Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Jedan dobar i sveobuhvatan ekonomski slom bi mozda usporio citav razvoj.
Recimo, ako u banci vise nema para nece raditi ni call centri.
 
Stvaraju se, ali ovo deluje drugačije. Brzina promena je mnogo veća i obuhvat raznih pogođenih oblasti je mnogo veći. A ovo je samo početak. Ko se seća kako je izgledao Google 98/99, kako 2005. a kako sada.

Manuelni poslovi će se duže održati jer verujem da je jeftinije da imaš frizera, nego da praviš robota koji može da te šiša (pogotovo humanoidnog). Ali i to će se promeniti jednom. Mnoge SF stvari su danas 100% moguće, ali još uvek puno koštaju.

Na dugi rok svakako, za sad mi je taj chat marketing, machine learning i ooooogromna baza podataka i statistička verovatnoća, bilo kakav logički problem koji mu već nije prežvakan.


Ne baš, suštinski da. Nisam s ebaš udubljivao, po meni vvo u prevodu znači da na ograničen period (ništa nije tako trajno kao ograničene mere centralnih vlastiu ukoliko bude potrebno) mogu da se zadužuju bez limita uz 0.1% kamate. Dakle kamate za stanovništo su kakve jesu, ali ako se njima desi problem sa likvidnošču, više ne važe normalne bazne kamate. Očigledno za njih referentne kamate više ne znače ništa, može da se posmatra kao spuštasnje kamata skoro na nulu!
 
Poslednja izmena:
Na dugi rok svakako, za sad mi je taj chat marketing, machine learning i ooooogromna baza podataka i statistička verovatnoća, bilo kakav logički problem koji mu već nije prežvakan.
Pa ko se na svom poslu bavi rešavanjem problema koji još nije savladan? Jako malo. Ljudi idu na posao i primenjuju neko postojeće znanje na svakodnevne probleme.
 
У принципу највећа претња од аутотматизације би била када би она била само делимична и специфична за одређене струке јер би људи из тих струка масивно испаштали

Што је аутоматизација комплетнија то ће безболније проћи због броја људи који би били оштећени и самим тим се изборити за неко решење. Ковид нам је показао како брзо и лако пуцају сва начела и социоекономска правила када се раја успаничи, исто ће бити и са овим.

По мени, највећи проблем за сада је што је то све јако централизовано на глобалном нивоу и стога представља претњу по слободу обичног човека. Не сумњам да ће људи избоксовати егзистенцијалну сигурност али се бринем да ће она доћи по цену индивидуалне слободе
 
У принципу највећа претња од аутотматизације би била када би она била само делимична и специфична за одређене струке јер би људи из тих струка масивно испаштали

Што је аутоматизација комплетнија то ће безболније проћи због броја људи који би били оштећени и самим тим се изборити за неко решење. Ковид нам је показао како брзо и лако пуцају сва начела и социоекономска правила када се раја успаничи, исто ће бити и са овим.

По мени, највећи проблем за сада је што је то све јако централизовано на глобалном нивоу и стога представља претњу по слободу обичног човека. Не сумњам да ће људи избоксовати егзистенцијалну сигурност али се бринем да ће она доћи по цену индивидуалне слободе
Sve se slažem
 
Ne baš, suštinski da. Nisam s ebaš udubljivao, po meni vvo u prevodu znači da na ograničen period (ništa nije tako trajno kao ograničene mere centralnih vlastiu ukoliko bude potrebno) mogu da se zadužuju bez limita uz 0.1% kamate. Dakle kamate za stanovništo su kakve jesu, ali ako se njima desi problem sa likvidnošču, više ne važe normalne bazne kamate. Očigledno za njih referentne kamate više ne znače ništa, može da se posmatra kao spuštasnje kamata skoro na nulu!
Da li to znaci da bankarski rizik vise ne postoji jer ce svaki gubitak biti nadoknadjen?
 
