Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Prof. Branka Pilić:
Biorazgradive kese na tržištu u Srbiji nisu biorazgradive. U Evropi su zabranjene.

Više u članku:

U Srbiji je sve lazno, pa i ovo.
 
Počela je komercijalizacija jedne nove tehnologije koja je meni jako zanimljiva. Radi se o procesu koji izvlači vodonik iz plastike, a kao nusproizvod pravi nano-cevi od ugljenika.

Ukoliko ovo krene da se primenjuje po svetu, a izgledi su odlični za to i već se planiraju postrojenja u Evropi, Americi i Egiptu, onda će reciklaža plastike da postane unosan posao.

Članak je na engleskom, nažalost:
 
 
У Београду се плаћа кеса 12-20 динара. У другим градовима је џабе.

Plaćaju se kese po celoj Srbiji u ovim velikim marketima, npr. po Bg u lokalnim piljarama se većinom ne naplaćuju one obične providne i tako je isto i u ostatku države za te manje prodavnice.

Ovde samo veliki lanci koriste priliku da dodatno zarade naplatom kesa, jer se one i dalje masovno proizvode pre svega za te velike lance, bez potpune zabrane proizvodnje tih kesa ili barem zakonske obaveze tih prodavaca da deo prihoda od prodatih kesa uplaćuju u neki fond za zaštitu životne sredine sve to je šarena laža.
 
Poslednja izmena:
Ja to pričam već 5 godina, pričao sam još prvog dana kada je to uvedeno. Ljudi mi govorili da sam zatucani Srbenda, zagađivač i trovač prirode. Jer po njima, odbijanje da učestvujem u kolektivnoj kazni za nešto što ni ja ni drugih 95% ljudi ne radimo znači da sam ja jedan od ljudi koji bacaju kese u reke... ok... (y) . A paralelno sa time su me ubeđivali da će ta blesava praksa šatro da nam očisti zemlju i natera onih par hiljada Srba koji bacaju kese u reke, da prestanu to da rade. Pet godina kasnije, ništa se po pitanju ekološkog stanja nije promenilo, kese i dalje plove rekama, a oko tih tako banalnih predmeta se sada ciganišu svi, od Deleza (koji je prvi i uveo to g**no uz dil sa državom), preko pekara pa sve do apoteka koje naplaćuju ciganske sume za ciganske papirne kesice. Pride, do dana današnjeg niko od pomenutih biznisa se nije oglasio i obelodanio koliko % od ekstra zarada na konto kesa su uložili u ekološke napore i akcije.

Čak ni plate u Delezu nisu otišle na gore nakon uvođenja tih harača za kese i ostvarivanja dodatnih profita, pa da makar kažemo da smo nekome pomogli. Ne. U slučaju Deleza, jedini koji je video koristi od tog harača bili su uprava i vlasnici Deleza. Niko drugi. Ni radnici Deleza, ni Srbi, ni srpska zemlja, ni srpska flora i fauna, ni država. Niko sem korporatoida.

Isto je i u slučaju svih ostalih biznisa koji su uveli to ciganisanje. Sve nešto verujem da su vlasnici Skroz love pekare digli plate radnicima nakon mlaćenja ekstra profita od kesa. Ili da su vlasnici apoteka uradili isto svojim radnicima. Jesu, zabole ih.


Nadam se samo da su sva tocila koja su podržala tu akciju kada su je startovali Delez i država, sada srećni. Pošto su prdnuli u čabar samo tako a ništa korisno nisu doneli društvu. Da ne kažem da su ispali glupi i povodljivi ko k... Eto vam ga sad, na.

Biće toga još više i više u narednim godinama i decenijama, kako ljudi budu podržavali sve štetnije ideje i sve veće i bezobraznije pljačke upakovane u slatke ekološke laži i obmane.
 
