него Србима.
 
Уопште нисмо блиски. Многи у то нису веровали кад им се причало - наши естрадни русофили нити су били у Русији, нити знају основне чињенице о њој, а понајмање говоре руски - а сада им је мало јасније, са толиким хиљадама Руса у Београду које препознаш на километар. Једва да има контакта, живе поред нас, а не с нама. Народ сличнији Швеђанима, него Србима.
Ja kad paralelu vrsim radim je na osnovu zivota u 2 drzave ( jedan veliki plus sto te Rus nikad nece obmanuti kako je tako je ) sto je veliki plus inace citave nacije, vaspitanja koje dolazi iz skole i sistema sssr-a rekao bi cak. A sto se kontakta tice, ljudi kapiraju da su u " svojoj " ali ipak tudjoj zemlji tu im je bas veliki plus ( barem od mene ) te su mirni... Eto primera susedne drzave Rusiji gde su oko 1mln ljudi kao " izbegli iz nje " i kako se ponasaju u drzavama Eu... ( jel tako mislite da trebaju i Rusi kod nas da se ponasaju, ili je ipak bolje sto su povuceni? )
 
Повучени су, јер су од Срба за главу нижи... Шалим се.

Али није то поента била, већ да не треба злоупотребљавати некакву "блискост" два народа, јер је просечном Србину по менталитету далеко ближи просечан Шпанац, Италијан, Грк... Дошло је нпр. и доста Кубанаца овде, разних, али доста међу њима чистих Европљана, такорећи Шпанаца, и њих не можеш да провалиш на километар, као Русе.
 
Комшија који је доста дуго живео у Русији, оженио Рускињу, има стан у Москви и сваке године иде тамо ми је на питање како нас гледају тамо рекао као на Украјинце, да нас доживљавају као неискрене пријатеље.
 
Путинова пропаганда им је до 2006. године товарила такву верзију истине у мозак. Њихов амбасадор у Београду је баш то говорио, јавно. И то због ебеног Слобе и још ебеније Мире!
 
Повучени су, јер су од Срба за главу нижи... Шалим се.

Али није то поента била, већ да не треба злоупотребљавати некакву "блискост" два народа, јер је просечном Србину по менталитету далеко ближи просечан Шпанац, Италијан, Грк... Дошло је нпр. и доста Кубанаца овде, разних, али доста међу њима чистих Европљана, такорећи Шпанаца, и њих не можеш да провалиш на километар, као Русе.

То си потпуно у праву, сваки пут бих се изненадио кад упознам особу из Јужне Америке колико су нам по менталитету и култури слични. Са друге стране Руси су ме увек много више подсећали на Британце
 
Комшија који је доста дуго живео у Русији, оженио Рускињу, има стан у Москви и сваке године иде тамо ми је на питање како нас гледају тамо рекао као на Украјинце, да нас доживљавају као неискрене пријатеље.
Narod dozivljavaju kao bratski i to je cinjenica. Pa i Ukrajinci su Rusima najblizi narod isto nam bratski ( to sto ih je zapad propagandom, reformom obrazovanja itd odvojio - preokrenuo ) je drugo
Cinjenica jeste da samu drzavu Srbiju dosta njih pod znakom ? dozivljava kao iskrenu, ali se dosta i to promenilo posto je Srbija jedina za sada po nekim pitanjima ostala " nezavisna "
Svakako treba nastaviti jacati odnose dva bratska naroda na svim poljima, sem toga naravno treba jacati odnose i sa susednim drzavama i svetom.
 
То си потпуно у праву, сваки пут бих се изненадио кад упознам особу из Јужне Америке колико су нам по менталитету и култури слични. Са друге стране Руси су ме увек много више подсећали на Британце
Није све до генетике, има и до друштвено-социјалних услова.
 
Па генетски смо потомци западних Украјинаца (као што су Квебечани потомци Француза), каже једна професорка из Харкова - и досад је нису побили - па ти види... (и лингвисти су дошли до сличних претпоставки још пре више од века).
 