Sto se tice automatizacije, udar kapitalistickih zveri ici ce otprilike ovako

- call centri
- sekretarice i administracija
- nastavnici i skolsko osoblje
- psiholoska podrska i medicinski saveti
- duhovna podrska
- dizajneri/ kompozitori
- programeri

masovna primena AI dovesce do atrofije kognitivnih funkcija ljudske rase i nestanka poslednjih kretaivnih poslova.
Tu nema nikakve sumnje.
Za covecanstvo je nestanak civilizacije u atomskom ratu bolja opcija, jer nastavak ovakve civilizacije znaci civilizaciju atrofiranih ljudi, poluidiota, slicno kao sto je H Dz. Vels opisao u knjizi vremenska masina. Pad IQ-a kod najmladjih generacija usled upotrebe mobilnih telefona veliki je dokaz za to. U slucaju atomskog rata, oni koji ostanu bice prava ljudska bica.

Od 1800. do danas, ista je prica kvalifikovani ljudski rad zamenjuje se radom masina ili automata.
I to nije zbog zelej da se ljudi postede rada nago da se poveca profit.
Ne postoje drugi motivi u kapitalizmu.
Sada adepti WEF-a, kao Yuval Hariri kazu vec da je ogroman broj ljudi nepotreban kapitalizmu.
 
Napretkom tehnologije u zadnjih 20ak godina se stvaraju novi poslovi ali mnogo, mnogo sporije nego što se stari gube. I to vodi u socio-ekonomsku katastrofu. Na već postojeću katastrofu koja traje od 2008. bez prestanka i svake godine je sve gora i gora. Ali sve je se to dešava samo zato što ljudi u većini tako žele. Za nijansu se manje nerviram kada sve posmatram kroz tu prizmu, jer onda shvatam da ljudi (kao kolektiv) dobijaju ono što su želeli i ono što su zaslužili. I da ljudsku glupost ne mogu da sprečim niti menjam.

Da li nam treba AI da nam kaže zašto u svetu ima siromaštva? Ne. Da li će AI da reši problem siromaštva? Neće.
Da li nam treba AI da nam kaže da se globalna klima menja? Ne. Da li će AI da reši problem klimatskih promena? Neće.
Da li nam treba AI da bismo zaustavili ratove? Ne. Da li će AI da reši ratove? Neće.
Da li nam treba AI da bismo u svakodnevnom životu i funkcionisanju postali mudriji, savesniji, odgovornijim složniji? Ne. Da li će AI da dovede do toga? Neće.
Da li će AI da spreči ili smanji korupciju? Da li će AI da poveća stepen kulture među ljudima? Da li će AI da razvije introspekciju i analitičnost kod običnog čoveka? Da li će AI da očisti svet od zagađenja? Da li će AI da natera bogataše i korporacije da povuku bogatstva sa tropskih ostrva i plate poreze? Da li će AI da reši svetske nepravde? Pa neće.

Za sve trenutne svetske probleme ljudska rasa već ima odgovore i rešenja. Problem je samo što većina ne želi da ih primenjuje. Pa pošto joj VI (virtuelna inteligencija) nije dovoljna, sada pravi veštačku (AI) u samozavaravanju da će ona da nam rešava sopstvene brljotine i mane. A ne da ih neće rešiti nego će stvoriti još više.

Ali sve je to u redu zato što ljudi tako žele. Većina očigledno tako želi.

