Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa sta znam, Zabljak je mozda ok za skijanje, ali nije ni blizu Zlatibora van sezone. Bukvalno pust gradic tad.
 
U decembru je prodato 800 novogradnji i 971 starogradnja. 1746 je ukupan broj prodaja (koji mi nije bas jasan jer nije tacan zbir ova dva broja).
To je malo nesrecno reseno na sajtu 😩 Ukupno predstavlja ukupan broj ugovora, a pojedinacno Novogradnja i Starogradnja predstavljaju broj prodatih stanova. S obzirom da ugovor moze sadrzati vise od jednog stana otuda ta razlika.
Lose sam procitao, u svakom slucaju, u relativnom smislu mnogo je vise novogradnje koja se prodaje u odnosu na starogradnju. Pri cemu se verovatno pod starogradnjom podrazumeva i novogradnja stara par godina koja nije kupljena od investitora nego od prvog/drugog/n-tog kupca gde nema PDV-a, tako da je stvarno pitanje koliko se prava starogradnja stara 20-30-40-50 godina uopste prodaje i po kojim cenama.
Ovo mogu da potvrdim, i to ne samo da ta "starogradnja" moze da bude stara nekoliko godina, moze da bude i ganc nova pa cak i neizgradjena! U sustini je samo prometovana prvi put odmah u kompenzaciji ili prodata agenciji ili investitor kupio sam od sebe ili sta vec. Ima ljudi koji se bolje razumeju u to, pa mogu da pojasne.
Ovo kvari statistiku "starogradnje" u ozbiljnoj meri, jer starogradnja budu na primer stanovi u BW od preko 5-6k po kvadratu. Pogotovo sto kvari sliku o broju prodaja, koja je po mojoj proceni, u starogradnji, pala vise nego sto brojke na sajtu pokazuju.
Razmisljao sam o nekom resenju koje bi smanjilo uticaj ovakvih prometa, ali onda bih se poprilicno distancirao od RGZ izvestaja, sto mozda i nije lose, videcemo...
 
Kada kupis stan od investitora ti mozes i da ga "ustupis" ugovorom o ustupanju i da preneses stan na nekog novog vlasnika.
na sajtu cenenekretnina se to zove "starogradnja" i "novogradnja". Ispravnije bi bilo da se to zove "kupovina od investitora" i "preprodaja".

Kod nas se odomacio termin "starogradnja" a taj termin nema preciznu definiciju sta to zapravo znaci. Nekome ne starogradnja pre 2000te godine. Nekome je starogradnja pre 1980 godine. Tako da je to zapravo vrlo neprecizno reci starogradnja i novogradnja.
 
To je malo nesrecno reseno na sajtu 😩 Ukupno predstavlja ukupan broj ugovora, a pojedinacno Novogradnja i Starogradnja predstavljaju broj prodatih stanova. S obzirom da ugovor moze sadrzati vise od jednog stana otuda ta razlika.

Ovo mogu da potvrdim, i to ne samo da ta "starogradnja" moze da bude stara nekoliko godina, moze da bude i ganc nova pa cak i neizgradjena! U sustini je samo prometovana prvi put odmah u kompenzaciji ili prodata agenciji ili investitor kupio sam od sebe ili sta vec. Ima ljudi koji se bolje razumeju u to, pa mogu da pojasne.
Ovo kvari statistiku "starogradnje" u ozbiljnoj meri, jer starogradnja budu na primer stanovi u BW od preko 5-6k po kvadratu. Pogotovo sto kvari sliku o broju prodaja, koja je po mojoj proceni, u starogradnji, pala vise nego sto brojke na sajtu pokazuju.
Razmisljao sam o nekom resenju koje bi smanjilo uticaj ovakvih prometa, ali onda bih se poprilicno distancirao od RGZ izvestaja, sto mozda i nije lose, videcemo...
Svaka čast još jednom za sajt koji si napravio. Davno nisam videla tako pregledno i jednostavno urađen sajt.

Koliko ti je trebalo vremena da ga napraviš?
 
@Wolf
Pogledaj ovaj sajt kako je uradjen kao neki primer.

Vidis ovde mozes za svaku zgradu da ispregledas istorijski svaku kupovinu "po zgradi". Sa bas dosta podataka.
 
Prvo se otplaćuje kamata, tek posle glavnica. Do momenta kada klijent odustane od plaćanja kredita, banka ga je već pošteno odrala.