Poslednja izmena:
Plaćaju se kese po celoj Srbiji u ovim velikim marketima, npr. po Bg u lokalnim piljarama se većinom ne naplaćuju one obične providne i tako je isto i u ostatku države za te manje prodavnice.

Ovde samo veliki lanci koriste priliku da dodatno zarade naplatom kesa, jer se one i dalje masovno proizvode pre svega za te velike lance, bez potpune zabrane proizvodnje tih kesa ili barem zakonske obaveze tih prodavaca da deo prihoda od prodatih kesa uplaćuju u neki fond za zaštitu životne sredine sve to je šarena laža.
Ја је нисам платио нигде, осим у БГ.
 
Ја сам прошао Србију, нисам платио у радњи кесу. Само у Београду се наплаћује кеса. Могуће је да је то правило исто за сваки Макси дисконт и сл. У другим продавницама нисам плаћао.
 
Sa putovanja po gradovima zapadne i centralne Evrope nagledao sam se pojedinačnih kontejnera za razvrstavanje svega i svačega i primetio jedan proizvod koji ima svoju upotrebnu vrednost prilikom sortiranja PET ambalaže. Ecopress koji sabija plastičnu ambalažu na 1/6 zapremine.
Dolazi to i kod nas polako
www.ecopress.rs
Ecopress.gif
 
У просторијама црвеног крста иза Студентског парка има слична преса али за лименке.
 
Dok u Srbiji zarađuje samo Željko Pink i sekapak na ambalaži sa reciklomlatima (podržavam ipak :)) u Hrvatskoj se vodi polemika o tome koliko velika naknada za ambalažu treba da bude.

Šta čekamo sa uvođenjem naknade?


Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Pre par dana ja i jos par ljudi kupismo par Knjaz Milosa u staklenim flasama. 0.75 L 85 din. Odnosno jedan mililitar = 1.1 din. Jbg, ekonomski tigar, Nemci nam zavide, sramota me koliko nam dobro, i tako to.

Elem, nakupilo se nekoliko flasa. Par odneseno kucama, par ostalo neupotrebljeno. Pitamo nazad u prodavnici da li ima kaucija za njih. Kazu jok.

Dakle usled lenjosti drzave i alavosti proizvodjaca i trgovaca, dobismo i potrosnu staklenu ambalazu koja ce da se frljaci gde se kako stigne.

I posle cu ja i drugi koji uredno odlazemo svoje smece, da budemo krivi zbog toga i da placamo vise. Dok odgovornima nece ni dinar faliti, a kamoli dlaka s glave.
 
Pre par dana ja i jos par ljudi kupismo par Knjaz Milosa u staklenim flasama. 0.75 L 85 din. Odnosno jedan mililitar = 1.1 din. Jbg, ekonomski tigar, Nemci nam zavide, sramota me koliko nam dobro, i tako to.

Elem, nakupilo se nekoliko flasa. Par odneseno kucama, par ostalo neupotrebljeno. Pitamo nazad u prodavnici da li ima kaucija za njih. Kazu jok.

Dakle usled lenjosti drzave i alavosti proizvodjaca i trgovaca, dobismo i potrosnu staklenu ambalazu koja ce da se frljaci gde se kako stigne.

I posle cu ja i drugi koji uredno odlazemo svoje smece, da budemo krivi zbog toga i da placamo vise. Dok odgovornima nece ni dinar faliti, a kamoli dlaka s glave.
Nije da se ne slažem sa tobom da je skupo. Ali u 1L ima 1000ml, što će reći da u 0.75L ima 750ml što onda znači da 1ml košta oko 0.1rsd. što i nije toliko skupo kao ovo što ti izračuna 😂
Što se tiče nepovratne staklene ambalaže, ja ih trpam u reciklomate. Užasno su često puni ali može na njihovom sajtu da se prati koji imaju mesta pa se namenski zapičiš. Možeš da dopuniš bus plus karticu, da dopuniš kredit ako si eventualno globaltel mreža i da uplatiš u dobrotvorne svrhe. A ako nećeš ni to, imaš na nbg kod 11. Aprila reciklažni centar gde možeš da istovariš sve što se reciklira a ne može da se unovči. Možda ima još negde. Ko hoće taj se snađe 🍺
 