Ljudi koji tovare Chat GPT informacijama i potencijalom ''igrajući'' se njime i dajući mu sve kompleksnije zadatke i funkcije (pogledajte samo koliko su srećni, ceo svet onaniše na GPT već nedeljama). Ljudi koji se raduju razvijanju AI, i uz to - puštanju istog da slobodno tumara internetom i kupi sva moguća znanja i potencijalnu moć, dok nauka i dalje ne ume da da odgovor u kom smeru će se AI, hive mind, mašinsko učenje i kvantno računarstvo razvijati i kakve sve abominacije mogu iz toga da proisteknu. Ljudi koji rade u bankama a govore svojim klijentima ''pređite na e-bankarstvo, kako bih ja izgubio posao a uprava banke zaradila još više''. Ljudi koji prave robote koji će sutra da ih zamene. Ljudi koji idu da tapšu na političkim mitinzima na nešto u šta ni sami ne veruju. Ljudi koji idu da otvaraju Potemkinova sela. Ljudi koji zagovaraju odricanje individualizma i prelazak na nekakve hind mind-ove i kolektivne svesti. Ljudi koji jedva čekaju da sebi otfikare rođene ruke i stave neke mašinerije jer su videli to u nekom cyberpunk romanu ili filmu i misle da je to kul.

Dakle, mnogi ljudi vole da budu glupi. Mnogi ljudi vole da u nekim aspektima i dalje budu majmuni. I mnogi vole da ih neko j...

Očigledno da koliko god su naši mozgovi evoluirali od doba kad smo otkrili vatru, neke primatske i primitivne odlike i mehanizmi su i dalje tu. Čim mnogi danas vole da imaju vođe, da služe nekome, da vole ih tlače, da ih obmanjuju, omađijaju, da izgube ljudskost, da izgube identitet... A s obzirom da ti majmunski nagoni i primitivizmi sigurno neće nestati još narednih 50ak generacija (što je nekoliko vekova), mislim da je čovečanstvo vrlo blizu tački svog urušavanja. Na ovaj ili onaj način. Bilo to od AI, svetskog rata, klimatskih kataklizmi, ili nečeg drugog. Nadam se samo da ću iole pristojno proživeti sledećih 30ak godina (koliko procenjujem da još imamo fore sa ovakvim svetskim ekonomskim uređenjem i učenjem), iako mislim da svet više nikad neće biti srećno mesto kao što je bio početkom ovog veka. A posle tih 30ak godina... pa kako bude. Neka nam je bog u pomoći.


Usput, znam da zbog ovoga mnogima zvučim kao moderni Ludista, ksenofob i teoretičar zavere. Naslušao sam se toga dobrano u zadnje dve decenije. Tako sam mnogima zvučao i kada sam krajem 2000ih pričao o budućnosti Gugla. Pa se posle ispostavilo da sam bio u pravu. Nadam se samo da ću oko ovoga sa AI i propasti čovečanstva biti u krivu.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Ide ponovo ?
Rokaj mile, sutra ne postoji

100usd starih ili 10 novih 🤣
Screenshot_20230316_235007_com.twitter.android_edit_935877890416568.jpg
20230316_233327.png
20230316_233322.jpg
 
Da li to znaci da bankarski rizik vise ne postoji jer ce svaki gubitak biti nadoknadjen?

To niko ne zna sa sigurnošću, meni na osnovu ovoga što se dešavalo ovih dana deluje da je tako! Po njihovoj diskreciji zavisi smer ekonomije bukvalno. Ako ne reaguju, doživeće mnogo goru 2008. To bi značilo ono što ti priželjkuješ, kraj investitorskog ciklusa, ogroman pad cene kvadrata, drugih aseta, bankrota, vrlo verovatno i krah kreditnog sistema. Ako reaguju, a vidimo da žele i reaguju proaktivno, to je nastavak bolesne politike evo već 15 godina, dalji rast nominalnih vrednosti i peglanje makroekonomije monetizovanjem duga!


Evo, po prvi put se priča o nekim kao limitima, 2000 milijardi USD potencijalnog fonda za likvidnost, u danu je iskorišćeno 300 milijardi (više banaka je iskoristilo discount, ne samo ove koje su u problemu kao), vidi se po balance sheetu FEDA. Poređenja radi, u ovim mesecima ovog kvazizatezanja je povučeno 500 milijardi (a pre toga upumpano 10x više), dakle ekonomija ni to nije mogla da izdrži.