Пошто дискусија о културном идентитету и садржају појма “култура” сасвим пристаје теми о Савском тргу, ја морам да питам:

@bunanub, да ли су за тебе и севернокореанци мање кореански од јужнокореанаца? Они су, на пример, сиромашни, зборани од сунца, плачу кад виде председника и немају Самсунг.
 
Па генетски смо потомци западних Украјинаца (као што су Квебечани потомци Француза), каже једна професорка из Харкова - и досад је нису побили - па ти види... (и лингвисти су дошли до сличних претпоставки још пре више од века).
O genetskoj bliskosti Srba i Ukrajinaca.
 
Па генетски смо потомци западних Украјинаца (као што су Квебечани потомци Француза), каже једна професорка из Харкова - и досад је нису побили - па ти види... (и лингвисти су дошли до сличних претпоставки још пре више од века).
Ukrajinaca? To je novijeg datuma nacionalnost inace. Hoces da se istorijskim cinjenicama pariramo ili? Bolje da navedemo sa su nam sloveni sa karpata bliski ( a odatle su i sadasnji Rusi, Ukr, Belorusi itd )
 
Stanovništvu Zapadne Ukrajine, pa kako god ga ti nazvao. Genetika, ne nacije, one su nova tvorevina. Znaš, pomenuh lingviste, i još negde potkraj 19. veka su oni utvrdili da se neke reči i izrazi - upamtio sam jedino 'našte srca', davno sam to čitao, a ima još - javljaju samo u srpskom jeziku, i na zapadu Ukrajine. Gle čuda, Ukrajinci lako nauče srpski bez akcenta - Rusi nikad - imaju glas 'ć' ('braća')...

A onda genetičarka kaže da se neka pradavna seoba desila pre 2-3 hiljade godina... i da su u genetskom smislu Ukrajinci Francuzi, a mi Kvebečani.

A skroz je u skladu sa srpskom tragedijom da ih sad bez ikakvog razloga mrzimo, tako da se i to nekako uklapa.
 
popcorn-watching-tv.gif
 
Stanovništvu Zapadne Ukrajine, pa kako god ga ti nazvao. Genetika, ne nacije, one su nova tvorevina. Znaš, pomenuh lingviste, i još negde potkraj 19. veka su oni utvrdili da se neke reči i izrazi - upamtio sam jedino 'našte srca', davno sam to čitao, a ima još - javljaju samo u srpskom jeziku, i na zapadu Ukrajine. Gle čuda, Ukrajinci lako nauče srpski bez akcenta - Rusi nikad - imaju glas 'ć' ('braća')...

A onda genetičarka kaže da se neka pradavna seoba desila pre 2-3 hiljade godina... i da su u genetskom smislu Ukrajinci Francuzi, a mi Kvebečani.

A skroz je u skladu sa srpskom tragedijom da ih sad bez ikakvog razloga mrzimo, tako da se i to nekako uklapa.
Sve je to lepo, jeste sadasnje stanovnistvo ukr je ostavilo vise taj " staroslovenski " Rusi su ga isto kao i mi pricali nekad, medjutim reformom jezika smo se i mi i oni od njega udaljili ( dok su stanovnici tih teritorija tamo to vise sacuvali )
Nego jel ima neko nove fotografije sa Savskog Trga? Sta bi sa fontanom?
 
@Igor
Mogli bi postovi da se prebace u adekvatnu temu (ne znam koja bi to bila) pa da se tamo nastavi priča.
 
Ово је нешто као Савски трг пре сређивања, само уредно, одржавано и чисто, са смишљенијим зеленилом и без оног глупог кортена.
Da, to sam upravo i ja pomislio! Mada svakako je previše zakrčeno da bi to činio prijatan ambijent... Doduše, izgleda da gradsku vlast u Frankfurtu verovatno ne zanima da li je prijatno - utisak mi je da na tom mestu teže više ka efikasnom umrežavanju raznih oblika i linija javnog prevoza.
 
Vrh