Glavnicu će pokriti osiguranje, koje kasnije orobi platu klijentu za narednih 20 godina. Što se banke tiče, ide u rok službe. U njihovom je interesu da svi otplate kredit jer i onda najbolje odere, ali uvek bude neki procenat gubitaka, u smislu da klijenta ne oderu baš onoliko koliko su hteli.

Koliko stvarno nemamo radne snage, a koliko ima mladih ljudi koji ne žele da rade, nznm. Glavno, centrima moći itekako odgovara da svi budu zarobljeni sa nekim kreditima jer ih onda drže u šaci i mogu sa njima praktična da rade šta god hoće. Znam za slučajeve da kandidate za posao pitaju na razgovoru da li imaju neki kredit koji otplaćuju. Takve odmah primaju jer znaju da će pristati na sve uslove (prekovremeni neplaćeni rad, nema godišnjeg odmora i sl). Zvuči strašno, ali je tako. Banke podele jeftine kredite i tako dobiju doživotne robove.
Opet, bankama nije u interesu da posluju sa nekretninama niti banke odredjuju kamate. Inflaciju,štampanje i ostalo odredjuje država ili pojedine države, a opet to sa našom državom nema nikakve veze jer smo mali i nebitni. Da je tačno to što pričaš banke bi jedva čekale da ti daju stambeni kredit dok je situacija u praksi drugačija. Popričaj sa nekim zaposlenim u banci. Banke deru kožu na druge načine dok države (iliti centri moći kako ih nazivaš) gledaju na sve načine da ti uzmu da bi bio poslušan.
 
Svaka čast još jednom za sajt koji si napravio. Davno nisam videla tako pregledno i jednostavno urađen sajt.

Koliko ti je trebalo vremena da ga napraviš?
Hvala 🙏, moze to dosta dosta bolje kad je korisnicko iskustvo u pitanju, za pocetak je redizajn u pripremi :)
A za kolicinu utrosenog vremena je tesko proceniti, jer je radjen u slobodno vreme, i u pocetku mi je bila zanimacija koja je sluzila za licnu upotrebu. Ako ti ista znaci, od prve linije koda do izbacivanja u etar je proslo oko 4 meseca, cini mi se :unsure:
 
Hvala 🙏, moze to dosta dosta bolje kad je korisnicko iskustvo u pitanju, za pocetak je redizajn u pripremi :)
A za kolicinu utrosenog vremena je tesko proceniti, jer je radjen u slobodno vreme, i u pocetku mi je bila zanimacija koja je sluzila za licnu upotrebu. Ako ti ista znaci, od prve linije koda do izbacivanja u etar je proslo oko 4 meseca, cini mi se :unsure:
Zaštiti patent, da se ne pojavi konkurencija
 
Kada kupis stan od investitora ti mozes i da ga "ustupis" ugovorom o ustupanju i da preneses stan na nekog novog vlasnika.
na sajtu cenenekretnina se to zove "starogradnja" i "novogradnja". Ispravnije bi bilo da se to zove "kupovina od investitora" i "preprodaja".

Kod nas se odomacio termin "starogradnja" a taj termin nema preciznu definiciju sta to zapravo znaci. Nekome ne starogradnja pre 2000te godine. Nekome je starogradnja pre 1980 godine. Tako da je to zapravo vrlo neprecizno reci starogradnja i novogradnja
Na RGZ ima taj "flag" - Kupovina od investitora. Mozda da se doda i ta kategorija pa da imamo "cistu" novogradnju :)
 
Opet, bankama nije u interesu da posluju sa nekretninama niti banke odredjuju kamate. Inflaciju,štampanje i ostalo odredjuje država ili pojedine države, a opet to sa našom državom nema nikakve veze jer smo mali i nebitni. Da je tačno to što pričaš banke bi jedva čekale da ti daju stambeni kredit dok je situacija u praksi drugačija. Popričaj sa nekim zaposlenim u banci. Banke deru kožu na druge načine dok države (iliti centri moći kako ih nazivaš) gledaju na sve načine da ti uzmu da bi bio poslušan.
Kad kažem ,,centri moći", ne mislim na države, već na multimilijardere koji određuju sve šta će se događati na globalnom političkom i ekonomskom planu. Vlade država su samo poluge njihove moći. Nađu neke debile koji će lako da nalože narod raznim metodama manipulacije, to je kobajagi vlast, a onda oni postavljaju zakone i donose odluke kakve odgovaraju centrima moći i vode njihovom lakom i brzom bogaćenju. Tipa donesu odluku o ulasku u ratni sukob, a narod na lože da treba da ratuje ,,zbog patriotizma" (ustvari rat služi bogaćenju nekog ološa). Drugi primer: od škola naprave debilane koje svaki moron može da završi. Cilj je da odatle izađu potpuno promašeni id*** kojima možeš da prodaš bilo kakvo đubre i iskoristiš ih za svoje ciljeve.
 