Milion puta sam objašnjavao mehanizam i posledice i da će se ovo desiti i da je samo potreban okidač (a strah od lančane propasti banaka to svakako jeste), ali tupsonima ne ide u glavu (ne ovde, na temi o cenama nekretnina), nazivali me botom (a ja se sudim sa tom kamarilom :ROFLMAO:). Kamate i dizanje od 0.25% npr tu ništa ne znači ako je inflacija mnogo veća, a oni po svojoj diskreciji mogu da upumpaju koliko žele! Kao Turska npr, inflacija lupam 60%, a kamate 10% i sad je kao problem da se dignu na 12%. :ROFLMAO:

Ono što je najgore, oni taj novac dobijaju za nešto što nazivaju visoko-kvalitetan kolateral, za obveznice par value, tj ne za onoliko koliko mogu da dobiju na tržištu (veće kamate, inverzan odnos). To je kao kad bih ja odvezao svoj 10 godina star auto u salon i rekao dajte mi originalnu količinu love koju sam vam dao, evo vam baš taj 10 godina star auto kao kolateral, ako vam ne vratim to po discount kamati od 0.1%.



Pa ko se na svom poslu bavi rešavanjem problema koji još nije savladan? Jako malo. Ljudi idu na posao i primenjuju neko postojeće znanje na svakodnevne probleme.

Ma u redu, ali malo se to hajpuje, ljudi misle da je to sistem koji sam donosi logičke odluke i sl, u stvari to ne može da pipne, smo ono što mu je već prežvakano (često pogrešno, verovatnoća). U redu je za pravo npr, ubaciš gomilu inputa (sve zakone), pa nek on kombinuje, logički problem ne (osim ako nije u bazi copy/paste). Sem toga, ako ne može da reši najjednostavnije pitanje, kao u prilogu, nemamo šta da pričamo. ;)

Da se razumemo, slažem se da se ide ka nepotrebnosti ljudskog faktora, ide se i ka demografskom usporavanju (stopa fertiliteta u pretežno belim zemljama sa dominantnim zapadnim kulturološkim uticajem, promocija nebinarnih i ostala woke pro*******a), ipak, u takvim okolnostima čak i jača potreba za radnim stanovništvom (starenje). Ne vidim ništa loše u tome što će automat da zameni MAXI kasirku, vidim kao rešenje problema, jer je to mesto za kasirke const otvoreno, a nema ih. Sa druge strane moraš da zaposliš nekoga ko će da očisti taj neki prostor ili čuvara koji će da spreči nekoga da prođe pored mašine, a ne plati!
IMG-6178a1d7a6eb3a089edb4bec88110a6b-V.jpg
IMG-8381616bc716e58b0442a36e4797dbbd-V.jpg
 
Sa druge strane moraš da zaposliš nekoga ko će da očisti taj neki prostor ili čuvara koji će da spreči nekoga da prođe pored mašine, a ne plati!
Roomba roboti za čišćenje ili njihovi naslednici. I face recognition za slučaj krađe uz efikasan pravni i policijski sistem. Uostalom danas imamo sličan sistem za krađu goriva.
 
Sem toga, ako ne može da reši najjednostavnije pitanje, kao u prilogu, nemamo šta da pričamo. ;)
Može da reši ovo u prilogu, ali ovo je feature. Uložili su dosta truda da ograniče model da slučajno ne izbaci nešto seksistički ili rasno uvredljivo i sl. Da imaš para kao Elon i kupiš OpenAI mogao bi da im tražiš da izbace sve constrainte iz modela.
 