Inače po zapadnoj evropi najčešće ne možeš bilo šta bilo gde da "unovčiš" nego proizvode koje prodaje jedan lanac možeš da vratiš u taj isti i da dobiješ računčić koji možeš da pokažeš samo u tom istom lancu. Meni to govori da su ti trgovinski lanci integrisani u sistem reciklaže, i to ne samo na sakupljačkoj osnovi nego možda i jače i da su oni tu našli svoj interes. Ja mislim da je to dobar pravac u kom bi mi mogli da krenemo. Ono što nas koči je to što nemamo svoje jake lance, nego strance robovlasnike tipa lidla koji će uzeti svašta nazad al će ti dati jedan veliki cvrc :)
 
Al' zato pivske flaše u staklu imaju kauciju još iz doba SFRJ.
У то време су флаше биле стандардизоване, мењала се само етикета. Данас сваки произвођач има своје флаше што отежава поступак повратка амбалаже.
 

Акција „Рециклирај за чистији Савски венац”


На иницијативу Општине Савски венац, а уз подршку Јавног комуналног предузећа „Градска чистоћа”, и ове године покренута је акција под називом „Рециклирај за чистији Савски венац” са циљем да се правилним одлагањем отпада допринесе лепшој и еколошки здравијој животној средини, саопштено је из ове градске општине.

Општина Савски венац позвала је грађане да се прикључе акцији и пријаве за преузимање еко-кеса попуњавањем пријавног формулара путем линка на сајту Градске општине Савски венац или позивом на број телефона 011/2061-759, сваког радног дана од 8 до 15 часова, најкасније до 13. априла.

Приликом пријаве потребно је да грађани оставе своје личне податке (име и презиме, број телефона, адресу, број становања и идентификациони број са уплатнице „Инфостана”), те да одаберу локацију за преузимање.

Након остварене пријаве, домаћинства која се прикључе овој акцији могу подићи бесплатни пакет еко-кеса у које ће се одлагати само рециклиран отпад (ПЕТ и МЕТ амбалажа, тетрапак и папирни отпад), од 18. до 21. априла, од 8 до 15 часова, у канцеларијама некадашњих месних заједница на следећим локацијама: Александра Костића 15, Васе Пелагића 54, Кнеза Милоша 47, Поп Лукина 17 и Стјепана Филиповића 28а.

Корисници еко-кеса, запремине 120 литара, попуњене мешовитим рециклабилним отпадом дужни су да их изнесу до најближег контејнера сваког четвртка до 22 часа.

Учешћем у овој акцији, суграђани на рачуну „Инфостана” могу да остваре попуст од 20 одсто на ставку изношења отпада, наводи се у саопштењу.

 
Та прича у БГ губи смисао са отварањем погона за спаљивање отпада у Винчи.
 
Ne gubi, jer grad plaća spalionici naknadu po količini spaljenog smeća. Ako se više skupi reciklabilnog otpada, manje će biti smeća za spaljivanje, i samim tim manji troškovi za grad.
 
Apropo naplate kesa i ekologije o kojoj je pričao @Bender Rodriguez. Pre neki dan sam bio u IDEI i kupio par stvari, a nisam imao kesu, te sam tražio da mi da jednu. Uzeo sam je u ruke i osetio da smrdi na zapaljenu gumu ili nešto slično tome. Pitao sam jer imaju neke druge kese, i dobih odgovor da su to jedine kes koje imaju. Vratio sam je i na kraju stvari spakovao u duplu kesu sa pijačnog dela. Kesa koju prodaju je inače bele boje ali vuče na neku nijansu blede zeleno - sive boje.​
 
Vrh