au kakvo surovo dupliranje rente a ona vec radi dva posla.
Nešto ovako
FoXjI8tXoAEhgXQ.jpeg
 
Kad kažem ,,centri moći", ne mislim na države, već na multimilijardere koji određuju sve šta će se događati na globalnom političkom i ekonomskom planu. Vlade država su samo poluge njihove moći. Nađu neke debile koji će lako da nalože narod raznim metodama manipulacije, to je kobajagi vlast, a onda oni postavljaju zakone i donose odluke kakve odgovaraju centrima moći i vode njihovom lakom i brzom bogaćenju. Tipa donesu odluku o ulasku u ratni sukob, a narod na lože da treba da ratuje ,,zbog patriotizma" (ustvari rat služi bogaćenju nekog ološa). Drugi primer: od škola naprave debilane koje svaki moron može da završi. Cilj je da odatle izađu potpuno promašeni id*** kojima možeš da prodaš bilo kakvo đubre i iskoristiš ih za svoje ciljeve.
Čak mislim da ova igra koja podrazumeva prvo jeftine kredite, a onda jako skupe, upravo služi tome da kreditne klijente dobro uplaši da ne ostanu bez stanova. Sve što oni rade da ne bi ostali bez stanova zapravo vodi bogaćenju centara moći (dižu nove kredite za refinansiranje jer ne mogu da otplate prethodne; rade po dva posla jer im je sada rata za kredit duplo veća, što direktno obara cenu radne snage, zbog veće ponude; kad propadnu zdravstveno od svog tog užasa, kupuju lekove za smirenje, pa se tako bogati farmakoindustrija; zatim dižu nove kredite da bi finansirali lečenje i tako u krug).
 
Čak mislim da ova igra koja podrazumeva prvo jeftine kredite, a onda jako skupe, upravo služi tome da kreditne klijente dobro uplaši da ne ostanu bez stanova. Sve što oni rade da ne bi ostali bez stanova zapravo vodi bogaćenju centara moći (dižu nove kredite za refinansiranje jer ne mogu da otplate prethodne; rade po dva posla jer im je sada rata za kredit duplo veća, što direktno obara cenu radne snage, zbog veće ponude; kad propadnu zdravstveno od svog tog užasa, kupuju lekove za smirenje, pa se tako bogati farmakoindustrija; zatim dižu nove kredite da bi finansirali lečenje i tako u krug).
Perpetum mobile
 
Hvala 🙏, moze to dosta dosta bolje kad je korisnicko iskustvo u pitanju, za pocetak je redizajn u pripremi :)
A za kolicinu utrosenog vremena je tesko proceniti, jer je radjen u slobodno vreme, i u pocetku mi je bila zanimacija koja je sluzila za licnu upotrebu. Ako ti ista znaci, od prve linije koda do izbacivanja u etar je proslo oko 4 meseca, cini mi se :unsure:
Podaci koji se odnose na januar 23. godine na ovom sajtu podrazumevaju kupoprodaju stanova do kog dana u januaru mesecu?

Pitam jer stoji na sajtu da podaci za januar nisu konačni. Da li je u pitanju samo prva polovina januara meseca?
 
Čak mislim da ova igra koja podrazumeva prvo jeftine kredite, a onda jako skupe, upravo služi tome da kreditne klijente dobro uplaši da ne ostanu bez stanova. Sve što oni rade da ne bi ostali bez stanova zapravo vodi bogaćenju centara moći (dižu nove kredite za refinansiranje jer ne mogu da otplate prethodne; rade po dva posla jer im je sada rata za kredit duplo veća, što direktno obara cenu radne snage, zbog veće ponude; kad propadnu zdravstveno od svog tog užasa, kupuju lekove za smirenje, pa se tako bogati farmakoindustrija; zatim dižu nove kredite da bi finansirali lečenje i tako u krug).
Neko bi rekao da je teorija zavere, ali nazalost kapitalizam tako funkcionise. Moras da imas narod koji je spreman da radi svakakve poslove za malo para da bi platio ratu za kredit za stan, ratu za potrosacki kredit, da bi mogao da plati lekove, poreze,... Ne isplati se da imas narod koji je finansijski nezavistan.
 