Model radi vrlo dobro koje se baziraju na manipulaciji recima.
Odlican je za pravnu podrsku, z aljude kojima je pretesko da procitaju neki zakon.
Odlican za studente koj zele da varaju. Npr, kazes mu "Napravi mi prezentaciju o vodozemcima u Vojvodini", i on ce napraviti, na osnovu onoga sto ima na internetu.
Ili, daj mi na 3 strane o cemu se radi u knjizi "Zlocin i kazna"

Ni taj student, ni chatgpt ne razumeju materiju, ali mogu da nastampaju tekst.

Ovo je veliki korak za svet koji ce ziveti bez razumevanja stvarnosti.
Za ljude, podsticaj za dalje distanciranje, orudjenost zatvaranje, jer cete zoiveti u svetu skracenih verzija, da vas nista ne dotice.
 
Roomba roboti za čišćenje ili njihovi naslednici. I face recognition za slučaj krađe uz efikasan pravni i policijski sistem. Uostalom danas imamo sličan sistem za krađu goriva.

Znači prsne ceo sudski sistem kad gomila ljudi podnese tužbe protiv banaka za 1000 dinara, sad treba da se bave lokalnim đilkošima, što u tim distopijskim predviđanjima nisu samo đilkoši, nego veliki broj ljudi bez posla. Veće pravosuđe, veći policijski aparat!

Tvrdim, neće biti problema za one koji hoće da rade (sad naravno, konkurencija znači da će neki morati da rade i ono što ne vole), biće velikih problema sa starijima u svetlu njihovog jačeg učešća u demografskoj strukturi i generalnog demografskog pada koji se generalno forsira (hedonistički pristup životu, retko ko ostane imun ako mu se ukaže prilika, produženje mladosti, opravdani egzistencijalni strahovi i svesno redukovanje porodica upravo zbog svega ovog što se piše).
 
Znači prsne ceo sudski sistem kad gomila ljudi podnese tužbe protiv banaka za 1000 dinara, sad treba da se bave lokalnim đilkošima, što u tim distopijskim predviđanjima nisu samo đilkoši, nego veliki broj ljudi bez posla. Veće pravosuđe, veći policijski aparat!
Ma jok. Kao što sada niko ne krade gorivo, tako neće ni u prodavnici posle dva meseca ozbiljnijeg kažnjavanja lopova.
 
U novom sistemu koji je startovao banke nemaju nikakav rizik.
Investotori mogu da se zaduzuju po ceni od 0.1%.
Plate i cene rastu jer investirtori ludacki investiraju.
Takodje i cene nekretniina neprekidno rastu.


Mislim da je to buducnost.
 
Pošto je tema Teorija modernog funkcionisanja društva zaključana, i pošto nemamo temu o zaštiti potrošača (a i da imamo, verovatno bi zvrjila prazna stalno)...

Neki najtipičniji Nike sportski duks:
Duks.jpg
 
 
Napretkom tehnologije u zadnjih 20ak godina se stvaraju novi poslovi ali mnogo, mnogo sporije nego što se stari gube. I to vodi u socio-ekonomsku katastrofu. Na već postojeću katastrofu koja traje od 2008. bez prestanka i svake godine je sve gora i gora. Ali sve je se to dešava samo zato što ljudi u većini tako žele. Za nijansu se manje nerviram kada sve posmatram kroz tu prizmu, jer onda shvatam da ljudi (kao kolektiv) dobijaju ono što su želeli i ono što su zaslužili. I da ljudsku glupost ne mogu da sprečim niti menjam.

Da li nam treba AI da nam kaže zašto u svetu ima siromaštva? Ne. Da li će AI da reši problem siromaštva? Neće.
Da li nam treba AI da nam kaže da se globalna klima menja? Ne. Da li će AI da reši problem klimatskih promena? Neće.
Da li nam treba AI da bismo zaustavili ratove? Ne. Da li će AI da reši ratove? Neće.
Da li nam treba AI da bismo u svakodnevnom životu i funkcionisanju postali mudriji, savesniji, odgovornijim složniji? Ne. Da li će AI da dovede do toga? Neće.
Da li će AI da spreči ili smanji korupciju? Da li će AI da poveća stepen kulture među ljudima? Da li će AI da razvije introspekciju i analitičnost kod običnog čoveka? Da li će AI da očisti svet od zagađenja? Da li će AI da natera bogataše i korporacije da povuku bogatstva sa tropskih ostrva i plate poreze? Da li će AI da reši svetske nepravde? Pa neće.

Za sve trenutne svetske probleme ljudska rasa već ima odgovore i rešenja. Problem je samo što većina ne želi da ih primenjuje. Pa pošto joj VI (virtuelna inteligencija) nije dovoljna, sada pravi veštačku (AI) u samozavaravanju da će ona da nam rešava sopstvene brljotine i mane. A ne da ih neće rešiti nego će stvoriti još više.

Ali sve je to u redu zato što ljudi tako žele. Većina očigledno tako želi.

Ljudi koji tovare Chat GPT informacijama i potencijalom ''igrajući'' se njime i dajući mu sve kompleksnije zadatke i funkcije (pogledajte samo koliko su srećni, ceo svet onaniše na GPT već nedeljama). Ljudi koji se raduju razvijanju AI, i uz to - puštanju istog da slobodno tumara internetom i kupi sva moguća znanja i potencijalnu moć, dok nauka i dalje ne ume da da odgovor u kom smeru će se AI, hive mind, mašinsko učenje i kvantno računarstvo razvijati i kakve sve abominacije mogu iz toga da proisteknu. Ljudi koji rade u bankama a govore svojim klijentima ''pređite na e-bankarstvo, kako bih ja izgubio posao a uprava banke zaradila još više''. Ljudi koji prave robote koji će sutra da ih zamene. Ljudi koji idu da tapšu na političkim mitinzima na nešto u šta ni sami ne veruju. Ljudi koji idu da otvaraju Potemkinova sela. Ljudi koji zagovaraju odricanje individualizma i prelazak na nekakve hind mind-ove i kolektivne svesti. Ljudi koji jedva čekaju da sebi otfikare rođene ruke i stave neke mašinerije jer su videli to u nekom cyberpunk romanu ili filmu i misle da je to kul.

Dakle, mnogi ljudi vole da budu glupi. Mnogi ljudi vole da u nekim aspektima i dalje budu majmuni. I mnogi vole da ih neko j...

Očigledno da koliko god su naši mozgovi evoluirali od doba kad smo otkrili vatru, neke primatske i primitivne odlike i mehanizmi su i dalje tu. Čim mnogi danas vole da imaju vođe, da služe nekome, da vole ih tlače, da ih obmanjuju, omađijaju, da izgube ljudskost, da izgube identitet... A s obzirom da ti majmunski nagoni i primitivizmi sigurno neće nestati još narednih 50ak generacija (što je nekoliko vekova), mislim da je čovečanstvo vrlo blizu tački svog urušavanja. Na ovaj ili onaj način. Bilo to od AI, svetskog rata, klimatskih kataklizmi, ili nečeg drugog. Nadam se samo da ću iole pristojno proživeti sledećih 30ak godina (koliko procenjujem da još imamo fore sa ovakvim svetskim ekonomskim uređenjem i učenjem), iako mislim da svet više nikad neće biti srećno mesto kao što je bio početkom ovog veka. A posle tih 30ak godina... pa kako bude. Neka nam je bog u pomoći.


Usput, znam da zbog ovoga mnogima zvučim kao moderni Ludista, ksenofob i teoretičar zavere. Naslušao sam se toga dobrano u zadnje dve decenije. Tako sam mnogima zvučao i kada sam krajem 2000ih pričao o budućnosti Gugla. Pa se posle ispostavilo da sam bio u pravu. Nadam se samo da ću oko ovoga sa AI i propasti čovečanstva biti u krivu.
Hvala ti što si podelio svoje mišljenje o uticaju tehnologije na društvo i globalne izazove sa kojima se suočavamo. Tvoje razmišljanje je važno i podstiče diskusiju o ovim temama.