Inače, da izuzmemo obalu mora, Crna gora ima skoro isto razvijeni planinski turizam kao i Srbija, a koliko je manja država? Eto Kolašin, pa Žabljak, pa Bjelasica.... Ima da biraš dosta premiuma. A Srbija? Pa samo Zlatibor. Malo Kopaonik. Divčibare neću ni da računam.
Kolašin (grad) ti je Bjelasica (planina).
Kolašin je najbolji primjer kako realizacija jednog infrastrukturnog projekta ima uticaja na nekretnine. Radi se o samo 38 km autoputa. Medjutim, to je Kolašin "približilo" Podgorici na pola sata vožnje.
Najveća prednost Žabljaka je i ujedno njegova najveća mana kada su u pitanju nekretnine. Nadmorska visina i pretjerana divljina. Do nedavno (prije par godina) tamo je imala maltene samo jedna novogradnja. Zgrada Razvršja u kojoj navodno i Đukanović ima stan. Prodavala se za cca 1500 €\m2 što je bilo baš povoljno.
Zlatibor za razliku od njih ima superioran geografski položaj. Kojim god putem da ideš od Beograda na CG primorje moraš proći pored njega. Na Zlatiboru su cijene najmanje skočile. Skočiće još kada se autoput produži do Požege i dalje krak ka Višegradu.
 
Kolašin (grad) ti je Bjelasica (planina).
Kolašin je najbolji primjer kako realizacija jednog infrastrukturnog projekta ima uticaja na nekretnine. Radi se o samo 38 km autoputa. Medjutim, to je Kolašin "približilo" Podgorici na pola sata vožnje.
Najveća prednost Žabljaka je i ujedno njegova najveća mana kada su u pitanju nekretnine. Nadmorska visina i pretjerana divljina. Do nedavno (prije par godina) tamo je imala maltene samo jedna novogradnja. Zgrada Razvršja u kojoj navodno i Đukanović ima stan. Prodavala se za cca 1500 €\m2 što je bilo baš povoljno.
Zlatibor za razliku od njih ima superioran geografski položaj. Kojim god putem da ideš od Beograda na CG primorje moraš proći pored njega. Na Zlatiboru su cijene najmanje skočile. Skočiće još kada se autoput produži do Požege i dalje krak ka Višegradu.
Opet imate više planinskih centara u odnosu na veličinu i populaciju. Ali u pravu si, CG ima lošiji geografski položaj od Srbije i da nema obalu bila bi pravo "slepo crevo" u geografskom smislu.
 
Poslednja izmena:
Opet imate više planinskih centara u odnosu na veličinu i populaciju. Ali u pravu si, CG ima lošiji geografski položaj od Srbije i da nema obalu bila bi pravo "slepo crevo" u geografskom smislu.
Imaju turizam i ogroman potencijal zbog toga ako se gleda na nivou drzave ali zato kad se drzava bude jos vise otvorila/integrisala u EU ima da ih zaboli finansijski (prosecne ljude). Zato sto ce stranci bukvalno sve da pokupuju. Zive u lupam Svajcarskoj a kupe kucu u CG. Na taj nacin kreiraju bubble. Oni nece privredjivati na teritoriji CG nego ce privredjivati u Swiss a onda dodju povremeno u CG. Sto ce dovesti do toga da ce nekretnine biti jako skupe a plate krs. U Srbiji nemamo taj problem sa turizmom i strancima ali imamo dijasporu koja kreira slicnu stvar.

Ulecu u nekretnine u Srbiji. Ozbiljano pomeranje trzista moze da se desi u Beogradu.


Inace evo jedne zanimljivosti koliko nasih koji su prijavili iz inostranstva da im stize penzija u Srbiju ima
A verujem da ima jos mnogo vise njih kojima stize penzija na recimo US/Kanada/EU racun a dizu na bankomatima u Srbiji ili koriste kreditnu/debitnu odande.
 
Poslednja izmena:
Vrh