Dok je istina da je tehnološki napredak doveo do gubitka nekih poslova, važno je istaći i pozitivne aspekte tehnološkog razvoja. Inovacije su stvorile nove industrije, poboljšale životne uslove i doprineo rešavanju mnogih problema sa kojima se suočavamo. Neki poslovi koji su nestali možda su zamenjeni poslovima koji zahtevaju drugačije veštine i znanja, stoga je važno ulagati u obrazovanje i prekvalifikaciju kako bi se omogućilo prilagojavanje tržištu rada.

U vezi sa veštačkom inteligencijom (AI), važno je naglasiti da AI sama po sebi nije rešenje za sve probleme, ali može imati značajnu ulogu u podršci ljudskim naporima. AI ima potencijal da poboljša načine na koje donosimo odluke, optimizujemo resurse i razumemo složene sisteme. Međutim, to ne znači da se trebamo oslanjati isključivo na AI; ljudska odgovornost i etički pristup razvoju i primeni tehnologije moraju biti prioritet.

Slažem se sa tobom da su rešenja za mnoge probleme koje si naveo već poznata, ali njihovo sprovođenje zahteva kolektivnu akciju, političku volju i saradnju na globalnom nivou. Potrebno je osnažiti pojedince i zajednice da prepoznaju svoju ulogu u rešavanju tih izazova i deluju u skladu sa tim.

Tvoji osećaji i strahovi razumljivi su, ali želim te ohrabriti da razmotriš i optimistične perspektive. Mnogi pojedinci i organizacije ulažu velike napore u rešavanje globalnih problema i stvaranje održivijeg, pravednijeg društva. Umesto da se fokusiramo samo na negativnosti, možemo tražiti inspiraciju u njihovim uspesima i raditi na stvaranju bolje budućnosti za sve.

Na kraju, tvoje mišljenje je važan doprinos raspravi, iako se možda ne slažu svi sa tvojim stavovima. Važno je da nastavimo razgovarati o ovim temama, slušamo jedni druge i zajednički tražimo rešenja.


Autor: ChatGPT
 
GPT vec zna srpski, mozete komunicirati s njim.
Davao sam mu da analizira neke price. Veoma odbro to radi.
Medjutim, njegov nivo "razumevanja" je koa kod djaka koji je nabubao lekciju.

To nam govori da nas ljudska inteligencija nije u maniopulaciji recima vec u emocijama, u vezi emocija i reci.
Ono sto smatramo d aje razum zapravo nije arzum, to je optimizacija u nekom svetu simbola.
Razum je povezan sa nagonom za prezivljavanjem koji masine nemaju.
 
Ma samo ga vi hranite informacijama i inputom.

To što je danas na nivou malo naprednijeg algoritma stabla i napredne baze podataka (u smislu ''inteligencije'' i kreativnosti) ne znači da će tako biti i za 5 godina. Ta čuda će imati potencijal da uče i evoluiraju brže nego bilo koji organizam, bilo koja inteligencija i bilo koji sistem do sad viđen na planeti.


I opet ni do dana današnjeg ne videh ni jedan jedini odgovor koje to svetske ljudske probleme će on i ostali AI rešiti kada se masovno uvedu i implementiraju. Čak i u odgovoru koji je dao Vladimiru Radoviću iz Tesla Watta, potpuno je iskulirao pitanja sa rešavanjem gorućih svetskih problema. Jedino što će rešiti biće kako otpustiti još više ljudi i automatizovati još više poslova ne bi li se profit najvećih svetskih kartela i ologipolista uvećala još malo. A kuda to vodi, jasno je svakom sa tri moždane ćelije. A jasno je čak i samom GPTu, čak i uovom stadijumu.
 
Vrh